Wasrom ik tegen federalisme ben Criteria biijven Lezerstribune DE GRAPPEN VAN LAMBfK zus prachtige bokkfn met heerlijk gekleurde illustraties VRIJE TRIBUNE N-STANDAARD-BOEKHANDEL Vre vervelende lambik komt alt'id YSidontekeikkomusecet^jTYWeidaneaanwseerifsnsnelietjec/oenheldmbiki) s!s rkeven m/rusten', iIJ ttu tracht iii-Sebhnddoekt-met een speld roos lesteken! j fa' J yQx Va! denk tk ei ook van Enkele maanden geleden was het federa lisme als oplossing van de Vlaamse-Waalse verhoudingen opnieuw op de orde van de Ik zeg wel «opnieuw», want de oudsten onder ons zullen zich herinneren dat in 1930 over* federalisme werd geschreven. Het kwam zelfs tot een voorstel neergelegd in de Kamer door de toenmalige leider van de Vlaamse Nationalisten lierman Vos. )Het duurde niet lang echter of men ging inzien dat wanneer men de formule konkreet ging realiseren, de Vlamingen over heel de lijn gefopt werden. Alhoewel er nu reeds veel minder over federalisme wordt gesproken, is het toch nuttig eens na te gaan wat eigenlijk fede ralisme voor ons land zou betekenen. WAT IS EEN FEDERALE STAAT Federalisme staat niet gelijk met bestuur lijke decentralisatie. Federalisme behelst essentieel een politieke structuur waarin twee of meer staten, die elk hun politieke zelfstandigheid behouden en derhalve be schikken over eigen politieke lichamen, de zorg voor hun gemeenschappelijke belangen overdragen op een federale macht, bekleed met wel bepaalde bevoegdheden en tot sa menstelling van dewelke zij als deelstaten bijdragen. Dit betekent dat Belgie zou sa mengesteld zijn uit minstens twee staten Vlaanderen en Wallonië, verenigt in het federaal verband Belgie en dat elk over eigen organen zou beschikken. Er zouden dus drie parlementen zijn, drie regeringen. Onze federalisten onthouden van deze de finitie alleen dat de «deelstaten» zelfstandig over hun lot in het raam van hun bevoegd heid beslissen, hoe de federale lichamen zijn samengesteld parlement en regering, wordt niet verteld en nochtans is dit het belangrijkste. PARITAIRE SAMENSTELLING DER FEDERALE GEZAGSORGANEN Ik heb hier voor mij liggen de verschil lende «accoorden» en «voorstellen» die op de inrichting van een federale staat in Bel gie betrekking hebben, uitgaande zowel van Vlamingen als Walen. Allen zonder uitzondering voorzien een PARITAIRE SAMENSTELLING van de fe derale overheidsorganen. Dit volgt logisch uit de definitie zelf van de federale staat, want in oen federale staat zijn cle samen stellende delen niet de enkelingen, maar de staten, die gelijk berechtigd zijn en dus op een gelijke invloed in de federale politiek aanspraak kunnen maken. Dit zou in elk geval waar zijn in een federale staat met twee Begrijpt inen tot welke onlogische en onaanvaardbare verhoudingen het fede ralisme ons leidt 9 Wij strijden als Vlamingen en democra ten voor de aanpassing der zetels, omdat we oordelen dat in een vrij democratisch land al de burgers dezelfde politieke rech ten moeten bezitten: we zijn ook gekant tegen een «geografische senaatk. In een fe deraal systeem geven we al die stellingen op en aanvaarden we niet alleen een geogra fische senaat, maar ook een geografische Kamer en geografische regering Dit bete kent dus dat de Walen die veel minder talrijk zijn dan de Vlamingen, evenveel vertegenwoordigers zouden hebben als de Vlamingen. BRUSSEL HET PAARD VAN TRO.IE Niet alleen geven we het principe der evenredige volksvertegenwoordigers vrijwil lig op, we stellen ons bloot om voor altijd in een minderheidspositie te worden ver drongen, want er zijn ook Brusselaars in Belgie; juist geteld meer dan een miljoen. Welke ook de plaats is die men aan de Brusselse agglomeratie en haar inwoners in