en omstreken gmaisfn.a ■■a NEC SPE, NEC METU HitiH LÜtiBÜtK Brsod 0,75 F duurder?j Tragisch voorval! Erembodegernse herinneringen H. Callebaut: Uit mijn dagboekj© 1940 Inwijding nieuwe klaslokalen van het St. Maarteninstituut te Lede Toneelkringen uit de streek hebben de eer op Oostvlaams AKVT congres Kampioen H. Hart Aalst gevierd ui ui ui ui e Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 52 Donderdag 1 juli 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F, 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F, KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER PONTAN ITEIT Begin dezer week was n.a. de verloving n de Nederlandse Kroonprinses, vooral de lotte omgang van de Oranjefamilie met ertegenwoordigers van pers, radio en tv. et voorwerp van vele gesprekken in de iuiskamers. In Belgie waar zeer normale, menselijke ;evoelens van leden van de koninklijke fa- nilie verborgen blijven achter een ondoor- ïchtbaar gordijn van een koud Hofprotocol, noet de spontaniteit van de Oranjefamilie «1 in 't biezonder opvallen. Is het overdrijving er aan toe te voegen at die spontaniteit toch voor een belang- ijk deel in de hand wordt gewerkt door de ertrouwdheid van de Oranjetelgen met de aal van het volk? De Vlamingen hebben het steeds gewaar- leerd dat vanaf Koning Leopold het Neder- ands stilaan meer aan zijn trekken is ge- ;omen in de Belgisch Koninklijke familie. Koning Boudewijn en Prins Albert spre- :en zeer behoorlijk Nederlands en van Ko- ïingin Fabiola is geweten dat zij prijzens- -aardige inspanningen levert om zich ver- rouwd te maken met de taal van vijf mil- oen landgenoten. Hoe het met de talen- ennis van Prinses Paola staat is minder geweten. De man uit de straat is nochtans vel bereid haar zangcring Italiaans accent ip de koop toe te nemen. EN PROTOCOL Spijt diverse pogingen, ook van konink- ijke zijde, blijft het Belgisch Hnfprotoc' n grote mate een 19 eeuws vertoon. In tegenstelling met Nederland en Scan- linavie bv. behoort het niet tot de regels lat een Belgische koningin of prinses een 'riendelijk korte gelegenhedspeech houdt. 's Konings toespraken zijn in archaisti- che bewoordingen opgesteld zodat zij zel den de verbééldng van jonge mensen aan- ipreken. Uniformen blijft krachtens dat zelfde protocol, de kledij bij voorkeur. Ty perend is de bekende anecdote van wijlen de journalist Hubert Van de Vijver dank zij wie Koning Boudewijn, tijdens zijn Ameri kaanse reis, voor het eerst zag hoe men een sigaretje rolt... Met de nodige eerbied, maar men zou wel wensen dat de Beatles ooit in Belgenland waren geboren, alleen reeds om via te ver werven decoraties meer leven in de Hofbrou- werij te brengen. NUTTELOZE KOMMISSIE Sedert Februari jl. is de Aalsterse ver- keerskommissie opnieuw samen gesteld. Tot dusver heeft men het nog niet nodig geoor deeld de leden ervan in vergadering samen te roepen. Van twee zaken één: Ofwel is deze ver- keerskommissie overbodig en dan schaffe men ze af. Ofwel kan zij toch nuttig werk leveren en dan wordt het stilaan tijd dat men haar adviezen aanhoort. Tenzij het waar is dat men deze in zekere kringen niet op prijs stelt. NIEUWE K.O.O. Morgen, in de voormiddag te 11 u. zullen de nieuw verkozen K..O.O. leden van Aals de eed afleggen in het kabinet van de bur gemeester. ONTSLAG UIT DE GEMEENTERAAD Gemeld wordt dat in de openbare raads zitting die hedenavond te 8 u. in het stad huis te Aalst doorgaat, het B S P. raadslid, de h. J. Van Droogenbroeck als dusdanig onslag zal nemen. PRIJZENKOMMISSiÊ BRACHT NOG GEEN ADVIES UIT Naar verluidt zal de prijzencommissie aan de minister van Economische Zaken een gunstig advies uitbrengen over het ver zoek tot aanpassing