en omstreken vf§ h fn% f' Fietser onder Een halve eeuw geleden begon de aanleg van het Aalsterse stadspark KLEIN LOGBOEK Lezers, auto te Aalst SPE, NEC WIETU Onvoldoende waardering Jfetó Ml Aanklacht zonder grond... Eendracht kan alles weerleggen Ouders, Aan al onze lezers en lezeressen Zalige Hoogdag !Gp slag gedood Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maaudab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST r i trekeping 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 45 Zaterdag 5 juni 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Op 15 juli 1918 werd de eerste spade in de Osbroeckgrond gestoken in het ka der van een groots opgezet plan voor de aanleg van een stedelijk park. Het is merkwaardig dat zowel het grote als het kleine park (Astridpark) tot stand zijn gekomen op initiatief van twee bestuurskolleges die resp. tijdens wereld oorlog I en wereldoorlog II de stad in zeer moeilijke omstandigheden hebben beheerd. De grote promotor van het onvoldoende gewaardeerde stadspark was, zoals bekend, schepen Desiré De Wolf, hierbij gesteund door zijn kollega's in het stadsbestuur, bur gemeester Jaak Van den Bergh, schepenen R. Moyersoen, Dr. Med. I. Bauwens en Fe lix De Hert. 650 arbeiders en 15 toezichters zouden in een zeer korte periode over een oppervlakte van ca. 19 Ha. het stadspark aanleggen. Een prestatie die inderdaad am per 8 maanden in beslag nam (op 29 maart 1916 werd de laatste boom geplant). In totaal werden niet minder dan 20.000 m3 grond vervoerd en dit met nogal primitieve middelen. boog-forellen, 500 Ide-lelanootjes, 400 goud winden, 500 galiciekarpers> 2.500 leppers en ca. 15.000 bliekskens. Bewondering Reeds in die memorabele zomer van 1916 lokte het Aalsterse park een enorme belang stelling uit stad en omliggende gemeenten. Een Zwitsers journalist die een reportage maakte in het bezette Belgische gebied, kwam zo fel onder de indruk van deze Aal sterse «oorlogsprestatie» dat hij er een apar te kolom aan wijdde in zijn krant en het een voorbeeld noemde van de werkkracht en de moed van de Belgische bevolking. Op Hemelvaartsdag van hetzelfde jaar bereikte het aantal bezoekers het rekord- cijfer van 5.626. Frans Peynsaert, een bekende Aalsterse Dankbaarheid ondernemer, zou later zeggen dat hij nooit Zoals hoger geschreven was vooral wijlen mensen met meer ijver en vreugde had zien schepen De Wolf de grote promotor van het Natuurschoon in Aalsters stadspark werken dan die simpele, reeds bejaarde Aalsterse werklozen tijdens die toch wel donkere oorlogsmaanden. 3.100 hoogstammen (70 verschillende specimen), 1.200 sparren, 150 treurbo men, 1200 pyramidebomen, 2.300 struik gewassen met afvallende bladeren en om precies te zijn 20.000 allerhande houtsoorten van dichte struikgewassen. De volledige (werk)inventaris tijdens die luttele 8 maanden, met onderbre king in de barre winter 1915-16. Van vis gesproken De huidige hengelaars mogen het interes seren dat in die pioniersperiode volgende vissoorten terecht kwamen in de splinter nieuwe parkvijvers 150 karpers, van 3 tot 4 kilo, ca. 4.500 grondelingen, 200 goudkarpers, 500 spiegel- karpers, 500 gewonde karpers, 2000 regen- Gegeven dit voorbeeld moeten nog levende markante figuren wel zeer hui lerig staan tegen het «vereeuwigen» van hun figuur ofte nagedachtenis. Verbazing Er is meer. Zo bv. de Eendenkooi die geen fraaie aanblik toont en naar de zijde van de vijver, een verwilderd beeld biedt. Een oordeelkundig oog stelt daarbij