De A en omstreKen Bezorgde mensen op Sint Arma-parochie te Aalst Expo-Scheut Het nieuw KLEM LOGBOEK geopend Feestkomitee JAPAN 1965... NEC 8PE, NEC METU Een bouwhistorie die van geen leien dakje loopt Geef geen fooien - Leer ons a.u.b. geen slechte manieren Volksvertegen woordiger Otte over onderwijs problemen Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 raaandab. 02,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F, KANTOOR SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72. Telefoon 241.14. 21ste JAARGANG Nr. 74 Donderdag 23 september 1965 2,50 F H5T NUMMER EEN DROOM DIE EEN NACHTMERRIE WERD. (Eigen Berichtgeving) Voor tientallen mensen die sedert 1959, nieuwgebouwde huizen bewonen aan de Raffelgemstraat, op de Aalsterse Sint Annaparochie, is wat normaal de droom van hun leven zou zijn een veilig en eigen dak boven het hoofd een nachtmerrie geworden. Niet aiieen figuurlijk, maar ook letterlijk, want deze mensen die daar in een welbepaalde rij huizen wonen durven het niet aan zich 's avonds in de daartoe normaal voorziene gelegenheden te rusten te leggen, bang als zij zijn en blijkbaar niet ten onrechte dat het betonnen dak boven hun hoofd wel eens zou begeven. De meeste mensen blijven veilig op het gelijkvloers, eendeels omwille van dat niet denkbare gevaar, anderdeels omdat in de gegeven omstandig heden bv. het snorkend geluid van een slapende buurman derwijze door dringt, dat men zich niet langer op eigen erf waant. GEVAARLIJK Toen in 1959 tientallen nieuwe woningen verden opgericht in deze mooie omgeving, Lelden aldra de nieuwe eigenaars vast dat nun huizen zulke ernstige fouten vertoon den dat daar niet zonder meer kon worden kan voorbijgegaan. Hier en daar vertoonde de bouw opval- ende barsten, binnen en buiten, die van ieverlede groter werden. Men keek bezorgd n de richting van de daken die volgens en toen nogal recent (Hollands) procédé rerden gelegd Een betonnen dak met ver de ganse huizenrij vooraan eveneens en betonnen kroonlijst. Naarmate de tijd vorderde bleek uit hoof e van de barsten en dies meer de bezorgd eid zodanig verantwoord, dat wijl blijk aar geen andere uitweg bestond, een ge echtelijke procedure werd begonnen. Uit expertises zou ruimschoots naar voor ■eden dat het aanslepen van deze situatie 'el eens levensgevaarlijk zou kunnen zijn oor de bewoners. En zelfs een leek kon aststellen dat mettertijd een instorting' iet zo denkbeeldig zou zijn; gesteld bv at een of ander straalvliegende onverlaat recies boven deze omgeving de geluids ïuur zou doorbreken Nu blijken normaal ebouwde woningen nog steeds afdoende ptand te zijn tegenover dergelijke lucht- pachtcapriolen. i In qnderhavig geval zou dat, naar wordt leweerd, niet het geval zijn. De ganse juridische betwistingen hier uit Ie doeken doen, zou ons te ver leiden. I Het uiteindelijk en voorlopig resultaat ran deze onverkwikkelijke bouwhistorie is bomenteel op nogal spectaculaire wijze vast je stellen. Sedert een tiental dagen werden kderdaad de huizen gestut en geschoord vooraan met zware houten balken, wat naar veriuidt een bedrag van ca. 15.000 F kost. De uiteindelijke oplossing zal bestaan in het vernieuwen van de daken van deze ganse reeks huizen. Maar het bekende refreintje wie zal dat betalen, stoort vanzelfsprekend eens te meer de gemoedsrust van deze bra ve mensen. BEGRIJPE WIE BEGRIJPE KAN Eigenlijk staat men toch wat versteld dat in deze tijd, nu de bouwnijverheid ook tech nisch een dergelijke hoge vlucht heeft ge nomen, zich nog dergelijke feiten kunnen voordoen, met alle gevolgen van dien. Men begrijpt de betrokken eigenaars, die ter zake zeer zwijgzaam zijn, maar toch triestig het hoofd schudden omdat er blijk baar zoveel jaren moesten verstrijken alvo