en omstreKen Energieverbruik in de streek Missiefempen 65 JEF CRICK is niet meer KLLik lSS NEC SPE, NEC METU Trouw aan zijn geboortestad Verkeersongeval met faiaa! gevo.'g Slachtoffer over leden in ziekenhuis Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 46 Jaarverslag van Regionale Interkommunale Elektriciteitsmaatschappij DEFINITIEVE DOORBRAAK VAN (elektrische) HUISHOUDTOESTELLEN De Regionale Interkommunale Elektriciteitsmaatschappij voor de streek van Aalst, Dendermonde en St. Niklaas hield haar 13e jaarlijkse Algemene Vergade ring. Men weet dat deze maatschappij de 37 gemeenten omvat, als aandeelhouders (w.o. voor het arr. Aalst Stad Aalst, Gijzegem, Herdersem, Hofstade, Lede, Moorsel), anderdeels de N.V. Gas en Elektriciteit van Noord Belgie (ENB) die tevens als zaakwaarnemer is aangesteld. NIEUWE MANDATEN Tijdens deze vergadering onder het voorzitterschap van de h. Blanckaert, voor zitter van de Raad van Beheer en burgemeester van de stad Aalst, werd o.m. het verslag van de Raad van Beheer voorgelegd en van het kollege van Kommissa- rissen. Op voorstel van de nieuwe gemeenteraden werden o.m. een reeks mandaten bevestigd, anderzijds werden benoemd tot kommissarissen de h. Nichels A., ge meenteraadslid te Aalst en de h. M. Lorie. schepen van Hofstade. EEN MARKTSTUDIE In het Jaarverslag van de Interkomunale wordt gewezen op de resultaten van een marktstudie, einde 1964 inzake het gebruik van elektrische huishoudtoestel len. Opgemerkt weze dat bedoelde maatschappij sedert geruime tijd niet meer als verkoopster optreedt, maar haar taak terzake beperkt tot verkoopsbevordering via de bestaande gespecialiseerde bedrijven, gepaard met een ruime informatie. Blijkens hogervernoemde marktstudie is men tot de vaststelling gekomen dat in de streek bv. de elektrische akkumulatiekachel een ietwat moeilijke doorbraak kent. 1964 JAAR VAN HOOGKONJUNKTUUR Daarentegen is de diepvriezer niet langer meer een apparaat dat uitsluitend in landbouwmiddens wordt gegeerd, maar die ook in vrijwel alle bevolkingslage belangstelling opwekt. Zeer gunstig evolueert ook de verkoop inzake koelapparaten, elektrische kachels en elektrische waterverwarming. In het verslag wordt voort ook de nadruk gelegd op de samenwerking tussen de Interkommunale en bestaande handels instellingen, zo groot- als kleinhandel. 1964 was ook inzake energieverbruik een jaar van hoogkonjunktuur. De expansie tekende zich in 1964 verder af, evenwel met een lichte afzakking naar het einde van 't jaar. Op basis van de gegevens inzake energieverbruik werd door de Interkommu nale een verslapping genoteerd in de textiel, kleding, papier en lederindustrie alsmede in bepaalde sektoren van de metaalkonstruktie. (E.D.) Donderdag 10 juni 1965 2,50 F HET NUMMER DE AFWERKING VAN DE AALSTERSE RINGLAAN Albrechtlaan zo goed als klaar De werken aan de Aalsterse Albrechtlaan een onderdeel van de geplande grote stads- ring, zijn bijna beëindigd. Alles laat voorzien dat deze herstelde en aan het huidig verkeer aangepaste laan het verkeer in en rond de stad zeker zal ten goede komen. Anderzijds zal het installeren van ver- keerssignalen ter hoogte van de Moorsel- baan en Albrechtlaan wel aangewezen zijn. Verbinding Aalst-Nieuwerkerken GOEDKEURING PLAN IN GEMEENTERAAD Tijdens de laatste zitting in de Nieuwer- kerkse gemeenteraad is o.m. het plan voor gelegd betreffende de verbinding via een nieuwe baan doorheen de Hoezekouter met de brug over de autosnelweg. Er ontstond een bespreking in verband met de eigenlijke ligging van deze baan, dwars door de