en omstreKen Aalst was er dapper bij in 1302 Carrousel NEC SPE, NEC METU ONZE ROEM 0) E.H. De Cuhber aangesteld als nieuwe pastoor op de H. Hartparochie te Aalst Hulpactie van hrancatiiers aan de landbouwers KLtliï LÜÜB0EK Armand Kien *om; Hulde aan Ernest Claes VtGazet van VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26. AALST Postrekening: 881.72 Telefoon: 241.14 21ste JAARGANG nr. 76 Donderdag 30 september 1965 2,50 F HET NUMMER Dil is geen verzinsel, geen geromancee rd verhaaltje maar historische werkelijk heid. Lclit gebeurd. Uver de slag der hu lden Sporen in 1302 werd veel geschreven en nog meer verteld dat met de waarhei d een loopje nam. Ons doel is het even wel de naakte feitengeschiedenis te achle raaien. Wij willen ons bij dil artikel alleen maar inlaten met geloofwaardige documenten, liet meest gezaghenbende werk op dit gebied is ongetwijfeld: «ï)e Siag der Gutden Sporen» door Dr. I'. J. Verbruggen van de i.oniiiKlijKe Militaire School, uitgegeven in 1952. Aalst oinstreeKs 1302 Wie dit geschiedkundig werk kent, weet dat Verbruggen telkens weer over Oost- en Westvlamingen spreekt; dit zijn echter mo derne benamingen die nauwelijks teruggaan tot 1815, het jaar van de slag bij Waterlo tegen Napoleon. Wij verkiezen de middeleeuwse benamin gen te bewaren, zo bijvoorbeeld «Het land van Aalst» dat zich in die tijd nagenoeg uitstrekte van de Schelde tot Brabant; dit is zowat de helft van het huidige Oost- Vlaanderen. Het graafschap Aalst werd in die tijd bestuurd door een aantal leiders onderwie vooral de magistraat en speciaal door de burggraaf Boudewijn van Poppe- rode. Oorzaak en aanleding tot de Slag der Gulden Sporen Gewijde van Dampierre, toen Graaf van Vlaanderen, was in opstand tegen zijn mees ter Filips de Schone, Koning van Frankrijk In het jaar 1300 werd Gewijde gevangen ge zet te Compiegne; hij zou er sterven in 1305 Een van zijn zonen, Jan van Namen, pro beerde daarom het graafschap Vlaanderen tegen de Franse koning op te hitsen. Hij kon steun vinden voor zijn opstand bij de Vlaamse vrijgevochten burgers maar minder bij de adel. 1302 heeft dus ook ongetwij feld een dieper economische betekenis. Leliaards tegenover Klauwaards of Liebaards Leliaards waren uiteraard de edelen, die in hun schild de Franse lelie droegen. In 1302 waren de Leliaards te Gent nog aan het bewind met het gevolg dat Gent geen afdeling naar de slag gestuurd heeft. Maar Gentse Klauwaards uit de rangen van Jan Borluut, die als banneling te Doornik ver bleef, zijn wel voor het gevecht opgedaagd. De krijgslieden uit het Land van Waas wa ren ïnuesiaggenomen door net beieg van ue uur ent van nupennonue en uoor net m- aiuueu van ucin, evenais d.e van ue vier lUuoacnten, waarvan misschien wel ennele strijders aanwezig waren in uci gev'o.g van sommige edellieden. Veroruggen stelt vast dat de strijders van 11 juli siecnts een goede helft van net graaf scnap ïaanderen vertegenwoordigden: brugge en het Brugse Vrije, ue kuststreeu, Ue omgeving van Kortrijk en Aalst. Deze constatatie wordt door het volgende feit geïllustreerd: de gezanten van de Stad Brugge, vrij dikwijls vergezeld door een schepen of een lid van de raad, trekken dwars door Vlaanderen om alle steden aan de zijde van de opstandelingen te krijgen. Zij gaan naar Aardenburg, naar Kortrijk, naar Gent, naar leper, evenwel zonder suc ces te Gent, waar de Leliaards aan het be wind zijn, met weinig succes te leper dat maar een middelmatig contingent ter be schikking stelt, dat dan het kasteel van Kortrijk te bewaken kreeg, het kasteel dat bezet was door een Frans garnizoen