f en omstreken Evolutie der voorkeurstemmen Voorbereiding 100 jarig Jubileum Sint Jozefskerk Aalst De partijen op nationaal vlak 'S Zangkoor St. Job vierde Gouden Jubileum Wie kaal ss zal kaal blijven Stemt voor de Achieriinie NEG SPE, NEC NIETU 't Arrondissement in 't Parlement (2) - - - - - - - - - - - - - - - Waar eenmaal de hofstede De Plavander was VU 't I' 3ostzegeltentoon- Geen overname stelling te Ninove; vsn Aslsierse ok Historische brieven Brouwerij Goederentrein ontspoord ie Welle T reinverkeer lang ontredderd Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 38 Donderdag 13 mei 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,— F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER Kandidaten 1946 1949 195a 1954 1958 1961 Van den Berghe 2877 7350 8509 7287 5667 Moyersoen 1725 2923 2978 5644 5725 6170 Moriau 2277 8007 6206 6624 7358 6102 De Bruyn 1451 3664 4301 D'Haeseleer 8752 9390 21418 22038 22238 De Bunne 4117 Van Hoorick 1120 1875 1837 1498 3507 5127 De Beth une 2464 2552 Otte 9360 Fransman 3276 2769 Van Leemputten 3220 2370 3360 Van 1847 tot 1882 was de liberale partij de sterkste partij, fn 1884 is de katolieke partij veruit de sterkste geworden en is de liberale partij regelmatig in dalende lijn gegaan. In 1894 is de socialistische partij opgekomen en stelde zich onmiddellijk op het zelfde peil als de liberalen. Van 1919 tot 1937 kampte de socialistische partij met de katolieken voor het meesterschap. De socialisten waren de sterksten in de jaren 1936-1937 In 1939 is de katolieke partij de hoogte ingegaan, om in 1950 de volstrekte meerderheid tc behalen. Het aftredend parlement was als volgt samengesteld CVP Socialisten Liberalen Communisten V.U. Onafhankelijken 96 44 84 - JS 20- '11 5 - i 5 2 Foto van het maquet van de St. Jozefskerk anno 1866 In 1968 zal het precies 100 jaar geleden zijn dat een aanvang werd genomen met de werken aan de St. Jozefskerk te Aalst. Nadat, op 23 augustus 1863, door E.H. Veyt, onderpastoor van St. Martinusparochie de hofstede «De Plavander» (eigenaar Van der Hulst), groot 54 aren 9 ca., was aange kocht om een kerk op te richten ten behoeve van de nieuwe St. Jozefsparochie, werd op 3 augustus 1867 door Z E. Mgr. Bracq, toen malig bisschop van Gent, een kommissie opgericht, gelast met het ontwerpen van een plan, het inzamelen van gelden en het uit voeren van de bouwwerken. De graafwerken werden aangevangen op 2 maart 1868 en op 15 oktober van het daar opvolgende jaar kwam Mgr. Bracq de grond vesten inwijden en de hoeksteen plaatsen. Het ligt in de bedoeling van het kerkbe stuur van St. Jozef dit hond»., 'jarig jubi leum op passende wijze te herdenken. Door een reeks artikel die hier zullen verschijnen zal de geschiedenis van de parochie herin nerd worden. Indachtig de inspanningen van de vroegere bewoners van de parochie zal met het oog op de viering, de kerk voor die gelegenheid volkomen in orde zijn. Met dit doel neemt het kerkbestuur zich voor eerlang een grote tombola in te richten om de nodige fondsen te verzamelen voor het schilderen van de kerk. De parochianen van St. Jozef zullen stellig, hun genegenheid kennend, niet moe ten aangespoord worden om de, naar raming 400.000 F voor het schilderen van de Kerk, te helpen verzamelen. Door regelmatige r» brieken in dit blad zullen zij van de werking regelmatig op de hoogte worden gehouden. Waarom zou iedere parochiaan deze aktie niet kunnen voeren onder het persoonlijk motto «Ik sta in voor