I V;,;: VRIJE TRIBUNE De inzet van de verkiezingsstrijd Eerlang een merkwaardige tentoonstelling te Ninove G Waarheen in de streek V Nieuws uit de omstreken VRIJE TRIBUNE Naar aanleiding van de a.s. wetgeven de verkiezingen op 23 mei a.s., verschijnt in ons blad een Vrije Tribune waarin uitsluitend politieke standpunten wor den uiteengezet. Wij behouden ons evenwel het recht voor gebeurlijk de publicatie van derge lijke artikels te weigeren, zonder enige motivatie. Als eerste in de reeks wijst Oud-Minis ter Moyersoen op «De inzet van de Ver kiezingsstrijd.» De G. v. A. en Omstr. Ik ben nu zolang in de politiek. Bij iedere verkiezing heb ik steeds horen zeggen «deze verkiezingen zijn van uitzonderlijk belang.» Ik ga in dit euvel niet hervallen. Ik denk dat alle verkiezingen belangrijk zijn, en dat iedere staatsburger die naam waardig, dit belang moet aanvoelen. Waarom zijn ze echter belangrijk Sommigen denken dat verkiezingen hun een uitstekend middel aan de hand doen om eens met de partijen af te rekenen. Hoe dikwijls hebben we niet horen zeggen die of gene partij moet eens een afstraffing krijgen Verkiezingen echter retroageren niet. Wat mogelijk misdaan werd in het verleden, wordt door een stemming niet goedgemaakt Een verkiezing is geen strafgericht. Verkiezingen zijn helemaal gericht op de toekomst. Zij moeten bepalen wie de wetten zal maken in de toekomst, wie gedurende vier jaar het land zal besturen. Het is daarover dus dat onze keuze moet gaan. Wanneer we de zaken wat van dich terbij bekijken, dan stellen we vast dat in een regime, zoals het onze, de verkiezingen hoofdzakelijk neerkomen op het bepalen van machtsverhoudingen. Zal een partij de volstrekte meerderheid hebben Zal, wanneer dit niet gebeurt, ze sterk genoeg zijn om vrij haar bondgenoten te kunnen kiezen Dreigt zij integendeel uitgeschakeld te worden uit de regering, door de bondgenoot schap van anderen In de huidige politieke conjunctuur wordt het probleem herleid tot de volgende vra gen Welke zal de sterkste groep zijn de Jeugdige revolverheid tegen de lamp te Aalst Ter hoogte van de woning van de heer Louis Van Den Nest, Gentsesteenweg 261, heeft zich 's namiddags een jeugdige revol- verheld interessant willen maken door het lossen van enkele revolverschoten. De ver schrikte mensen uit de omgeving verwittig den onmiddellijk de politie die reeds enkele minuten nadien ter plaatse was en de jonge man die hevige weerstand bood kon inre kenen. Het wapen bleek slechts een alarm pistool te zijn en de jonge kerel, de 15 jarige D.B. uit Brussel, die sinds enkele dagen uit de ouderlijke woning was verdwenen, zal zich nu te verantwoorden hebben voor de kinderrechter. Naar we nadien nog konden vernemen, vertoefde hij reeds enkele tijd in de omge ving van de Gentsesteenweg, waar familie leden van hem woonachtig zijn. CVP of de BSP Welke partij zal derhalve kunnen aanspraak maken op de leiding. Gaan wij terug naar een socialistische-libe- rale coalitie Indien de uitslag der verkiezingen moe^t zijn, zoals sommigen wensen, dan hebben we morgen een socialistische eerste minister. Een uitschakeling van de CVP uit de rege ring ais gevolg van een eventuele mindering van hare effectieven is niet denkbeeldig. Zeker is het in alle geval dat een gevoe lige wijziging in de machtsverhoudingen de invloed van het kristelijke volksdeel zal verminderen en de pretentie van onze even tuele partners, gevoelig zal verhogen. Dit betekent meteen