vast dat ettelijke bomen een ziektebeeld ver tonen en dringend én planmatig moeten vervangen worden. Er zijn nog andere de tails die het vermelden waard zijn... Maar kom. Wat natuurliefhebbers die dezer da gen in 't stadspark hebben gewandeld met verbazing heeft geslagen zijn en groot aan tal bomen en struikplanten die definitief mogen afgeschreven worden. Blijkbaar be schadigd ingevolge een overstroming, ver oorzaakt door de verhoging van het nabije grondniveau. Koordinatie Het zou niet met de waarheid stroken te beweren dat het stadspark niet de aandacht geniet van de verantwoordelijke instanties. Men heeft getracht in de loop der laatste jaren een en ander te verfraaien. Momen teel worden enkele dekoratieve zuilen aan gebouwd achteraan de Spiegelvijver. Dat is goed, dat is voortreffelijk. Maar hogervemoemde vaststellingen ge ven de indruk van een onvoldoende inspek- tie en koordinatie. Daarbij kan in esthetisch opzicht nog wel een en ander verbeterd worden. Men kan bv. eens nagaan hoe men in hoofdstedelijke parken en bv. ook te Antwerpen waar schuwingsplakkaten allerhande plaatst. Te Aalst hecht men deze bij voorkeur vast aan de bomen. Evenzo elektrische installaties Het is hier niet de bedoeling een ganse klachteninventaris op te maken. Maar na ruimschoots geduld te hebben geoefend, meenden wij hier de tolk te moeten zijn van tal van lezers, natuurliefhebbers en min naars van 't stadspark, minnaars van de Dirk Martensstede. Wij hebben vooral niet willen overdrij ven... Louter, objectief, enkele ergerlijke vaststellingen. Natuurlijk, tenslotte doet ook het minia tuur-verkeerspark wel mijmeren, maar dat is een andere kwestie... (E.D.) stadspark dat tot een der mooiste uit onze Vlaamse gewesten mag gerekend worden. Namens een dankbare bevolking, zoals dat in de geijkte termen heet, werd dan later ook een borstbeeld ter ere van die zeer verdienstelijke man, vooraan in het stads park, opgericht. Eilacie, op het ogenblik, dat men bv een halfeeuwfeest in het stadspark kon plannen, vertoont dit monument geen grote blijken van dankbaarheid van de latere generaties. Het monument staat er... en het staat er goed, met een be kende parafrase op een andere monu mentale uitspraak. Het wordt letterlijk achteraan gcruggesteund door enkele houten balken en het kleine bloemen perk vooraan... Kortom alles weinig hartverheffend. VAN DE BRUGLEUNING AF GEZIEN Er zijn in 't stadspark enkele brugjes die onvermijdelijk ook op kinderen een aantrekkingskracht uitoefenen. Op een van deze bruggen is de houten leuning zeer wankelbaar. Het volstaat dat 'n levendige dreumes er onbedacht zaam maar zeer behaaglijk gaat tegen aanleunen opdat hij in de vijver zou terechtkomen. Waar herstellingen maar uitblijven lijkt het geboden dat daarop nog eens extra de aandacht wordt gevestigd. Voor het te laat is. Een stoere vijftigjarige Het antwoord van Eendracht Aalst op de beschuldiging van de controlecommissie is dit van het gezond verstand. Geen enkele aanklacht tegen de K.B.V.B., noch tegen de commissie. Alleen nuchtere feiten die geen tegenspraak dulden. Alvorens deze argumenten van Eendracht te overschouwen wensen wij, met Eendracht, twee vaststellingen te maken. Eerst en voor al is de aanklacht van de C.C. duidelijk gesplitst in een «dossier» Vanderelst-Jamin en een «dossier» Vandenenden. Beide za ken zijn grondig gescheiden^ Vervolgens wordt Eendracht in het eerste deel niet ver meld en wordt de uitspraak alleen geba seerd op het feit dat Vandenenden