een federaal statuut toebedeelt, in een der gelijk systeem, tenzij aan hun alle politieke invloed zou ontnomen, worden de Brusse laars meester van het spel, en wie zou dur ven beweren dat zij de balans altijd langs de Vlaamse kant zullen laten overhellen In het meest gunstige systeem, dat van Herman Vos, die Brussel aan de Staat Vlaan deren toevoegde, zouden zij deel uitmaken van de Vlaamse vertegenwoordiging, tot paard van Troje kunnen dienen voor anti- Vlaamse strevingen. BEVOEGDHEID VAN DE FEDERATIE Ik weet het wel dat de federalisten nu zullen antwoorden «wat heeft dat voor be lang de deelstaten zijn souverem, en de federatie zal maar een beperkte bevoegd heid hebben buitenlandse politiek, leger en dergelijke. Essentieel is het dat wij meester zouden zijn in eigen huis. Is dat wel zo Getuigt het niet van een absoluut gebrek aan realisme van zoiets te verhopen Kan men zich redelijkerwijze voorstellen dat er in Belgie twee ministeries zouden zijn van het verkeer, twee administraties van telegraaf en telefoon Dat er twee fiscaal stelsels, twee sociale wetgevingen zouden zijn wanneer men weet welke rol de belastingen en de sociale lasten in de vor ming van de kostprijzen spelen. Kan men zich zelf voorstellen dat er twee verschillende politieken inzake onderwijs zouden worden gevoerd, één in het Noorden die tijdelijk nog het vrij onderwijs zou be gunstigen en één in het Zuiden, die dat onderwijs zou te niet doen Kan men zich voorstellen dat wij twee Nationale Banken zouden hebben, met twee munstelsels, twee verschillende fiscale regimes met al de im plicaties die daar op economisch en sociaal gebied kunnen uit voortvloeien. Wanneer wij die vragen stellen, dan zeg gen ons de «federalisten», «gij maakt een karikatuur van het federalisme». Dus het is wel zo in een federale staat zouden al die voorname bevoegdheden, finantien, monetai re politiek, vervoer, leger, buitenlandse za ken, zelfs onderwijs, behoren tot de centrale organen. Wat blijft er dan nog over van de auto nomie der «deelstaten» indien elk hun aan deel moet krijgen van een gemeenschappe lijke kas, waarover beslissen zal een pari tair parlement, waarbij de Vlaamse t.urger bijna tweemaal minder invloed zou hebben dan de Waalse burger Is het dat wat men wil We zouden meester zijn in eigen huis I Neen, maar wel in de achterkeuken vaar we wat zouden kunnen prutsen aan kuituur autonomie, terwijl wij de sleutel van het huis zouden weg geven aan machten die niet volgens ons aantal maar paritair zijn samengesteld. EEN LAATSTE BEMERKING De beste krachten in Europa streven naar eenheid, dat is naar uniformisatie van onze sociale, fiscale, economische, politiek. Dit ogenblik kiezen onze «federalisten» om nieu we oorzaken van dispariteiten tot stand te brengen. Waarom moeten wij in Vlaanderen roeien tegen stroom op De toekomst ligt in een andere richting. Het is jammer dat eens te meer de ener- gien van onze jeugd op ijdele doeleinden zouden worden gespannen Dat een volk dat volop in expansie is. als het onze, zich vrij willig door een federalistisch systeem wil laten beperken, is voor mij onbegrijpelijk. Neen, federalisme is voor Vlaanderen geen oplossing Ons volk verdient beter Zijn toekomst ligt op een ruimer veld waar wij in een sterk staatsverband veilig ons aandeel kunnen nemen in het wordend Euro pa. L. MOYERSOEN UITSLAG VAN HET WELSPREKENDHEIDS- TORNOOI TE AALST Voordracht 14 tot 16 Jaar 1) Hans Lammens, Aalst: 2' Marie-José Coekaerts, Hamme en Albert Van Cauter, Aalst; 4) Paul Codde, Gentbrugge en Luc De Bruyne, Zomergem; Q) Gerard Trap St. Gillis-Dendermonde, Michel Vandewiele, Artist. Ingnd Van Kerpel, Dendermonde: 9) Alfons De Cock, Kieldrecht, Nelly