De I en omstreKen Nog grote reserve van handenarbeid in het arrondissement Aaist De evolutie van de bouw nijverheid in ons land KLEIN LOGBOEK /I NEC SPE, NEC METU Ontroerende Pater Rasschaert- herdenKing op Aaisters siaanuis Verdacht over- lijden te Aalst PAKISTAN, MIJN LAND Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 62,50 Fi 120,— F 230,— F, SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 72 Donderdag 16 september 1965 2,50 F HET NUMMER Wij hebben het nuttig geacht hierna de Nederlandse vertaling te publice ren van een artikel dat door de heer L. Moyersoen, Minister van Landsver dediging, oud-voorzitter, stichter van het Actiecomitee ter bevordering van de Economische Expansie van het arrondissement Aalst gepubliceerd werd in het Franstalig financieel blad «Agence Economique et Fiuancière». Het hoofddoel dat het Actiecomitee ter bevordering van de Economische Expansie van het arrondissement Aalst sedert zijn oprichting nastreeft bestaat erin meer uit gebreide arbeidsmogelijkheden te scheppen in de streek. De promotors van het Actiecomitee stel len na vijf jaar inspanning met voldoening vast dat, in vergelijking met 1958, het jaar dat inwerkingtreding van de wetten op de regionale expansie van Minister Eyskens voorafgaat, het arrondissement een aangroei van 3 430 betrekkingen totaliseert. De reonte o. keudmaki ig \an de telLng van het aantal personeu onderwirpen aan de RMZ op 30 juni 1964 brengt, vi. r w?i de tewerkste'mg in het arrondissement Le treft, le hiern. aangeduide zeer gunstige evolutie aan het licht 30-6-1958 34 664 onderworpen aan de RMZ 30-6-19G0 34 450 onderworpen aan de RMZ 30-6-1962 35 629 onderworpen aan de RMZ 30-6-1963 37 007 onderworpen aan de RMZ 30-6-1964 38 138 onderworpen aan de RMZ Dit resultaat dient beschouwd te worden als zeer aanmoedigend aangezien het beko men werd niettegenstaande het feit dat ver schillende nijverheidstakken om eenvoudig»! economische redenen werden achteruitge gaan. Dit is onder meer het geval voor de (tsttoennijvterheid, de lucifersindustrie, de tabakindustrie, de brouwerijen en de leer looierijen. Betrekkingen Verschil 1958 1964 Textielnijverheid 9199 8477 722 Scheikundige nijv. 1755 1427 328 Vel en leder 398 367 31 Drank 1090 981 109 Tabak 160 96 64 Anderzijds dient er opgemerkt dat de aangroei plaats heeft in de nijverheidssec toren in volle expansie zoals de rubber industrie, de mekanische constructie, de me taalbewerking, enz. en eveneens m de han delssector en deze van de dienoten. Het verslag van de RMZ van 30 juni 1964 verstrekt ons de belangrijke hierna umel de vergelijkende cijfers Betrekkingen 1958 1964 46 357 san. F 311 r 461 r 287 r 636 f 209 F 524 F 754 1- 154 r 502 F 73 Rubberindustrie Houtnijverheid 1482 1943 Confectie en schoenen 6884 7171 Mekanische constructie 1129 1765 Voorwerpen van metaal 345 554 Div. fabrieksnijverheden 39 563 Groot- en kleinhandel 1310 2064 Banken en verzek. 572 726 Diensten 1323 1825 Energie 197 270 Bovendien was de hoogcou pi ictuur uiterst voordelig voor de bouwnijverheid die in het arrondissement zeer uitgebreid is. Aldus is de handenarbeid van 4881 personen in 1958 tot 5557 personen in 1964 toegenomen. Deze sprekende resultaten zijn zonder enige twijfel de vrucht van de aktivitciten die sedert nagénoeg zes jaar op het gewes telijk economisch plan wor'cn ontwikkeld Gewaagde ;uitiat>even zoats het oprichten van industriële parken te Erembodegem Ninove en Aalst, vinden hier hun beloning Het komt ons evenwel voor dat deze re gionaal economische actie dient voortgezet, want het probleem van de tewerkstelling in onze streek is ver van opgelost. Het feit dat dagelijks bijna 35000 personen hun ste den en dorpen verlaten om buiten het ar rondissement te werken, bewijst voldoende dat