s Rijkstaalinspekteur Paul Ruines even rustan mm op de 19.000 kippen - 820 karrewie^en boerenbrood - 320.000 liters bier JNEC SPE, NEC METU en omstreKen Handelspocket - A a hier se I aspirant-vissers Weste<schelde Wat Brueghel niet mocht beleven Indrukwekkende Gktoberhailen Meer dan 30.000 bezoekers verwacht KLEIN LOSSOcK H oninklijke Telegram Wieze maakt zich klaar voor groots onthaal Gazet van Aalst Een gids die U wegwijs maakt voor uw Autobenodigdheden Bouwplannen Finantiele verrichtingen Verwarmlngs- problemen Wooninrichting Toilet artikelen Stijlmeubelen Verzekeringen Zonnebrillen Dranken Schoeisels KANTOOR: SCHOOLSTRAAT 26 AALST 21ste JAARGANG Nr. 71 Zaterdag 11 september 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Op 1 september 11. is Aalstenaar Paul Rumes als Rijkstaalinspekteur voor Vlaams Belgie voor het eerst in vele jaren bij de pakken blijven zitten. Die pakken, letterlijk dan, waren al die tijd stapels voortreffelijk geordende in- spektiedossiers, vruchtbaar resultaat van on verpoosd ijveren voor de toepassing van een soort van wetten die in dit land maar al te gemakkelijk met de voeten getreden moch ten worden vooral dan in het Brusselse en in de taalgrensoorden. Alleen O.L. Heer en Inspekteur Rumes zelf kunnen weten hoeveel kinderen in steeds meerdere mate tijdens de voorbije jaren voor de Vlaamse gemeenschap zijn behouden gebleven, precies daar op de voor posten van de Nederlandse Kuituur. Uit deze aanhef moge dus blijken dat Paul Rumes als RijkstaalinspV-kteur met rust is gegaan. Officieel althans, want net als eenmaal voor Adenauer bv. natuurlijk mesure for mesure begint voor de 74-ja- rige ofte jeugdige het echte leven pas rond het vierde kwart eeuw. De proef op de som is Paul Rumes op die bewuste 1 september alles behalve in pensioenstemming op stap gegaan, reizend om te leren. Zo bij de start gezien, nu meer dan een halve eeuw geleden, zag het er niet naar uit dat de jonge 15-jarige Paul Rumes hoge ambtenaarstoppen zou scheren. Zei daar niet de Broeder Overste uit St. Niklaas tot een lieve en bezorgde moeder Rumes dat er nooit iets goeds zou groeien uit die knaap. Maar in 1910 stond diezelfde knaap met een onderwijzersdiploma te Aalst. En, o dat zonderlinge leven, raakte dra verzeild in de Aalsterse Pontstraat, waar toen. niet zoals in 't bekende refreintje, «de Pont staat» maar een felle hartstochtelijke Vlaams be wegende Di. Stracke. Dat is meteen de aanvang geworden van een in dubbel opzicht alleszins merkwaar dige loopbaan, als paedagoog en ambtenaar die meteen zijn sporen heeft gedrukt in het Aalsterse kulturele leven. Met een steeds vermeerderend aantal di ploma's benevens dat van onderwijzer ook dit van leraar lichamelijke opvoeding voor Middelbaar en Normaal onderwijs, Mu ziekleraar Middelbaar Onderwijs, leraar Te kenen, Bibliothecaris, enz. werd hij met tussentijdse standplaatsen ook te Lokeren, St. Hubert en Dendermonde, in 1921 Kanton naai Inspekteur, tot in 1945 op voorstel van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Schone Kunsten tot Rijkstaalinspekteur be noemd. In deze laatste funktie heeft hij zich vooral laten opmerken als de integere Vlaamse ambtenaar, gekonfronteerd met enorme mistoestanden, steeds in die voor bije laatste iwintig jaar, op de bres voor de toepassing van de wetten. Dat hij daar bij menig heilig huisje heeft ingestampt was maar al te bekend in die kringen, waar zijn verschijning het stilaan bekende «II est lè» ontlokte. Een van de hoogtepunten in de vele plaat selijke kulturele aktiviteiten van de huidige Erevoorzitter van 't Land van Riem en Voor zitter Davidsfonds Aalst, is ongetwijfeld de 15 voorstellingen van de Passiespelen te Aalst geweest, anno 1930. Zo de liefde voor het toneel de jonge Rumes al dan niet in 't bloed zat, had des tijds Pater Stracke deze zelfde liefde gevi tamineerd. Dertig jaar lang en geen vijfdagenweek en geen achturendag heeft Paul Rumes wekelijks zeer lezenswaardige toneelkronieken geschreven voor De Land wacht - De Gentenaar, is hij betrokken ge weest bij honderd en één initiatief van kul turele en sociale aard, bv. ook de