Ernst, Aalst, Nicole Goethals, Veldegem, Odette Van Vossole, Dendermonde; 13) Jan Van Hoezen, Lebbeke; 14) Agnes De Croock, Hof- stade; 15) gelijk Mark Maes, Dendermonde, Alois Vandenborre, Liedekerke; 17) Jozef Meert. Borchtlombeek; 18) Marleen Notte, Deinze; 19) Sonja Van Hauwermeiren, Lede 20) Arnold Van der Fraenen, Erpe; 6/10 Diane Alleene, Petegem-Leie, Monique De- meyer, Drongen en Linda Uytendaele, Lede. Prijzen van het ACW Marie-José Coe kaerts, Hamme en Albert Van Cauter, Aalst Prijs eredeken Wim Verleysen Hugo Lammens, Aalst. Prijs voor dictie Marie-José Coekaerts. Voordracht 16 tot 18 jaar DSonja Fischer, Dendermonde; 2) Vivia- ne Vanderpoten, St. Gillis-Dendermonde; 3) Frans Lievens, Teralfene: 4) Ludo Huy- vaerts. Sint Amandsberg; 5) Lucy Poppe, Hamme: 6) Freddy Van Cauter, Dendermon de: 7) .lean-Paul De Schrijver, Aalst; 8) Ni cole Gits, Aalst; 9) Viviane Verwilghen. Dendermonde; 10) Myriam De Croock. Hof- stade; 11) Beatrijs Vandervurst, Lede; 12) Ronny Coekaerts. Hamme;. en Etienne Van der Meeren, Dendermonde; 14) Pol De Smet Kerksken en Roger Van Kerpel, Dender monde; 16) Erna Dierickx, Dendermonde, Bertil Eemans. Aalst en Paul Marcoen, Aalst 6/10 Dirk Baert, Aalst, Mare De Moor, Zomergem. Anita De Saedeleer, Mere, Fran- cine De Schepper, Meerbeke. Ferdy Dosseho St. Gillis-Dend.. Marie-Helene Praet. Wiche len en Gilbert Vandenbranden, Meldert. Prijs ere-proviseerder Jan De Ridder aan Frans Lievens, Teralfene. Prijs Euverdeken Karei Schollaert aan Viviane Vanderpoten, St. Gillis-Dend. Prijs Euverdeken Jozef De Ridder aan Sonja Fischer, Dendermonde. Prijs Eredeken Kamiel Huylebroeck aan Viviane Vanderpoten, St. Gillis-Dend. Wisselschaal Jozef Ghijselen aan het Ly ceum van Dendermonde. Voordracht ouder dan 18 jaar 1) Guido Keppens, Buggenhout; 2) Paula Van Ovcrstraeten; 3) Danielle Schollaert, Aalst; 4) Paul Nijs, Lede; 5) Roland Heir- man, Dendermonde. Prijs Eredeken Frederik Boel aan Paula Van Overstraeten. Prijs Deken-honoraris Georges De Veyl- der aan Guido Keppens. Prijs voor dictie aan Guido Keppens. Welsprekendheid 1) Frans Lievens, Teralfene; 2) Dirk Coig- neau, Teralfene; 3) Willy Verbestel, Aalst en Beatrijs Vandervurst, Lede; 5) Sonja Fischer, Dendermonde; 6) Luc Vandenberge Aalst; 7) Paul Marcoen, Aalst. Prijs Euverdeken M. Van Imschoot aan Dirk Coigneau. Prijs Kon. Rederijkerskamer Sint Barbara aan Frans Lievens. BAAS IN EIGEN HUIS In een eerste speurtocht in het leven van de wielercriteriums hebben wij vastgesteld dat dit soort koersen werkelijk noodzakelijk zijn om de renner beroepsmens de zekerheid te geven ook iets te oogsten bui ten het wisselvallige van het koersgebeuren Nochtans wordt hij hierin niet altijd gehol pen door de mensen die hem in deze koer sen moeten bijstaan, de managers, vermits zij (natuurlijk) zichzelf niet kunnen uit schakelen. Er zijn echter wel een aantal be zwaren tegen de criteria die nu zeer scherp gesteld worden RECHTE LIJN... De inrichters van criteria en van wieler koersen zonder voorafgaande verbintenissen zijn immers niet dezelfde Zij die criteria inrichten lopen hand in hand met managers en stellen tienduizenden op het spel die zij meestal goedmaken met de ontvangsten van de kijker^ De anderen moeten 50.000 fr. ter beschikking stellen en zijn, op papier althans niet gemachtigd zomaar inkomgeld te vragen. De investering is dus gelijk en daarom moeten beide kategorien strikt uit elkaar gehouden worden Dat kan technisch klinken maar de men- nu rijden de renners gedurende 45 dagen criteria na de Ronde van Frankrijk en weet de brave koersmrichter van de andere koer sen dat hij geen vedetten aan de startlijn zal krijgen. Indien men dus een spreiding over het ganse seizoen zou kunnen bewerken dan zouden de criteria zeker niet zo hard op de andere inrichtingen wegen Het kan voor vele mensen misschien een aantal dui zenden kosten, maar die sanering is nodig. 