enkele vierkante me ter schilderwerk». (M.) Te Ninove werd de in ons blad aangekon- iigde postzegeltentoonstelling ingericht door tfarcopluk geopend jn aanwezigheid van al van belangstellenden. Deze tentoonstelling die doorgaat in de aai Roxy is zeker de belangstelling waard an de postzegelliefhebbers. Zeer merkwaardig zijn een reeks brieven lit de Xlle eeuw, eigendom van voorzitter Durant en bevattende o.m. een brief van Jaria-Theresia van Beieren aan Paus Cle- nens VIII in 1195, een brief van keizer laximiliaan, mede gelijkaardige stukken 'an Keizerin Maria-Theresia, enz. Er is voort ook de belangrijke verzameling ran E.II. De Troyer uit St. Blasius-Boekel, I ran de h. De Backer uit Borsbeke en van V. De Dobbeleer uit Ninove. Geruchten stemmen niet met waarheid overeen de In verband met bepaalde geruchten over een gebeurlijke overname van de Brouwerij Zeeberg te Aalst, door een Brusselse groep, wordt uit bevoegde bron vernomen dat deze geruchten in strijd met de waarheid zijn. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen dat de N.V. Zeeberg haar zelfstandigheid als brouwerij behoudt. Men laat in dit verband ook opmerken dat dergelijke geruchten in het brouwe rijwezen in ons land de Iaastc tijd sche ring en inslag zijn en veelal ongekon- troleerd werden verspreid. (n.v.) N f EU WE KR ITER IUM OMLOOP REEDS DEFINITIEF Naar verluidt zou door. het Stedelijk Sport- komitee volgende omloop worden overwogen voor het Aalsters wielrennersknterium in juli a s. Vertrek Grote Markt, Molenstraat, Oude Dender (Burchtstraat), Brabantstraat, Houtmarkt, Zonnestraat, Keizerlijke Plaats, Nieuwst raat. Grote Markt. BEELDHOUWER MARC DE BRUYN Ontwerp Centraal Altaar in St. Martenskerk De bekende beeldhouwer Mare De Bruyn heeft een ontwerp gemaakt voor het nieuwe altaar dat centraal in de St. Martenskerk te Aalst zal geplaatst worden. Dit altaar zal vervaardigd worden in witte steen, in een eenvoudige vormgeving. (E.N.) DUITSE SPOORWEGEN BREIDEN SCHEEPS VERKEER OP DE MOOIE «BODENSEE» NOG UIT De vloot van de «Deutsche Bundesbahn» varend op de enig-mooie «Bodensee», het meer van Konstanz, dat een oppervlakte be reikt van 540 km2 en gelegen is tussen Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, za' nog worden uitgebreid Die Duitse vloot zorgt reeds voor het grootste gedeelte van het zeer drukke scheepsverkeer op dat meer. In de komende zomer zal de «Bodensee- flotte» van de Duitse Spoorwegen 24 een heden omvatten. Het grootste schip is de «allgau» dat 1.200 toeristen kan vervoeren In totaal kan die (vreedzame) Duitse vloot tegelijkertijd meer dan 12.500 reizigers een tnooi tochtje op dat meer bezorgen. De viering van het gouden jubileum van iet zangkoor St. Job werd ingezet met een ilechtige H. Mis in de Kapucienenkerk, op gedragen door E.P. Feliciaan, provinciaal fan de Paters Kapucijnen, met assistentie van Mgr. Catry. De vierstemmige mis van Meuer werd met orkestbegeleiding uitge voerd door het jubilerend zangkoor. Na deze plechtigheid werd een academi sche zitting gehouden in de feestzaal van iet klooster in aanwezigheid van Mgr. Ca- ry, burgemeester Blanckaert, schepen Rin- ?oir, senator Coppens en vele sympatisantcn. Het welkomwoord werd uitgesproken door de huidige dirigent de h. Roger Van de Wiele, die ook de geschiedenis schetste van het zangkoor en speciale lofwoorden had voor Herman Slagmulder en Hubert Van Geert om de prachtige wijze waarop zij tij dens de mis het «Ave Maria» hadden ver