stichting van het Rode Kruis te Aalst en recent mede promotor met Fritz De Bisschop en Willy De Turck van de Vlaamse Dag anno I960 die naar achteraf zou blijken in éne en andere richting bepaalde stromingen heeft verwekt. Meer dan sommigen vermoeden. In de tijd van wat toen de volksverheffing heette thans de vrije tijdsbesteding was Paul Rumes op honderden voordracht avonden van Kristelijke Onderwijzersvereni gingen en Vlaamse Kulturele verenigingen van Maaseik tot Veume, een gewaardeerd causeur. Voor het eerbiedwaardig audito rium van de Koninklijke Vlaamse Akademie de specialist in ondenvijstaalvraagstukken Zeker, Paul Rumes heeft officiële waar dering gekend en menig officieel ereteken is hem niet onthouden geworden. Maar het heeft hem niet verhinderd te Brussel steeds met zijn volle overtuiging, zonder aanzien van persoon of instantie, de goede volkse zaak te verdedigen, méér dan menig buiten staander kan vermoeden. Het eresaluut op het Davidsfondskongres 1953 aan Rijkstaalinspekteur Rumes moge dan te dezer gelegenheid nog eens in herin j nering worde gebracht «Wij en alle Vlamingen danken taal- inspekteur Rumes om de blijken van onverwoestbare ijver, waarmede hi4 mistoestanden en wetsovertredingen signaleert, om de moed waarmee hij dit telkens doet Namens de redaktie van ons blad, en wij zijn er van overtuigd, ook namens onze le zers Niet alleen «Ad muitos annos». maar tevens ook een vrucht- -v nieuwe loopbaan de Dirk Martensstede en de Vlaamse ge meenschap ten bate. Clk. Zondagmorgen 7 uur. Wat zal het worden vandaag De aspirant vissers op de Westerschelde zijn op de Gro te Markt samengetroept en puren het lucht ruim. Enkele regendroppels. Wij zijn er aan gewoon. Iedereen is goed ingepakt om regen en wind te trotseren. Herman Talloen is optimist. Wij krijgen goed weer. En inderdaad, te Temeuzen geen regen te bespeuren; een lichte bries en de zon die af en toe eventjes tussen de wolken enkele warme stralen naar beneden werpt Welgemutst, de meesten gelaarsd het eetzakje in de hand met de nodige ka mera's en fotoapparaten jongens, wat wordt dat een belangrijke expeditie s pen de deelnemers 26 in getal boord van twee visserssloepen. En daar gaan wij! De haven uit, de wijde waterplas over. De brede sleepnetten wor den uitgezet en in het water neergelaten En maar verder varen! De schipper !- zijn weg tussen de vele zandbanken en weet waar er wat in de sleepnetten kan gevangen worden. Maar Vlaamse kelen worden dorstig van de zee- en Scheldelucht. Geen nood! Dat weet ook de schipper uit Zeeuws-Vlaanderen en hij heeft voor de nodige bakken bier gezorgd. De bar is epen. Na ongeveer een uur slepen worden de netten opgetrokken en de inhoud op het dek gestort. Duizenden garnalen en daartussen enkele palingen, tongen, knorren, krabben en een heel stel andere vissen, grotere en kleinere, (vervolg op laatste blz.) Iijke Duitse miljoenenstad. Men weet dat de VVieze Oktoberfeesten ontstonden naar het voorbeeld en de gelijkenis van de Er staan welgeteld 56.000 sausijsjes met broodje op 't programma. Totale kapaciteit van de keuken 2.500 middagmalen per Deze rustige aanblik van de dorpskom te lyieze is eerder bedrieglijk. Binnen de mu ren van de brouwerij die de befaamde Wieze Oktoberfeesten thans voor de tiende maal «Wies'n Oktoberfest» van de Beierse hoofd- dag. n'et meegerekend wat de gelegenheids- organiseert, heerst een drukte van je welste. stad. En niet alleen aldaar. Want vrijwel alle Wiezenaars zijn op een of andere manier n n van nabij betrokken bij dit grootse spekta- ij XdiVBTGn 3381 ü6 Spit kei dat niet alleen bierdrinkend Vlaanderen interesseert, maar steeds meer en meer bui tenlanders. kraampjes, de tientallen private gelegen heden zoal te verorberen geven. Een vooraanstaande gast te Wieze zal dit maal de burgemeester zijn van het niet minder bier versmadende Munchen, de vro- I Behoudens de in titel vernoemde gastro nomische gegevens, werden in het vooruit zicht van de as. Wieze Oktoberfeesten ook reeds 92 kalveren hun doodvonnis betekend. Voor wie nog van cijfers en smullen houdt Benevens de reeds bestaande Oktoberhalle I werd