Bouwen v. woningen Vrouwenkroniek - Een basisrapport m Stögecsfudie aver de Denderstreek STAD AALST Ftt^KTp! door A. DEL08ELLE, Assistent Universiteit Leuven (8) |YOGA TE AALST Teil einde mede te werken aan de oplossing van de woning nood zal ons Bestuur overgaan tot het verkavelen van gron den gelegen aan de Bergekouter en de Hof ten Bergestraat, dit volgens bijgaand plan. Be kopers van deze percelen dienen zich te verbinden samen een wooncomplex onder toezicht van ons Bestuur op te richten. Alle inlichtingen kunnen verkregen worden op het bureel van de Heer Schepen Claus G., elke voormiddag van 10 uur tot 12 uur, vanaf 1 september 1965. Be SJchepen van Openbare Werken, Claus G. NAMENS HET SCHEPENCOLLEGE i.o. De Stadssecretaris, De Burgemeester, Blanckaert Fr. De Mevst Fr. STAD AALST OPQlC^'TLn VAn womtiGLn 'h DL TU/nWUK BLÜQLKOUTLO rrW] "-J-J-J-j -/ G. TOEGEPASTE OPLOSSINGEN Om de ondergang van de vlasverwerken- de ambachtslui zoveel mogelijk tegen te gaan en aan de bevolking een mogelijk heid tot voortbestaan te geven in eigen streek, werd het onderwijs van de fabrika- tie van kantwerk ontwikkeld. Vele vrouwen zochten er een supplementair inkomen in dat, hoe mager ook, toch het meest noodza kelijke leverde voor hun gezin. De zeer lage lonen brachten er daarbij bepaalde Gentse industriëlen toe, in de helft van de XIXde eeuw te Aalst, Ninove of Geraardsbergen een paar fabrieken op te richten Deze verschillende initiatieven vermoch ten echter niet de emigratie naar de steden tegen te houden. Het spoorwegnet liet toe elders de werkgelegenheid te vinden wel ke in de streek ontbrak, hoewel men er toch bleef wonen. 1. De uitwijking. De desintegratie van de ekonomische struktuur van de streek kwam ondermeer tot uiting in het feit dat de huurprijs der hoeven terug daalde, de konkurrentie langs de zijde van de vraag niet meer speelde zo als vroeger, daar zelfs de landbouwarbei- ders de streek verlieten. De invoer van Amerikaanse graansoorten op het einde der eeuw versterkte nog het ekonomisch onevenwicht, terwijl daardoor een nieuwe ernstige landbouwkrisis ont staat. Hoewel de lagere prijzen van dit graan de budgetten gunstig beïnvloedden, waren ze toch nefast voor de landbouw. De emigratiebeweging werd geaccentueerd. In vele gemeenten waren er niet minder dan 10 '/c der aktieve bevolking (mannen en vrouwen) die buiten hun gemeenten werkten. In de streek van Aalst gingen ve len werken in de bouwnijverheid of in de voedingsnijverheid van Brussel. De spoor wegen stelden een groot aantal mensen te werk. Tot op zekere hoogte was Aalst zelf een attraktiecentrum. In het zuiden van de streek begaven velen zich naar de Hene gouwse mijnen. Tenslotte ging een groot aantal, elk jaar in gezinsverband, m equipes naar Frankrijk als landbouwarbeiders werken. Zij werden forfaitair betaald. De ononder broken arbeid, zelfs op zondag, liet geen rust toe. De moraliteit tussen hun was dan ook zeer laag. Op terugweg zochten zij kom- penserende aktiviteiten in drankgelegen heid. Deze migranten speelden een grote rol in de langzame verandering van de mentali teit en in de evolutie van de «basispersona- liteit» van de streek. De bijnaam «Frans mannen» die men hen gaf is betekenisvol voor het afwijkend karakter van hun groep. Deze seizoenimigraties hadden toch een zekere verbetering van hun loonpeil van de landbouwarbeiders in de streek zelf tot ge volg. Bij het begin van deze eeuw was er een nieuwe tendens tot verlaging door het teruglopen van de vraag naar seizoenarbei ders in Frankrijk (omwille van de weinig verzorgde arbeid die zij leverden en ook door het stijgen van franse loonpeil, waar door de arbeid aantrekkelijker werd vjjor de franse arbeiders zelf) (53). 