vermindering van Vlaamse invloed. Is het dat wat men wil Ik herinner mij nog alsof het gisteren gebeurde, het liedje van 1954 de CVP moet een les krijgen. En effectief heeft ze een les gekregen Ze kostte ons vier jaar links bewind, met al de blijvende gevolgen van dien, op gebied van benoemingen ondermeer. Ze kostte ons vier jaren schoolstrijd. Ze kostte ons de publicatie van de talentelling en het stop zetten van elk initiatief op Vlaams gebied. Dit zijn lessen die men niet mag vergeten. Ik herhaal het, in ons huidig demokratiscli stelsel is alles eerst en vooral een kwestie van machtsverhouding. Het volstaat niet een schoon programma te hebben, men moet ook de macht hebben om dit uit te voeren. Wil men niet in het hoekje gedrumd wor den dan moet men sterk staan. Daarom is een sterk partijverband onontbeerlijk. De jongste gebeurtenissen het verzet tegen de uitbreiding van de Katolieke Uni versiteit van Leuven waaraan de liberale partij voltallig en de meerderheid van de socialistische partij heeft deelgenomen, de steun verleend door de ondervoorzitter van de socialistische partij aan het humanistisch verbond in zijn smadelijke campagne tegen Paus Pius XII hebben aangetoond dat het anti-clencalisme op verre na niet dood is. Ze zijn misdadig naief diegenen die geloven dat de christenen zich in dit land veilig kun nen voelen zonder een sterk politiek verweer. Doch er is meer; ons land heeft meer dan ooit een politiek nodig die stoelt op de be ginselen van respekt voor de persoonlijk heid en de integriteit der families, zoals de CVP deze steeds heeft verkondigd. In dienst van deze heilbrengende begin selen is er een macht nodig, die alleen goede verkiezingen kunnen verzekeren. Wij moeten dus vooral weten hoe wij in de nabije toekomst willen bestuurd worden en naar dit inzicht handelen. L. Moyersoen jwassenen en 15 fr. voor de kinderen VROUW UIT AALST TE BRUSSEL BESTOLEN 350.000 F JUWELEN ONTVREEMD Stoutmoedige dieven zijn er in geslaagd in de hoofdstad 350.000 fr. juwelen te roven uit een gestationeerde personenwagen. Mevr. Van der Straeten-Wailliet, Brussel sesteenweg 212 Aalst, maar verblijvend in Brussel, had haar personenwagen geplaatst in de Naamse straat in de omgeving van een bankgebouw. Zij stelde enkele uren later vast dat was ingebroken en dat voor ruim I 350.000 fr. juwelen werden gestolen. In en kele koffertjes waren immers juwelen ge- borgen briljanten- robijnen- platina- en gouden armbanden die alle werden mee genomen, evenals enkele handtassen. Gezien de diefstal 's avonds geschiedde, zijn er weinig aanwijzingen voorhanden die tot de opheldering zouden kunnen leiden. «Postzegelverzamelaars uit Zuid-Vlaanderen, verenigt U» Een voorlichtingsvergadering over een geplande postzcgeltentoonsteiling hoeft, althans voor nict-philatelisten, niet per sé saai te zijn. De phiiatelie is inderdaad een hobby vrije tijdsbesteding niet weidse allu res waarbij men dra gekonfontreerd wordt met 's lands geschied 'nis, keizers en koningen, denkers en kunstenaars en wat al meer. Dat meer, was voor de h. Durant van de Zuid-Vlqamse postzegelverzameiaarskiub Marcophil inderdaad ook het nogal fel beschaduwde kulturele leven in de zuid-oost hoek van onze provincie. In deze zorg om dat kuturele leven werd Marcophil's voorzitter bijgevallen door de h. P. van de Noordgaete, die als organisator van kulturele avonden, tentoonstel lingen enz. wel geen ervaring meer mist. 1e Oostenrijkse Gastronomische Week In het