en omstreken Bouwen en Wonen in de Denderstreek WEEK VAN DE JEUGD KLEIN LOGBOEK NECSPE, NECWIETU.. Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 onder het thema Zelfopvoeding samen Rondreizende tentoonstelling over Aalst Moderne huisvesting biijft sociaal probleem in Aalsterse agglomeratie Een belangrijk bouwproject Hoogbouw beantwoordt aan sociale noodzakelijkheid e Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 75 Zaterdag 25 september 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER WAAROM DIT THEMA Bij al hetgeen over de jeugd geschreven of gezegd wordt kan men zich moeilijk van de indruk ontdoen dat er veel vals klinkt. Een nozemaffaire aan de kust of in enkele Europese steden, een Beatle-hysterie, enkele flagrante voorbeelden van jeugdmisdadig heid krijgen veel plaats in het nieuws en vormen dan een onuitputtelijke bron voor gesprekken over de hedendaagse jeugd. Allerlei opvoedmgs- en openbare instan ties buigen zich met diepe ernst over deze problemen en trachten er oplossingen voor te vinden. Niemand zal het nut ontkennen van ernstige studie over jeugdproblematiek maar soms voelt men zich toch geneigd daar bij enkele vragen te stellen. De ogen sluiten voor feiten is ongezond en daarom dient men er rekening mee te houden dat het kwistig verspreide nieuws over excessen, de handige businessmenta- liteit die vele behoeften kunstmatig schept, het jongerenbeeld in literaire werken of film, enz. medebepalend zijn voor de men taliteit van de jonge mens. Toch kan terecht de vraag gesteld worden of dit eenzijdig en oppervlakkig beeldde juiste sfeer schept waarin jeugdvraagstukken kunnen benaderd worden. Hierbij sluit trouwens onmiddellijk een I tweede vraag aan wat wordt in al dat ge- praat de jonge mens zelf Wordt hij niet dikwijls een voorwerp waarover men dis- I cussieert en klaagt, waarvoor men remedies zoekt met de hoop dat hij ze lijdzaam zal j slikken i Het is daarom verheugend dat het thema I van de Week van de Jeugd veel realistischer een andere weg opgaat. Bondig wordt het samengedrongen in de twee woorden Zelf opvoeding - Samen. ZELFOPVOEDING Duidelijk zit bij het plannen van deze week de bedoeling van een week te zijn VAN de jeugd en niet VOOR de jeugd. Dat is betekenisvol. Het is een erkennen van het feit dat de jeugd, of beter, dat elke jonge mens voor zichzelf verantwoordelijk is. Hoe deze bepaalde jonge mens een vol wassen persoon wordt, wat voor een mens hij zal worden, hangt in laatste instantie niet af van zijn ouders, zijn leraars, zijn werkmilieu, zijn omgeving, maar van hem zelf. Zijn eigen verantwoordelijkheid ontdek ken, zijn eigen leven in handen nemen, in groeiende vrijheid zichzelf WORDEN is de enige echte weg. Alle opvoedingsmethoden die niet tot deze ontdekking leiden of ertoe bijdragen zullen op korte of lange termijn goocheltrukjes blijken te zijn, mooi maar bedrieglijk. Ofwel vormt men onbetrouwbare ja-knikkers, of wel mistevredenen opstandigen. In beide gevallen wordt het doel gemist. LEVEN IS SAMENLEVEN Dit alles wil of kan nochtans niet beteke nen dat men de jonge mens zou terugdrin gen in een hooghartig en onvruchtbaar in dividualisme. Leven betekent samen-leven en samenleven betekent samen-werken. Ieder mens ontvangt het leven van anderen, wordt geholpen en gesteund, of hij blijft niet in leven. Naast zijn ouders komen zijn kameraden, leraars, jeugdleiders, zijn geloofsgenoten, gans zijn volk en gans het maatschappelijk leven. Zich ingeschakeld weten om te ontvangen en te geven en aldus zichzelf te worden dat is mens-worden. Want zoals ik alles en iedereen nodig heb, zo heeft iedereen mij nodig. Verantwoordelijkheid opnemen bete kent zijn plaats innemen in elke gemeen schap van de vriendenkring tot de inter nationale gemeenschap der volkeren. Dit is het realistisch thema voor deze Week van de Jeugd. VELE MOGELIJKHEDEN In het teken van dit thema kunnen tijdens de Week van de Jeugd allerhande initia tieven genomen worden in een rijke ver scheidenheid. Jonge mensen kunnen zich in gespreks groepen samen bezinnen over hun verant woordelijkheid. Zij kunnen voor deze week feestelijke ini tiatieven nemen. Voor alles zal het er