2. De sociale en ekonomische evolutie in de XXstc eeuw De ekonomische krisis der tussenoorlogse periode brengt hier, zoals elders, een hele reeks sociale moeilijkheden mee. Zij waren echter erns-tiger dan Ln de an dere delen van het land omwille van de sociaal-ekonomische zwakheid van de streek De talrijke werkforensen, die dagelijks of wekelijks over en weer pendelden en boven dien meestal ongekwalificeerd werk uit voerden, waren meer dan normaal onderhe vig aan werkloosheid. De ondernemingen die zich in de streek vestigden, beoogden voor alles het voordeel van de lagere lonen en dit ten koste van een krachtinspanning tot mechanisatie. Dit ver hinderde een herstel van het ekonomisch overwicht van de streek. Sinds de tweede wereldoorlog is de konkurrentie in het bui tenland, waar men beter gemechaniseerd is sterker geworden dan ooit. Zo verging het pseudo-voordeel dat de Dendervallei uit zijn belangrijke en dichte bevolking kon halen. De enkele nieuwe ondernemingen die in de laatste dekade in sommige plaatsen der streek gevestigd werden en die beter aan gepast zijn aan de aktuele produktievereis- ten, zijn zonder twijfel de aanduiding van de nieuwe ekonomische konditionering in de streek (54). Deze inspanning behoort echter volgehouden te worden. 53 Over dit probleem, zie VERHULST L. o.c. passim 54 Betreffende hedendaagse ekonomische struktuur: HOORN J.A. «La vallée de la Dendre ou le problème des villes-satellites». In Industrie Revuo des industries beiges. April 1959, pp. 244-233. KEUKENGEHEIMEN Het verkleuren van aan stukjes ge sneden appel, peer, banaan of andere vruch ten kan voorkomen worden door ze onmid dellijk te bedruppelen met citroensap. Het verkleuren van champignons en geschilde schorseneren kan eveneens op deze manier worden voorkomen. Voor deze laatste kan men echter ook volstaan door een scheutje azijn aan het water, waarin zij gewassen worden, toe te voegen. Houdt U eraan een voorraadje drank in huis te hebben Dan moet U weten dat flessen wijn behoren te liggen, zodat de binnenkant van de kurk de vloeistof raakt en er aldus geen lucht door de kurk kan binnendringen. Daarentegen moeten flessen jenever rechtop staan, vermits hier de kurk juist iet met de drank in aanraking mag komen. Een zeer eenvoudig middeltje om mis lukte mayonaise goed te maken is een beetje azijn en suiker. Roer deze beide ingrediën ten gewoon door de mislukte mayonaise en ge zult zien dat ze mooi glad en gebonden wordt. In de moderne gasfornuizen bevindt zich vaak een venstertje in de ovendeur. Dit is zeer praktisch, want daardoor kan men zien of het gebak mooi rijst en het gebraad met te donker wordt. Er moet ech ter wel voor gezorgd worden dat het ven stertje mooi helder blijft en dit kan men bekomen door het veelvuldig te reinigen met een doekje dat gedrenkt is in een oplos sing van sodabikarbonaat. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat ge al de vruchtjes, die ge in een cake mee- gebakken hebt, op de bodem van het ge bak terugvindt. Dit moet ge beslist voor komen en dat kunt ge door de vruchtjes na het wassen goed af te drogen en ze daar na even door wat droge bloem te rollen Eerst dan worden ze aan het deeg toever trouwd. probeer ze dan te verwijderen met een pro- dukt waarmee het zilver wordt gepoetst. Ook kan men het proberen met een propje staalwol, maar dan moet het wel van een zeer fijne soort zijn, anders krijgt men krasjes. Is er in uw huisgezin weer een ziekte overwonnen, dan is er maar één plaats voor de restanten m de medicijnflesjes en pil-' lendoosjes de gootsteen of de vuilnisbak. Met andere woorden bewaar nooit medi cijnen! Er kan bederf optreden of U zou er verkeerd kunnen gebruiken, met alle on aangename gevolgen daarvan. Natuurlijk is een huisvrouw