van de broodprijs. Deze verhoging zou 0,75 fr. bedragen voor huis- houdbrood en fantasiebrood. Het huishoud- brood kost thans thans 9,75 F en weegt 1 kg. Het fantasiebrood kost evenveel doch weegt slechts 900 gram. De beslissing van de prijzencommissie zou beinvloed gewor den zijn door de verhoging van de meelprijs Van vandaag af zai het meel 34 de 100 kg meer kosten. ZOONTJE VAN AALSTERS STADS HUISBEDIENDE VERONGELUKT Het zoontje van de h. Emiel Huylebroeck bediende op het Aaisters stadhuis, is zondag op noodlottige wijze om het leven gekomen1. De 9 jarige Robert die met verlof aan zee was werd bij het oversteken van de Konink lijke Weg door een auto aangereden. Schier onmiddellijk was de knaap hierbij gedood. Dit nieuws verwekte vooral te Aalst be roering. Het slachtoffertje was het enig zoontje van de h. en mevr. Emiel Huylebroeck DUITSE STUDENTEN BEZOCHTEN AALST Op initiatief van raadslid Marcel De Bis schop bracht prof. Dann. rector van het instituut voor oegepaste scheikunde aan de universiteit van Erlangen (Duitsland) met 42 studenten een bezoek aan Aalst. Vooraf werden de bloemenveiling en en kele stadsmonumenten bezocht, waarna een bezoek werd gebracht aan dc groentenvei- ling te Kwatrecht en het belfort, het stad huis en St. Baafskerk te Gent. Nadien had een ontvangst plaats in het Beukenhof, het «Pro Musica» koor onder leiding van G. De Cock verleende hier haar medewerking. EINDELIJK... BRANDWEER ARSENAAL VAN AALST WORDT AFGEWERKT Men kent alle moeilijkheden die reeds rond de bouw van het deel A van de Aal sterse brandweerkazerne zijn gerezen. Een aantal factoren die de touw van dit gebouw hebben vertraagd, zc<L. thans de rest van het arsenaal al sinds vele jaren op het hoofdgebouw wacht. Eindelijk heeft het stadsbestuur toch de goedkeuring van de hogere overheid kun nen verkrijgen. De lening werd nu ook toe gezegd en op de eerstkomende raadszitting zal de definitieve goedkeuring volgen. Zo zal de afwerking eindelijk in het vooruit zicht kunnen gesteld worden... Voor gewezen strijdmakkers Is men het gewoon dat grote kopstukken om welke redenen ook aan de hand van al dan niet bestaande dagboeken gaan terug blikken op hun voorbije leven, eerder zel den komt het voor dat uit de rijen van ons allen, brave nederige lieden en figuranten, iemand de vlijt weet op te brengen zwart op wit zijn memoires te publiceren, zonder enige literaire of andere pretente alleen om Horatius achterna «Et haec olim memi- nisse juvabit»... en dit U te herinneren zal u later verheugen. Oud-Schooldirekteur, uit Erembodegem, Hillonné Callebaut, wel gepensioneerd maar niet rustend, heeft als reserve-majoor van het Belgisch Leger, ten behoeve van een honderdtal zijner gewezen strijdmakkers, zijn oorlogsgedenkschriften uit de memora bele maanden van 1940 in een keurig volu me te boek gesteld. Overmijdelijk zijn het ten dele Erembo degernse herinneringen geworden omdat het merendeel zijner «strijdmakkers» dorpgeno ten waren. Maar meteen weerspiegelen zij ook een tijdgeest dank zij veelvuldige «pe-* tites histoires» een tijd geest die zou afster ven in de bittere maanden die in 1940 dra volgde na de begrijpelijke vreugde omdat men meende dat het afgelopen was. Zegt Hilloné Callebaut: A.u.b. schrijf er niet teveel over, het is voor mijzelf de in lossing van een belofte, en alleen bedoeld om de in tragische tijden gemede vriend schapsbanden met Erembodegernse Kara- biniers levendig te houden. Daarbij zijn het hoogstens een reeks dagboeknotities uit die memorabele maanden... Maar juist deze dagboeknotities doen het, ontdaan als ze zijn van elke literaire re touche, spontaan genoteerd in de moerle meie van de meidagen, 1940 en de daarop