de tewerkstelling ontoereikend is in de streek. De pendelbeweging richt zich vooral naar de Brusselse agglomeratie. Het arrondissement Aalst staat vooraan op de lijst van de arrondissementen die aan Brussel werkkrachten leverei, zoals volgen de cijfers genomen uit de ilgemetie telling van 21 december 1961 het aantonen Arrondissementen die aan Brussel het grootste aantal loontrekkenden bezorgen 1) Aalst 28 951 loontrekkenden 2) Leuven 22 215 loontrekkenden 3) Nijvel 16 654 loontrekkenden 4> Mechelen 11369 loontrekkenden 5) Dendermonde 10 378 loontrekkenden Zonder twijfel moeten wij ons verheugen dat zoveel mannen en vrouwen van b-j ons werkgelegenheid vinden in de Brusselse agglomeratie, maar de verplaatsing van zo een aanzienlijke menigte ste.t problemen van sociale èn economische aard die ons niet onbekend mogen zijn. Het inrichten van het vervoer per spoor is buitengewoon drukkend voor de Staat. De hevige concentratie op het grondge bied van Brussel brengt problemen met zich die zwaar wegen op de Belgische economie; dat men slechts denke aan de kosten van de nijverheidsgronden in Brussel, aan de lonen die steeds maar warden opgedreven en aan zoveel andere nad-iien die men niet ongestraft zai kunnen blijven voorbijgaan Üm die reden menen wij dat een indus triële deconcentratie 2i *h opdringt naar de plaatsen waar de handeuauieid zelf voor handen is. Mee aeie nijverheden hebben dit reeds begrepen. Wij vei heugen ons erom! Het belang van een regmaai economische actie bestaat precies in het konkreet open baren van de problemen waarmede duizen den arbeiders hebben af te rekenen en in het vinden van een positieve oplossing voor deze problemen. Deze actie onderstelt een bezieling aie slechts kan aanwezig zijn bij personen of organismen die oprecht aan hun streek ge hecht zijn en vastber.den het belang ervan wiilen vrijwaren in het raam van een poli tiek van het algemeen welzijn. Wij zouden zeer gelukkig zijn indien de Belgische handel en nijverheid onze inspan ningen mochten steunen. Wij zijn ervan overtuigd dat het in huri eigen belang zou zijn. Hoogbouw, rem op spectaculair stijgende huisvestingsprijzen. Verzekerde bedrijvigheid iets minder stabiel In de loop van de eerste vijf maan den van 1964 zijn in totaal 34.869 bouwvergunningen toegekend, waar van 22.869 voor huizen en 11.917 voor diverse andere gebouwen. Voor dezelfde periode van dit jaar bedraagt het aantal bouwvergunnin gen 30.325, zijnde 19 091 voor nieuwe woonhuizen en 11234 voor andere gebouwen. Dit wijst dus op een vermindering waaraan ongetwijfeld bepaalde over heidsmaatregelen inzake kredietbe perkingen niet vreemd zijn. Het orgaan van de Belgische konfedera tie van de bouwnijverheid «Het Bouwbe drijf» wijst aan de hand van deze cijfers op het feit dat de evolutie van de bouwnij verheid voor de onmiddellijke toekomst minder stabiele factoren vertoont. Momen teel is de vermindering in de bouwsector, in vergelijking met vorig jaar, het meest opvallend in de wegeniswerken. Anderzijds bedraagt de vermindering in de andere bouwsectoren ca. 10 Het stevigst schijnt de evolutie te zijn wat werken van de bur gerlijke bouwkunde aangaat. In de sector van wat de volkshuisvesting wordt genoemd, geeft het aantal uitgeschre ven aanbestedingen, zowel door de Natio nale Maatschappij voor de Huisvesting als voor de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom blijk van een verho ging ten aanzien van dezelfde periode uit 1964. Nationale Maatschappij voor Huisvesting In het eerste half jaar van 1964 werden 3.702 geregistreerde aanbestedingen geteld (1545 voor eensgezinswoningen, 2157 voor appartementen). Tijdens dit jaar werden in de eerste helft 13.322 geregistreerde aanbestedingen geteld (6826 voor eensg-ïzinswoningen, 5496 voor