Ultiem protest tegen een vonnis „van verwerpelijk en verdacht allooi" Tentoonstelling geopend te Lede Eendracht-dossier OPINIES Interkommunale samenwerking op kultureel vlak Wie het schoentje pest... Aalsterse Pater P.A. Haegeman in het goud ftièfiv LüütfÜtK Tragisch vs lof Aalsten aar verdronken op Corsicaanse kus VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 6 maandab. 120, Jaarabonnement 230, Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU en omstreKen Postrekening 881.72, KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALS" Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 62 Donderdag 12 augustus 1965 2,50 F HET NUMMER Eendracht-voorzitter, E. Mertens, wiens verontwaardiging kennelijk niet geluwd is, heeft op een perskonferentie nog een ultiem protest laten weerklinken tegen het onherroepelijke KBVB-vonnis dat hij «verwerpelijk en van verdacht allooi» noemde« en enkel op veronderstellingen berust.» Bijgestaan door de hh. De Cock, Soupez, Boon, Boulonne en Verhulst heeft de h. Mertens in een zeer duidelijke formulering van naaldje tot drgadje uitgelegd hoe het vonnis werkelijk op willekeur is gebaseerd. Daarbij benadrukte de Een- dracht-voorzitter dat hij in eer en geweten kan verklaren dat hij en zijn klub volledig buiten de zaak staan en er niet verantwoordelijk voor zijn. De houding van Eendracht wordt ten andere weerspiegeld in een brief van e voorzitter Mertens aan de KBVB, waarvan wij hieronder de volledige tekst a afdrukken. Het dossier bevat daarenboven nog talrijke opvallende miskenningen van het elementairste recht. 9 In onze volgende uitgave wordt daar overigens uitvoerig op teruggekomen. Brief van voorzitter Mertens aan de KBVB 28 juli 1965. Mijne Heren, Uw beslissing van vrijdag 23 jl. in de aan mijn klub ten laste gelegde zaak van corruptie heeft nuj, evenals de voorafgaan de beslissingen van de Commissie van Con trole en Beroepsspei en van het Beroeps comité, diep gegriefd. In de eerste plaats omdat het bestuur van mijn club, noch ikzelf, ooit een stap hebben gedaan om S.C. Charleroi te bewe gen Eendracht Aalst te laten winnen en wij iedere beschuldiging of verdachtmaking met verontwaardiging afwijzen. In de tweede plaats omdat de heer Van den Ende, in geval hij zich met een ver zoek tot de heer Malvaux zou hebben ge wend, van niemand een opdracht in die zin heeft ontvangen en desgevallend slechts in persoonlijke naam kan hebben gehandeld. In de derde plaats omdat de Commissie i van Toezicht en Beroepsspei, het Bestuurs- comité en het Uitvoerend Comité het bonds- reglement eenvoudig hebben verkracht om. louter op grond van veronderstellingen en gissingen, een vernederend vonnis te for muleren of te beamen. De verslagenheid in mijn club is groot 1 en algemeen. In onze naieve eerlijkheid hebben wij gemeend het onderzoek best te kunnen dienen door, in volkpmen vertrou wen in de eerbiedwaardigheid van de Com- missie voor Toezicht en Beroepsspei, het on- derzoek niet te storen. Onze houding is verklaard geworden als een bevestiging van ons schuldbewustzijn. Ook dit facet van deze weinig verkwikkelijke zaak komt mij voor als een uiting van een tergende willekeur. De veroordeling van Eendracht Aalst op grond van de 111 de bondsbladen verschenen overwegingen is kunst- en vliegwerk van een verwerpelijk en verdacht allooi, waarte gen ik in mijn naam en in naam van mijn club een laatste maal krachtig protesteer. Ik zal bovendien niet nalaten mijn gevoe lens op de ruimst mogelijke schaal kenbaar te maken. Uw beslissing heeft mij diep ontgoocheld. Ik ben te Aalst geen voorzitter geworden van de belangrijkste voetbalvereniging om enig finantieel voordeel uit deze positie te halen. Zij heeft mij integendeel veel tijd, veel zorgen en vooral veel geld gekost.