üavidsfünds Najaars rendez-vous Huidige voorziene beschikkinge nadelig voor de streek Aan de abonnenten ERASMÜSSCHOQL Nieuws uit de omstreken Nog het Ontwerp Van Reepinghen DISK0NTOXANTQOR VAN DE NATIONALE SANK VAN BELGIE Oost- Vlaanderen Eigen Nederlands Toneelgezelschap Start met Maria Stuart van F. Schille Ook voorstelling te Aalst op 12 oktobe De VTB huldigt Marcel Matthijs TOEKOMST TOEKOMST DIREKTEUR P. VERMEIR Priester Daensplein 2 (Sint-Martinuskerk) AALST Tel. (053)211.99 DAG-, AVOND-, WEEKEIND- PRIVELEERGANGEN Stcuo-ciaktilo 1-3 maand Bestuurssekretariaat 1 of 2 jaar Boekhouding Sociale Wetten Etalage Plaatsing verzekerd Alleen de leervakken die U zelf verkiest Aanvang schooljaar 6 september 1965. Inschrijvingen en inlichtingen Ook telefonisch Alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Talen Internationale Briefwisseling Nederlands Frans Engels Duits Spaans Italiaans Russisch Autotechniek Rijlessen Kinderbijslag HfcKELGEM GEMEENTERAAD De gemeenteraad ving aan te 20 uur. Na voorlezing van het verslag van voorgaande zitting ging men over tot de dagorde. De voltallige raad ging akkoord met de goedkeuring der begroting van de kerkfa briek Sint Michiel over het dienstjaar 1966; het nazicht der kas van de KOO (2e kwar taal), kennisname van de samenstelling van het verzoeningskoimtee; grondconcessie op het kerkhof. ,Als f^eden van de kommissie voor de plaatselijke afdeling der muziekschool van Asse werden aangeduid de hh. Moortgat Frans, De Vis Henri en 't Kint Gaston. De volledige raad ging nog akkoord voor wat aangaat de begrotingswijziging nr. 1 aan de gemeentebegroting over het dienst jaar 1965; kennisname van de schorsingsbe sluiten door de Provinciegouverneur inzake uitbreiding van het personeelskader en de vaststelling der voorwaarden voor de bijko mende betrekking; de voorlopige aanvaar ding van het bijzonder plan van aanleg voor delen 4, 5 en 6 van het algemeen plan van aanleg voor zone I; de vaststelling der ver lofdagen voor het schooljaar 1965-1966. Betreffende de vaststelling der prijzen voor grondconcessies op het nieuwe kerkhof I ontstond er diskussie. Raadslid, de h. Jan Van Langenhove, vond de door de meerder heid vastgestelde prijs een te bruuske ver hoging. Dit punt werd echter met 6 stem men egen 5 goedgekeurd. oöo MÜÜRSEL NIEUWE CVP SECRETARIS Tijdens een partijvergadering werd bij eenparigheid van stemmen de h. Frans De Valck benoemd tot secretaris van de CVP afdeling. ooo ERcMBODEGEM BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Rubbrecht Christel, Nino- vestg 36 Y'ermoesen Erik, Bredestr 85 Van Schuerbeek Hilde, Ronsevaalstr 22 Velge Peggy, Burgemeester De Cocklaan Boone Christel, Brusselbaan 174 Schellekens Patrick, Heuvel 83A De Roock Veerle, Ninovestr 113 D'Hondt Tony, Hogeweg 124 Van Haute Elsie, St. Amandsstr 9 Van den Spiegel Hans, Geraardsbergsestg 113 Van den Winckel Nancy, Autostradelaan 1 Hameryck Jan Ten Bos 18 Geubels Peter, Beukenlaan 24 Halsberghe Lieven, Brusselbaan 226 Van Mulders Gunther, Groenstr 62 Van Hoefs Gunther, Avaanstr 3 Ever- aert Conny, Vredestr 17 De Backer Car men, Groeneweg 1. OVERLIJDENS Soeffers Zenobie, Hoge weg 3 Van Cauter Georges, Kerkhof- baan 43 Van Ormelin Cecile, Termuren laan 14 Schutyser Emilie, Brusselbaan Van der Burght Edmond, Leuvestr 248 Logghe August, G. De Schepperstr 52. HUWELIJKEN De Troyer Antoine schoenmaker, Broekstr 97 Welle, met Lie vens Jeanine, confectiewerkster, Europa