T>t en omstreken Èl ROOTWARENHUIS-SENSATBE Carr&usel. NEG SPE, NEC METU Handelspocket Middenstanders moeten zich niet laten afschrikken Leeuwevlag in 't top KLEIN LOGBOEK JAPAN... WW: oosters Wirtschaftwunder Aalsterse kunste naar in Japan Gazet van Aalst Een gids die U wegwijs maakt voor uw Autobenodigdheden Bouwplannen Finantiele verrichtingen Verwarmings- problemen Wooninrichting Toilet artikelen Stijlmeubelen Verzekeringen Zonnebrillen Dranken Schoeisels KANTOOR: SCHOOLSTRAAT 26 AALST ste JAARGANG Nr. 73 Zaterdag t8 september 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER .ij Er was, om het rc rï^huis te Aalst '1 Zelfs de moedige ronduit te zeggen, met de «vernissage» van het nieuw grootwa- onbetaalde publiciteit wel wat heimelijke sensatie gemoeid. Zelfs de moedige middenstander genepen tussen travaillistisehe en kapitalis- ische boemans de te veel gesmade middenstander die het niet gans ten on- ichte reeds op de heupen krijgt bij het horen van een of ander grootwarenhuis- .ilogan, liet niet na iüer en daar te informeren over wat dan willens nillens de kommerciele gebeurtenis van 't najaar in de Ajuinenstede is. Willens nillens inder- •^daad üii ,.,J De even mooie als pikante tweetalige invitaties die het proloog tot deze voor- ipening waren, hadden voor gevolg dat niet alleen de stugge flaminganten, maar ik de man van de straat er op gebrand was te vernemen hoe het dan wel zou rlopen. Om dan meteen deze psychologische flater van belang zeiden Brusselse fran cofone zakenlui mair definitief naar de historie te verwijzen, weze gezegd arpat de taal van Gezelle en Van de Woestijne en de helft, van het ledenaantal van vel»et Kabinet Harmei, vrij behoorlijk aan haar trekken is gekomen. ;eibe voorname nazaat van weleer de 19e detiwse grootwarenhuispionier, de huidige 'vgM topfiguur, Baron Frangois Vaxelaire, ndrak tot het uiteraard heterogene receptie- ibliek in de taal van bij ons. Honny soit mal y pense maar dat is gegeven ;njeel troebele Belgische factoren nog ieds het vermelden waard. e,lMo 'ochten zich verkneukelen wie wou quand même en flamand. Baron Frangois Vaxelaire mocht onder de le genodigden de heer L. Moyersoen, Mi lter van Landsverdediging begroeten, de irgemeester van Aalst en tal van andere {uren onder wie volksvertegenwoordiger D'Haeseleer. Het valt niet te ontkennen de bouw en "jichting van dit groowarenhuis is de som Ulp een voortreffelijke zin voor planning organisatie. Uiteraard stond deze recep- nu eenmaal in het teken van de publi- ar^eitsmedia. Maar bepaalde lofbetuigingen. aan Aalstenaar architekt Walter Van irreweghe, waren op hun plaats, n* Cn de reeks toespraken, met ondermeer a[ze van de B M-Aalst-direkteur, de heer Jjrruys, sprak tenslotte ook nog de Aal- ?rse burgervader die de vestiging van deze ''wibutieonderneming situeerde in het ka- n r van de regionale ekonomische tewerk- J%ling. in Qua werkgelegenheid betekent de BM- IS|plst een getal van om en bij de 200. waar- uln evenwel het grootste gedeelte afkom stig is uit niet-Aalsterse regionen. Maar in een nabije toekomst zal dit bedrijf zeker op stuk van plaatselijke aanwerving ruimere perspectieven bieden. Niet langer naar Rue Neuve Het zeer rechtzinnig gntwoord van een B M-topfiguur, op de vraag in welke mate de vestiging van een grootwarenhuis te Aalst de plaatselijke handeldrijvende middenstandssituatie' kan beinvloeden, mo ge misschien wel genoteerd worden Je mag aannemen, zei de man, wiens woorden een klank van jarenlange erva ring verraden, dat de aanwezigheid van een distributiebedrijf als dit, de kommer ciele aantrekkingskracht van Aalst in de toekomst tn zeer hoge mate zal verhogen. Ik geloof niet, in alle objectiviteit, dat de Aalsterse middenstanders zich moeten ongerust maken. Uiteraard zal het een paar weken aanlopen alvorens de situatie zal genormaliseerd zijn om het zo uit te drukken. Tenslotte heeft de vestiging van distributiebedrijven in steden als Aalst voor gevolg dat de aankopen te Brussel meer en meer afgeschreven zullen worden. Als het zo mag uitgedrukt worden de Nieuwstraat te Aalst zal voor duizenden bewoners uit de Denderstreek