-Mijn onbaatzuchtige toewijding is nooit zo scha mel, zo miserabel beloond geweest als door de hoogste instantie van een bond, die er prat op gaat de sport te dienen en de sport- gedachte tc bevorderen. De schande mij en mijn club aangedaan, zal in de annalen van deze laatste gebrand merkt blijven als een treurig voorbeeld van misbruik in de bestrijding van de corruptie want de schade zo moreel als finantieel, ons moedwillig berokkend, is niet te over zien. Ik heb vooralsnog niet de bedoeling mij uit uw midden terug te trekken omdat ik geen trouwe medewerkers wil in de steek laten. Mocht nochtans blijken dat de gevol gen te zwaar drukken dan zal ik niet nala ten de maatregelen te nemen die zich op dringen. Ik mag, in afwachting, mijzelf niet ver oorloven te verzwijgen dat mijn gevoelens van achting, waarmede iedere waardige brief sluit, vermengd zijn met de bitterheid om een onrecht waarmee niemand of niets is gediend. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling ingericht door de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten te Lede heeft Schepen Van Hoorick in een korte maar voortreffelijke improvisatie andermaal een ians gebroken voor een interkommunale samenwerking op het vlak van de kuituur- politiek, waarbij vooral de beide Aalsterse Akademies en Stedelijke Bibliotheek ruime perspectieven bieden. Het is ook een opvatting die in dit blad reeds herhaaldelijk werd naar voor gebracht Interkommunale samenwerking is tot dus ver in het Aalsterse slechts aan bod geko men op het ekonomische vlak en dan nog halverwege blijven steken. Bij veie vroede vaderen staat het begrip nu eenmaal niet in een goed daglicht. De voorwendsels van gemeentelijke finantiele bezwaren moeten veelal een zeker conservatisme of traditio nalisme verbergen. A priori kan een samenwerking inzake kulturele aktie tussen verschillende gemeen ten en een stedelijk centrum nochtans vlot ter van wal steken omdat hier minder zg. konkurrentiele belangen op het spel staan. Hoogstens zou men mogen verwachten dat sommigen «ideologische» voetangels ontwa ren in een dergelijke samenwerking. Schoon dit konkreet bv. voor gemeenten als Aalst- Erembodegem-Lede niet onmiddellijk is ge steld. In eigen Vlaams-katolieke kringen, waar men terecht vcwal op nationaal vlak de kulturele autonomie benadrukt zal men zich zeker van een bepaalde achterdocht moeten kunnen ontmaken wanneer onvermijdelijk een dergelijke interkommunale samenwer king ook meer vleugelslag zou geven aan de vrijzinnige fractie in het kader van het kultureel leven. In dit verband kunnen ook Davidsfondskringen plaatselijke invloed ern stig aanwenden, zeker op een tijdstip dat Leuven een «new-look» huldigt. Deze samenwerking komt vanzelfsprekend niet van de ene dag op de andere tot stand Maar het is goed dat het terrein wordt ver kend en vereffend. En dat is inderdaad in eerste instantie een kwestie van wederzijds vertrouwen, van bereidheid om ons volk verder te verheffen in de ruimste zin van het woord. Het is voor de initiatiefnemers in dit geval vrijwel de Aalsterse vroede vaderen bij monde van de Schepen van Onderwijs en Schone Kunsten ook en n;et het minst een finantiele kwestie. Men ontkomt niet aan de indruk dat de administratieve diensten voor Onderwijs en Kuluur qua personeel onvoldoende in aan tal zijn, zodat het uitwerken van verdere nieuwe initiatieven onvermijdelijk worden geremd. Dat is vanzelfsprekend een zuivere Aalsterse aangelegenheid, waaraan metter tijd een oplossing dient gegeven door een aanpassing van het personeelskader. Wanneer de stad Aalst meent recht te hebben op een modern Kuituurcentrum en dat is inderdaad zo (en ook een nieuw ziekenhuis...) heeft zij ook de plicht als belangrijkste centrum van de Dender streek haar rol te vervullen