laan 5 De Rop Jan, elektrieker, Gehucht- veldstr 7 Wieze, met Oste Lisette, haarkap- ster, Leuvestr 185 Willekens Jozef, be roepsmilitair, Schoolstr 4, met Vereecke Jacqueline, gerante, Schoolstr 4 Hen- drickx Walter, planning-technicus, Scherre- str 8, met Van der Burght Suzanna, naaister Ten Bos 9 Van den Borre Edgard, been- houwersgast, Parklaan 55 Aalst, met Sche- pens Betty, stikster, Termurenlaan 30 Van Eycken Raymond, bediende, Populieren- str 16 Zaventem, met De Meersman Arlette, rekenplichtige, Hogeweg 12. KULTUREEL LEVEN Pakistaanse herinneringen Op 17 september te 20 uur gaat in de feestzaal van het stadhuis een Pakistaanse avond door ingericht door het Davidsfonds. De bekende Aaisterse missionaris E.P. Diego Van Schuylenbergh presenteert een zeer merkwaardige reeks Kieurdia's over de ze nog jonge Aziatische s-taat. Na een verblijf van 28 jaar kent E.P. Diego van Schuylenbergh als weinige an dere West-Europeanen dit wonderlijke land. Kommentaar en muzikale begeleiding zui len aan deze Pakistaanse avond een boeiend karakter geven. Deze eerste D.F. avond van het najaars seizoen is meteen dé rendez-vous gelegen heid van het Aalsters verenigingsleven. Nadere inlichtingen zullen eerstdaags be kend worden gemaakt. Ernest Ciaes-avond De bijna tachtigjarige Vlaamse verteller bij uitstek, Ernest Claes, is steeds te Aalst een graag geziene figuur geweest. Wie herinnert zich niet de bomvolle stad- huisfeestzaai enkele jaren geleden ter gele genheid van een causerie door de bekende auteur, reeds m zijn studententijd in de Dirk Martensstede tal van vrienden kennen de o.w. E.P. Stracke en Dr I Bauwens Zo pas heeft Ernest Claes aan die geluk kige tijd herinnerd in een hartelijk schrij ven aan het D.F. sekretariaat. Het D.F. Aalst aanziet het dan ook als een ereplicht ter gelegenheid van de tach tigste verjaardag van de vader van de Witte hem een bijzondere hulde te brengen. Deze Ernest Claes-avond gaal door op. I oktober te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis met als voordrachtgevers de met minder bekende Antoon Van der Plaetse en Antoon van Wiiderode. Gespreksavond D.F.-Forum '65 Het wetsontwerp houdende het gerecn lelijk wetboek, zoals het in de Senaats zitting van 8 april 19b5 werd gestemd, werd omangs door de Senaat aan de Ka mer van Volksvertegenwoordigers overgezonden en reeds aan de Kamerleden uit gedeeld. Dit bewijst dat de Minister van Justitie wenst dat het wetsontwerp met bekwame spoed door de commissies en door de Kamer zou behandeld worden. De aandacht van de Volksvertegenwoordigers van de Denderstreek dient geves tigd te worden op volgende beschikkingen, die nadelig zijn voor deze streek en waarvan de wijziging dient nagestreefd te worden De rechtsonderhorigen van de huidig rechtbank van koophandel van Aalst moete in de toekomst, volgens het Ontwerp V Reepinghen, zoals het door de Senaat wer gestemd, naar Sint Niklaas-Waas of naa oudenaarde. Weliswaar heeft verslaggever De Baec beloofd dat een afdeling van de rechtban van koophandel met griffie te Aalst zou g 1. De bijlage, die de gebiedsomschrijving stad worden de zetels van de arrondi.sse- vestigd worden. Maar zelfs indien deze h< en de zetel van hoven en rechtbanken be- mentsrechtbank en van de rechtbank van lofte door een koninklijk besluit wort paalt, bevat een artikel 1, s 123, 124 en 131 eerste aanleg gevestigd, terwijl ir^ St. Ni- ingelost (art. 186), zuilen alleen