Tokio interna tionale zetel der spionage De Wijde Wereld KULTUREEL LEVEN DfSKONTOKANTOOR VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Merkwaardige fototentoonstelling te Wichelen met belangrijke deelname van Fotoclub Aalst Cpr Muziekleven in de Dirk Martensstede Kern '63 belicht as. toneelseizoen KULTUREEL KALENDER en feestelijkheden ff 'i-c- Onder voorwendsel dat zij in een demo- kratisch regime leven beweren de Japan ners dat zij geen enkel staatsgeheim hebben. Zij zijn van oordeel dat elke inwoner alles van het land moet afweten om effektief deel te nemen aan het openbaar leven En inderdaad blijkt in het moderne Japan de door de staat gewaarborgde vrije me ningsuiting ook totaal te zijn. De Japanse dag-, weekbladen en magazines bieden hun lezerspubliek inderdaad geregeld informa ties aan die in elk ander land. uitsluitend aan de officiële instanties zouden voorbe houden blijven, of als «top-secrets» zouden gelden. Niettemin heeft ook Japan zijn eigen ge heimen, maar het zijn dan ook uitsluitend Japanse problemen. Japan gedoogt de Ame rikaanse bases op zijn grondgebied en zo als bekend heeft Tokio voor het Pentagon een belangrijke militaire strategische waar de in het Verre Oosten. Verder zijn er ruim 700.000 Koreanen van Japan, wiens lot mede bepalend is voor de betrekkingen tussen Tokio en Seoel, met andere woorden bepalend voor de toekomst van het anti- kommunistische front in Noord-Oost-Azie Verder zijn er de handelsbetrekkingen met het buitenland en de even belangrijke en menigvuldige diplomatieke posten in Tokio die van Japan een belangrijk internationaal centrum maken. Maar wat dit belang nog beter illustreert is wellicht de aanwezigheid in de Japanse hoofdstad van op zijn minst 35.000 «geheime agenten» die er voor rekening van verschil lende mogendheden werken. En dit zijn dan nog zeer voorzichtige ramingen, waarbij slechts rekening *erd gehouden met de ge indificieerde elementen. En de Japanse staat is machteloos tegenover deze agenten vermits in dit land geen enkele wet de bescherming regelt van officiële geheimen, die theoretisch immers niet bestaan. Het grote Japanse publiek is meestal onwetend van het bestaan van zoveel geheime agen ten binnen hun grenzen. Bij ontstentenis van atoomgeheimen heeft het moderne Japan nooit een van die ophef makende spionageprocessen die het Oosten vaak passioneerden, gekend, zoals een kolo nel Ivanovitch Abel of een Klaus Fuchs. Niettemin kent Japen even goed de in pot loden verscholen microfilms of de geheime fotografische studio's. Maar sensationele razzia's of arrestaties zijn praktisch uit den boze. Het enige «officieel» risiko dat een ge heim agent in Japan loopt is dat hij van de ene dag in de andere zonder enige inkom sten kan vallen. Want waar de Japanse po litie zich meestal weinig zorgen maakt om de spionagebedrijvigheid is zij echter des te strenger waar het gaat om smokkel van deviezen of verdovende middelen, veelal de voornaamste inkomstenbron waarmee de ge heime gangs worden gespijsd. Het is ook zo dat de aktiviteiten van de geheime agen ten in Japan nauwgezet de tendens van de koude oorlog op wereldvlak volgen. Zo is het bv. een publiek geheim dat de Sovjet agenten van de KGB (de Russische tegen hanger van de Amerikaanse CIA ekono mische, politieke inlichtingen) en van de RU (militaire informaties) op hun manier nauwkeurig waken over hun «Chinees-kom munistische vrienden», die werken voor re kening van hetzij de kommunistische partij hetzij voor de politie, hetzij nog voor het leger van het Peking-regime Dit alles laat de Japanse bevolking even wel steenkoud. Zij wrijven zich in de