tegenover de ganse agglomeratie. De ontstentenis voorlopig van een derge lijk Kuituurcentrum, van onvoldoende .ad ministratief personeel, van ruime geldmid delen, mag inmiddels een verder ageren in de richting van een interkommunale samenwerking op het kultureel vlak niet verhinderen. N. Tijd van solden Bewondert, heren lezers niet alleen het mannelijke geduld voor deze etalage damesschoentjes, maar ook het uitnodigend gebaar van manlief. Terloops, deze recente julifoto geeft zo ongeveer een beeld van de zomer 1965. Enkele tijd terug kende het rustige hei ligdom van Sint Antonius te Strijpen-Knut- segem een grote drukte. De serene sfeer werd er gebroken door een helse drukte. Wagens kwamen, mensen praatten. Een eenvoudig man stond er in het middelpunt van de belangstelling. Pater Maria Anto nius Haegeman zou er zijn jubelmis zingen want hij droeg dan precies het klooster kleed gedurende vijftig jaar. Voor deze gelegenheid was deze geboren Zottegemnaar nog even naar zijn geboorte streek gekomen, hoewel hij in het Capu- cijnenklooster te Aalst toch op een boog scheut van zijn vrienden is. Deze plechtigheid was eenter meer dan een jubneum. riet was de spontane nuiüe aan een man, die voor velen zelfs onbe kenden enorm veel heeft gedaan en die doorheen ue kappen van het leven, werke lijk steeds het schone, het goede heeft ge zocht Een Franse generaal, een minister, an dere personaliteiten, zij waren er allen Maar die grootse eerbetuiging heeft hem niet kunnen beinvloeden. Hij blijft de een voudige pater natuurlijk met een baard met de vinnige ogen, de rijke herinnerin gen en tie zachte taal. De man die in het maquis van de Ardennen werkelijk oorlogs romans heeft geschreven. Yernaien die ie deret-n kunnen boeien, maar die hij niet zo graag meer opdist. «Het is allemaal zo erg geweest dat de herinnering niet leven dig moet gehouden worden». Maar in die harde jaren heeft I.j een grote ontdekking gedaan. «Ik heb geleerd hoe schoon het leven is. Hoe goed dc Heer en hoe rijk de mogelijkheden die geboden worden...» De schoonheid tracht hij elke dag in zijn leven te brengen. In zijn liefdadige werken zijn broer. Pater Haegeman uit Gent, richtte zelfs drie tehuizen op voor kinderen in zijn oorlogservaring, maar ook in zijn lange opdracht als predikant. Gedurende 32 jaar vertoefde hij in Wallonië en Frank rijk. Hij was er een gevierd predikant en werd er door de mensen steeds uitbundig verwelkomd. In datzelfde land kende hij pijnlijke momenten tijdens de oorlogsjaren. Maar die ogenblikken worden niet ver geten. De Franse generaal de Bollardière met wie hij aalmoezenier was, was immers in Strijpen voor zijn jubelmis. Ook voor hem is Pater Haegeman een figuur gewor den. Hij heeft alle hoge onderscheidingen ontvangen van het Erelegioen, tot het oorlogskruis met de zilveren ster, tot de persoonlijke gelukwensen van maarschalk Montgomery. ZEER BEDRIJVIG Pater Haegeman hangt die lauweren nog slechts op wanneer het werkelijk nodig is. Hij heeft thans immers ook het priester- uurgebed onder zijn bevoegdheid, waarvan hij internationaal onderbestuurder is en in 1960 stichtte hij de «Catholic Laymen's First Friday Club», een vereniging die voor al in Amerika zeer goed is verspreid. Werken van leerlingen Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten Zaterdagavond werd in de lokalen van het Kultureel Centrum te I-ede de tentoonstel ling geopend van werken van leerlingen van de Akademie voor Schone Kunsten. Deze tentoonstelling werd reeds eerder gehouden in het Oud Hospitaal te Aalst en biedt een voortreffelijk beeld van de artis tieke en paedagogische aktiviteiten van de Aalsterse instelling. Deze opening werd dan ook bijgewoond door een talrijk belangstellend publiek, o.w. burgemeester P. Raes en de