ook een tweede soortgelijk complex opgetrokken in dezelfde konstructievorm met gelijmde houten spanten Totale hreed- te 70 m Lengte 42 m Hoogte te midden 10,30 m Totale oppen-lakte 2.940 m2. Het bier wordt er vanuit de brouwerij aangevoerd bij middel van een 400 m lange onderaardse pipe-line met automatische drukgelegenheid, wat enig is in Europa. De groeiende bijval die dit West-Euro- pese welvaartSv'venement want dit is net ook meteen in steeds grotere mate e beurt valt, n.oge blijken uit het feit dat het aantal bezoekers van 30.000 in 1956 is gestegen tot 280 000 in 1964. Dit jaar, ter gelegenheid van de jubileum feesten worden er meer dan 300.000 ver wacht uit alle windstreken van West-Eun- pa uiteraard hoofdzakelijk uit het Belgisch land van overvloed EEN NIEUWE SCHOOL Te Meerbeke bij Ninove werd bij het be gin van dit schooljaar een nieuwe Rijks- lagere onderwijsinstelling geopend waarvan de lokalen bestaan uit geprefabriceerde pa viljoenen, midden allesbehalve prettige om geving. De elementairste nutsvoorzieningen water, elektriciteit, gaz en meteen ook ver warming ontbreken. Eten liberale Vlaamse krant heeft het ganse geval uit de doeken gedaan, uiteraard met politieke bijbedoelingen Maar dit laatste neemt niet weg dat deze schandalige toestand inderdaad dient aan de kaak gesield. Want slachtoffers ervan zijn de 92 leerlingen en het onderwijzend per soneel. Reeds zou naar verluidt de bestuur ster, Mevrouw Boone-Algoet, met ontslag hebben gedreigd indien de bevoegde dien sten niet vlug ingrijpen. GELDVERSPILLENDE POLITIEK Wat er ook van zij, deze Meerbeekse schoolhistorie is eens te meer een frappant bewijs van een dwaze, geldverspillende po litiek die er in bestaat ten koste van wie of wat ook maar Rijksscholen te willen oprichten, desnoods in de onmiddellijke na bijheid van een andere, gelijkaardige Rijks of Gesubsidieerde instelling. Als men daarbij bedenkt dat bv. te Aalst maar niet te Aalst alleen Rijksonder wijsinstellingen zijn ondergebracht in ge bouwen die m andere omstandigheden in aanmerking komen voor sloping, als men daarbij bedenkt dat geen staatsgelden voor handen blijken te zijn voor de subsidieering van noodzakelijke ziekenhuizen én matemi teiten, dat tal van andere dossiers inzake openbare werken in dit land maar «hangen de» blijven, dan kan men slechts hopen dat de huidige Minister paal en perk gaat stellen aan deze ganse zeer onoordeelkun dige inplanting van onderwijsinstellingen Hij zal er het Rijksonderwijs een dienst mee bewijzen en tevens voorkomen dat twee onderwijsinstellingen mekaar konkurreren net als twee stofzuigers fabricerende firma's. NETTE JONGENS Er wordt hier af en toe wel eens een prikje gegeven aan de achtbare heren van het Aalsters stadhuis. Soms, schoon niet veelvuldig, is dit wel eens meer dan een prikje en zou men kunnen gewagen van een felle inspuiting. Maar wat goed is in de raad mag ook worden gezegd. Met genoegen noteren wij dan ook het oordeel van een buitenstaander die kennelijk getroffen is door het feit dat de gemeenteraadnotabelen van de Ajuinstad tijdens de zittingen een vrij behoorlijk, al thans geschaafde taal spreken, enkelen zelfs een behoorlijk ABN. De Aalsterse gemeenteraad heeft dus in dit opzicht heel wat voor op deze van Gent bv. waar het krakend accent van de Arte veldenazaten een aanfluiting is van elke behoorlijke taal. WELVAART EN PROBLEMEN Wij leven in een tijd van ongehoorde volkswelvaart, maar precies deze welvaart is de schuld dat wij andere problemen gaan opschroeven, waarvoor volkeren geen oog kunnen hebben die moeten vechten voor hun eenvoudige bestaanszekerheid. Aldus Minister L. Moyersoen in een gele genheidstoespraak bij de onthulling van het Koning Albert monument te St. Niklaas. Naar aanleiding van zijn 95e verjaardag ontving Baron Moyersoen het volgende te legram Zaraus Met vreygde sluiten de Konin gin en ik ons aan bij de huldeblijken die U zullen betuigd worden bij gelegenheid van uw 95e verjaardag en wij bieden U van harte onze beste wensen aan voor Uw geluk en Uw gezondheid Boudewijn Fabiola.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1