han den. Zij hebben de meeste buitenlandse kodeschriften weten te ontcijferen en pluk ken voor een groot deel de vruchten van de oogst van hen die hun tijd doorbrengen met elkaar te bekampen of wederzijds te bespioneren, ten einde door te dringen tot de mysteries van het moderne Japan DE ZWAARSTE De zwaarste man van de wereld was 5 jaar geleden William J. Cobb, een Ameri kaan in de staat Georgia, die 802 pond woog. Hij trad op als worstelaar en won zijn wed strijden door op zijn tegenstanders te gaan zitten. Maar toen kreeg hij last van zijn hart en zijn wens te blijven leven deed hem de wedstrijdsport vaarwel zeggen om de strijd op te nemen tegen zijn eetlust. Dit was zeer nodig, want iemand die in één maaltijd 15 kippen verslindt, krijgt calorieën te veel; hij had ook ademnood want moest telkens na 10 stappen weer een poosje gaan zitten (op twee stoelen). De strijd tegen zijn eetlust bleek zwaar der dan voorheen de strijd tegen worste laars. Hij moest tenslotte zich in een zie kenhuis laten opnemen, waar hij 84 weken lang op dieet leefde. Hier slaagde men er in in drie dieetfasen hem twee derde van zijn gewicht te doen verliezen. Met een ge wicht van 232 pond werd hij als genezen ontslagen. Thans heeft hij in Augusta een schoenenreparatieinrichting. itUv'iSlb Het tijdschrift Television Age deelt mee dat er thans 172.753.uuu televisietoestellen in de wereld in gebruik zijn. Van deze staan er 08,2 miljoen (dus meer dan twee derde van het totaai) in de USA, 17,7 mil joen in Japan, 15,1 miljoen' m Engeiand. j.2,1 miljoen in Rusland, enz. f ALiNGSMOBLIJKHEDEN Het besluit van het Tweede Vatikaanse Konciiie het gebruik van de landstalen in de liturgie, ook in de delen van de mis: toe te staan, levert in de wereld een groot aantal vertaiingsmoeilijkheden op, zelfs in een verwante Romaanse taal als Frans. In Frankrijtt circuleert thans bv. een vertaling van de belijdenis van Nicea, waarin het Latijnse woord substantie, het «wezen» van God, door «nature» wordt weergegeven, wat dogmatisch niet in orde is. Ook stoten veel Franse kringen zich aan het gebruik van het woord «tu» bij het aanspreken van God wat in het Latijn gewoon is. In Italië heeft men nog groter zorgen; de term «lichaam van Christus» moet men wel in het Latijn blijven zeggen, want in het Italiaans is het een vloek. In Toscane kan men de mis niet afsluiten met de Ita liaanse vertaling van «gaat heen in vrede» (andate in pace) want dit is de volksuit drukking bij het wegjagen van een bedelaar In Portugal en Brazilië kan men het aan gewezen woord voor dienaar «servidor» niet gebruiken want in het Portugees betekent ut woord ook bedpan. Maar oneindig veel moeilijker is het ver talen in de talloze Afrikaanse en Aziatische .alen. Het Yoruba bv., de taal van West- Afrika, heeft geen woorden voor kerk en priester. In Melanesie is het moeilijk groet woorden te vertalen. Wie wil zeggen «wees gegroet Maria» moet, als hij beleefd wi1 zijn, met zichzelf beginnen, bv. «Ik ben hier en gij, Maria, zijt daar». De congregatie van de riten wordt met zoveel van dergelijke moeilijkheden gekon fronteerd, dat men er zich verbijsterd gaat afvragen of het maar niet eenvoudiger was geweest bij het Latijn te blijven. MkUWt DRINKMODE In Californie maakt een nieuwe drink mode opgang. Men bestelt er nl. niet meer per glas, doch per pond, of half pond of kwart pond. Aan de bar wordt de drank op de weegschaal afgewogen en zo bediend Het Internationaal Hotel te Los Angeles deelt mee dat de omzet sinds de invoering van deze mode met 30 is vooruitgegaan DE BRUIDSPRIJS In tal van zwarte staten komt de manne lijke intelligentie, die