en omstreKen Baron Moyersoen: 95 jaar Nieuwe Aalsterse Bloemenfee - Hiidegarde - heeft wiskundige knobbel NU Zaterdag K.0.0. AalstGoed beheer en stevig gezag LEDE FEESTTE KLEIN LOGBOEK NEC 8PE, NEC METU Daverend weekeinde in Feesthalle Grandiose Burgemeestersinhuldiging 10 jaar Achterlinie Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F, 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 68 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 2,50 F HET NUMMER Vandaag, 2 september, bereikt Minister van State, Baron Romain Moyersoen de eer biedwaardige leeftijd van 95 jaar. Net als bv. Koningin Elizabeth van Belgie, Minister van State Camille Huysmans, de Vlaamse romancier Stijn Streuvels, heeft Baron Moyersoen tot dusver het zeldzame voorrecht genoten getuige te zijn van een enorme wetenschappelijke, sociale en poli tieke evolutie, die een halve eeuw geleden ongetwijfeld niemand had durven te voor spellen. Het getuige zijn van bv. de ontwikkeling van de luchtvaart van in de pionierstijd tot de hedendaagse ruimtevaartexperimen ten, van de eerste klanken van de Rerum Novarum-encycliek tot de eerste Concilie wekroepen van Paus Joannes XXIII, moet een zeldzame rijke ervaring zijn, rijker naar mate men zoals alle voornoemde landgeno ten, naai- de geest nog deelnemer is aan dit gebeuren, kortom nog tijdgenoot is Ih de wezenlijke betekenis van het woord. De geboren Aalstenaar die Baron Moyer soen is heeft zo niet altijd spectaculair toch een belangrijke rol gespeeld in de binnenlandse politiek, vooral dan tussen de beide wereldoorlogen. Reeds op 37 jarige leeftijd, in 1912, werd hij lid van de Kamer van Volksvertegen woordigers, na ook enkele jaren lid te zijn geweest van de provincieraad van Oost- Vlaanderen. In het Parlement ging zijn belangstelling hoofdzakelijk naar de sociale vraagstukken. Gedurende verscheidene jaren was hij alge meen voorzitter van het Verbond van de Kristelijke Mutualiteiten van Belgie. In 1921 werd hij Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en in 1923 Minister van Ekonomische Zaken. Hem komt de eer toe, als Minister van Arbeid, voor het eerst het premiesysteem ter aanmoediging van het bouwen en aankopen van volkswoningen te hebben ingevoerd. Vanaf 1921 maakte hij deel uit van de Senaat, eerst als verkozene van de provincie Oost-Vlaanderen, later als gekoopteerde Van 1936 tot 1939 was hij voorzitter van de Hoge Vergadering. Baron Moyersoen werd in 1939 tot Minis ter van State benoemd en door Koning Leo pold III in de adelstand verheven. In 1949 heeft hij de politieke loopbaan verlaten. Zijn aktiviteiten ten voordele van de volkswoningen heeft hij echter onver poosd voortgezet. In Aalst heeft de maat schappij die hij voorzat meer dan 1200 hu1 zen gebouwd. Wars van welke opvattingen ook, zal die nen erkend te worden dat Baron Moyersoen bij herhaling heeft blijk gegeven van een politieke moed. Samen met andere Belgische politici, die tijdens de laatste wereldoorlog in het bezette land waren gebleven, richtte hij een onverschrokken oproep tot de Duitse bezettende instanties op een ogenblik dat deze de verplichte tewerkstelling in Duits land van Vlaamse en Waalse jonge meisjes dreigden door te voeren. Het is bekend dat deze oproep bij de Duitsers een diepe nadruk heeft nagelaten en zij hun plannen terzake hebben gemil derd. Maar meteen lieten zij ook niet na de Belgische initiatiefnemers met zware sanc ties te bedreigen, sancties die zij ten dele ook uitvoerden, door o.m. de meeste betrok ken Belgische politici als gijzelaars aan te duiden. De belangrijkste verdiensten van Baron Moyersoen, als jong aankomend politicus op het plaatselijk vlak, liggen vooral in ver band met de aktiviteit die de urbanisatie van Aalst tot voorwerp had, met o.m. het creeren van nieuwe moderne volkswoningen. De oude Aalsterse Ringlaan, vanaf de Gentsestraat tot aan het Stedelijk Park, is in grote mate te danken aan het initiatief van Baron Moyersoen, die resp. in het Aal- sters stadsbestuur fungeerde als gemeente raadslid, Schepen van Financien en Burge meester van de stad. Oudste lezer van ons blad, met een werke lijke belangstelling voor elk nieuw geluid, voor elk nieuw initiatief in zijn geboorte stad, mét een merkwaardig begrip voor de eisen van de nieuwe tijd en de jongere generatie, wensen wij Baron Moyersoen een nog lange gelukkige levensavond. Hiidegarde