rens er schot in de zaak is gekomen. Niet iedereen begrijpt inderdaad dat niet alleen Gods molen langzaam maalt, maar ook deze van 't gerecht. Procederen hé, mijnheer. Van het eigenlijk juridisch aspect van deze uiteraard ingewikkelde affaire, begrij pen lang niet alle betrokkenen de finesses Maar zij begrijpen wel dat zowat de beste en schoonste jaren van hun leven in een nieuw en eigen huis wonen beschaduwd werden door de zorg om dat dak boven him hoofd. Letterlijk en figuurlijk. En je begrijpt die man. schoon zeer stil zwijgend, het toch verdrietig en gedempt uitschreeuwde Het is om er ziek van te worden. Maar je begrijpt niet dat in deze tijd van zovele administratieve kontrole, bouw vergunningen, en wat al meer, in deze zo sociale tijd kleine, brave mensen nog met zulke bouwproblemen a posteriori hebben te worstelen. (E.N.) Door paters Moons, Leys en Kerckhofs werden bijzondere inspanningen gedaan om de Expo Scheut die ingericht werd in de zaal Rink in een keurig kleedje te steken. Alle aanwezigen spraken bij de opening de lof voor de organisatoren om de werke lijk prachtige tentoonstelling die in een mooi kader van licht- en schaduwbeelden de inlandse kunstvoorwerpen ten volle tot hun waarde brengt. Het gaat hier om een volledig overzichi van de kunst in India, Indonesië en het Verre Oosten. De opening had plaats m aanwezigheid van Minister Moyersoen, burgemeester Blan ckaert, Z.E.H. Deken De Vos, ere-brand weerbevelhebber De Paepe, raadslid Dufoui en het voltallig bestuur van De Achterlinie Pater Kerckhofs verwelkomde de persona liteiten en sprak de hoop uit dat vele bezoe kers deze tentoonstelling, die toegankelijk is tot zondag 3 oktober as., zouden komer bezichtigen. Nadat ook burgemeester Blanckaert en Minister Moyersoen aan het woord warer gekomen deden de personaliteiten een rond gang in de prachtig versierde zaal en warer een en al bewondering voor de tentoonge stelde kunstwerken. De verscheidene commissies van de stad Aalst werden reeds samengesteld. Thans werd de samenstelling van het Stedelijk Feestkomitee aangepakt. Alle politieke par tijen krijgen een aantal leden toegewezen gelijkwaardig aan hun vertegenwoordiging in de gemeenteraad. Als voorzitter zal verder schepen van Openbare Werken en Feestelijkheden, Gil bert Claus fungeren, terwijl Henri Van de Perre secretaris-penningmeester blijft. Hoewel de officiële samenstelling nog een aantal dagen zal aanslepen, staat toch vast dat een groot aantal raadsleden in het nieuwe Feestkomitee zullen zetelen, terwijl eerlang ook over het ondervoorzitterschap moet beslist worden. Carnaval 1966 zal in elk geval een van de eerste punten op de agenda worden. DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE AALST Zondagmorgen omstreexs 4u45 reed Gii bert Lecock uit Aalst met zijn personen wagen langs de H. Hartlaan. Ingevolge een onbekende oorzaak kwam hij met volle ge weld tegen een gestationeerde wagen terecht Uit de verhakkelde personenwagen werd het levenloze lichaam gehaald van de 20- jarige De Caesemaecker Eduard, wonende Hendrik Consciencestraat te Hofstade. Hij was erg aan het hoofd verminkt. Het stof felijk overschot werd naar het stedlelijk dodenhuisje overgebracht. Nog een andere inzittende van de wagen liep verwondingen op in het aangezicht. (2) door ETIENNE LE COMPÏE Je verneemt terloops dat Tokio tijdens de tweede wereldoorlog to-taal werd uitgebrand en dat tijdens één nacht hier meer dan honderdtachtig duizend mensen levend verbrand zijn. Omdat het geen atoombom was die dit onheil aanrichtte wordt er over de hel van Tokio in het Westen nooit gerept. Het is ook waar dat Hiroshima en Nagasaki meer tot de verbeelding spreken. Maar de man die de hel van Tokio had meegemaakt wou ons- hoogstens