bekende lokaal De Kalvaar te Voor de, baan Aalst-Geraardsbergen, wordt vanaf 4 mei een Oostenrijkse Gastronomische Week gehouden. Benevens vermaarde Ween- se schotels, is er ook het optreden van het Wienerwald Quartet, met de bekende zange res Mathilde Steiner. dit op 9 en 11 mei. Nieuwe overzetboot te Overmere-Donk Door de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer van het Donkmeer werd een nieuwe overzetboot ingeschakeld, waarin 50 perso nen kunnen plaatsnemen. Het is de bedoe ling hierdoor aan de toeristen een ruimere gelegenheid te geven om het meer te kun nen bewonderen Prijs voor een tocht met bezoek aan de Eendenkooi 25 fr. voor, vol- Samenwerking met Aalsterse Klubs De hechtste band die het hier nog steeds doet op 't stuk van verenigingsleven is wel de phiiatelie, zei de voorzitter Durant, die reeds een paar jaren de slogan verspreidde: «Postzegelverzamelaars uit Zuid-Vlaanderen, verenigt u». Een suksesvolle slogan naar blijkt, want Marcophil kan zich verheugen in een gesta dig aantal leden o.w. gereputeerde philate- listen als bv Pastoor de Troyer uit het pit toreske St. Blasius Boekei. Een eerwaarde man die reeds jaren geleden lof mocht ho- ren van de koninklijke verzamelaar die Al- bert I was. Er werd tijdens deze vergade ring in de K ilvaar te Voorde, het lokaal van Marcophil ook gezinspeeld op een gewenste samenwerking met Aalsterse verenigingen en zo waar zou het duo Durant-Van der Noordgaete een uitgifte van een Dirk Mar- tenspostzegel sugegereren wat, zeiden zij, 'n prachtig Aalsters initiatief zou kunnen zijn. Jeugdafdeling Het bestuur van Marcophil wou dan to in 't biezonder aandacht vragen voor eerste jaarlijkse postzegeltentoonstelling 8, 9, 10 en 11 mei as. te Ninove doorgaat de zaal Roxy, aan de Geraardsbergsestra Een tentoonstelling die wel de philate tische fijnproevers moet bekoren, gege\ de namen van de exposanten. Maar Marcophil heeft ook andere pijl op haar boog: Zo o.m. de oprichting van e jeugdafdeling. Daartoe wordt een warme roep gedaan aan alle jeugdige verzamela; om te Ninove de tentoonstelling te kom verkennen die toegankelijk is zaterdag mei van 14 tot 20 u. zondag 9 mei van tot 13 u. en van 14 tot 20 u., maandag dinsdag, 10 en 11 mei zijn voorbehoud voor de scholen uit de streek. Deelname in de onkosten: Volwassene 10 F. jeugd (tot 18 jaar) 5F, leden op vf toon van hun lidkaart: gratis. C| ve: 19 KEUKENGEHEIMEN BLINDE VINKEN We kunnen blinde vinken kant en klaar bij een beenhouwer kopen. Heeft hij echter eens geen tijd, dan kan U ze gemakkelijk zelf klaarmaken. Er zijn zelfs veel vrouwen die dit werkje liever zelf doen. «Blinde vinken» zijn eigenlijk niets an ders dan met gehakt gevulde vleesrolletjes Hiervoor kan zowel kalfs- als rundsvlees ge bruikt worden. Voor iedere blinde vink ne-. men we een vrij dun langwerpig kalfs- of runderlapje van 75 k 100 gram. Dit schrap pen we wat en wrijven het in met peper en zout. Voor het vulsel nemen we gehakt van de zelfde vleessoort of varkensgehakt en reke nen ongeveer 50 gram voor 'n vfeeslapjc. Bereid het gehakt op de gewone wijze met oud brood, peper, zout en nootmuskaat. Maak er rolletjes van en verdeel ze op de vleeslapjes. Rol vervolgens elk lapje stevig op en bind er een dun touwtje om. In plaats van een touwtje kunnen we ook dunne hou te stokjes of tandenstokers gebruiken om de rolletjes mee vast te maken. Alvorens te braden, moeten de rolletjes gepaneerd worden. Hiervoor wentelen we ze