Luyckx, 20, uit Nieuwerkerken, maar geboren te Aalst, charmante studentin aan de Normaalschool (regentaat Wiskunde) is zaterdagavond voor een bomvolle voorhal van de Aalsterse Handelsbeurs tot Bloemenfee 1966 uitgeroepen. De «More Brains» van weleer Vermeylen, hebben ook in dit kader reeds weer klank gevonden. Naar het evenbeeld en de gelijkenis van een nog charmant echtpaar mama en papa Luyckx, die ergens hun emoties trachtten te vergeten kreeg Hiidegar de van meet af net vertrouwen var. Aalst, bij monde van enkele duizenden in feest roes vertoevende Ajuinen. Haar voorgangster, een ietwat ontroerende Ingrid, was de eerste om haar op volgster te feliciteren. Meteen begon de gelegenheidscarrière van Hiidegarde. Zondagmorgen stond zij fris en vrolijk reeds de organisators van de Bloemenrally ter zijde. En volgende zondag dingt ex Bioemenfee Ingrid te Overijse naar de kroon van de Wijnprinses. BLOEMENFEE INGRID ADIEU... ne, zei doodernstig iemand van het feest- komitee de glazen werden opnieuw ge- Lang voordien zaten de kandidaten-Bloe- vuld, er kwam kortom voor zover mogelijk menfee zowat knusjes, schoon verholen ze nuwachtig in het H.B. sekretariaat onder vaderlijke hoede van een immer zwoegende Feestsekretaris Van de Perre. Hier en daar in de voorhal liepen spon tane, jonge en vaderlijke propagandisten voor de resp. kandidaten. Kies voor Marian ne, Stem voor Augusta, Tip voor Hiidegar de, Annie nr. 1 Ach, het klonk alles wel liever dan andere verkiezingsstemmen. Toen de horlogewijzer naar middernacht neigde werd de uitslag verwacht. Voorzitter nog meer leven in de Aalsterse Brouwe rij (en) ln een feestelijke stemming is zondag II. burgemeester Raes in zijn ge meente Ingehuldigd. liet centrum van Lede bood reeds vanaf zaterdag een overweldigende aan blik. Na de verkiezingsperikelen allerhande wilden de Ledenaars er blijkbaar eens uit. De nie>t alledaagse burgemeestersin huldiging was de zoete wraak tegenover diegenen die de reputatie van het goede Lede in 't gedrang hadden gebracht. Een lachende zon vergezelde de Konink lijke Harmonie St. Cecilia toen deze op de tonen van blije muziek, zondagmorgen bur gemeester Raes ging afhalen, als inzet van de feestelijke dag. Een plechtige H. Mis volgde hierna, bij gewoond door de leden van het gemeente bestuur met aan het hoofd de ingehuldigde burgemeester en voorts al wat naam heeft in de sociale, kulturele en sportieve kringen te Lede, niet te na gesproken de honderden andere Ledenaars. Na de godsdienstige plechtigheid had er een bloemenhulde plaats, waarna een recep tie op het gemeentehuis. Namens diverse instanties werden harte lijke blijken van hulde gebracht bij monde van Z.E.H. Govaert, die de hoop uitdrukte dat net zoals in het verleden een intense samenwerking tussen burgerlijke en gees telijke overheid zou blijven bestaan; door schepen Gravez namens hel gemeentebestuur waarna burgemeester Raes een spontaan dankwoord uitsprak. Even in de namiddag werd de inhuldiging spectaculair voortgezet. Burgemeester Raes had inderdaad plaats genomen in een heli copter die boven de gemeente zou cirkelen om nadien te landen in de mooie nieuwe wijk. Tijdens de doortocht in de gemeente die hierop volgde waren de Ledenaars so- didair in hun sympathiebetuigingen. De h Raes mocht o.m. een mooi portret in ont vangst nemen alsmede tal van andere ge schenken vanwege verschillende gemeente lijke groeperingen. Tot in de late uurtjes werd het feest voortgezet in een ruime tent op de dorps plaats. DE KANDIDATEN Hiidegarde Luyckx, Dwarsstraat, Nieu werkerken. Marianne De Breucker, Landbouwstraat Aalst. Annie Stalpaert, Bosstraat, Erpe. Augusta De Potter, Heirbaan, Oudegem van het Feestkomitee, Schepen G. Claus, had de zware last op zich gedragen den volke konde te doen wie dan wel als eerste uit de stembus kwam. En meteen kwamen er bloemen en applaus en geschenken voor Hiidegarde, de nieuwe Aalsterse Bloemen fee, omringd door haar drie hofdames, Au gusta, Marianne en Annie. Voormalige Bloemenfee Ingrid kon Aalst niet vergeten en de stad nam evenzeer node ■afscheid van haar. Het orkest bracht meteen populaire lied jes ten gehore waar blijft de Brabar.con- KONJUNKTUURGEVOELIGE INDUSTRIE In het weekblad «De Nieuwe» maakt Er- nest Mandel in een hoofdbijdrage o.m. vol gende bedenkingen «In de komende maanden en jaren zullen eerlijke Vlaamsgezinden, die zonder