tolkt. Spreker prees de verdiensten van stichter Gustaaf Pape en de andere leden die hebben bijgedragen tot de groei en de bloei van het zangkoor. Pater Feliciaan sprak over 1e verdiensten van het koor in het teken van de opvoeding, waarna ook E.P. Govard de iof zong van het koor en van de h. Van Der Heyden, de enige stichter die nog in leven is. Ook burgemeester Blanckaert en Kamiel Huylebroeck drukten hun voldoening uit over de bloei van het koor, waarna volgende verdienstelijke leden werden onderscheiden: Gustaaf Van Der Heyden, Edmonj Eavkaert, Robert De Mette, Richard Dhaese, Jozef De Ridder, Jozef De Smet, Alfred Van Den Eynde, Hortence Vermoesen. Kamiel Huyle broeck, Godfried Wils, Gilbert De Saedeieer, Mevr. Renders en Jozef De Saedeieer. Het zangkoor van St. Job te Aalst, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan. (Cliché Het Volk) Omdat 's mensen haren hun biologische functie als beschuttende pels hebben ver loren, wordt zijn beharing allengs archaïsch en is zijn huid bezig maatregelen te treffen om het haarverlies te compenseren, profe teerde de Amerikaanse bioloog Willem Mon- tagna. Zolang echter deze ontwikkelingsfase nog niet is bereikt, zal het nog ontelbare generaties duren eer de Figaro's brodeloos worden en zal het zoeken naar anti-kaal- heidsmiddelen voortduren en de zakken van kwakzalvers blijven spekken. Op door Ebers in 1860 in Thebaanse ruines gevonden 4000 jarige papyrusrollen stond al een haargroeirecept «Maak een mengsel van vet van een leeuw, een gans, een steen bok, een (onbehaarde krokodil, een nijl paard en een slang en smeer dit dagelijks op de kale plekken». In de veertig daarop volgende eeuwen zijn duizenden middelen gebrouwen, die het negatieve effekt van dit Egyptisch middel evenaren. Vlak voor Kris lus' geboorte pochten de Romeinse kappers over het mirakuleuze effect van hun haar- tonica, maar niet een kon de kaalheid van Julius Caesar genezen. Ook heden ten dage helpt nog geen enkel modern haargroei recept wie kaal is blijft het Dinsdagnamiddag omstreeks 15u20 is een goederentrein die even voordien het station van Denderleeuw had verlaten ontspoord ter hoogte van de Kemelbrug te Welle. Het ongeval gebeurde toen plotseling een as brak van een der wagens waardoor een acht tal goederenwagens uit de sporen werden geslingerd aan de linkerzijde. Hierdoor werd een ramp vermeden want enkele seconden later raasde op het spoor aan de rechterzijde een trein met honderden passagiers voorbij. Nu werd gelukkig nie mand gekwetst alhoewel de schade zeer aan zienlijk is. Een vijftal wagons met vele ton kolen werden totaal vernield, terwijl twee reservoirs gevuld met teer scheurden, waar- door deze zwarte massa over de sporen j vloeide. Onmiddellijk werd met man en macht gewerkt om de sporen vrij te maken, i wat een werk was dat vele uren in beslag nam. Hierdoor werd het verkeer totaal ont- redderd daar het treinverkeer tussen Aalst en Denderleeuw op een spoor diende te geschieden. Duizenden treinreizigers konden dan ook slechts in de late avond hun woning bereiken. De schade wordt op drie miljoen geraamd. en houdt AL het politiek papier dat U straks elke dag zult ontvangen na 23 mei is het immers waardeloos, doch niet voor onze missionarissen Onze papierslag gaat immers onverpoosd voort elke zaterdag tussen 3 en 5 uur, kunt U het bezorgen in ons inzamellokaal, Meuleschettestraat. St. Maarteninstituut. Dank bij voorbaat

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1