op aankomen samen te werken. Boven elk klein groepsbelang staat de eensgezinde solidari teit van gans de jeugd. Bewust van hun verantwoordelijkheid kunnen zij kontakten leggen met de vol wassen wereld, niet om eisen te stellen maar om uitdrukking te geven aan hun wil om mee te bouwen en om hun verlangens ken baar te maken. Een van de initiatieven die in dit verband sterk wordt gestimuleerd is een kontakt van het georganiseerd jeugd werk met de gemeentelijke overheid. Dc jonge mens van 1965 wil niet aange zien worden als een probleem. Hij wil zelf samen met de anderen en met de hulp van diegenen die hij als zijn echte opvoeders erkent, zijn leven in handen nemen. Dit is geen romantische dweperij, maar nuch tere werkelijkheid. Start einde december in Centraal Station te Brussel Door het Ministerie van Nationale Opvoe ding en Kuituur, in samenwerking met het stadsbestuur, wordt een tentoonstelling ge pland over Aalst, die gedurende twee jaar in verschillende centra van het land zal te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling zal, evenals dit reeds voor enkele andere steden het geval geweest is, de geschiedkundige, toeristische, ekono- mische en kulturele aspecten van de Dirk Martensstede belichten. Het projekt ervoor werd ontworpen door de Aalsterse architekt R. De Wifter. Einde december zal deze tentoonstelling voor het eerst te bezichtigen zijn ïn het Centraal Station van de hoofdstad. (E.D.) NIEUWE GEMEENTESCHOOL TE EREMBODEGEM Project van 25 miljoen De huidige schoolgebouwen in het Cen trum voldoen niet langer meer aan de ge stelde eisen. Momenteel wordt dan ook een project ontworpen voor een nieuw school complex gelegen tussen de Leuvestraat, Kortestraat en de Dender. De totale kosten worden geraamd op ca. 25 miljoen. Wij weten het nu allemaal wel de demografische ontwikkeling van de Den derstreek volstrekt zich in gunstige zin. Maar de uitbreiding van het woning pakket is onvoldoende. Er zijn de bekende Sodegec-cijfers die alhoewel afgestemd op een nogal ruime o.i. niet verantwoorde Den derstreekomschrijving, toch te denken geven. Van ca. 136.146 huizen (cijfers 1961) zijn er niet minder dan 65.251, zegge bijna de helft die dateren van voor de eerste wereldoorlag. Na de tweede wereldoorlog werden er ca. 30.000 nieuwe woningen aangebouwd. Sodegec doceert ook de woonkultuur in de Denderstreek is laag. Neemt men meer bepaaldelijk dc stad Aalst onder de loupe dan zijn er de voorliggende cijfers van 1961, be houdens enkele wijzigingen Totaal aantal woningen 14.204 waarvan 11.173 in goede staat, 750 ongezond doch ver- beterbaar en 1.562 niet verbeterbaar. Weze herinnerd aan de konklusie van hot studickomltee van deze Week van Huisvesting De sanering van het wo ningpakket te Aalst houdt in binnen afzienbare tijd de nieuwbouw van 2.000 woningen, met daarbij een honderdtal huizen die jaarlijks moeten bijgebouwd worden. De huidige situatie in de bouwsector, met voor wat Aalst betreft de uitzonderlijke hoge bouwgrondprijzen hebben voor gevolg dat de verwezenlijkingen v. dit opzet 2000 woningen volgens konventionele bouwmeto- des niet voor de zg. «afzienbare tijd» mogen verwacht worden. Zelfs de voortref felijkste stadsbestuurlijke sociale initiatie ven kunnen daaraan niets verhelpen. Ten aanzien van Aalsterse woningproble- matiek krijgt bv. het bekende bouwproject Park Terlinden, in de nabijheid van de Boudewijnlaan ofte toekomstige Ringlaan, een meer dan private betekenis. M.a.w. dit plan van een bekende grote bouwmaatschap pij is willens nillens van ingrijpende aard op het huidig woningpakket in de Ajuinstad. 