kennis maakt zowel met een hogere ontwikkeling alsook me* een nog hogere inflatie, in verzet tegen de oeroude zede van de bruidsprijs, het geld dat de jonge man voor zijn bruid moet be talen ei vaak gelijkstaat met zijn inkomen van 5 jaar. In Kenya stichtten de jongelui de Kenyase beweging voor bruidspnjsher vorming; een staking zou worden uitgeroe pen, maar dit durfde men niet aan. Da vrouwen van Kenya zijn met tegen de bruidsprijs. Ze vinden deze een soort van huwelijksverzekering «wie ons waarderen wil, moet waarde voor ons geven», zeggen zij. En de schoonmoeder is in ere als bevor deraarster van het huwelijksgeluk, want in dien niet, dan moet ze de bruidsprijs terug geven. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor reke ning van 1. De algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize- op aanvraag, vrijblijvend en kosteloos Gunst voorwaarden voor «eoede spaarders». Meer dan honderd foto's, bereidwillig ten dienste gesteld door de leden van fotoclub Aalst, vulden dezer dagen de wanden van het Gildenhuis te Wichelen waar in het kader van de kermisfeesten door het Davidsfonds en Jong Davldsfonds een merkwaardige tentoonstelling werd gehouden. Dit fotosalon levert nogmaals het bewijs van wat de kunstzinnige foto-ama teur via de fotografie kan bereiken. Originele en karaktervolle portretten, landschappen, stillevens, genrestukken, snapshots uit 't leven genomen, alle genres in de kunstfotografie waren er vertegenwoordigd. Op de technische kwaliteiten, op de compositie van de beelden, op de lichtwal in de portretten en op de stemmingsweergave in de landschappen, viel werkelijk niets af te dingen. AI de exposanten geven büjk van hun grondige fotografische vakken nis en van hun persoonlijke visie. Nu het foto - amateurisme van langsom meer doordringt, moge een expositie als deze een aansporing zijn voor alle begin nende fotografen-amateurs om evenals de leden van de fotoclub Aalst, uit het fotogra fisch procédé het kunstzinnig effect te halen dat zij na de nodige praktijk bereikt heb ben. Er wordt immers door de meeste onge schoolde foto-amateurs al te oppervlakkig gefotografeerd, er wordt veel te lichtzinnig veel te onbedacht op de knop gedrukt, er worden veel te veel nietszeggende souve niersfoto's voortgebracht, foto's die, behalve hun documentaire waarde als herinnering niet de minste artistieke betekenis hebben Dit fotosalon bewijst nochtans dat er, via het medium fotografie, heel wat te bereiken is, als men zich maar de moeite geeft, het fotografisch procédé grondig aan te leren Want ook de exposanten van dit salon zijn allen begonnen als eenvoudige beginnelin gen in de fotografie. Maar door onderlinge samenwerking en voorlichting, door oordeel kundige kritiek op hun werk en door kon takt met foto-amateurs van andere fotoclubs zijn ze gekomen tot een soepele beheersing van het fotografisch procédé, zodat ze na verloop van tijd al hun aandacht konden besteden aan de inhoud van hun beelden zonder zich door de moeilijkheden van het procédé gehandicapt te weten. Fotograferen is GOED, maar GOED FOTOGRAFEREN is beter. En wie goed fotografeert heeft meer aan het leven Het Davidsfonds van Wichelen en he* Jong Davidsfonds, onder de bezielende leiding van hun dynamische bestuurs leden, dankt Fotoclub Aalst en zijn leden die zo bereidwillig een aantal van hun fotobeelden ten dienste van deze expositie hebben gesteld, namelijk Mw Borghmans en de heren Michel Bayens Albert De Bie, Robert De Bruyn, Pa trick De Ceukelaire, Albert De Rijck Carlos Schellinck, Frans Van Schuylen bergh en Aimé Vercauteren. \s ■- éy Een van de vele foto's op