het benaderend cijfer van het aantal doden mededelen. De rest liet hij onbe sproken. Omdat die nacht nu nog sporen had nagelaten bij de oude man leek het best niet verder aan te dringen. Schilderachtig hoekje van het kasteel te Moorse! steeds een bezienswaardigheid is in de streek. dat nog Er zijn in Tokio welgeteld 171 scholen voor hoger onderwijs, waarvan zestig univer siteiten, zoals wij die kennen. De grootste universiteit telt oiet minder dan tachtigduizend studenten. Alles bij me kaar volgen niet meer dan een half mijoen studenten de kursussen hoger onderwijs. De lagere scholen volstaan met moeite om aan de grote toeloop te voldoen. De leerlingen worden gesplitst in twee groepen. De ene hebben les in de voormiddag, de andere 's namiddags. De meisjes zijn ge kleed in donkerblauw mairozenjurkje. De jongens dragen een zwart kostuum met ver guide knopen, een rechtopstaande kraag en een pet met stijve boord. Veel aandacht gaat naar de lichamelijke opvoeding en geen school waar niet op alle uren van de dag turnoefeningen bezig zijn. TELEGELEIDE TREIN MET JUKEBOX Japan is ook het eerste land ter wereld dat beschikt over een télégeleide trein, die een snelheid van meer dan tweehonderd kilometer per uur haalt. Deze treinen zijn een toonbeeld van comfort en reisgenot. Er is aan boord een bar met juke-box en een koud buffet. Charmante meisjes in kleurige uniformen dienen eten en drank op naar wens van de reiziger. Men kan het zich luilekker-zoet maken. De zetels klappen achterover en kun nen op hun voetstuk draaien naar wens. De NMBS zou ten behoeve van bv. tien duizenden pendelarbeiders uit de Dender streek wel een en ander kunnen leren van de (private) spoorwegmaatschappijen in Tokio. DUUR De woningnood in Tokio is zeer groot Amper sinds vijf jaar is men werkelijk met een bouwpolitiek gestart. Amper sinds vijf jaar rijzen de eerste buildings boven de lage houten woningen, destijds het enige behoedmiddel tegen de wekelijkse aardbe vingen. Voor de meesten van deze honderdduizen den inwijkelingen is er binnen de grenzen van Tokio geen woongelegenheid. De bouw grond is hier zeer schaars en bovenmense lijk duur. Rond Tokio ligt geen gordel van wellanden en bouwgrond. Wanneer men, bv na twee uur autorijden de stad verlaat en over een brug rijdt, die aan de Moerdijk doet terugdenken, komt men meteen in een aangrenzende plaats, waar eveneens een mil joen zevenhonderdduizend mensen wonen Een eind verder ligt een dorp van vierhon derdduizend inwoners. Geen zichtbare grens scheiding. Dus hier geen sprake van, om enkele agglomeraties samen te voegen om tot een minimum van tienduizend inwoners te geraken. De private treinmaatschappijen zijn de grote bezitters van de vele gronden langs heen hun eigen sporen. Hun politiek is er dan ook op gericht, buildings te bouwen elk langsheen zijn eigen spoorweg. Deze woongelegenheden worden op krediet ver kocht aan de mensen, die dagelijks voor hun werk te Tokio de private tremlijn moeten gebruiken. Het is begrijpelijk dat indien noodzakelijk, bij deze nieuwe woon complexen nieuwe haltes worden tussenge schakeld. Enkele cijfers om de duurte van de bouw grond te Tokio te staven In de Ginza wijk, het handelscentrum bij uitstek, zevenhonderdduizend frank voor amper drie vierkante meter. Zevenhonderd frank voor de oppervlakte van een pakje sigaretten. Ongeveer centraal gelegen ligt er niet te koop aan een prijs lager dan honderdduizend frank per vierkante meter Mogelijkheid om in bepaalde wijken een ap pariement te huren bestaat aan zeventig duizend frank per maand voor twee kamer; en een balkonnetje. Beneden de twintig duizend frank huishuur per maand, zonder verwarming en licht, is het niet mogelijk voor een firma om in de business-wijk