en omstreken mm LÓaêOtK Ca. 10Ö man voor kermisshow Lezerstribune NEC SPE, NEC METU Wvi gewerd er wan de Spaanse vluchtelingen Allen braken met het kommunisme Feestweg 1965 te Aalst Uitzending voor automobilisten Nieuw Her scholingscentrum 50 jarige Aalstenaar verongelukt Aan onze lezers ekei azet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 55 Zaterdag 10 juli 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 2,50 F HET NUMMER steur igen i^KTUELE ;ciess JULÏBEDENKING kopn ,n Zelfs de Witte van Ernest Claes wist sVasleds dat de Klauwaerts en de Leliaerts ;egm|no 1302 te Groeninghe, resp. represen- iemajtief waren voor het volk en de Fransge- 11de bourgeoisie, de i Met wat goede wil kan men beweren dat Sw}t merendeel van de ca. vijf miljoen Vla- zoalsingen Klauwaertsgezind zijn. Maar de Le- nie terts, hoe weinig talrijk ook, zijn hlijk- iar nog niet allen uitgestorven. Een van hen is blijkbaar de Genste PVV ilksvertegenwoordiger de h. Willy De Zwart op wit schrijft hij in La Dernière pure van woensdag 11. «De taalwetten toeten afgeschaft worden, omdat zij de rwinWfceid beletten; de grondwetsherziening eputpg er niet komen omdat zij de Brusselaars maru benadelen.» e. Jr cjjln een ruimer ;sociaal verband gezien ituui*tekent dit dat bovenstaande Gentse mijn- stfo\?er» klok een eeuw wil achteruitzetten: ,e(0Ariel Buysse's «Het Gezin van Paemel» as J kennelijk de ideale sociale formule voor ,i,.o Mr. De Clercq, Gentse Leliaert. M.D.B mentroppelen en goede koopjes doen. Ne derland is voor de Oosterburen opnieuw het «eiland van de beterkoop» geworden. OF ZAKEN ZIJN ZAKEN Er was sinds 1964 een merkbare daling van de Duitse kooplust, gevolg van de prijs stijging in Nederland. Maar dit alles is nu meer dan voldoende gekompenseerd door de aanzienlijke verlaging van de Duitse in voerrechten. In de voornoemde grensstadjes bedroeg die daling van de Duitse kooplust zowat 30 tot 50 Sinds 1 juni is die daling op slag spoorloos verdwenen. Opnieuw komen de Duitsers voor een paar uurtjes of een dagje naar Nederland en gaan in de levens middelenbedrijven geduldig in het rijtje staan. Het loont trouwens de moeite, want waai de Duitser per keer in Nederland voor maximum 100 DM. mocht kopen, is dit be drag thans verhoogd tot 240 Mark. En de prijzen Voor 1 kilo koffie moeten de Duitse toeristen thans een bedrag van 5 DM aan invoerrechten betalen, voorheen 7,50 DM. Met inbegrip van die invoerrechten kost in Nederland een kilo koffie 13 DM... in Duitsland evenwel 17 DM. De boter kost in Duitsland 2,40 DM. duurder dan in Ne derland, enz. Begrijpt u dan dat een «da^ge» Nederland voor een Duits toerist kan winst gevend zijn. De Nederlandse handelsmensen in de grensgebieden zien die stijging van de ko pers komende van over de grens met welge vallen tegemoet. En allen zijn die Nederlandse handels mensen het er in hun gesprekken met hun «klienten» over eens dat Claus een heel lieve jongen is. Zei de kruidenier in de hoofdstraat van Venlo Nou, zaken zijn zaken hé, sjonge... en si heh« RENSTÜERISTEN I wel Demspijts zekere Nederlandse bezwaren te en Kroonprinses Beatrix' hartedief, de nu kna^ibekende Claus von Amsberg, zijn die- ïlfde Nederlanders zeker niet vies van ievige Ehrard-Marken. Aan de Nederlands-Duitse grens is het ementeel gouden tijd... voor de onderda- en van Koningin Juliana. man is zqSinds 1 juni jl. is de verlaging van de at htiitse invoerrechten van kracht geworden ewei dat heeft met zich gebracht dat in de Dentensplaatsen Vaals, Kerkrade en Venlo ok eer dichte drommen Duitse bezoekers de 'streionbanken in levensmiddelenbedrijven sa- rare in >ij t was te| idt en i ing aant AALST KERMIS IN AUGUSTUS Het moet zijn dat onze (Aaisterse) lezers