deze expositie Winter in Vlaanderen (foto Fr. Van Schuylenbergh) PROGRAMMA PRO ARTE Pro Arte heeft voor het as. seizoen an dermaal een voortreffelijk programma sa mengesteld. Maandag 4 oktober verzorgt Eduardo de) Puejo, een der grootste vertolkers van het ogenblik, een recital gewijd aan het werk der Spaanse komponisten Albeniz, de Falla en Granados. Het tweede concert in de reeks heeft plaats op donderdag 4 november. Na hun triomf in het Festival van Vlaanderen en op de vooravond van hun debuut te Wenen brengen de solisten van het Belgisch Kamer orkest onder leiding van G. Maes, een pro gramma van de Franse komponisten Cou- perin, Lully, Rameau e.a. Als besluit van de reeks volgt dan aan vang declember een kamermuziekauditie door het gereputeerde Trio Koningin Eli zabeth, C. Van Neste, viool, N. Schlusny piana, E- Delbusch, cello, met geniale Duitse meesters. Tijdens een perskonferentie die woensdag avond werd gehouden in de kleine vergader zaal van het Aalsters stadhuis, heeft het bestuur van Kern '63 het programma van het as. speelseizoen bekend gemaakt en uit voerig toegelicht. Na een welkomwoord door de h. Kamiel Van Geert, gaf de h. André Van Daele een overzicht van de historiek tijdens de voor bije twee jaar. Dezelfde spreker zou als woordvoerder van Kern '63 ook enkele per tinente vragen beantwoorden die tijdens de ze perskonferentie werden gesteld, mede in verband met de evolutie en de verhoudingen van het Aalsters toneelleven. Walter Boni zei dat het streven van Kern '63 tijdens het as. seizoen er zal op gericht zijn, net als voordien, een repertoire naar voor te brengen voor elk wat wils... Hij noemde de verschillende geprogram meerde werken Een klassieker Don Juan van Molière, een in de minder «enge» be tekenis van dat woord, ook «klassiek» te noemen werk «Spoken» van Ibsen, het dramatische «wrok om gisteren» van John Osborne en tenslotte een sprankelende ko medie «Het mannetje in de maan» van Mar cel Achard. Het ligt tevens in de bedoeling van Kern *63 meer afwisseling van acteurs na te streven teneinde het verschijnsel «acteur- vermoeidheid» bij het publiek uit te scha kelen. Tot 20 september. Belfort, Grote Markt tentoonstelling E.P. Coomans. Van 11 ot 26 september. Belfortkelder Grote Markt tentoonstelling N. Matthijs Van zaterdag#ll tot dinsdag 14 september, braderijfeesten ter gelegenheid van Kapellekenkermis. Van zaterdag 11 tot zondag 26 september, 14-daagse cursus van de dansklub St. Joris in het lokaal, Keizerlijke Plaats 2 Zaterdag 11 september, feestzaal stadhuis, Posthume herdenking Pater Herman Rasschaert. Zondag 12 september vanaf 16u30, St Maarteninstituut, Esplanade 6, jaarlijks familiefeest, ingericht door de oud-leerlingenbond. Zondag 12 september te 10 uur, Bloemenveiling Flora, vergadering van de «Hofbouwmaatschappij» en «Werk der Volkstuinen». Zondag 12 september te 14 uur. in de zaal van het St. Laurentiuscollege, Capu- cijnenlaan, filmvertoning ingericht door de Marcelinoclub. Zondag 12 september te 15 uur in het nieuw lokaal Zonnestraat, zomerfeest van de KWB-afdeling St. Martinus, opgeluisterd door het orkest Michiels. Dinsdag 14 september te 19u30 in de zaal De Korenbloem, start van de dans- cursus, ingericht door de VTB-VAB. Vrijdag 17 september in de feestzaal van het stadhuis, Pakistaanse avond met presentatie van een reeks kleurdia's over deze Aziatische staat, door E.P. Diego Van Schuylenbergh, ingericht door het Davidsfonds. Aanvang te 20 uur. In het Aalsters Belfort exposeert heden de gekende portretschilder E.P. Jan-Baptist Coomans. (Cl. Het Volk).

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2