appartementen). Nationale Maatschappij voor Kleine Landeigendom In de eerste ru ift van 1964 werlen er 196 geregistreerde aanbestedingen geteld, tegen 315 voor de eerste helft van 1965. Er moge op gewezen worden dat de Natio nale Maatschappij voor Huisvesting tijdens de eerste maanden van 1965 bijna alle kre dieten heeft opgebruikt In dit verband vordt dan ook de vraag gesteld welke houding de overheid zal in nemen ten aanzien van de sociale woning bouw tijdens de komende maanden. De intieme hulde aan ue uudeis van wijlen faici' iicrüiaii Atas^cuaa'i, ue viaamse missionaris uit eaciiiuü uegem, uie vorig jaar ui juuuia til ua giscne oiustanuigueuen um uev ic»cu xwam, is zaterdag 11. ui ne>i siauuuis ie Aaisi uugegroeiu lui een ouaoc renae serene vieuesiuauiiesuiue. Een zichioaar bewogen vader iias- scnaerv zou oij nel euiuc van uezc piecniigneiü in et-n uaith woord ut nartsiocuieiijxe «vens uitspreken ua< het oiler van zijn zoon lierman, mei tevergeefs zou zijn. Deze plechtigheid werd ingericht door hei Herman Kassehaeri-herdeiiKingskonutee dat meteen gevolg gaf aan het verzoek van de hoogste Indiase personaliteiten, met na me President Raohaskri, Vice-president Za- kir Hussain en Eerste Minister Sjastri. Het Indiase gouvernement was op deze plecnugheid vertegenwoordigd door zijn am- hasadeur te Brussel, vergezeld van de heer Shashi Bhusnan, speciaal afgevaardigde van ue Indiase regering. Van Belgische zijue waren tegenwoordig de neer L. Moyersoen Minister van uanusveruediging en üe neer De at, algevaardigde van het Ministerie van Buitenlanuse Zaken. De ouders, broer en zusters van wijlen Pater Kasscnaert werden begroet uoor H.E. Pater Hoing, Provinciaal Overste vau Noord Beigie, E. Paler D'Huuza, Reg. Assistent, en de heren Claus, Ringoir en van braay, algevaardigden van het Aaisters magistraat. Verdraagzaamheid In een toespraak betrok Minister Moyer soen alle missionarissen waar ook ter we reld in het huldebetoon aan Pater Ras- schaert, wiens dood, aldus spreker, ons moet aanzetten tot meer verdraagzaamheid. De heer De Cat, afgevaardigde van net Belgische Ministerie van Buitenlandse Za ken, zei dat zo het aantal Vlaamse üipioma- ten onvoldoende wordt geacht, Vlaanderen percentsgewijze, de grootste bakermat is voor missionarissen, die, het weze op een ander maar hoger vlak, niet minder hun land vertenenwoordigen. Tussen diplomaten en missionarissen is er een trefpunt van gemeenschappelijk streven naar de vrede. De ambassadeur van India, de heer Lall, bracht vervolgens in het bijzonder hulde aan de ouders en verwanten van Pater Ras- schaert en nodigde vader en moeder Ras- schaert uit voor een bezoek aan India. Vervolgens werd ook nog het woord ge voerd door H. E. Pater Hoiog, Pater D'Hou- za en de heer Bhusnaa, secretaris van het i Herman Rasschaert-xomitce. Als bijzonder afgevaardigde van de Indiase regering* over handigde hij aan de ouders persoonlijke boodschappen van tie Indiase President, Vi ce-president en Eerste Minister. In een slotwoord daakie vader Rasschaert die tevens in bewogen bewoordingen wees op de betekenis van het cifer van zijn zoon. Het koor Pro Musica verleende aan deze mooie herdenking zijn medewerking. Jel' Guns bracht sober maar overtuigend enkele verzen van de Indiase dichtei Tagore. PVV RENAIXISTEN Als men de Journal et Courrier de Re- naix ja er zijn nog fossielen mag ge loven, komt men met een Vlaams diploma nergens, hoogstens brengt men het tot veld wachter. Dixit deze spreekbuis van de PVV Renaix- ïsten van wie de Vlaamse PVVers in Zuid-Oost-Viaanderen nu eens duidelijk af stand moeten nemen geven de industrië len ook nu nog in Vlaanderen de voorkeur aan Frans-gediplomeerden. Daarenboven voorspellen zij noen min noch meer, ingevolge de wetten op het taalgebruik