méér belang gaan krijgen dan de Brusselse Rue Neuve. Zodoende zullen velen terug Aalst op nieuw ontdekken. Ach, ja, heb je ook de leeuwevlag be merkt... Naderende herfststemming in de heuvelende bossen der Vlaamse Ardennen. In de Belfortkelder exposeert thans kunstschilder Noel Matthijs. Bij de aanvang leek het voor de kunstenaar geen meevaller In derdaad, zaterdag kon men in de Belfortkelder pootje baden, zo dat de stadsdiensten ter hulp dienden geroepen te worden. door ETIENNE LE COMPTE Het eerste wat wij van Japan ontwaarden, was de besneeuwde top van de berg Fuji, de trots van het land. Hij troonde gehuld in een rozige en helgele waas van de ondergaande zon. boven het wit-grijze volkendek. De grond vertoonde olijfgroene en gele percelen met daarbij de sierlijke, houten huizen uitgestrooid tegen de heuvelflank. Bij het verlaten van de vUeghaven wordt je aangeklampt en gevraagd wat denk je van het zen boeddhisine Familieleden begroetten elkaar met een lange reeks buigingen en houden de handen gevouwen. De luidsprekers verspreiden een taal welke je vreemd en on rustwekkend in de oren galmt. Vrouwen in kimono schuiven aan en wenken een taxi. Mannen met kaalhoofden en een ernstige trek om de mond kijken je aan. OVERTROEVEN Bij het binnenrijden van Tokio probeert men de eerste beelden voorgoed in zich op te nemen. Reuzeschepen, geankerd tussen kaden, waaraan geen einde schijnt te komen. Een highway, met boven je hoofd nog twee verdiepingen. Honderden lichtjes in een scheepswerf. Het verkeer wordt drukker. Rechts rijst een tempel, met indrukwekken de afmetingen, in een gloed van licht. Men wijst je het gebouw met de grootste bowling ter wereld honderdtwintig banen. Hier geldt voor alles de meervoudsvorm. Het hotel omvat twaalf verdiepingen en zeshonderd kamers. Je moet aanschuiven bij de lift en belandt in een kraaknette kamer met een TV toestel, een radio, een schiijf- machine, een ijskast met alle mogelijte drank. Je beschikt over air-conditioning welke je naar wens kan regelen. Je werpt een blik door het raam en bent verrast bij De wereldkampioenschappen zijn op nieuw achter de rug. We hebben ze alle gevolgd op ons kleine scherm. De vele breakdowns waren in feite niet voorzien in het reglement van de wed strijden, ook trouwens de regen trad op als spelbreker. Het blijkt nu ook des te meer dat een renner moet kampen tegen moeder natuur, zoals de boer die omwille van de hemelse tempeesten zijn oogst moet zien rotten. Wat ons vooral bij het zien van de beelden der wereldkampioenschappen 1965 het voorhoofd deed rimpelen, is de publiciteit. Reklames geschilderd in grote letters op het beton. De balustra de van de piste bedolven onder de wim pels met namen van wijnsoorten, bier, likeuren. De motor van de gangmakers droeg in grote letters een naam, welke we bij een beeld van nabij regel matig moesten meeslikken. Op het po dium de renners, verzorgers, gangma kers, met de rug en de borst geflankeerd door de namen van nog andere en betere produkten, dan de andere te samen. De meisjes met de bloemtuilen en uitge dost in een kleurige klederdracht waren op zichzelf reklame voor Spaanse fol klore, land en zeden. Vergeten we niet het bee'd van de nieuwe wereldkampioen op de weg, die onmiddellijk na zijn kroning en het be stijgen van het podium, het petje met zijn wielrijdersmerk moest opzetten, of ...Wie zal zich bij de eventuele aankoop van een nieuwe fiets NIET laten bein vloeden door al de hogerverme.de show Manten... Op een regenachtige dag heeft kunst schilder Etienne Le Compte, alias de bekende jeugdschrijver Lode Stevenberg de Aalsterse en Hekelgemse oorden verlaten. Japan, Thailand en Hong-Kong tegemoet. De konfrontatie met een an dere, kleuriger maar toch bevreemden de Oosterse wereld. Voor ons blad schreef Etienne Le Compte een reeks eerste indrukken rustig, met de opmerkingsgave over mensen en dingen, die wars is van alle joernalistieke opschroeverij. Dat er overal ter wereld Aalstenaars wonen Wei precies te Tokio liep Etien ne Le Compte zo aan tegen de Ajuinen- Paters Goedertier en De Witte. Lees in dit nummer het eerste artikel van deze reeks