eerst door een met een lepel water los geklopt eiwit en vervolgens door paneer meel. Dan worden ze bruin gebakken in bo ter of in margarine, die we-vooraf heet heb ben laten worden. Daarna voegen we wat water en citroenschijfjes zonder pit bij en laten ze op een zacht vuurtje nog drie kwar tier k een uur nastoven. Vlak voor het opdienen worden de touw tjes of houtjes weggenomen. BRAADWORST Van worstjes of braadworst moet men voor het bakken het vel niet stukprikken. Want dan springen ze of het vet loopt er uit. Leg ze liever in een schaaltje en giet er heet water overheen. Laat ze vier minuten staan, droog ze af en leg ze in een braadpan. Voor het braden wordt het best spekvet gebruikt. Dit vet mag echter niet te heet worden, want worst moet langzaam worden gebraden en vaak worden gekeerd. 'De braadtijd b* - draagt ongeveer 20 k 30 minuten. VOOR ONZE WONING Nu het volop voorjaar is en we echt zin krijgen om alles een vrolijk tintje te geven, kunnen we het best onze toevlucht nemen tot de vele zelfklevende artikelen, die nu in de handel zijn. We denken in de eerste plaats aan het zelfklevende vilt waarmee we de bestek laden van het buffet een ander aanzien kun nen geven. Nee, nu eens niet in het deftige klassieke biljard-groen we kunnen immers kiezen uit maar liefst acht kleuren, waarbij fel oranje en vrolijk geel. Zelfklevend «glas» maakt van een dood gewoon raam een werkelijke sierruit. Jawel, het gaat hier om het vroegere glaspapier, maar dan in moderne vorm en met fraaie patronen in mooie kleuren. Tenslotte zijn er de geplooide kastrandjes in lieve, bloemige, kleurige of grappige des sins, natuurlijk van plastiek. Zij kregen ook een zelfklevend randje, zodat het allemaal in één wip gebeurd is om ze op de gewenste plaatsen vast te hechten. Geen gezeur meer met bandjes en duimspijkertjes met alle onaangenaamheden van dien. KLANKJES UIT DE MODEWERELD LEER BLIJFT AANTREKKELIJK Wat betekent leer naast de opdringende macht van kunstvezel Is een leren tas nog wel zo begeerlijk, is een leren valies eigenlijk nog wel bruikbaar naast skai of plastic De show «Leer in uw leven», on langs in Amsterdam gehouden, wilde ons overtuigen dat leer nog steeds een rol speelt ja zelfs veel wint, en wij willen dit inder daad ook geloven. Want de lederen handtas mag dan wat duurder zijn, zij wint het én van uitzicht én van levensduur toch altijd van de tas die vervaardigd is uit kunstvezel. De plastic tas, die wij moeten het toegeven in nieuwe staat bijna niet van leer te onderscheiden is, raakt vlug uit model en ziet er gauw oud en versleten uit. Dat de lederen mantels en vesten zeer populair zijn en de prijzen praktisch geen beletsel meer vormen, bewijst het straat beeld. Duizenden vrouwen en meisjes heb ben hun hart reeds verpand aan een derge lijk kledingstuk. Doen sommige van deze mantels nog wat stoer «mannelijk» aan, op bovengenoemde show werd bewezen hoe ui terst flatteus de nieuwe Suède mantels en hoe soepel, glanzend als zijde en fluweel de lederen jassen tegenwoordig zijn. Het zijn ook niet meer uitsluitend mantels en vesten die men van dit materiaal maakt, men ge bruikt het eveneens voor deux-pièces en geklede japonnen. Er waren ook schoenen te zien in allerlei vorm en kleur. Praktisch en tevens mooi waren de wandelschoenen met platte hakken. Minder geschikt of misschien een beetje l< opzichtig voor onze smaak was de uit Italië afkomstige zwarte lakschoen met vuurrode blokhak. In ieder geval was de