volgende maanden met als voorlopig slot- punt de terugkeer in de vertrouwde Erem bodegernse omgeving. Oudleerlingen en Soldaten Zoals gezegd een belangrijk stuk Erembo-' degemse kroniek van een tijd die reeds ge schiedenis is geworden. Zij vangt aan, be gin januari 1940 als Meester Hilloné Calle baut als reserve-luitenant aan het hoofd wordt geplaatst van een peleton van de toen malige Verkeers en Inlichtingswachters, die krachtens de toen geldende militaire ge westelijke indeling hoofdzakelijk bestond uit wederopgeroepenen uit Erembodegem, Denderleeuw, Liedekerke. Welle Haaltert. De helft van mijn soldaten, waren oudleer lingen van mij... een echte familie. Een soort «Lardsteun» schrijft Meester Calle baut. Omdat Meester Callebaut, in die vooroor logse tijd ook plaatselijk leider was van de Vlaamse Toeristenbond, lid van meerdere kulturele verenigingen, kwam in dat Erem- bodegems soldatenkantonnement anno 1940 de kulturele werking ruimschoots aan haar trekken, daarbij niet te vergeten het feit dat wijlen burgemeester De Cock een brou wer was. We waren militair in 't Frans ge drild, vertelt Meester Callebaut, maar je begrijpt dat we dra van Garde a vous en Portez arme overschakelden naar het Geeft Acht en Schouder Geweer. Straatschennis mei 1940 Er komt in deze mémoires een belangrijk stuk ooggetuigverslag voor van de eerste meidagen te Aalst, waar de Erembodegern se onderwijzer officier toen was overge plaatst. Er was een Aaisters piot, noteert Mees ter Callebaut die op het politieboekje was gezet wegens straatschennis. De man had in een opwelling van vaderlands plichtsbesef reeds een ganse reeks reclameplaatjes «Drinkt de Chicorei de Beukelaar afgerukt» op zoek naar spionnage aanwijzingen Er was ook in die dagen de Parachutisten- jacht nabij 't Sas te Wieze. Op bevel trok Lt Callebaut er met zijn manschappen heen. Naderden opzichtig het struikgewas met ge trokken wapens. Tot ten lange laatste een heel oud ventje dat brandhout sprokkelde en blijkbaar niet op de oorlog was bedacht, te voorschijn kwam. Heimwee naar 't Geboortedorp Ach, honderd en één voorvallen uit die beroerde dagen die hoofdzakelijk diegenen aanspreken die nu reeds om en boven de veertig zijn. De terugtocht over de Leie, naar Noord- Frankrijk ALlez boireau Canal Albert.. de genadeloze bombardementen rond Abbe ville... Details die vooral de enkeling bijblijven: het beeld van de door familie achtergela ten kreupele jonge man over wie zich de Erembodegernse karabimers ontfermen De laatste Duitse aanval die het Peleton van Meester Callebaut tot overgave dwong, maar waarbij op het laatste ogenblik nog twee karabiniers het leven verloren. Nadien maanden krijgsgevangenschap in Beieren met als Belgische topofficieren in het kamp, de kolonels Servais en Van Cop- penolle, de Vlaamse dichter Bert Peleman. enz. Heimwee naar het geboortedorp, jacht op eten en rookgerief. Onzekere toekomst. Maar toch door alle leed heen: de humor. In dit ganse relaas tientallen Erem bodegernse figuren herinneringen aan blijkbaar onvergetelijke Aalsterse Bier avonden, kantonnement in 't Ameri kaanse aan de Aalsterse Hoogstraat uit die tijd. Dit Dagboekje 1940 is slechts een deel van de bundel Erembodegernse mé moires en dokumenten van Oud-School direkteur ofte «Meester Hilloné». Wie ooit de plaatselijke historiek van de gemeente zal schrijven of een offi cieel gemeentelijk archief wil aanleg gen zal onvermijdelijk aangewezen zfjn op het belangrijk werk v. d. h. Callebaut met o.m. autentieke brieven van een overgrootvader die vanuit Rusland, on der Napoleon reeds het relaas van me nig historische veldslag overmaakte. Je merkt 't zit in de familie... Clk. Li Zondagnamiddag had te Lede onder grote belangstelling de inwijding plaats van de nieuwe lokalen van het St.