de recht (blz. 257 en 258), waaruit voortvloeit dat klaas-Waas de zetel wordt gevestigd van onderhorigen van de kantons Aalst en IN de gemeenten Erembodegem, Haaltert, Wei- de rechtbank van koophandel en te Aalst nove verschijnen te Aalst, terwijl deze le en Kerksken bij het kanton Aalst worden de zetel van de arbeidsrechtbank. de kantons Geraardsbergen, Herzele en Z< gevoegd, maar dat daarentegen andere ge- tegem> die thans naar de' rechtbank meenten er worden aan onttrokken Schoon- knnnhanrioi to Ani«t knmon miio» moi De overige kantons van het bestuurlijk K0°Pudndei te Adist komen, zulten mg arrondissement Aalst, namelijk Geraardsber- wezen Z1in °P deze van Oudenaarde. gen, Herzele en Zottegem, worden gevoegd bij het gerechtelijk arrondissement Oude ONAANVAARDBAAR naarde en de zetels van al de rechtbanken worden in deze stad gevestigd. Thans heb ben de rechtbank van koophandel en de werkrechtersraad (arbeidsrechtbank) van Aalst het bestuurlijk arrondissement alfij aarde zou naar het kanton Dendermonde gaan en Wichelen, Bavegem, Smetiede en Wanzele naar het kanton Wetteren. Wanneer men nu het prachtwerk uitge geven door de Minister van Openbare Wer ken, de heer Bohy, en genaamd het Richt- plan voor de ontwikkeling en de ruiiine- lijke ordening van de Denderstreek open- rechtsgebied" slaat, constateert men op blz. 9 dat Wiche len, Bavegem, Smetiede en Wanzele sociolo gisch, demografisch, geografisch en ekono- misch tot de Denderstreek behoren, terwijl het kanton Wetteren er buiten valt en dat Wanzele bestemd is om met Lede een en kele gemeente uit te maken (zie blz. 114 i van het Richtplan). Een nieuw initiatief van het D.F. Aalst betreft de inrichting van gespreksavond on die bedoeld zijn als een D.F. Forum '65. Het ligt in de bedoeling van de organisa tors rond bepaalde kuiturele en sociale ak- tualitei-ten voor een beperkt aantal deelne mers gespreksavonden op touw te zetten, die telkens zullen ingeleid worden door ter zake gespecialiseerde persoonlijkheden, j Onmiddellijk aansluitend bij deze inlei- ding zal het gespreksthema het voorwerp uitmaken van een ruime gedachtenwisseling tussen de deelnemers. Met deze gespreksavonden, telkens één per maand, wordt van wal gestoken in no vember as. jmv -*—-—t - HUIS COPPENS Nestor de Tièrestraat, 15, Aalst Telefoon 212.53 Alleenverdeler der Koelstra Kinderwagens Alles voor de Baby zegels VALOIS Het Ontwerp Van Reepinghen nevelt en kel Wichelen over naar Wetteren, maar de verenigde commissies hebben aan Bavegem, Het behoort tot de essentie van het Ont werp Van Reepinghen dat de indeling per gerechtelijk arrondissement geschiedt, om dat het ondermeer beoogt de kwellende be- voegdheidsverschillen een voordelige oplos sing te geven door tussenkomst der arron dissementsrechtbanken. Deze innovatie, die op zichzelf goedkeuring verdient, heeft ech ter voor het bestuurlijk arrondissement Aalst het nadelige gevolg dat het in twee delen wordt gesneden de kantons Aalst en Smetiede en Wanzele hetzelfde lot doen Ninove zouden voor de arbeidsrechtbank te ondergaan. Dit bewijst een gebrek aan coor- Aalst verschijnen en de kantons Oeraards- dinatie tussen de Staatslichamen; het is bergen, Herzele en Zottegem voor de ar- ongeoorloofd dat met het Richtplan geen beidsrechtbank te Oudenaarde. De afgevaar- rekening werd gehouden. Het is voorat on- digden van een representatieve organisatie geoorloofd dat Wanzele, hetwelk bestemd van arbeiders