onder het bevel van de burggraaf van Lens en niet rechtstreeks aan de slag heeft deelgenomen. De gezanten oogstten evenwel een buiten gewoon succes te Aalst zoals blijkt uit de financiële steun door Brugge verleend. Ver bruggen gaat inderdaad voort als volgt: «Een bezoek aan Aalst op 29 juni wordt da delijk gevolgd door het vervoer van de flin ke geldsom van 5.000 pond naar dezefde stad.» Waarom sprong Aalst in de bres? Deze toetreding moet ons niet verwonde ren. Het Land van Aalst was het Keizerlijk Vlaanderen en behoorde zoals trouwens gans het deel van het huidige Belgie dat ten Oosten van de Schelde ligt tot het Germaan se Keizerrijk. Geen enkele band verbond Se inwoners van het land van Aalst aan de Koning van Frankrijk. Zij waren dus geen opstandelingen zoals de inwoners van Kroon- Vlaanderen maar Vlaamse bondgenoten van deze opstandelingen. Het Keizerlijk Vlaanderen was trouwens aan de Graat' van Vlaanderen door feodoie banden verbonden. Men ziet nog in het wapenschild van Aalst de Vlaamse Leeuw naast de dubbern arend van het Germaans Keizerrijk. Bovendien waren er familieban den tussen de Graaf van Vlaanderen en het huis van Aalst. Er bestond een gemeen schap van belangen, commerciële, culturele en poaueke tuswgjj ttviooiiviaaii .eimi vm n Keizerlijk Vlaanderen. Ze vormden in wer kelijkheid een communauteit. Uitgeweken Klauwaards maakten onge twijfeld stemming in het Land van Aalst. Daarbij komt nog dat de gehele Nederlan den bedreigd werden wanneer de Franse koning volledig meester in Kroonviaanderen zou worden. De Fransen hadden zich trou wens al over de Schelde gewaagd om stroop tochten m het Zuiden van het Land van Aalst uit te voeren. Het Land van Aalst had dus redenen om de opstandelingen te steunen, maar het had ook de kat uit de boom kunnen kijken en een afwachtende houding aannemen ioals andere steden en een deel der edelen heb ben gedaan. Vooioereiding De datum waarop te Aalst werd aange drongen op deelneming (29 juni) en deze van de slag (11 juli) bewijst dat Vlaanderen toen in allerijl een revoiutieleger op de been heeft gebracht Wat een koortsachtige spanning moet in die dagen te Aalst en in het Land geheerst heooen om n.idig k .uu te komen en ter plaatse te zijn. Het is niet voor Aalst en het Land dat Verbruggen schrijft: «Vergeten wij niet dat Jan van Namen, de aanstoker van de opstand, niet eens op tijd aankwam». Tijdens deze tocht konden de bevreesden, de onverschilligen en zij die verkozen een afwachtende hou ding aan te nemen, vrij gemakkelijk thuis blijven. Het leger dat te Kortrijk de Fran sen zou bestrijden bestond vooral uit hand werkers en boeren, versterkt door vreemde huurlingen en Vlaamse edellieden. (In een volgend artikel zullen wij even dieper ingaan op de eigenlijke slag.) De inwoners van de H. Hartparochie konden het niet verbergen dat ze met onver holen vreugde de komst van hun nieuwe herder begroetten. Van klein tot groot had men inderdaad meegewerkt om de ganse wijk schitterend te versieren en te bevlag gen. Ook de opkomst van een flinke afvaar diging van Iddergem bracht meteen het be wijs dat men aldaar de activiteiten en toe wijding van E.H. De Cubber had gewaar deerd. De nieuwe herder werd aan de Hovenier straat begroet door Kan. Van Der Haegen, E.H. Goethals, pastoor van de wijk Mijlbeek, en andere vooraanstaan den. Hier werd tevens een optocht gevormd met de Denderruiters, de fanfare Kunst en Vermaak, het trommelkorps van de Chiro- Iddergem, en vele andere prachtige groepen die door de feestelijk versierde straten trok naar de kerk waar toespraken werden ge