818 nieuwe woongelegenheden, zei ons de h. G. Van den Bergh van de commerciële leiding van de betrokken bouwwerf, zullen hier inderdaad, gespreid over 7 gebouwen, tot stand komen. Omdat dat aantal bijna de helft vertegen woordigt van de door studickomitees en andere instanties vooropgestelde noadzake lijke nieuwe woongelegenheden ten behoeve van de Dirk Martensstede, leek het ons aangewezen even ter zake uit te praten. Zei ons dynamisch gesprekspartner G. Van den Bergh in een fris ABN, dat toch even deed opkijken, op de vraag waarom precies de Denderstreek voor dit project in aanmer king kwam Voor wie van dichtbij de verhouding volgt in ons land van het bestaande woningpakket en de werkelijke wo- ningsnood die vanuit een bepaalde optiek nog bestaat moet het toch logisch zijn dat de Denderstreek zeker in aanmerking kwam, gegeven dat zij ter zake, als ik me zo mag uitdrukken, als de bekende paal boven water uit stak. (vervolg op blz. 3) -V PANORAMA OMGEVING TERLINDEN VROEGER.. TERUNDENWIJK IN DE TOEKOMST.. AUTOSNELWEGEN De Nederlanders bezitten 500 km. echte autosnelwegen, Beigie slechts 300 km. en dan nog mede gerekend de onvoltooide Bou- uewijnsneiweg. Er bestaat Dij onze taalbroeders een plan om het ganse snelwegennet tegen einde 1970 tot lóüu km. te brengen. Dit zai op jaar een vermeerdering betekenen van 800 km. En dit terwijl in ons land, zelfs tijdens c'.e electorale wittebroodsweken voor 23 mei, als partijpropaganda, men amper van 100 km. nieuwe autosnelweg per jaar dierf ge wagen. Als men weet boe goedkoop kiesbeioften zijn, beseft men meieen ook waar we in Bei gie aan toe zijn, inzake de modernizering van het wegennet. R. Poelmans, direkteur van de Belgische Wegenfederatie, is dan ook in De Gazet van Antwerpen van oordeel dat in ons land het roer moet omgegooid worden, wat be treft de wegenpolitiek. De huidige situatie is, volgens steller, van die aard dat zij wijst op een gemis aan wilskracht om als natie vooruit te komen in een sektor die zo belangrijk is voor onze ckonomische welvaart. De oplossing van het vraagstuk van de autosnelwegen moet ten andere samengaan met de noodzakelijke verbetering van hei traditioneel wegennet, bv. de provinciale wegen, de gemeentelijke wegen, enz. SChANDALiGE SITUATIE IN DE DENDERSTREEK Wat die verbetering van de provinciale en in vele gevallen ook gemeentelijke wegen betreft, geschiedt dit in de Dender streek in een tempo dat blijkbaar is afge stemd op schildpaddenverkeer. Van de provinciale baan Aaist-üudenaarde ter hoogte van Borsbeke bv. een schan daal zonder meer is bekend dat er eer lang schot in de zaak gaat komen. Het blijkt dat de kredieten gestemd zijn. Hoop doet leven. Het rechttrekken van de baan Ninove- Aalst blijft «hangende» zoals een oude ver- geien jas aan een kapstok. De fameuze bocht ter hoogte bv. van de «Grot» te Erem- bodegem is een aanfluiting van alle modern verkeer. Wie hakt daar de cruciale knoop en meteen de bocht eens door Van de oprit naar de autostrade aan de provinciale baan Aalst-Oudenaardc werd al vorig jaar verwacht dat «binnenkort de wer ken zullen uitgevoerd worden». urn dau maar niet te gewagen van de beruchte baan Mere, Aaigem, Ressegem, Herzele, enz. enz... WAY VERWACHT WORDT .cent heeft het Koniiiee voor Econo mische Expansie reeds vorig jaar uiung ge geven aan zijn ontevredenheid t.a.v. het feit dat het Ministerie van Openbare Wer ken sinds 1958 niets beert gerealiseerd op het gebied van wegenbouw in de streek, alle beloften ten spijt. Het ogenblik is uan ook gekomen voor de parlementaire vertegenwoordigers van het arrondissement om de kat de bel aan te binden, solidair wars van individuele po litieke oogmerken, iets méér te doen dan de bekende voetstappen, iets méér te doen dan parlementaire vragen te stellen. Zij kunnen zowel hun invloed aanwenden te Brussel als op het plaatselijke vlak bij de betrokken gemeentebesturen. Blijven ze bij de pakken zitten, dan is dit onverantwoord ten overstaan van hun kie zers, ten overstaan van de bevolking die zij vertegenwoordigen. Aan de stiefmoederlijke behandeling van de Denderstreek inzake Openbare Werken, meer bepaald het wegen net, moet krachtdadig een ha.t worden toe geroepen. Laten zij dus eerdaags zeer hard aan de bel trekken op dc drempel van Openbare Werken te Brussel en zeker niet met vage beloften terugkeren. OUDSTE HUIS VAN EREMBODEGEM VERDWIJNT Een ouden lemen woning aan het Hage- veld te Erembodegem, ongetwijfeld het oudste «huis» van de gemeente zal eerdaags verdwijnen. Tijdens de iaatste gemeenteraadszitting werd de gedachte geopperd het pittoreske getal te klasseren. Het blijkt evenwel zo bouwvallig dat van dit plan dient afgezien te worden.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1