op de hoogte zou geweest zijn van de zaak Jamin- Vanderelst en hiervoor voorzitter Malvaux in het clebat zou betrokken hebben. De commissie haakt dan een werkje om Vanden enden beslissingsmacht toe te kennen in het bestuursleven van Eendracht en Eendracht met hem te veroordelen. Het is een motivering, die geen enkele rechter als grondslag voor een vonnis zou nemen, maar voor de C.C. is deze voldoende om Eendracht te nekken. Wat antwoordt Eendracht nu op de aangehaalde feiten0.. DENUL MIDYOOR Uiteraard moet Eendracht helemaal niets (vertellen over de zaak Vanderelst-Jamin, die, INDIEN ER IETS GEWEEST IS, vol ledig buiten Eendracht werd afgehaspeld, iets wat iedereen de commissie incluis erkent. In de aanklacht tegen Vandenenden wordt gezegd dat hij zou getracht hebben voorzitter Malvaux om te kopen tijdens.de invallerswedstrijd Aalst-Charleroi, dat hij beslissingen mag treffen in de schoot van Eendracht en dat hij Denul op Charleroi tegenover Piccinin zou gezet hebben om hem toe te laten gemakkelijk doelpunten te scoren. Dat zijn drie feiten. Hierop antwoordt Eendracht primo in de vergadering van het directiekomitee van 6 april werd een principiële beslissing ge troffen om Luc Vandenenden tijdig een aangetekende brief te zenden, waarbij zijn kontrakt werd opgezegd. Dat hetzelfde di rectiekomitee maanden tevoren had beslist en het officiële verslagboek is duidelijk dat de trainer in geen geval alleen de door Louis De Pelsmaeker samenstelling van de ploeg op zich kon ne men, iets wat hij trouwens nooit heeft ge daan. Dat Denul op Sporting Charleroi mid- voor speelde, dezelfde funktie die hij sinds 27 november 1964 vervulde, en dat op Spor ting Charleroi niets aan het systeem van voorheen werd veranderd. Dus houdt de ganse aanklacht geen steek. Trouwens, er is niet alleen een verkeerde voorstelling van de feiten, deze ganse his torie staat volledig in de voorwaardelijke wijze, maar de konklusies die getroffen zijn zijn alleszins bevestigend. En zegt het ge zond verstand niet dat trainer Vandenenden toch niet tot voorzitter Malvaux zal zeggen hem te willen omkopen, precies de man met wie hij jarenlang en nu nog in onmin leeft. Iets wat Eendracht zelfs niet heeft aangeraakt, maar wat wij er zeker aan toe voegen is wel de eigenaardige konklusie van de commissie in verband met het onderhoud Vandenenden-Malvaux. Men geeft toe dat niemand dit gesprek heeft gehoord. Van denenden zegt neen, op de beweringen van Malvaux en Malvaux zegt ja. De commissie besluit letterlijk dat de beweringen van Malvaux met de meeste bevestiging mogen aangenomen worden. Wij zouden eens wil len weten op basis van welke gegevens EERSTE KEER... Wij geloven integendeel vast dat het Uit voerend Comité de voorstellen van de com missie niet zal volgen in verband met de degradatie van Eendracht. Het zou de eer ste keer zijn, maar het is thans verdiend. Zit er bovendien niet veel waarheid in de woorden van voorzitter Mertens «In dien wij voor deze daden en er zijn er geen veroordeeld worden, dan beweer ik dat men elke ploeg in Eerste, Tweede of Derde gemakkelijk al tot in Derde Pro vinciale had kunnen duwen. Maar wij blij ven in Derde Nationale. Wij aanvaarden geen straf...» LOGICA Uit deze perskonferentie van Eendracht zijn enkele zeer interessante gegevens te putten. Eendracht kreeg geen aangetekend schrijven met de beslissing van de commis sie. Het was eenvoudig een spoedbrief, al hoewel enkele uren voor die betekening (Vervolg op blz. 2) «HANDELSFOOR» TE