houden door de h. Van Den Ameele voor zitter van de kerkfabriek, en de h. Mertens, burgemeester van Iddergem. E.H. De Cubber dankte ontroerd voor al de sympatiebetuigingen die hem tijdens de tocht naar de kerk waren te beurt gevallen waarna hem de sleutels van de kerk wer den aangeboden. In de kerk deed E.E.H. Deken De Vos van Aalst de plechtige aanstelling, met als ge tuigen Z.E.H. Deken Vander Plaetsen van Nederhrakel en Z.E.H. Deken de Lantshcer van N inove. Tot slot van deze heuglijke dag had een receptie plaats aangeboden aan de geeste lijkheid en genodigden. E.H. De Cubber werd hartelijk verwelkomd bij zijn aanstelling tot pastoor van de II. Hartparochie te Aalst. (Cl. Het Volk) Wijl de septemberzon met haar licht en warmte ons allen weer een riem onder het hart steekt, de verzekering dat het slechte weder toch eens aan zijn einde komt, zo hernieuwen we weer de gewoonte dagelijks een paar ogenblikken doorheen de velden te dwalen. Kijk, waar het vroeger zo mooi was, rijst nu een huis. Een herenhuis. Wat zeg ik? Deze mensen zullen twee eeuwen lieven. Formidabel. En alweer het bordje: verbo den op het werk te komen. Wat verderop stoeien kinderen. Ze lopen met korte broek en opgestroopte mouwen. Ze dragen nu geen sjaal. Hun wangen blo zen. Kinderen fleuren immers zienderogen op in de zon. Ze spelen. Ze lopen mekaar tegen het lijf aan. De kleinste van de troep laat zich vallen, blijft liggen. Hoera, Hoera! De an dere jubelen. Het spel gaat verder. Pardaf! Het tweede sachtoffer stuikt ten gronde. Ook nummer twee blijft liggen. Hoera Hoera! Nog drie overlevenden. I Zijn de kinderen gekwetst? Zie, het laatste slachtoffer wordt opgetild en plech tig naast nummer één neergelegd. De dik ste van de drie overlevenden zwaait intus sen almaardoor met een verdroogde hor tensia-bloem. Een kwispel. Nu gaat me een licht op. De kinderen spelen: dood-zijn. De jeugd- Op de horizon tampt een echte klok. Geen uurslagen. Morgen zal daar een lijkdienst gebeuren. Een buizerd hangt stil, totdat hij neervfjjt op een prooi.. En intussen gloeit rood de ondergaande zon. De bron van warmte, lich' en geluk. Neem mij mee!.. Manten Op 25 september overleed na een kor ts'.ondigc ziekte de heer Francois Van Dorpe, hij zou op 10 maart 1966 zijn 100ste verjaardag vieren. Wij zien hem hier in gezelschap van zijn dochter bij het vervullen van zijn kiesplicht in mei j.l. Aardappelen rooien in de streek. Ook het Centrum voor Geestelijke Bran- cadiers te Aalst heeft gehoor gegeven aan de ministeriele oproep om een handje toe te steken bij de landbouwers die ingevolge de barre zomer met moeilijkheden hadden af te rekenen. Meer dan 100 manschappen werden inder daad de laatste dagen ingezet op bedrijven te Mere, Vlierzele, Aaigem, Lede, Burst, Im- pe enz. De landbouwers stelden deze medewer king dermate op prijs dat korpsoverste De- winter van het OCGB meteen ook de hulp inriep van de Kazerne van Eeklo. In hoofdzaak beperkte zich de taak van deze gelegenheidslandbouwers tot het rooi en van aardappelen. Het niet alledaags maar z^ker sympatiek beeld. Wie spreekt nog kwaad van Das Militair? Zeker onze land bouwers niet. NIEUWE PERSATTACHE OP MINISTERIE VAN LANDSVERDEDIGING Minister van landsverdediging Moyersoen heeft luitenant-kolonel-vlieger Rens be noemd tot persattaché ter vervanging van kolonel Laurent, die met rust ging. Lt. kol. vlieger Rens leidde sinds 1960 het militair persbureau Amil-press. Heden donderdag 30 september 1965 te 19 u. 30 komt de weerman, op uitnodiging van de Davidsfondsafdeling Aalst-Mijlbeek, in de feestzaal van de Verpleegstersschool, I