Hoezekouter, op het grondge bied van de gemeente. De raad keurde tenslotte het voorgelegde plan goed, zodat binnen afzienbare tijd een nieuwe behoorlijke verkeersverbinding zal aangelegd worden tussen Nieuwerkerken en Aalst. (E.N.) DUBBEL VIERGESLACHT TE AALST Elisabeth De Wolf, 69 jaar; Eleonore De Trogh, 47 jaar; Elisabeth De Backer, 25 jaar; Annie Van Schuy- lenbergh, 7 jaar; Paula De Backer, 21 jaar en Brigitte Leclercq, 18 maanden. (Cliché Het Volk) Onder het motto «Open raam op de wereld van vandaag» gaan te Gijzegem bij de Pa ters Oblaten voor de 13e maal twee missie kampen door voor studenten van de hogere humaniora. Midden in de zomer, van 19 tot 23 juli en het tweede van 2 tot 6 augustus, en in een heerlijke omgeving van natuurschoon worden dit jaar ook weer ruim 250 studen ten verwacht. Wij komen daar samen in jong-Vlaamse stijl om ons eens te bezinnen over de «dingen» die het leven van de Kerk gaande houdt. Het missiekamp heeft ons altijd zo breed mogelijk ingelicht over alle mogelijke pro blemen en dit altijd op een manier naar voren gebracht die ons ten zeerste bevalt. Kijken we even het programma in van de komende kampen. De eerste avond, dag van aankomst, wordt ingezet met een grootse missievariétéavond. In een heel modern kader zullen we er luisteren naar een tiental mensen die ten zeerste betrokken zijn bij het leven van de kerk en die wel op een heel divers terrein werkzaam zijn. Zullen daar komen getuigen: H.E.P. Daniel Albers, provinciaal van de Oblaten, Dom Verheul, prior van de Abdij Affligem, E.H. Omer Tanghe, onderpastoor j te Kortrijk, Z.EiH. Kan. Willems, leger- aalmoezenier, Dhr Piet Jaspaert, nationaal j leider van de KSA, Dhr Jan Dumon, preses van de studentenparochie te Leuven, E. Br. Tevestel van de Broeders van Liefde, Juffr. Trees Debels, van het Withuis te Merelbeke, E.P. Rik Degraeve, missionaris in West- Transvaal, E.P. Jo Louis, jeugdproost te Brussel. Tal van anderen staan nog in om die avond ook ontspannend en aangenaam te maken. De openingskonferentie wordt gehouden door Dr. Antony Mertens, Nederlands schrij ver die als uitgever in Vlaanderen werk zaam is. Diezelfde dag vereert Z. Exc. Mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, ons mot zijn bezoek. Nadat wij 's namiddags aan sport gedaan hebben, ons moe gezwommen hebben, komen we na het vieruurtje samen met een frater- niteit van zusters van Charles de Foucald; zij zullen ons vertellen over het leven en het werk van hun stichter. In de avond zijn we dan samen met Z.E. H. Ignace De Sutter (voor het eerste kamp) of met Z.E.P. Marcel Weemaes (tweede kamp). Na een inleiding door hen over «Het lied in de vernieuwde liturgie» hou den we een daverende zangstonde. De woensdag van de beide kampen spreekt 's morgens Z.E.P. Paul Schreurs professor van het groot seminarie te Luik, over «Het vreugdevolle bestaan van de kristen». Na de roeinamiddag op de vijvers van de Donk komen we samen voor een oecumenische dienst van de H. Schrift. Aan het kunstprogramma van 's avonds werken de volgende mensen mee Dhr Luc Bels die negro-spirituals zingt, Dhr Mare Deslé met een zeer mooi Vlaams zangre pertorium, Anton Vanhuysse, die met Los Panchos' dansgroep een half uur op de planken komt. Tenslotte nog een enig mooi lekespel «Het eerste kwartier» van Wim Barnard dat vertolkt wordt door de fraters en het Sint Martinus zangkoor van Aalst o.l.v. Z.E.H. Ghijs. Donderdagmorgen debatteren we met dr. Arnold Uleyn over «De missionering en de eerbied voor de niet-kristenen». Na onze tweede sportnamiddag gaan wc