AALST Het (oude) Aalsterse feestkomitee kwam woensdagavond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van schepen G. Claus. Er werd van gedachte gewisseld omtrent het feestprogramma van de a.s. Stedelijke Handelsbeurs die in augustus a.s. doorgaat, in de Stedelijke Feesthallen. ARRONDISSEMENTEEL HOOFDBESTUUR C.V.P. Gisteravond was een vergadering voorzien van het arr. Hoofdbestuur van de CVP. Op deze bijeenkomst zou de politieke toe stand worden besproken in het licht van de recente verkiezingsuitslagen. ONVOORWAARDELIJK In een vorige uitgave hebben wij gewag gemaakt van een zeer opgemerkte tussen komst van de h. Ph. G. Van der Putten, burgemeester van Geraardsbergen, tijdens de statutaire vergadering van de elektrici teitsmaatschappij Denderlec. De tussenkomst van de h. Van der Putten hield het uitdrukkelijk verzoek in tot over planting van de uitbatingszetel van Dender lec naar een Vlaamse gemeente (Geraards bergen), waar ze van bij den beginne had moeten zijn, samen met de maatschappelijke zetel, die in feite alleen... een grote brieven bus is. De achtbare interpellant heeft ook ge vraagd dat de betrokken maatschappij een lijst zou aanleggen waarop al de personeels leden die rechtstreeks of onrechtstreeks in de elektriciteitsbedeii'ig betrokken zijn, zou den voorkomen, met hun titels, graad en dienstjaren, alsook de taalrol tot dewelke zij behoren. De h. Van der Putten vroeg ook dat de beheerraad of tenminste het uitvoerend ko- mitee ervan, toezicht en medezeggingschap zou hebben inzake benoeming en bevorde ring van het personeel, aangezien het op de installaties en de gelden van de inwoners van de aangesloten Vlaamse (Dender) ge meenten is dat de winsten van de maat schappij worden gemaakt. Over deze diverse punten stelde de Ge- raardsbergse burgemeester een nieuwe al gemene vergadering voor. Indien dit niet ge beurd en geen gevolg wordt gegeven aan de gestelde eisen, zou de h. Van der Putten de volgende jaarbalans van de maatschappij niet goedkeuren. KAMOUFLAGESPORT OF GEWETTIGDE BEZORGDHEID Een lezer uit Erembodegem met de «ge zinsauto» verdwaald langsheen het Aalsters sportstadium laat opmerken dat aldaar blijk baar merkwaardige kamouflagegelegenheden worden gezocht op lieflijke zomerse dagen! Hij raadt dan ook waakzaamheid aan bij familiale uitstappen in deze omgeving waar steeds meer auto's in de schaduw opgesteld staan. Mogelijks, schrijft onze bezorgde familie vader verder, zou het lawaai van de Aal sterse politiesirenen, de jeugdige stads- en andere musjes wel op de vlucht kunnen doen gaan. Als het maar duidelijk genoeg is. voor wie het aanbelangt. Wat U ZOEKT, VINDT U, in eigen stad en streek. U komt altijd te recht met HANDELSPOCKET in dit blad Voor Uw AUTOBENODIGHEDEN BOUWPLANNEN VERZEKERINGEN .ARTISTIEK DEKOR MODERNE VERLICHTING STIJLMEUBELEN KOMFORTABELE SCHOENEN TOILETARTIKELEN GESCHENKEN ZONNEBRILLEN 't Naderend verlof- Nieuwe schooljaren... Enkele onderwijsinstellingen in eigen streek vragen Uw aandacht. Zie elders in dit blad. De 64 jarige Jozef Keymeulen, wonende Poperodendries te Aalst, fietste donderdag avond omstreeks 22u30 in de Bredestraat, toen hij plotseling gegrepen werd door de personenwagen bestuurd door Van de Velde uit Herdersem. De wielrijder plofte zwaar tegen de rijweg en werd op slag gedood. De politie van Aalst deed de eerste vast- I stellingen, waarna het parket ter plaatse kwam voor het verdere onderzoek.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1