'WIE BESLIST Dat kan technisch klinken maar de men sen die na de Ronde zo erg met de vedetten oplopen mogen dat zeker weten. «Dat de in richters die graag een vedette-renner heeft, enkele duizenden meer geeft, dan krijgt hij die man wel Die gedachte loopt niet rond, want het is de manager die het pro gramma van de renner vastlegt en hoe min der de renner «in het zwart» krijgt, hoe minder kans de manager ook heeft niet he£ volle pond te krijgen. Die rol van de criteriabonzen werd al vaak aangeklaagd. Door renners, wielerlief- hebbers en allen die het goed menen met de wielersport Het is een kleine klucht die de wielersport niet dient, maar eenvoudig een aftakeling is van de gezonde sportgeest in hoever deze nog kan bestaan laten wij in het midden. Hij die dus een revolutie wil wagen moet dus tot de sanering van de programma's komen en de echte koersgeest, waarin de renner zelf iets moet kunnen beslissen. Nu is de rol van de renner in de criteria be perkt tot het sluiten van akkoordjes met vrienden over de toewijzing van de voor naamste premien. Zij die elk jaar de omloop \an Aalst vullen, zullen zich, net als de BWB mensen, wel al geergerd hebben over de wijze waarop met de «blauwtjes» wordt gegoocheld. Maar zal men er ooit toe komen de criteria te integreren in het werkelijke koersleven, zonder de show Er zullen harde handen nodig zijn. Dezelfde die met do steun van Minister Gilson de veiligheid van de renner in het verkeer heb ben onderzocht en wijze besluiten en... be slissingen hebben getroffen. Dezelfde die de stichting van een syndicaat voor renners in verkeerde sporen hebben geleid en die nog altijd tevreden zijn met het mossel- noch-vis kontrakt dat momenteel tussen ren ner en firma bestaat Dezelfde handen, die misschien niets van de kruimel- .oeten heb ben die van de criteria-tafel rollen DE REINIGINGSDIENST VAN DE STAD Deze dienst is nu grondig gemoderniseerd. De nieuwe vuilnisemmers zijn aan huis be zorgd en de nieuwe vrachtwagens zijn in Prijs voor dictie aan Beatrijs Vandervurst. I dienst genomen. We kunnen niet anders dan ons daarom verheugen... ook, omdat nu het werk van het personeel van de ophaal dienst heel wat gemakkelijker, vlugger en hygiënischer kan verlopen. Reeds lang zou ik echter in verband met deze dienst een vraag willen stellen. Kan dat personeel er niet toe overhaald worden door de bevoegde overheid om (nu zeker) hun werk wat minder brutaal, slordig en wat meer beleefd te doen. Vuilnisbakken en emmers werd, voordoen op kant «ge slingerd». Hoe ze daar terechtkwamen en bleven liggen scheen bijzaak en meestal kon de eigenaar enkele huizen verder zijn zaken gaan opzoeken. Ook thans schijnen de nieuwe emmers moeilijk aan het huis zelf van de eigenaar, deftig neergezet te kunnen worden. Is dat, met de thans doorgevoerde aan passing. nog niet mogelijk en te veel ge vraagd H„ Aalst door W. VANDERSTEEN De echte gunstkoopjes van tie maand Speciaal voor de jeugd 1 Geschiedenis der ontdekkingen 2 Helden uit beroemde verhalen 3 Geschiedenis der wapens en der soldaten 4 Mijn eerste encyclopedie in kleuren 5 Geschiedenis van de mens 6 Mijn eerste reis om de wereld Prijs 195 F thans tijdelijk 95 frank. Al deze boeken zijn uiterst goed geschikt als eerste Kommuniegcschenk. evenals onze reusachtige keus prachtige, zeer nuttige jeugdalbums. (ST THERESIA BOEKHANDEL) KAPELLESTRAAT 11 AALST OPEN ALLE WERKDAGEN VAN 8 TOT 19 u. 30. eer rk het vind, Sidonieke!

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 3