ook wel eens moe. Het best is dan even te gaan lig gen en wel zo, dat de benen minstens 30 cm hoger liggen dan het hoofd. Leg dan bij voorbeeld een paar kussens onder de benen. Het is merkbaar hoe een mens hiervan op knapt, ook al duurt zo'n rustpauze maar een tiental minuten. KLANKJES UIT DE MODEWERELD MODE VOOR ONS Nu we weten hoe Parijs en Italië zich de nieuwe mode voorstellen, vragen we ons af hoe wij in het komende winterseizoen gekleed zullen gaan. Met andere woorden, wat onze modespecial ïsten voor ons het best hebben gevonden. Immers hoe internatio naal de mode ook mag zijn, toch wórden de modellen en de uitvoering altijd min of meer aangepast aan het klimaat van het land en het type van zijn bewoonsters. Twee couturiers uit de Benelux-gemeen- schap verschaffen enkele details, die zij in onze toekomstige kleding zeker zullen toe passen. woordige modebeeld aan». Deze couturier is er trouwens van over tuigd, dat de Courrèges-modellen ook door de oudere vrouw kan worden gedragen, op voorwaarde dat zij een goed figuur heeft. Maar deze mode moet wel goed toegepast worden. Vooral de accessoires zijn hier zeer belangrijk je kan nu eenmaal geen Cour- règes dragen met hooggehakte schoentjes; bij Courrèges horen beslist laarsjes. De tweede couturier dacht er wel een beetje anders over. Over de korte rok valt niet te redetwisten de moderne vrouw wil en kan in deze tijd geen lange rok meer dragen. Maar die ultra korte- rokjes vindt hij alleen geschikt voor het zeer jonge meis je; een echte vrouw kan dit, volgens hem niet dragen. Daarom zullen zijn modellen rokken hebben die tot op de knie reiken. En aan ons dus dat model te kiezen wat ons het best staat. RAADGEVINGEN AAN MOEDERS - Wanneer moeten de kinderen gaan NUTTIGE WENKEN Vooral na het strijken van stijfselgoed ziet de zool van het strijkijzer er vaak min der mooi uit. De aanslag verdwijnt echter wanneer we het na volledige afkoeling even afnemen met een in azijn gedrenkt doekje. Zijn de vlekken erg hardnekkig, De eerste is een enthousiaste bewonderaar van Courrèges. Hij zegt o.m. «Courrèges idee verovert de wereld; dat hebben we be merkt bij alle Panjse collecties». Volgens hem kan je de huidige mode in twee richt lijnen verdelen. De ene kant is helemaal gericht op het jonge meisje, dat inderdaad rokken kan dragen die acht centimeter bo ven de knie zijn, de andere kant op de ge klede vrouw, die ook korte rokken draagt «Mijn collectie zal dan ook op beiden ge richt zijn. Een uitgesproken mode voor het jonge meisje, maar ook voor de elegante vrouw. Ik pas mijn collectie aan het tegen- slapen Leeftijd Bedtijd 3 jaar 6.00 u. 4 jaar 6.30 u. 5 jaar 6.30 u. 6 jaar 7.00 u. 7 jaar 7.00 u. 8 jaar 7.30 u. 9 jaar 7.30 u. 10 jaar 8.00 u. 11 jaar 8.15 u. 12 jaar 8.30 u. 13 jaar 8.45 u. 14 jaar 9.00 u. 15 jaar 9.30 u. 16 jaar 10.00 u. 17 jaar 10.30 u. 18 jaar 11.00 u. Sirshasana of kopstand, welke door vele yogi's als de belangrijkste wordt aanzien, uitgevoerd door enkele leden van yoga-klub Aalst, met hieronder een variatie van deze houding. Misschien denkt U dat dit iets te maken heeft met akrobatie of stuntniakerij en een moeilijk uit te voeren oefening is. Niets is minder waar, deze houding wordt in drie fazen uitgevoerd welke elk op hun beurt worden aangeleerd, zodat men geleidelijk de volledige kopstand bekomt. Sirshasana brengt U meer kracht en vita liteit. De hersenen worden overvloedig van bloed voorzien. De buikorganen ontdoen zich (dank zij de zwaartekracht) van hun aderlijk bloed en krijgen zuurstofrijk slag aderlijk bloed in de plaats. Het hart rust en put nieuwe kracht. Concentratievermo gen en geheugen verbeteren. De beenaders lopen leeg en krijgen tijd om hun elastici teit te herstellen. Voor velen