voor oordelen voor de ontvoogding van de volks massa opkomen, een dubbele waarheid ont dekken. Het zal blijken dat al hetgeen in de loop van de jongste vijf jaar van buiten gewone hoogkonjunktuur aan industrialisa tie in Vlaanderen werd bereikt, zeer broos is, vooral dan omdat de Belgische ekonomie meer dan ooit haar door de arbeidsbewegmg sinds 1954 aangeklaagde marginale positie op de wereldmarkt behoudt (de algemene tewerkstelling in Belgie is vandaag afhan kelijk van de voorafgaande algemene te werkstelling in West-Duilsland en in Neder land), en omdat de door vreemd kapitaal beheerste nieuwe bedrijven in Vlaanderen dus bijzonder konjunktuurgevoelig zijn.» LEDE SALON VAN DE VLAAMSE HUMOR Op initiatief van de VTB Lede wordt op 26 september a.s. in het Kultureel Centrum een tentoonstelling gehouden onder het mot (vervolg op laatste blz.) EXPOSANTEN HEBBEN DE EER In een exposantenwedstrijd kreeg de Aalsterse Prins Karnaval Simon Dhondt de Ereschaal. Een bijzondere prijs werd ook toege kend aan Valery Schelfhout, terwijl de h. Cherreté een kunstvaas werd over handigd. Deze exposanten mochten tevens de gelukwensen vanwege het stadsbestuur in ontvangst nemen voor hun zeer ge slaagde standen. STIJGEND AANTAL BEZOEKERS OP AALSTERSE HANDELSBEURS Zondag telden de organisators reeds 30.000 bezoekers aan de Handelsbeurs. Maandag, sluitingsavond, was er ander maal een enorme toeloop uit de meest diverse bevolkingslagen. wordt gevierd te 7.30 uur in 't GROEN KRUIS met J E F B U R M en een Indonesische Volkskunstgroep Algemene inkom 20 Fr. De kaarten worden genummerd op zaterdagmorgen van 10 tot 11.30 uur in 't Groen Kruis. Tussen juichende Ledenaars en oude Erembodegemse vrieuden Uit liet hier vorige week gepubliceerde vraaggesprek met de KOO-voorzitter blijkt ruimschoots dat zich een reorganisatie op dringt van de KOO-diensten in 't bijzonder dan met betrekking tot het Stedelijk Zieken huis. Zeer terecht heeft de h. Van Droogen- broeck erop gewezen dat het memoreren van oude toestanden alleen zin heeft in de mate dat men er voor de toekomst nuttige konklusies kau uit afleiden. Wij zouden er aan toevoegen en dat men niet hervalt in oude euvels. Alle politieke bespiegelingen terzijde ge laten, geeft de nieuwe KOO-voorzitter de indruk dat hij samen met de andere KOO- leden en mét het medische korps, een dui delijker belcidssituatie wil tot stand bren gen. Hiertoe behoort o.a. het realiseren binnen afzienbare tijd van een behoorlijk statuut voor de aan het Ziekenhuis verbonden ge neesheren. Zowel in het belang van de ene als van de andere is dit statuut gewenst en buiten-uit, tenzij in welbepaalde gevallen zullen in de toekomst aanleidingen tot be- worden behandeld op vakverbond-niveau, ■twistingen uit de weg geruimd zijn. Een reorganisatie heeft onvermijdelijk ook betrekking op het meer dan tweehon- derdkoppig personeel. Het feit dgt men zon der de afbouw van het nieuw ziekenhuis af te wachten, zal overgaan tot een koncen- tratie van de administratieve diensten van de KOO, betekent meteen een belangrijke besparing, mede een efficiente werkmetode. Men ontkomt niet aan de indruk dat deze reorganisatie ook in belangrijke mate, zoniet hoofzakelijk, een gezagskwestie is en met een van hoog naar laag duidelijk afgelijnde bevoegdheid. Het zou in dit verband aangewezen zijn dat alle politieke fracties in de stad zouden inzien dat zij op welke wijze ook, dit gezag niet moeten ondermijnen. Met andere woor den dat bv. interne personeelskwesties niet worden beïnvloed door tussenkomsten van Er is tijdens hogervernoemd vraaggesprek ook een mogelijke transaktie tussen KOO en Stadsbestuur te berde gebracht. Deze zou betrekking hebben op een ruil van het KOO complex, voormalig W'ezenhuis, aan de Kat- t est raat met de ca. 70 sociale woningen, waarvan de stad eigenaarster is. Een en ander pleit voor deze transaktie. Beter dan het stadsbestuur zijn de KOO-diensien in gelicht over de staat van behoeftigheid van sommige mensen. Sommige van deze sociale woningen be antwoorden sedert jaren niet meer aan hun werkelijke bestemming. Precies de KOO zou er kunnen voor zorgen dat mettertijd deze sociale woningen, vooralsnog met cell mi nieme huurprijs ter beschikking worden gesteld van diegenen die er werkelijk recht op hebben. Wat thans niet altijd het geval is.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1