leden van het Leedse gemeentebstuur en van het kultureel kontaktkomitee, Schepen Van Hoorick uit Aalst, Inspecteur Van Looy, de h. J. Cool. Akademiedirekteur Blanckaert, de h De Turck van de Kommissie van de Akademie. de hh. Mare De Bruyn, L. Van der Meersch en Kieckens. leraars (promotors van deze tentoonstelling), enz. Na een kort inleidend woord door de h J. Cool spraken resp. de hh. Van Hoorick en Van Looy, die de verheugende perspek- tieven belichtten van deze interkommunale samenwerking op het artistieke vlak. Tenslotte verklaarde burgemeester Raes de tentoonstelling voor geopend waarna een bezoek werd gebracht aan de werken die ge exposeerd werden in voornoemde lokalen en de bovenzaal van Reinsert. (LX) VOOR EEN BETERE VERSTANDHOUDING Nu de meeste kuituurverenigingen, t neelgroepen inbegrepen, druk doende zi; met het samenstellen van hun programm; voor het komende najaars- en winterseizot ware het alleszins wensenjx uai zij uit ernstige afspraak kwamen voor een behoi lijke spreiding over verschillende data v; voordrachten, tentoonstellingen en opvo ringen. Het is ï-et meer de eerste maal dat de; wens hier en elders wordt naar voor g bracht. Tot dusver is echter in deze aangelege heid de verstandhouding tussen alle bestaa de verenigingen weinig naar voor getrede Hopelijk plaats de bchepen van Onderwi en Kuituur daaromtrent in het stedeli. Kuitureel Komitee eens een hartig woordj THE YOUNG LIONS In de Pal-arena van de Vlaamse Ker Aalst dweept men nogal fel met de zwee The Young Lions hanteren ze met ni onsympathieke bedoelingen maar nogal o behendig. Soms zeer onbehendig, tegenov* al wat vals en wals blijkt te zijn. Als men het zeer knappe paedagogt vraagt Liever deze jonge omver-of-erov< twintigers dan de play boys die zo weelder tieren in de bar slecht verlichte bars die - niet alleen aan 't Noordzeestrand maar o< in eigen contreien als de bekende padd stoelen uit de grond schieten. Maar eigenlijk gaat het daarover nit i Wel omtrent de vaststelling dat deze P; j jongelui zich toch eens goeü moeten dok I menteren over de eerste naoorlogse jar< alvorens «forse beloningen» te beloven. Op de drempel der politieke volwasse heul zullen de jonge leeuwen bepaalde re Uteiten moeten aanvaarden o.m. deze d in tegenstelling met Paardekooper's slog; er wel Belgen zijn. Wie het mordicus fc deze slogan voor Hollands gebruik wil houden, zou mettertijd de Vlaarn Beweging een zeer slechte dienst kunm bewijzen. DAGORDER VAN MINISTEI MOYERSÖEN De h. L. Moyersoen. Minister van Lanc verdediging, heeft aan de Stnjdkrachtt volgende dagorder gericht «Het heeft Zijne Majesteit de Koning b 'haagd mij aan het hoofd te roepen van h departement van Landsverdediging. Het verheugt mij in uw midden te zij Op het ogenblik dat ik dit hoge ambt was neem, denk ik aan de jeugd van wie vorming in 's lands dienst aan mijne en u\ zorgen is toevertrouwd. Recente gebet temssen*in Kongo hebben bewezen dat bekwaam is kiese opdrachten te vervuil met tucht en offerzin. Mijn verlangen is dat onze jongens ve nut uit hun legerdienst zouden halen. Het leger speelt een voorname rol het leven der natie. Het moet steeds para zijn om in Europees en Atlantisch verbal zijn taak te vervul.en. L allen kunt daart bijdragen. Aan mijn voorganger Minister Sege zijn de strijdkrachten veel verschuldigd. Hij was aan u gehecht. Ik hoop dat spc dig dezelfde banden van onderling vertro wen tussen ons zullen ontstaan. Zoals u bezielt mij het ideaal ons lai plichtbewust te dienen.» De 44 jarige Aalstenaar Joannes Piet Hendrickx is tijdens een verlofperiode de Oostkust van Corsica, nabij het kar «Tropica» door verdrinking om het lev gekomen. Nadere gegevens waren bij het ter pei gaan nog niet bekend.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1