show vernuftig sa mengesteld en we zagen leer in allerlei ge daanten vanaf handschoenen, tassen, valie zen, mantels, schoenen en we zijn er het geheel mee eens, dat er eens aandacht wordt gevestigd op dit onontbeerlijk materiaal, dat aan ons uiterlijk een stijlvolle élégance ver leent SCHOONHEIDSTIPJES Wanneer ge de nagels in een mooie vorm hebt bijgevijld, weekt ge de vingertoppen gedurende vijf minuten in warm zeepwater Droog ze voorzichtig af en druk de nagel riemen zacht naar beneden met een stokje van sinaasappelhout, waar watten omheen zijn gewoeld. Lak de nagelplaat in drie streken langs de onderkant van de nagel, dan van onder naar boven links en tenslotte van onder naar boven rechts. De lak moet volkomen droog zijn voordat U de tweede laag er op aanbrengt. Voordat de lak hard geworden is, verwij dert ge het bovenste randje langs de vrije nagelrand met de punt van uw duim. En wacht dan minstens tien minuten, om ze te laten drogen, voordat ge de handen gebruikt. Nu de eerste zonnige dagen er weer zijn, moet U er wel rekening mee houden dat lang in de zon zitten de huid zeer droog kan maken. Leg daarom 's avonds, na een zonnebad, wat compressen op uw gezicht die gedrenkt zijn in komkommemal of zo maar wat yoghurt. WIST U DAT Alle vermageringskuren en massages ten spijt is, volgens de statistieken, de he dendaagse vrouw gemiddeld 7 kilo zwaarder dan haar zuster van 30 jaar geleden. Binnenkort zullen we gekookte maal tijden, bestaande uit vlees, vis, groenten of fruit, tenminste één jaar goed kunnen hou den, zonder dat ze behoeven te worden inge vroren of gedroogd. Volgens een nieuw sys teem wordt eten gekookt totdat het bijna gaar is en dan in twee handelingen, in poly meer zakken luchtdicht verpakt. De maal tijden worden helemaal gaar gemaakt door de zakken vijftien minuten lang in kokend water te dompelen. De Schotse onderneming die deze nieuwe methode beproeft, beweert dat geen speciale voorzieningen in winkels of keukens nodig zijn. WEKELIJKSE BALANS DER VERKEERSONGEVALLEN MEER DAN DUIZEND ON GEVALLEN- Tijdens de week van 26 april tot 2 mei weruen l.blö verkeersongevallen vastgesteld op de wegen en in de agglomeraties waar i door de rijkswacht toezicht op het verkeer wordt uitgeoefend. Deze ongevallen veroor- 1 ^aaxten 23 doden ter piaatse, 219 ernstig jen 774 licht gewonden, i Tijdens het weekeinde vonden 612 onge vallen piaats die 15 doden\ter plaatse en j ill) ernstig gewonden veroorzaakten. I Ziehier de verdeling der ongevallen per 'provincie Brabant 311; Oost-Vlaanderen 278; West-Vlaanderen 177; Antwerpen 183; i Limburg 123; Luik 150; Luxemburg 53; He- I negouwen 261; Namen 79. ooo DE WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening deeit mede Tijdens de week van 18 tol 24 april 1965 werden er per dag gemiddeid 30.682 volle dig en 18.124 gedeeltelijk werklozen gekon- iroieerd, hetzij een totaal van 48.806 werk lozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 29 volledig en een ver mindering van 16 gedeeltelijk werklozen ge- kontroleerd. Daggemiddelden van het aantal gekonlro- leerde werklozen Week van 18 tot 24 april volledig werk lozen mannen 18.755; vrouwen 11.927; totaal 30.682; verschil tegenover de vorige week plus 29. Gedeeltelijk werklozen mannen 10.703; vrouwen 7.421; totaal 18.124; verschil tegenover de vorige week min 16. Totaal (volledig en gedeeltelijk) man nen 29.458; vrouwen 19.348; totaal 48.806; verschil tegenover de vorige week plus 