Leopoldlaan 9, een voordracht houden over: «Weersvoorspellingen»; Iedereen is wel kom! Houders van beschemilidkaart hebben gratis toegang met de ganse familie, de an deren betalen 10 F als deelname in de on kosten. FILM EN PUBLICITEIT Er zijn dezer dagen verontwaardige stem men opgegaan naar aanleiding van een nog al vrijpostige publiciteit voor bepaalde film voorstellingen te Aalst. Wie bepaalde publiciteitsbladen leest zal inderdaad de laatste tijd getroffen worden door de wijze waarop allusie wordt gemaakt op bepaalde menselijke tekorten die van zelfsprekend van alle tijden zijn. Het verwerpen van dergelijke methodes heeft a priori niets te zien met een of an dere relgieuze overtuiging: maar de betrok ken publiciteits-ondeskundigen zouden moe ten beseffen dat men bepaalde normen, welvoeglijkheidshalve niet overschrijdt: Er zijn efficientere middelen om te verhelpen aan het gebrek aan belangstelling vanwege 'het publiek voor de bioscopen. In de V.S. heeft men dat blijkbaar reeds bij begrepen, in ons land en in onze streek houdt men het nog altijd bij de bekende goedkope mid deltjes... KRISTELIJK VAKVERBOND In het arrondissement Aalst zijn 30 van de loon en weddetrekkenden lid van het Algemeen Kristelijk Vakverbond. Aldus blijkt uit het ACV jaarprogramma 65-66. Nationaal telt het ACV 820.000 leden en is als dusdanig het sterkste vakverbond in ons land. Een verheugend verschijnsel, aldus wordt in deze brochure aan gestipt, is het steeds toenemend intellektueel peil van de mili tanten, dit ingevolge de demokratisering van het onderwijs, het benutten van hun vrije tijd en allerhande belangrijke vor- nungsmitiatieven. Morgenavond te 20 u. gaat in de feestzaal van het Aalsters stadhuis een grootse hulde door aan Emcst Claes, naar aanleiding van zijn 80e verjaardag, dit op initiatief van het Davidsfonds Aalst. Duizenden Vlamingen blijven een warme herinnering bewaren aan de auteur van DE WITTE. Het D.F. Aalst doet dan ook een warmo oproep tot alle Aalstenaars om door hun aanwezigheid hun erkentelijkheid te betui gen teeenover Emest Claes. Verlenen hun medewerking aan deze avond: de bekende Westvlaamse deklamator Antoon Van der Plaetse je moet die man horen en dichter Antoon van Wilderode. JUISTE INFORMATIE De Belleman, het algemeen ledentijd schrift van het Davidsfonds komt terug op het beruchte artikel van A. Van Haverbeke in De Nieuwe Gids, enkele maanden gele- den, waarbij de eminente professor en pers man o.m. ook het Davidsfonds propagandis- tische inzichten voor een federalitisch pro- gramma toeschreef. De Belleman verwijst in dit verband naar een repliek die in ons blad verscheen tegen I het stuk van A. Van Haverbeke. Waaruit blijkt aidus De Belleman dat een j bescheiden gewestelijk weekblad beter gein- I formeerd rs dan genoemde «nationale» j krant Inderdaad werd in ons blad herin- n d aan de verklaring van het D.F. hoofd- bestuur «ar. 29.9.63, verklaring waarin het 1 n F. hoofdbestuur zei niet bevoegd te zijn I om stelling te nemen t.o.v. de konkrete po- I litieke middelen die aan het euvel van het centralisme een einde moeien maken. Het I Hoofdbestuur van het D.F. stelde meteen vast dat onder zijn leden en onder zijn meest toegewijde werkers overtuigde voor- j standers zowel van de ene als van de ande- r strekking gevonden worden, i De Belleman besluit in dit verband: «Tot -De Gazet van Aalst» zeggen wij: dank u zeer voor uw waarheidsgetrouwe voorlich ting» «Tot «De Nieuwe Gids»: wij zij'n I steeds bereid Uw D.F. dokumentatie aan te vullen».

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1