en omstreken t Vrolijke Hertog De Berry was de Aaisienaars niet ondankbaar Aalst Kermis 1965 Kim LOGBOEK NEG SPE, NEC METU Nam (na Waterloo) met heimwee afscheid... -Sportmanifestaties Amusementsavondeti Handelsbeurs VROME TRADITIE... E. H. Van Geit aangesteld als Pastoor te Denderleeuw-Huissegem van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F, 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 50 Donderdag 24 juni 1965 2,50 F HET NUMMER In een bijdrage die hier vorige week verscheen (zie D.G.v.A. 19 juni 11.) met o.m. een uittreksel van het memorabele relaas over de dagen rond de Slag van Waterloo, in Nederlandse vertaling van Dr. M. Cordemans, werd gewag gemaakt van een grootse militaire revue die langsheen de Denderoevers, tussen Ni- nove en Geraardsbergen, werd gehou den. Historische Waterloo-figuren als de Engelse bevelhebber, de Hertog van Wellington en de Duitse bevelhebber, Prins Blucher, schouwden er hun troe pen. De grote afwezige was de Hertog de Berry, die in ons land aan het hoofd stond van de troepen van de door Napo leon verjaagde Koning Lodewijk XVIII. Omdat hij op de revue niet ontvangen werd, ingevolge een vergissing, met eer bewijzen die men aan zijn rang ver schuldigd was, keerde ae Hertog de Berry, tevens neef van Koning Lode wijk XVIII, woedend terug naar zijn hoofdkwartier... te Aalst. De Hertog de Berry is inderdaad geruime tijd, althans tijdens de zogenaamde honderd dagen van Napoleons terugkeer, een merk waardige «Aalsterse» figuur geweest. Hij was net als zijn koning en reef -- die te Gent een luilekkerleven sleet een politieke troef in de handen van de toenmalige geallieerden. Kortom, hij kende het lot van menig emigrant, zeer bruikbaar maar onvoldoende betrouwbaar in de ogen van de Engelsen en de Duitsers. De reeds genoemde Engelse officier cn kroniekschrijver Captain Mercer, rappor teert wel een en ander over de figuur van deze Aalsterse gast. Behoudens het schandaal op de voormelde troepenrevue, verwekte de Hertog ook hila riteit op een militaire oefening te Dender- houtem, waar hij het aan de stok had met een blaffende hond, die de hertogelijke rui ter maar op de voet volgde. Op een gegeven ogenblik, noteert Mercer, trok de Berry zijn degen om de hond het blaffen af te leren. Maar tevergeefs, de Denderhoutemse viervoeter hield zich bui ten het bereik. Dit hondsduel zou bijdragen tot de speciale reputatie van de Franse Her tog. Inkwartiering Maar, en belangrijker voor onze lezers, werd de Hertog de Berry door zijn geallieer de vrienden met gans au serieux genomen hij zou zich later te Versailles «wreken»» op een gala receptie, des te meer was hij te Aalst populair. Rijkelijk voorzien van gouden Louis, maakte de Hertog te Aalst een verteer dat in verhouding stond met zijn koninklijke verwantschap. Van de omvang van de Franse mannelijke aanwezigheid te Aalst kan men zich een beeld vormen, wanneer men leest dat de toenmalige burgemeester J.B. J-eiebre tij dens een periode van ca. 9 maanden niet minder dan 80.U00 inkwartieringscertitica ten afleverde ten behoeve van het Franse leger. En rond die tijd, 1815, telde Aalst amper een bevolking van ca. 11.000 inwo ners. Franse Charmes De Hertog de Berry was een welkome gast in Aalsterse patriciërshuizen, waarvan de gastheren kwalijke herinneringen aan hun kollaboratie-sympatien met Napoleon wilden verdrijven. (Er waren te Aalst bij de eerste verban ning van Napoleon naar Elba, nogal menig keizerlijk borstbeeld aan stukken geslagen of verborgen). Marcel Lambin, in een recente bijdrage in De Standaard-Het Nieuwsblad, is ook al niet onbekend met de Franse capriolen te Aalst ten tijde van de Berry. En uit het geen dezelfde kroniekschrijver in voormelde bladen publiceert, blijkt nog eens dat de Hertog zijn dagen te Aalst niet in treurnis doorbracht. Wel integendeel. Zegt Lambin De Hertog de Berry liet zijn vriendin uit Parijs overkomen, met name de toen zeer vermaarde operadanseres Virginie Letelier. Maar die charmante aanwezigheid was de hertog niet voldoende, want dixit Lambin «enkele maanden na zijn vertrek schreef men in de Aalsterse doopregisters enkele bastaarden in die sprekend op de dartele hertog geleken.» Waaruit dan toch weer blijkt dat