en bedienden mogen als vol- is om mef Lede een enkele gemeente te machthouders verschijnen (art. 728) en daar vormen, tot een ander kanton zou oehoren deze organisaties naar het bestuurlijk arron- dan deze laatste gemeente. De waakzaam- dissement zijn ingesteld, zullen deze atge- heid van de Volksvertegenwoordigers der vaardigden of de rechtsonderhorigen per Denderstreek wordt voor deze kwestie cpge- soonlijk, voor geschillen inzake arbeidsover- wekt, wat senator Van Laeys er ook moge eenkomsten, arbeidsongevallen, sociale ze- over denken. kerheid en zoveel andere die thans onder de bevoegdheid van commissies vallen (art. 2. De tweede aangelegenheid is veel be- 578 tot 583) de verplaatsing naar Oude langrijker. naarde moeten doen, wanneer de rechtson derhorigen wonen te Aaigem, Banibrugge Artikel 4 nrs 14 en 16 (blz. 275) voegen Borsbeke, Burst, Heldergem, Zönnegem en de kantons Aalst en Ninove bij het g" ech zoveel andere gemeenten die niet naar Ou telijk arrondissement Dendermonde; in deze denaarde maar naar Aalst zijn georienteerd. Nooit zouden de inwoners van Denderstreek zich bij dergelijke geling neerleggen. Nooit zouden het hun Volksvertegenwoordigers v< geven dat de inspanningen door Minister van Openbare Werken daan om aan de Denderstreek e bloeiende toekomst te verzekeren, zulke flagrante wijze konden won gedwarsboomd door het Ontwerp Reepinghen. Wanneer men als regel neemt het bestuurlijk arrondissement Aa (de Denderstreek) gaaf moet blijv en niet in twee delen mag gesned worden op gerechtelijk gebied, maar twee oplossingen mogelijk A. De oplossing van het Richtpl een rechtbank van eerste aanleg Aalst met het bestuurlijk arrondis ment als rechtsgebied. B. De oplossing van het amer, ment dat door de heren Coppo Smet en Van Cauwelaert bij de Sen werd ingediend overheveling het kanton Aalst naar het gerech lijk arrondissement Oudenaarde, vestiging van een afdeling var rechtbank van eerste aanleg met fie te Aalst en van de zetel van arbridsrech'ban'. n ar 'x recht b; van koophandel te Aalst. Het woord is aan onze Volksve genwoordigers. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor reke ning van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats. 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren tan 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize' op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders». Abonnenten van ons blad beklagen er zich de laatste tijd over, en terecht, dat zij on regelmatig De Gazet van Aalst om,treken toegezonden krijgen. Wij verzoeken vriendelijk doch dringend de betrokken abonnenten, in de toekomst on verwijld klacht bij voorkeur schriftelijk in te dienen bij de Postadministratie te Aalst in verband met onregelmatige toezen ding van ons blad. De verzending vanuit onze kantoren naar de Postdiensten geschiedt inderdaad aan de hand van onze eigen, stipt bijgehouden ahonnementenlljsten. HET BEHEER. DOET NU ZONDAG de bussen rinkelen aan de kerkdeuren voor onze EEN FRANK-AKTIE Wie bust met ten minste EEN FRANK voor onze Aaisterse missionarissen Aalstenaars steunen Aalstenaars De Achterlinie Op de caféterassen van het Gentse Sint in Jan de Hartogs «liet Hemelbed». Baafsplein zaten late verlofgangers hun tijd En ook de drie Vlaamse Schouwb] te verdromen. Ook wel bejaarde mademois- direkteurs, Brussel, Antwerpen en G selles van een sterk gedunde Gantoise bour- gaan maandelijks ernstig én in een g