-Maartenscollege door Mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent. Deze plechtigheid ging gepaard met verscheidene andere feestelijkhe den. Na een kleine optocht van de leerlingen sprak de E.H. Superior het welkom woord uit. Daarna had de plechtige inzegening plaats van de nieuwe klaslokalen. Ondertussen zorgde een koor voor de nodige stemming door het vertolken van geestelijke liederen. De bisschop richtte zich daarna tot de talrijke leerlingen en ouders. Hij prees de inspanningen, die te Lede gedaan worden om het katholiek onderwijs uit te breiden en op een hoog peil te brengen. De gestadige groei van de schoolbevolking die het verruimen van de lokalen noodzakelijk maakte, was volgens Mgr. Van Pe teghem een duidelijk bewijs van een katholiek denken van de Leedse bevolking en de andere omliggende gemeenten. Hij dankte in het bijzonder de ouders voor het vertrouwen, dat ze stellen in de katholieke school, voor de degelijke opvoe ding en een vooruitstrevend onderwijs vooor hun kinderen. Nadien werden de aanwezigen vergast op een aantrekkelijke avond. (Cl. Het Volk). Op het kongres van het Algemeen Kriste- lijk Vlaams Toneelverbond dat te Gent werd gehouden heeft de Aalsterse toneel groep De Schakel de eerste plaats behaald in de schiftingswedstrijd AKVT Oost-Vlaan- deren met de opvoering van Blaffen tegen de maan behaalde zij het hoogst aantal pun ten, nl. 85, Mej. Bea Van der Eist werd bij deze voorstelling in 't biezonder vermeld m de rol van Laura. Resp. 9 en 10 plaats werd toegekend aan Toneelgilde Hoger Op met Plantage Tama rinde (71 punten) en Toneelgroep Tijl met Het Buitenkansje (64 punten). Werden gerangschikt in eerste kategorie met grote onderscheiding: De Kon. Rede rijkerskamer St. Barbara: Arbeid en Kunst met Een Meisje om te Stelen (80 t.h. der punten). De toneelgroep De Merelaar uit Mere werd in tweede kategorie onderge bracht met Huwelijksreis. In een korte inleiding tot dit kongres, wees AKV voorzitter Van Garsse op een voortreffelijk initiatief met name het Aai sters Toneelverbond dat o.m. een geslaagde reeks opvoeringen van De Twaalf Gezwore nen wist te verwezenlijken. Tenslotte werd ook aan de toneelgroep De Schakel de speciale prijs toegekend voor Eenheid en zuiverheid van uitspraak. Voor noemde Mej. Bea Van der Eist werd ver eerd met de prijs Voorzitter Roger Van Garsse. Deze prijs wordt toegekend aan de beste akteur of aktrice. ill il" 111 II III II in it* ill HI Ell HI H. Hart Aals-t, kampioen in het katholiek Sportverbond Oost Vlaanderen werd tij dens het voorbije weekeinde gevierd te Aalst. Deze formatie die nog niet zo heel lang In de voetbalbedrijvigheid staat, heeft met deze titel heel wat bewondering afgedwongen. Het is immers een kring van vrienden, waar de kameraadschap en de verstandhouding de voornaamste factoren zijn. Voorzitter Van Roy en zijn vrien den werden op het stadhuis begroet door schepenen Ringoir en Van Sinay. en W. Vemimmen, voorzitter van het Stedelijk Sportcomité. Burgemeester Blanekatert prees de verdiensten van deze verdienstelijke ploeg en drukte er op dat zij zuivere liefhebbers zijn in de moderne sportbeoefening. Hij overhandigde de stadsplaket aan voorzitter Louis Van Roy, die een dankwoord uitsprak en de onderscheiding aan kapitein Jozef Meert schonk, als blijk van erkentelijkheid tegenover de spe lers, die het voorbije seizoen zo schitterend hebben besloten. Na dit officiële ge deelte werd de viering voortgezet in de ploeg zelf, en werd natuurlijk met veel overtuiging over de toekomst gesproken.- (CL Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1