Japan-indrukken. het zien vin de Tower van Tokio, een ij zeren geraamte hoger dan de Eifelloren te Parijs, want je weet reeds dat de Japanner houdt van kepieren en overtroeven. Je gaat s.apen, moe en overstelpt en mei de heimelijke hoop morgenochtend te ont waken met een blij gemoed en fit, want hier is zoveel te zien en te beleven. TAXI S IN TOKIO Een taxirit doorheen Tokio houdt je al vast met beide voeten en het hoofd koei op de grond. Hoeveel taxi's bezit Tokio Het antwoord (vervolg op tweede blz.) DODELIJKE BOTSING TE MERE Langs de autosnelweg op het grondgebied Mere kwam de personenwagen van Paul Klein uit de Slekstraat te Damme in botsing met een stilstaande vrachtwagen, die mo- tordefekt had. Waarschijnlijk misleid door de mist moet de bestuurder Klein de vracht wagen niet hebben opgemerkt. Zijn echtgenote, Monique De Groot, die hem vergezelde, was op slag dood, terwijl Paul Klein zelf in bedenkelijke toestand naar het ziekenhuis van Aalst overgebracht werd. NOG STEEDS ONVOLDOENDE WERKGELEGENHEDEN Het artikel dat Minister Moyersoen in het blad «Agence Economique et Finan- cière» heeft gepubliceerd en waarvan in onze vorige uitgave ter informatie een af druk verscheen, is om meer dan een reden belangrijk. Het is vooreerst goed dat de aandacht op de Denderstreek wordt gevestigd in in vloedrijke ekonomische en financiële krin gen. Meteen heeft de auteur ook het standpunt bevestigd dat wij hier reeds bij herhaling naar voor hebben gebracht De Dender streek heeft nog steeds onvoldoende werk gelegenheden. Hoe men het ook kere of draaie, de pendelarbeid blijft een belangrijk sociaal en ekonomisch probleem in de Den derstreek. Terecht heeft de heer Moyersoen betoogd dat de hevige concentratie op het grond gebied van Brussel problemen met zich brengen die zwaar wegen op de Belgische ekonomie. We beamen volmondig dav be houdens de stijging van gronden en ionen deze Brusselse concentratie ook zoveel an dere problemen stelt die men niet onge straft zal kunnen voorbijgaan. MISSEN IN DE SAKRISTIJ vf Met het oog op de as. winterperiode zul len in de Sint Maartenskerk de Heilige Mis sen tijdens de week opgedragen wordert in de sakristij. Beeldhouwer Mark de Bruyn kreeg op dracht voor de sakristij een altaar met passend dekor te ontwerpen. AALSTERS INDUSTRIEEL NAAR AMERIKA De Heer J. Gilbos, voorzitter van het Produktiviteitskomitee Denderstreek ver trekt dit weekeinde naar de Verenigde Sta ten van Amerika. Hij zal er te Atlantis City deelnemen aan de bekende Handelsbeurs voor Textiel- machines. OOK MOEILIJKHEDEN IN BOUWNIJVERHEID Ook in West-Duitsland heeft de bouwnij verheid af te rekenen met het gebrek aan personeel. Het werven van metsers wordt steeds moeilijker. Daarenboven blijkt dat het aantal leerlingen voor de gewone beroe pen in de bouw van 107 900 in 1956 gedaald tot 40 300 in 1963. Men meent deze terug loop te verklaren door het feit dat de jon geren worden afgeschrikt door de zware lichamelijke eisen die het beroep van met selaar, dakbedekker, timmerman en stuka door stelt. Meer en meer zonen uit gezinnen van bouwvakarbeiders geven de voorkeur aan j het lichtere werk in de sectoren van moza iek, clentrale verwarmingsinstallaties, ain- conditioningsbedrijven, enz. Men verwacht in de toekomst een verdere trek naar de fabrieken ten koste van de bouwnijverheid. HERDENKING Naar aanleiding van de 20e verjaardag van de dood van Mgr. Dom Modest van Assche, slachtoffer van de naoorlogse re pressie, gaat op 31 oktober as. in de abdij van Steenbrugge een herdenkingsplechtig heid door. DAN MOCHT DE (AALSTERSE) BEIAARD SPELEN Op het terras vair een Aalsterse drank gelegenheid heeft donderdagnamiddag een zich in een leuke herfstzon vermeiende toe- riste, tevergeefs gewacht op beiaardklanken. Het ganse geval van de nieuwe maar blijk baar nutteloze Aalsterse beiaard werd hier reeds vroeger uitverteld. Is daar nu wer kelijk niemand ten stadhuize die er kan aan verhelpen AALSTERS TONEELVERBOND Het Aalsters Toneelverbond zal volgende week definitief zijn programma samenstel len voor het aanstaande speelseizoen.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1