geoisie zij slurpten er koffie en kakelden van verstandhouding praten, daarbij de het laatste nieuws. zonde «konkurrentiew vrije teugel laten Het mocht de toehoorder eens te beurt vallen dat hij in deze buurt KNS-praatjes kreeg. Maar de mademoisselles leven ken nelijk in ander sferen. Het afluisteren was tevergeefs en hoogst vervelend. SPEELPLAN Op zondag 12 september biedt de Vlaamse Toeristenbond aan Oedelem, geboorte- en woondorp van de letterkundige (1889-1964) een voornaam grafgedenkteken aan, ontwor pen door de Oostendse kunstenaar Jo Maes Te 16 uur vertrekt aan het gemeentehuis een stoet, voorafgegaan door de St. Cecilia- fanfare. Aan het graf op het kerkhof, bij de kerk, huiderede door de h. Jozef Van Overstraeten, voorzitter van de VTB. Toe spraken door de h. burgemeester en de h Adriaan Van de Walle uit Brugge, intieme vriend van de kunstenaar. Tot slot uitvoering van het «Vaarwel mijn broeder» en van de Vlaamse Leeuw door de fanfare. Alle vrienden van de schrijver en van de VTB worden van harte tot deze hulde uit genodigd. 9 oktober 1965 «Maria Stuart» Fl rich Schiller 23 oktober 1965 «Het Hemelbed» De Hartog 6 november 1965 «Trijntje Comelisi Tien, twintig stappen verder en meerdere ^onstantlJn Huygens treden hoger, stond Dré Poppe, de nieuwe 20 noveml)er 1965 «De gevangenen KNS-Gent-Direkteur in hemdsmouwen en A,tona» Jean-Paul Sartre precies met een kleine folder in de handen: december 1965 «De Zaak Oppen mer» Heinar Kipphardt «Twintig jaar geleden werd het toenmalig december 1965 «Traktor Dimitru eigen gezelschap ontbonden. De nieuw ge Tone Brulin schapen toestand stuitte aanvankelijk op januari 1966 «Nana» verzet en hoewel naderhand de jaren van Knop aanpassing en aanvaarding volgden, bleef 15 Januari *966 «Een zondag in toch steeds een heimelijk verlangen naar ^ork>> Norman Krasna een eigen KNS-gezelschap.» 29 ia"Uari 1966 «Een zomer smeult as» Tennessee Williams 12 februari 1966 «Wie is bang voor gima Woolf?» Edward Albe* Dré Poppe is realistisch en meteen ook 2® februari 1966 «Na de Zondeval» optimistisch. Hij vraagt het vertrouwen in Arthur Miller zijn jong gezelschap. Terecht. Hij weet dat 12 ™aart 1966 «Elck wat wils» toneelminnend (Oost) Vlaanderen afwacht. liam Shakespeare En vooral Gent, St. Niklaas én Aalst (enz.) 26 maart 1966 Claus Het gaat inderdaad om méér dan de car- 9 apnl 1966 «Suiker» «Systeem Fabrizzi» rière van tientallen akteurs en aktrices. Het ^ert Husson gaat om de versteviging van de Nederlandse 23 apr'1 19(i<* «Hedda Gablcr» H< kuituurzaak. Ook nog wel in de stad van Michel van Vlaanderen en Staf Bruggen. Er valt te rekenen op de middens van de o3ean vele Oostvlaamse liefhebbersgroepen omdat de KNS Gent een ruim klankbord zou vin den. Er valt ook te rekenen in de toe komst op de steun en de medewerking van Oostvlaamse stadsbesturen buiten Gent. St. Niklaas heeft dat reeds goed gevat door zich akkoord te verklaren met een reeks voorstellingen ter stede van KNS Gent En ook Aalst met «Maria Stuart» in de W< k van Kunst en Kuituur. 7 mei 1966 «De wals der toreadors» 21 mei 1966 Einde-jaarsproductie Productie KNS Antwerpen Productie KVS Brussel Niet te vergeten uit onze notities «Aai sterse» actrice Chris Boni vertolkt hoofdrol Dringend gevraagd jonge werkvrd voor maandag, dinsdag, donderdag vrijdag volle dag zaterdag tot 2 k Zich aanbieden 154, Brcdcstraat, A (Le Lion d'Or)

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2