in 't bedrijfsleven... een onver mijdelijke werkloosheid en dergelijke priet praat meer. Een en ander is vanzelfsprekend bedoeld als propaganda opdat de leerlingen uit het transmutatieonderwijs naar het Atheneum te Anvamg, in het aangrenzende Henegou wen zouden gaan studeren. Het is dan toch juist wat het Liberale Laatste Nieuws reeds per 18 december 1961 schreef De Ronsische franskiljons willen Ronse ofte Renaix bij Henegouwen. EEN ZONDERLINGE KRONKELING In dit verband moge hier nog eens herin nerd worden aan de zeer zonderlinge (her- sen)kronkeling in verband met de geplande autosnelweg dwars doorhee^ Zuid-Oost- Vlaanderen. Aanvankelijk was het traject ervan voorzien halverwege tussen Geraards- bergen en Ninove en halverwege Ronse Oudenaarde. Vooral voor de ekouomische uitbouw van deze beide laatste agg'.omera- ties zou deze autosnelweg van uitzonderlijk belang zijn. Maar de vorige Minister van Openbare Werken werd er toe gebracht leze autosnel weg meer zuidwaarts te verleggen, ongeveer gelijklopend met de taalgrens ten zuiden van Geraardsbergen eendeels en ten zuiden van Ronse anderdeels. DOORZICHTIG Primo werden meteen de kansen, zeker van Groot-Oudenaarde, in zijn industriële mogelijkheden ten dele geremd. Secundo zal het huidig plan tot gevolg hebben dat Ronse willens nillens in de richting van Henegouwen gaat geïnteres seerd zijn. Met andere woorden het toe groeien van Ronse naar Wallonië wordt als dan in de hand gewerkt met alle mogelijke latere gevolgen, spijt sommige taalwetten. Voor diverse drukkingsgroepen ligt hier een uiterst vruchtbaar werkterrein. Het autosnelwegplan in Zuid Oost-Vlaan- deren is inderdaad even doorzichtig als po litiek geïnspireerd. KONINGIN FABIOLA HELPT BLINDE Koningin Fabiola zai de kosten dragen van een chirurgisch ingrijpen op een blinde uit Baasrode bij Dendermonde, met name de amateur-zanger Jos Martin. ONDERZOEKSRECHTER BROECKX EN SUBSTITUUT UORDEMANS TER PLAATSE Dinsdagnamiddag omstreeks 18 uur werd plots beroep gedaan op een geneesheer voor een vrouw die erg ziek was geworden in de woning Onegemstraat 62 te Aalst. Toen de dokter aankwam stelde hij vast dat de 36 jarige vrouw, A. De Martelaere- Malfroidt, levenloos in een zetel lag »n de woonkamer. Na de eerste vaststellingen wei gerde de dokter een overlijdensakte af te leveren. Hij vroeg een lijkschouwing door de gerechtelijke diensten. Even later werd de rijkswacht van Aalst i op de hoogte gesteld van het gebeuren a's- I ook de procureur des konings van Dender- monde. t Onderzoeksrechter Broeckx van Dender monde en Substituut Cordemans zijn woens dagmorgen ter plaatse geweest. Het eerste onderzoek wijst op verstikking door voedsel. Zij bevolen de lijkschouwing die naar alle waarschijnlijkheid in de .oop van de namiddag plaats vond. Morgen vrijdag te 20 uur gaat in de feest zaal van het stadhuis te Aaist een Davids- fondsavond door onder het motto «Pakistan mijn land». Ongetwijfeld meer dan ooit een aktueel onderwerp. Het tragisch toeval heeft inder daad gewild dat op het ogenblik dat de bekende Aalsterse missionaris Pater Diego Van Schuylenbergh de reis terug plant naar Pakistan, dit land in de bekende omstandig heden is in een. militair koof likt met India. Na een verblijf van bijna veertig jaar. is Pakistan voor Diego Van Schuylenberg een tweede vaderland geworden. Als weinig anderen kent hij er volk en land. Een uitzonderlijke gelegenheid 'om van nabij kennis te maken raat Pakistan biedt het Davidsfonds dan ook op deze avond waarbij o.ra. een zeer belangrijke reeks kleurdia's met kommentaar zullen gepresen teerd worden. De aanwezigheid van vrienden en stads genoten moge tevens een morele steun zijn voor deze dappere Aalsterse missionaris.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1