een bureel te openen. Tokio, stad van 1001 raadsels, waar een vierkante centimeter grond een fortuin ver tegenwoordigt. DR. M. CORDEMANS EUROPA-EEN PERSPRIJS De jaarlijkse Europa-één persprijs is toe gekend aan Dr. M. F. A. Cordemans voor z'n zeer bevattelijke buitenlandse kronieken. Dr. Cordemans die sedert tientallen jaren resp. te Nieuwerkerken en te Aalst woon achtig is en voor vele oud-studenten van St. Jozefscollege zeker geen onbekende is verwierf vooral naam door zijn voortreffe lijke biograficn over tal van Vlaamse figu ren o.w. Dr. A. Laporta, Floris Prims, Dr A. Van de Perre en Max Lamberty. In 1914 gepromoveerd tot doctor in de Germaanse philologie was hij o.m. privé- sekretans van de ministers Rubbens, De Schrijver en De Vleeschouwer en daaren boven verschillende jaren ook hoofdredak leur van de vooroorlogse «De Standaard». Enkele tijd geleden werd hem de prijs toegekend van de provincie Oost-Vlaanderen voor Letterkunde. De Europa-één persprijs zal aan Dr. Cor deuians op het stadhuis te Aalst overhan digd woruen op vrijdag 1 oktober as. te 18 uur. ut DMiMiv iEn DIENSTE vaN itDEREEN Vrijdag as. wordt in de zaal Madeion de tentoonstelling geopend «De Bank ten dien ste van iedereen», ingericht door het komi- tee der Banken van Aalst en Omstreken met ue medewerking van de Belgische Vere niging der Banxen. ooricKFc KcFLIEK De Gazet van Antwerpen heeft een zeer duiueiijx standpunt ingenomen in verband met het zg. geval Van Steenkiste, de Oos lendse politieofficier legen wie een onder zoex weru ingesteld, omuat hij bujxens een unei van een piaatselijX raadslid, naü deel geconi'.a «aa ao B-oetoging te Uosiauin ncrxe. Lte oetroXXen officier zou evenwel ervan bcacnuiUigu woruen de ordemaatregelen die op zz augustus ie Oostende getronen waren tegen üe verwaente betogingen in verband mei ue Franse sermoenen, oexend te heb oen gemaakt. De Gazet van Antwerpen schrijft o.m. De h. Van Steenkiste was een zeiibewuste Vlaming en al wie hem kende wist dat. De zgn. scriiending van beroepsgeheim houdt overigens onmiddellijk verband met ajn iiamingantisme. En De Gazet van Antwerpen voegt er aan toe Heeft net er niet werkelijk ue schijn van dat men een stok gezocht heelt oqi de politieofficier te slaan? In aanwezigheid van tal van belangstel lenden hield volksvertegenwoordiger Roger Otte voor de Middenraad van het ACV een alleszins interessante causerie over het pro bleem der studieproblemen. De hoofdbrok was net probleem van de studiebeurzen en een van de voornaamste vragen die spreker stelde was het vraagstuk van dc nuddeicn die iedereen toegang moe ten verlenen naar de hogere kuituur. Eer studiebeurs is een van de mogelijkheden, u. verlenging van de leerplicht, een minimum van algemene formatie en tenslotte een ge wetensvolle school- en beroepskeuze. De h. Otte haalde enkele interessante ge gevens aan in verband met het aantal leer lingen in onze scholen. Ons land telt tussen 6 en 12 jaar nagenoeg 960.00U leerlingen waarvan ei ruimschoots 350.000 verdwijnen op ue weg naar het lager middelbaar onder wijs, terwijl er aan de universiteit verleden jaar ongeveer 38.000 studenten waren inge schreven. De toegang lot de universiteit kan grotendeels vergemakkelijkt worden door di J toekenning van studiebeurzen en spreke nam als stelregel dat de studiebeurzen louter moeten aangewend worden om dc financiële iasten van de universitair te ver lichten, maar wel om de universitaire stu dies mogelijk te maken. In deze nuance zag hij in het huidige steisei van net Nationaal Studiefonds eer aanleiding om de bestaande schikkingen wijzigen. Het ACVV heeft trouwens voor cl» toekomst nog andere plannen over de on derwijsprob lemen

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1