die de voorkeur hebben gegeven aan een verlof bij de... warme haard, blijkbaar ook over Aalst Kermis nadenken. Een paar telefoontjes vanwege lezers, be trof dan ook de opvatting dat men er goed zou aan doen Aalst kermis te programeren in de maand augustus, rond de Handels beurs. Diezelfde lezers vroegen dat via dit blad na de verlofperiode de kermiskat de bel zou aangebonden worden of zo ongeveer. Wat wij graag willen doen. In elk geval een belangrijk gesprekspunt voor het Stedelijk Feestkomitee. lit n mei Vele onder onze lezers herinneren zich nog de tientallen jonge Spaanse vluchtelingen die in de tweede helft an de dertiger jaren naar ons land kwa men, ook o.m. in het Aaisterse. Jonge knapen en meisjes, die de verschrikkingen van de Spaanse burgeroorlog konden ontvluchten dank zij diverse politieke en a-politieke organisaties. De meeste dezer vluchtelingen verlieten in de jaren 1939 en aanvang 1940 ons land en keerden naar Spanje terug. Verschillende zijn evenwel gebleven o.m. ook te Aalst. ingri ijn lig vjHet grootste aantal Spaanse jongens en ieisjes kwam als vluchteling evenwel te verz«cht in Sovjet-Rusland, at v Waar de meeste landen voor zover moge pc rék, deze kinderen na de burgeroorlog of strejn laatste na de tweede wereldoorlog, naar °Pun land terugstuurden, hielden de Sovjets aar een andere opvatting op na. Rusland be elcnjeld de jonge Spanjaarden om hen «ten inschouwe van de wereld» op te voeden i de nodige «wetenschap» bij te brengen 001 Pas voor enkele jaren keerden zij als vol ^anassen mannen en vrouwen en als nieuwe ge"iensen naar Spanje terug. Talrijke jonge an(' agen waren inmiddels met Russische meis- "s gehuwd die ze naar hun vaderland mee spi jachten. nl. I meiiNiet weinigen zijn ondertussen zelf reeds u wPS vader of moeder van een mooie kroost Een ding moet men de Sovjets ten goede inrekenen zij hebben de hen toever Hi touwde kinderen geenszins verwaarloosd, ijfelbchtans was het haast onmenselijk hen zo iaar ng van hun ouders te onttrekken. Vele tn deze ouders zijn overleden zonder ooit ^n rin zoon of dochter te hebben teruggezien; ideren moesten erkennen dat hun terug jkeerde kinderen hen totaal ontvreemd aren. irboj Onder de terugkerende jongeren die zich intussen weer geheel aan het Spaanse leven hebben aangepast, zijn er slechts weinigen die bij het kommunisme als politieke ge dragslijn hebben gezworen. Omdat zij er nooit aan gedacht hebben op aktieve wijze voor Moskou te werken, worden zij eens terug in Spanje n'et verontrust, ofschoon men hen van staatswege wel op een dis- krete manier durft te kontroleren. De meesten onder hen hebben met alles wat Marxisme heet, voor goed gebroken meestal omwille van persoonlijke soms bittere ervaringen. Anderdeels zijn er i-naer hen ook vele eden die in de Sovjet Unie als staatsgevaarlijke elementen golden en jaren gevangenisstraf in de Siberische tuchtkampen achter do rug hebben. Allen hebben eens terug in hun vader land, goede betrekkingen gevonden als architekt, ingenieur, technici, of als tolk Zij hebben zich aan het dagelijks leven van hun vaderland aangepast en tot dusver heeft geen enkele van hen de wens geop perd ooit aar de Sovjet-Unie terug te keren. Voor sommigen van hen betekent Rus land nog slechts een vage herinnering, voor anderen het einde van een bange droom, die ze zo snel mogelijk willen vergeten. In Aaisterse Stadsfeestzaal Dat in een stad van om en bij de 45.000 inwoners amper een honderdtal de door het Aalsters stadsbestuur gratis aangebo den showavond op hun kermisprogramma noteerden, is wel het meest treffende beeld van wat hier reeds de teleurgang van de oude kermisformuie werd genoemd Je vraagt u af, zei een oude en ervaren uitbater van een