dus een waar geneesmiddel. Deze houding mag echter niet beoefend worden ais men bloeddoorlopen ogen heeft oi in geval van neusverkoudheid, koorts, chronische neus- of oorontsteking. Hiermede zult U reeds een ruimer gedacht hebben over deze belangrijke asana. Beter ware nog te komen zien hoe ande ren deze beoefenen, dan moet U niet op uw eentje experimenteren, maar ziet U ze onder leiding van een ervaren yoga-beoefe- naar. Inlichtingen kunt U steeds gratis verkrij gen bij de «Yoga-Vedanta» club, Losweg 6, Aalst. Velen zijn er bereid om U te helpen. Heeft uw kleine dochter of zoon zich weer eens gestoten en ziet U op het voor hoofdje een buil verrijzen, druk er dan snel het lemmet van uw broodmes tegen, houd dit enige minuten vol en ge zult de buil zien slinken Wast ge de luiers van baby in alka lische, dus niet synthetische zeep, voeg dan aan het laatste spoelwater wat azijn toe. Azijn neutraliseert zeep en baby kan geen last krijgen van huidirritatie. WEKELIJKSE BALANS DER VERKEERSONGEVALLEN TIJDENS HET WEEKEINDE MEER DAN 6(H) ONGEVALLEN TWAALF DODEN Tijdens de periode van 23 tot 29 augus tus werden op de wegen en in de agglome raties waar de controle door de rijkswacht wordt uitgeoefend, 1607 verkeersongevallen vastgesteld. Bij deze ongevallen werden 21 personen ter plaatse gedood, 269 werden zwaar en 809 licht gewond. Tijdens het weekeinde hadden er 603 on gevallen plaats, waarbij 12 personen ter plaatse werden gedood en 131 zwaar gewond. De voornaamste oorzaaken van de dode lijke ongevallen zijn overdreven snelheid 3 doden; niet stilhouden 2; nagelaten de rechterzijde te houden 4; duidelijke oordeel- fout of gebrek aan aandacht 5; vermoeid heid 1; onvoorzichtigheid der voetgangers 5; andere omstandigheden 1. De verdeling der ongevallen per provincie ziet er uit als volgt Brabant 271; Oost- Vlaanderon 249; West Vlaanderen 215; Ant werpen 146; Limburg 126; Luik 175; Luxem burg 68; Henegouwen 247; Namen 110. OO o DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 15 tot 21 augustus zijn er per dag gemiddeld 25.793 volledig en 10.832 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal van 36.625 werklozen Vergeleken met de vorige week werd èen vermindering van 667 volledig en van 4281 gedeeltelijk werklozen vastgesteld. De vermindering van de volledige werk loosheid is te danken aan de verhoogde be drijvigheid aan de kust in de sector hotels, spijshuizen en diensten. De daling van de gedeeltelijke werkloosheid onder de man nen is hoofdzakelijk het gevolg van de min der talrijke werkonderbrekingen in de ko lenmijnen van het Kempisch bekken en on der de havenarbeiders te Antwerpen, Brug ge, Brussel en Gent. De vermindering bij de vrouwen komt vooral tot uiting in de 'sectoren textiel en kleding. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 646e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 1.000.000 F gevallen op obligatie reeks 1382 nr 464 en een lot van 250.000 F is gevallen op obligatie reeks 2393 nr 751. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 F. -oOo LICHTE STIJGING VAN DE INDEX Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede dat het indexcijfer der kleinhan delsprijzen voor de maand augustus 1965 125,31 punten bedraagt tegen 125,28 in de maand juli 1965. De belangrijkste prijsbewegingen zijn de' stijging van de prijs van de eieren, de broodjes, het brood en het varkensvlees de daling van de prijs van de aardappelen en de zuidvruchten. Dl Dl dru Sch ope de de mer de wad D oud dek in d VOLGENDE ZONDAG Dag van de AALSTERSE MISSIONARISSEN En EEN FRANK AKTIE van de Achterlinie! Iedereen geeft ten minste 1 F bij het verlaten van de kerk! Wie zou dat weigeren

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2