de ge schiedenis zich voortdurend herhaalt. Hertogelijk gebaar Na Waterloo, heeft de Hertog de Berry afscheid genomen van Aalst. Niet zonder heimwee, dat staat vast. Maar op zijn manier ere aan wie ere toekomt zou hij dankbaar zijn, zoal niet een zekere ereschuld inlossen. Want eenmaal te Parijs, wist de Hertog de Berry in enkele maanden tijd de terug gave van de door zijn landgenoten ten tijde van Napoleon gestolen Rubens schilderij te bewerkstelligen. Precies in de kermisdagen van 1816 arriveerde het kost bare kunstwerk terug te Aalst. De jonge Aalstenaars, die blijkens Lam- bins versie we spreken ze niet tegen konden het met deze hertogelijke geste stellen. Dank zij de Berry, kreeg ook de toen malige burgemeester Lefebre een Franse Baronstitel. Maar dat is weeral een andere geschiedenis. Clerck. De Aalsterse hengelaars Frans Roels (boven) en Louis Vereetbruggen (on der) visten, zoals reeds gemeld, te Mel- dert niet achter het net. Een felle snoek en karper wisten zij resp. in de wacht te slepen. Met begrijpelijke fierheid tonen zij hier de lieve «visjes». VAN 21 TOT 30 OOGST in de Stadsfeesthalle, Schooistr. 18e OFFICIËLE HANDELSFOOR DER STAD AALST (met internationale deelname) voor kunst handel, nijverheid en landbouw, ingericht dcor het stedelijk feostkomitee, in samen werking met de Handelskamer van Aalst en Gewest, het Nationaal Knstelijk Midden- 6tandsverbond en de Unie van de Midden stand. Uit het programma enkele der bijzonder ste punten Zaterdag 3 juli Te 19 uur Beiaardconcert. Te 20.30 uur Grote Markt Concert door de Kon. Harmonie A! Groeiend B'oei- end. Zondag 4 juli Te 20 uur Grootse variété-avond met tal van nationale en internationale vedetten. Maandag 5 juli Te 18.30 uur St. Annaplein Grote Ma neuvers gevolgd door Koncert door de Ste delijke Vrijwillige Brandweer. Donderdag 8 juli Te 14.30 uur Grote Markt Koers voor Internationale Liefhebbers BWB, ingericht door K S C. Denderstreek Te 20 uur Grote Markt Amusements- concert met Octaaf Boone en zijn Actif Club Jo Leemans, Trio Candido, Staf Wezenbeek en Louis Tavaro. Zaterdag 10 juli Grootse Guldensporenviering in de feest zaal stadhuis. Optreden van de Reynaert Ghesellen, Max Damas, Feestrede, Gitaar Massazang. Zaterdag 17 juli 30e Internationaal Liefdadigheidskrite- rium der stad Aalst. 300 000 F prijzen en premien met deelname van internationale ronderenners. Woensdag 21 juli Nationale Feestdag Te 11 uur Grote Markt Concert dcor de Kon. Harmonie De Oude Garde Aalst. Van 21 tot 30 oogst In de Stadsfeesthalle, Schoolstraat -l: Officiële Handelsfoor der stad Aalst». In het kader van deze handelsmanifestatie zijn een reeks attraktieve ontspanningsav n den voorzien met befaamde figuren uit dj showwereld. Het volledig programma in vo'. -end num mer. SCHAAKSPEL Wijst de aanduiding van de h. Harmei als formateur voor een bewmdsploeg een opdracht die de Luikse politicus heeft aan vaard na ruggespraak met de CVP-leidmg op een versterkte tendens van een drie ledige regering Ja, zei men gisteren on bewimpeld in goed ingelichte kringen. Dezelfde kringen wijzen er op dat wat de politieke gegevens en kommentaren in de pers betreffen, deze niet de totale weer gave zijn van de besprekingen en evoluties die momenteel in en rond de Wetstraat aan de gang zijn. De Belgische haute finance zou vrijwel unaniem voorstander zijn van een drieledige formule, bezorgd als men in deze middens OP BEZOEK is om de sociale rust. ciele propagandamiddelen momenteel te be perkt blijven, afgezien van andere zuivere politieke faktoren en invloeden. DiftK MARTENS ELDERS Zal het standbeeld van 's lands eerste drukker, ons aller Dirk Martens, mettertijd om louter verkeerstechnische redenen wor den verplaatst Er zijn ten stadhuize zowel voorstanders als tegenstanders van een dergelijk opzet. De eersten laten hogervermelde motieven gelden, maar voegen er onmiddellijk aan toe dat het verplaatsen van Dirk Martens na tuurlijk pas dan ernstig kan overwogen wor den, wanneer men een andere «behoorlijke» ruimte zou kunnen vinden, vanzelfsprekend in het stadscentrum. Zij herinneren in dit verband aan het Antwerps precedent waar verschillende mo numenten, o.m. dit van wijlen Koningin Astrid, eveneens naar andere (betere) oor den werden overgebracht. De tegenstanders van een dergelijke Aal sterse «monumentale» verhuis, verklaren daarentegen dat Dirk Martens en het Bel fort een dekor vormen. Sommigen meenden te weten dat de for mateur zeer konkrete voorstellen had ge daan aan de PW voorzitter met betrekking tot de verdeling van de ministerzetels, o.m. zou Defensie en Financien, bij een akkoord, aan de PVV worden toegekend. Daarbij zou men niet terugschrikken in een regeringsprogramma ook een mogelijke vermindering van de militaire diensttijd op te nemen, terwille van de PVV-electorale beloften, en ook de verhoging van het ar- beidspensioen tot 50.000 F tot een driele dige gouvernementele belofte te maken. Men zou, steeds opterend voor een drie ledige regering, de grondwetsherziening be vriezen, in afwachting dat na het kortston dig bestaan dat deze regering zou beschoren zijn maximum één jaar de partijen een nieuwe krachtproef zouden wagen. De VTB afdeling Gent komt zaterdag as. naar Aalst voor een toeristisch bezoek, o.m. aan 't stadhuis, de St. Maartenskerk en het atelier van beeldhouwer Mare de Bruyn. Ruiters in de jaarlijkse Ommegang te Lede, die zondag jl. andermaal een ruime belangstelling wekte. (Eigen foto) Sacramentsprocessie te Aalst met het altijd lieve beeld van Eerste-Kommu- nickantjes. (Eigen foto) EXPOSANTEN OP AALSTERSE «HANDELSFOOR» De as. Aalsterse «Handelsfoor», in de 2e helft van augustus as., kent een groeiende belangstelling vanwege belangstellende ex posanten. Nu reeds is vrijwel elke beschik bare ruimte verhuurd en dienen nieuwe aanvragen te worden geweigerd. Blijkens een peiling bij de betrokken ex posanten, op initiatief van het inrichtend komitee, is vrijwel het grootste gedeelte akkoord over de organisatiemethodes. E.H. H. Van Geit is geen onbekende voor de Denderleeuwnaars. Hij heeft er vele ja ren geleden een ruim aandeel genomen in het bouwwerk van de kerk van Denderleeuw en deze sympatie heeft men duidelijk ge voeld tijdens de plechtigheid van zijn aan stelling tot pastoor van Huissegem. De inwoners van deze parochie in feite heeft gans Denderleeuw zich hierbij aange sloten hebben immers een prachtige op tocht opgebouwd, die zelfs teruggreep naar de geschiedenis van Huissegem. Ook de jeugd was sterk vertegenwoordigd, terwijl gans Sint Kornelius Horebeke even eens in de Dendergemeente vertoefde om de nieuwe herder de beste wensen toe te sturen... DE PLECHTIGHEID Aan de grens van Denderleeuw en Liede- kerke midden een pracht van vlaggen en guirlandes werd E.H. Van Geit, vergezeld van de getuigen E.H. Van Der Plaetsen, deken van Nederbrakel en E.H. Debbaut, deken van Sint Maria Horebeke, begroet door burgemeester De Pelsmaeker, schepe nen, raadsleden, senator Edmond Coppens, provincieraadslid Gustaaf Debacker en an dere personaliteiten. De optocht werd gevormd met de BJB ruiters, de muziekmaatschappij De Dender- galm, de afgevaardigden van de christene organisaties, alle jeugdbewegingen, 1e meis jesschool van Huissegem, de muziekkapel van het St. G. instituut te Liedekerke, uit beeldingen van «de stenen molen», de Skip- trekkers, St. Amandus, de Kruisridders, de Pest, O.L. Vrouw ter Nood, de muziekmaat schappij Sint Cecilia van Sint Kornelius Horebeke. Door de prachtig versierde straten ging het naar de kerk van Huissegem, waar toe spraken werden gehouden door de hh. M. Coppens, namens het inrichtend comité, cn Vanderperre, namens de kerkfabriek. Vanwege de parochianen werd een doop vont aangeboden in koper. E.H. De Landts- heer, deken van Ninove, deed de aanstel ling. Nadien ging op het gemeentehuis een re ceptie door, waarna een lunch werd aan geboden. Met de zon als bondgenoot heeft E.H. Van Geit dus een schitterende intrede gedaan in zijn nieuwe parochie. Die wachttijd, zei een personaliteit in de In een volgende uitgave wordt uitvoeriger Wetstraat, van ca. een jaar is een conditio teruggekomen op de aanstaande Handels- sino qua non voor de partijen wier finan- beurs te Aalst. De verwelkoming van E.H. Van Geit aan de grens van de gemeente door de burgerlijke overheid. Hier een opname tij dens de toespraak van burgemeester De Pelsmaeker. (Cliché Het Vo

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1