bekende stadsgelegeu- heid, of de ter stee gebleven Aalstenaars tijdens deze kermisdagen niet verder gaan dan hun huisdrempel. Natuurlijk zijn de barre weersomstandigheden ten dele me de oorzaak van deze kermis... zonder kermisvolk. Maar zo mogelijk !s het in dit jaar, 1965 de Aaisterse kermisatmosfeer wel tot zijn laagste vriespunt gekomen. De trouwe vroede zielen bij wijze van zeggen zijnde raadslid M. De Bisschop en feestkomiteesekretfsris H. Van De Perre die vooral in (de kermis bij het «volk») willen blijven, konden bezwaarlijk kommen- taar uitbrengen over het recente kennis beeld. Men wijst erop dat het elders niet veel beter is. Het is een evolutie waaraan nu eenmaal niet te ontkomen is. Welke initiatieven men van officiële zijde ook zal nemen, de dui zenden Aalstenaars ontsnappen nu eenmaal niet aan de huidige tijdsgeest... CA. 1000 AALSTENAARS... TE BLANKENBERGE Inmiddels blijken dan toch ettelijke DUIZENDEN Aalstenaars aan het Noord zeestrand te vertoeven. Daarbij is vooral Oostduinkerke een uitgelezen rendez-vous plaats voor de gezinnen. Blankenberge blijft de geliefde badplaats voor wie het houdt, niet alleen bij strand maar ook bij dancing en cabaretgenoegens Toen wij donderdagnamiddag telefonisch informeerden bij de Blankenbergse stad huisdiensten raamde men aan de hand van de registers het aantal Aalstenaars, grosso modo op ca. 1000. Aan de oprit van ne autosnelweg kan men daarbij vaststellen dat ettelijke Aalstenaars het houden bij eendagsuitstappen afwisse lend in de richting Noord en Zuid. Ach ja, het blijkt dat nooit zoveel Ajui nen kerngezond zijn geweest; nooit voordien waren zo weinig patiënten in de wachtka mers van de dokters. Feestweg 1965, het radioprogramma dat 's zondags loopt van 19u30 op de nationale omroep, is één van de initiatieven van de BRT in de strijd voor een veilig wegver keer. Elke zondag wordt een stad uitgekozen, waar rechtstreeks, gepresenteerd door Jan Theys en geleid door Leo Rommens, een vragenspel doorgaat voor automobilisten en luisteraars. Hieraan zijn prachtige prijzen verbonden. Deze feestweg 1965 zal op 1 augustus a s. in Aalst de tenten opslaan in het stadhuis. Over de stad en de specifieke activiteiten zullen dan vragen gesteld worden. In Aalst zullén heel waarschijnlijk wel de bloemen aan de orde zijn en onze auto bestuurders zullen hierbij niet vergeten worden... In de nabijheid van de Aaisterse stads- magazijnen zou een nieuw complex voor herscholingscentrurn worden aangebouwd. Men weet dat het Aaisterse herscholings centrum sedert zijn oprichting gunstige re sultaten heeft kunnen bereiken en een groot aantal arbeiders in de gelegenheid heeft gesteld een nieuw beroep aan te leren. De 50 jarige Albert Sillon, wonende aan de Beekstraat 20 te Aalst, is donderdag avond rond 7 uur op de Moorse!baan met zijn bromfiets tegen een aldaar gestatio neerde personenwagen terechtgekomen. In allerijl naar de nabijgelegen O. L. Vr. Kliniek overgebracht, overleed hij dezelfde avond. De oude St. Adriaansabdij te Geraardsbergen werd een paar jaar geleden om gevormd tot een toeristisch centrum, waar tevens ook reeds enkele belang rijke kunsttentoonstellingen werden gehouden. Er is een restaurant met galerij en salons. Rond het oude abdijcomplex werd een mooi park aangelegd met een roeivijver, terwijl ook een lunapark tot stand kwam voor de jeugd. En er is voorts het dierenpark met in totaal een 21 Atlasleeuwen, 6 Bengaalse tijgers, een jonge Indische olifant, een prettige bende Java-apen, Yank-runde ren en een uitgebreide reeks uitheemse vogelsoorten. Wie het momenteel houdt bij korte trips, zal niet worden teleurgesteld in het stadje van de Oude-Berg met een mooi panorama op de Denderstreek. Wie verder