13. ooo SPAARVERRICHTINGEN HET SPAREN IN MAART In de loop van de maand maart werd er op de rekeningen van particulieren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 2.532 mil joen frank gestort. Daarentegen beliepen de afnemingen op deze rekeningen 2.289 miljoen frank, zodat de verrichtingen met een batig saldo van' 243 miljoen frank sloten. Het particuliere tegoed bij de instelling beloopt op het einde van maart 104.454 mil joen frank. Gedurende het eerste trimester van het jaar is het met 2.069 miljoen frank toegenomen. In 1963 en 1964 bedroeg het acres over dezelfde periode respectievelijk 1.220 en 145 miljoen frank. oOo— LOTENLENING 1963 Bij de 629e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1.000.000 fr. gevallen op obligatie reeks 3.099 nr. 595 en een lot van 250.000 fr. is gevallen op obligatie reeks 2.521 nr. 590. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. SMAAKVOLLE COMMUNIEPRENTJES Drukk. «Gazet van Aalst" Schoolstraat 26 Th. Van Nuffel, Priester Daensplein ko ËKhfVlttOÜEUtiVi IN EN i 'lNG Op uonuerdag o mei tussen 14 eu la ut is er een Koepokinenting voor ue kiuueix sj; geboren in 1963, en op donderdag 13 m tussen 14 en io uur voor de Kinderen geö ren in 19o4. Deze inentingen nebben piaa ra in de school van de Gaston De Seheppe straat. Deze inentingen zijn verplicht. BEDEVAART De Boerinnengilde organiseert een bed vaart naar OostakKer op woensdag 19 mei e Vertrek aan de kerk te 13 uur. inschrijvj gen voor 10 mei bij de bestuursleden. BURGERLIJKE 81'AND GEBOORTEN Roei nans, Kerkhoibaan 20 Van Loi deiseeie Ann, Osbroekstraat i Aiuiiae: berge, Groenstraat 7 De smet Hiide, Ve Dinümgstraat 20 Ledegen Annemiek Keppcsiraat 90 Van den Steen Uarim unenoekstraai 14 Van den Bergh Hiidi Kleistraat 95 Van der Straeten Bai N movestraat 67 Neetens Fabienne, Br destraat 24 De Brouwer Nadme, llot te Lokerenstraat 21. O VERLIJ DENS Van Landuyt Eiza, Geraardsbergsestraa 48 Dhaen Joseph, Brusselbaan -b2. HUWELIJKEN De Smet Victor, Hofstade Overbroekstr 16 met Bosman Monique, Ninovestg 20. Van den Brande Leo.-Liedekerke Wai;ai destr 39 met Schollaert Lisette, Aulostrai laan 7. Dissenbergen Franciscus, Wetteren, nu De Luyck Erna, Charlotteweg 5. Pinteion Eddy, Aalst Weverijstr 21 mt De Wilde Frieda, Groenstr 139. De Nil Hector, Aalst Immerzeeldreel 25 met De Waegeneer Welly, Groenstr 134. Baeyens Gerard, Okegem Hazeleerstr 1 met De Greve Annie, Varent 1. Sonck Walter, Gesaardsbergsestg 56 m« Uyttersprot Magda, Kluizenstr 15. oOo HOFSTADE NIEUW GEBOUW VOOR DE CHRISTELIJKE MUTUALITEITEN De Christelijke Mutualiteiten zullen Hofstade weldra een nieuw gebouw betrek ken. Voorzitter Pol Avoux, ondervoorzitter mej. Callebaut en Paul Vanderheyden, se kretans Vanderbiest, schatbewaarder F. Vai der Biest en de leden Kamiel Desmedt ei Paul Keymeulen zijn er immers in geslaagi een nieuw aangepast bureel tot stand tt brengen, dat vermoedelijk op Hemelvaart dag zal ingehuldigd worden. Te dier gelegen heid zal in Hofstade trouwens ook een groot se wielerwedstrijd worden ingericht, ondei het teken van Rerum Novarum. ooo HAALTERT PENSIOENDIENST C.M. De pensioendienst van de C.M. houdt zit dag zaterdag 15 mei van 14 tot 15 uur ir het Jeugdheem. BURGERLIJKE STAND Huwelijk Wilfried De Cooman, Aaigcn met Maria Van den Eynde. Overlijdens Irma Seminck, wed Ernie De Knibber, Nieuwstraat 4 Joanna Mans wed René 't Kindt, rusthuis St. Anna, MERE

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2