naar het hoogtepunt van ons samenzijn in de heilige Eucharistieviering. Zij wordt voorgezeten door E.P. Jo Louis, onze kampproost, in concelebratie met al de aanwezige missie- proosten. Daarna is er «agapè», een feeste lijk liefdemaal met alle aanwezigen. Om deze laatste volle dag te eindigen zorgen wij, de missiekampers zelf, voor een knal-ontspanningsavond. Ik zou nog vergeten te zeggen dat er op het kamp een perma nente tentoonstelling is over «Bijbel, Missie en Oecumene». Alles zo overschouwd belooft het dit jaar nog beter te worden dan ooit tevoren; ik heb dus maar één wens U daar te mogen ontmoeten in vriendschap en vreugde. Indien U nog wenst in te schrijven, doe het aan volgend adres Paters Oblaten, Gijzegem. Tel. (053)243.24. Frans Lievens, missiekamper, Heilig Kruiskollege, Denderleeuw. 'T ARRONDISSEMENT IN 'T PARLEMENT Tot de zes nieuwe provinciale senatoren (lie door de Oostvlaamse provincieraad werd gekozen behoort de h. Diependaele, die als V.U. lijstaanvoerder voor de Senaat tijdens de laatste verkiezingen z'n mandaat verloor. PSYCHOLOGISCHE FOUTEN In CVP kringen heeft men in verband met de achteruitgang bij de laatste verkiezingen gewag gemaakt van sommige psychologische fouten. Tot deze mogen ongetwijfeld worden ge rekend enkele niet altijd gelukkige uitlatin gen ten aanzien van de vrije beroepen en de middenstand. Dit verraadt meteen een zekere neiging om de ekonomisohe en sociale betekenis van deze bevolkingsgroep te verwaarlozen, zoniet te misprijzen. En meteen ook de politieke betekenis. Want het zijn precies deze enkele honderdduizenden die voor een verschuiving vatbaar bleken en meteen de doorslag heb- i ben gegeven. MIDDENSTANDSFIGUREN Als arbeiders een aktie op 't getouw zet ten in verband met bepaalde sociale eisen, noemt men dit syndicalisme. Wanneer mid denstanders blijken geven van ontevreden heid noemt men dit bij voorkeur poudajisme Het volstaat niet voor deze ongemakke lijke houding ook in CVP verband te ver wijzen naar de groeiende invloed van de kristelijke syndicaten. Een PVV voorbeeld te Aalst, bewijst dat een sterke syndicale vleugel in het partij verband, niet onvermijdelijk de midden standskiezer hoeft af te stoten. Waar het op aan komt is op een of meer dere representatieve politieke middenstands figuren. Misschien bevestigen zich in deze zin enkele in de nabije toekomst, enkele van de jonge CVP kandidaten. Hun mandatarissen doen hun plicht en in sommige gevallen staan zij ook ruimschoots ten dienste op het vlak van parlementair sociaal dienstbetoon. WAARDERING VOOR AALSTERS STADSPARK In onze uitgave van zaterdag jl. verscheen een bijdrage van een medewerker over het Aalsterse stadspark n.a.v. het feit dat een halve eeuw geleden, althans op enkele we ken na, precies op 15 juli 1915 (er stond verkeerdelijk 1918) met de aanleg ervan werd begonnen. Terloops werd ook herinnerd aan de fi guur van wijlen schepen Desiré De Wolf, in die tijd, de promotor van dit Aalsters na tuurschoon, en wiens monument wel wat meer aandacht verdiende. Met genoegen kon zondag jl. worden vastgesteld dat tenminste het bloemenperk voor het monument behoorlijk was opge maakt. Goed zo, en nu de Eendenkooi, enz De autobotsing die zich tijdens het week einde heeft voorgedaan ter hoogte van de Welvaartstraat en Asserendries heeft een dode tot gevolg gehad. Overgebracht naar het stadshospitaal is een der inzittenden van een der fel geha vende voertuigen, met name mevrouw Jo sephine Beelaert, wonende aan de Jan Jelie- straat te Aalst, aan de opgelopen verwon dingen bezweken. JEF