de streek wil verkennen kan vanuit het toeristisch centrum via Viane-Moerbeke, Galmaarden, Tollembeek, het Pajottenland bereiken met Kester, Leerbeek, O. L. Vrouw-Lombeek, enz. De belangrijkste toeristische ervaring Rust, ontspanning en prettige oude afspanningen met geuze-lambik en de traditionele boterham met plattekaas EN DE MIDDENSTAND Dan eindelijk toch een regering in 't zicht kijken wij, middenstanders, met belangstel ling uit wat deze voor ons brengen zal. Wanneer wij even de verkiezingsprogram ma's van de verschillende partijen in herin nering brengen, dan kunnen wij, zelfstan digen, gerust zijn, ons broodje is gebakken want ieder politieker WAS er voor de ver kiezingen van bewust dat er eindelijk ook eens aan de zelfstandigen diende gedacht. Eu wanneer üe parujen de verkiezingsies oegrepen hebben, dan krijgen wij zeker een hemel op aarde, maai ueiaas Het ver leden heelt reeds zo dikwijis het tegenover gestelde bewezen en de toekomst blijft nog steeds onzeker. Maar met alleen over onze mandaatdra gers wou ik het hebben. Als middenstander heb ik en veie anderen sinds lange Uju de hoop gesteld op onze nnddenstanusorga- nisatie s. Er zijn er enkele in onze keizer lijke stede. Maai" o wee 1 Drie miauenstauds- organisatie s zijn nog met bij machte ook maar de minste middenstandswerking te ontplooien. En wanneer een paar dezer ten slotte noch op plaatselijk noch op nationaal vlak van veel betekenis zijn, blijft er toch die ene, het NCMV, dewelke dan toch als de grootste en de sterkste middenstandsorga nisatie wil versleten worden. Maar moet zij eigenlijk nog versleten worden, of is zij dit reeds Als trouw lid sedert verschillende jaren, heb ik deze beweging naar best vermógen gevolgd, haar doen en laten, haar mitia tieven, grote en kleinere. Of zij steeds het verhoopte succes hadden was van minder belang, wanneer er maar een ernstige po ging was. Maar deze aktiviteiten zijn reeds een paar keer verjaard en er gebeurt hele maal mets meer. Ik ben nochtans overtuigd dat er in het Aaisterse NCMV-bestuur goede elementen waren en misschien nog. Verscheidene merkwaardige initiatieven hebben hiervan getuigd. En dan stelt zich de vraag Wat is er met deze mensen gebeurd Hoe komt het dat deze zich met meer zouden interes seren aan de middenstand en aan de mid denstandsorganisatie Het is haast onbe grijpelijk dat iemand die zich jaren in'.et voor een ideaal plots hiervan een afkeer zou krijgen. Of zou het daar misschien ook slechts aan een paar personen gelegen zijn, dewe ke dit bestuur lam leggen en elke werking verhinderen Zijn er daar soms ook mensen, die ten slotte met de middenstand zelf o zo weinig gemeen hebben maar niettemin de organi satie zouden willen ten dienste stellen van hun eigen persoontje Indien ik goed ben ingelicht zou het reeds maanden geleden zijn dat het bestuur is samengekomen en dan zou er op de laatste vergadering slechts sprake geweest zijn van een politieke meeting En wanneer ik me goed herinner is het reeds jaren geleden dat ik nog uitgenodigd werd om mijn plichten als lid te vervullen bij een herverkiezing van het plaatselij bestuur. Of is het zo dat de leden niet meer tel len Arme middenstanders. Vergeten door onze politieke vertegenwoordigers ver waarloosd door onze leiders. Wat gaat er van ons geworden, wanneei wij alleen komen te staan de dag van mor gen Een Middenstander, lid NCMV Verlof Verlof Verlof Ingevolge de wet op het jaarlijks ver lof zal het kantoor van ons blad geslo ten zijn van 11 tot 19 juli. Onze uit gaven verschijnen dus niet op 15 en 17 juli aanstaande. Een dubbele portie nieuws uit stad en omstreken krijgt U alvast op 22 juli aanstaande.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1