CRICK is niet meer. Bijna 75 jaar oud, heeft hij afscheid genomen van dit leven dat hij in zo menig beek, in zo menig filosofisch krantenhoekje heeft beschreven met die opmerkingsgave en dat ruime be grip, die hem zelfs op hoge leeftijd zijn bijgebleven. Een geboren rasecht Aalstenaar, wiens jeugdherinneringen onvermijdelijk verbon den waren met de Botermarkt, de Werf, de Dacnsfiguren, de oude Schouwburg en niet het minst met de «Vlaamse Koppen» uit het JezuietenkoIIege Stracke, Fleerackers en Van Mierlo. In het wel wonderlijke spoor van zovele Aalsterse schrijvers en kunstenaars heeft Jef Crick vrij vroeg nochtans zijn geboorte stad veriaten, nadat hij korte tijd sekretaris was geweest van Baron L. de Béthune. Na de wereldoorlog was hij een der pio niers van de Vlqamse joernalistiek als ver- slaggever aan het toen pas gestichte dagblad De Standaard. «En ik zie me zelf weer op weg naar het fantastisch hooggelegen redactiebu reel der Fabriekstraat, levers onder het dak van een formidabel gebouw, jvaar aan de redactietafel pardon, aan het lange berd op een paar schragen) Filip de Pillecijn in zijn verfomfaaid plunje van piot, zijn naaldfijn gekribbel over de ruige veile papier joeg, waar Ernest Claes toen nog een magere Mephisto, zijn Stan daard-feuilleton «Bei Uns in Deutschland» kwam korrigeren...» Zondag a.s. te Wieze C.O.V. FEEST DER 7.000 Zondag 13 juni gaat in de Oktoberhalle te Wieze een groots C.O.V. feest door onder het motto «Feest der 7.000». Te 10 uur Welkomtoespraak door de gouwvoorzitter, met akademische feestrede door de Vlaamse auteur Emiel Van Hemel- donck over «De taak van de katolieke leer kracht in de wereld van heden». Te 11.30 uur Toespraak door een afge vaardigde van Mgr. Van Peteghem. Te 11.45 uur Eucharistieviering mfct kanselrede door de gouwproost. Te 12.30 uur Gezamenlijk middagmaal voor al de deelnemers aan de prijs van 30 F. In de namiddag van 14 tot 16 uur Op treden van de bekende dansgroep Arte Fla menco o.l.v. Nino de Flandes. i Jocrnalist voor alles, heeft Jef Crick ver- schillende romans en toneelstukken geschre ven. Een ervan «De Ridder van het Slot van Laarne» schreef hij zelf als bewoner van dit middeleeuwse kasteel, bij wijze van huisvestings - experiment en rechtstreekse konfrontatie met de literaire inspiratiebron. Over die Laarnese periode zou hem menig 1 anekdote bijblijven. Tijdens de tweede wereldoorlog liet hij ook zijn onvoldoende gewaardeerd biografie over P.P. Rubens verschijnen, een werk dat tevens in 't Frans vertaald werd. Honderden figuren, kunstenaars, auteurs I en politici heeft Jef Crick in zijn lange joernalistieke loopbaan gaan interviewen. In dit genre was hij een uitstekend vakman. I De laatste jaren publiceerde hij nog af en toe in het dagblad «Het Volk» en «De Volksmacht» (Elsevier). Niet altijd heeft hij de waardering ge noten waarop hij krachtens zijn onmisken bare verdiensten voor de expansie van de Vlaamse literatuur, tijdens de periode tus sen de beide wereldoorlogen, zeker recht had. Oprecht Vlaming en gelovige was hem de laatste jaren niets liever dan een <c\alsters gesprek», een vlucht naar wat hij wel eens noemde de beste jaren van zijn leven. Als medewerker en trouw lezer van ons blad, volgde hij van nabij nog alle kultu- I rele gebeurtenissen in de Dirk Martens- stede. I Aan zijn trouwe echtgenote en familie, bieden wij de verzekering van gevoelens van deelneming. I Jef Crick heeft niet voor niets geleefd. Zijn geboortestad moge hem niet vergeten. I R-

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1