en omstreKen Aalst was er dapper bij in 13 WOESTE MAN Kulde aan Dr. i. üordemans DE RODE AAROE KLBIN LO T EC SPE, NEC METU Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Bij een debat op hetAalsters Stadhuis Mej. Lony Van Langenhove Prijs «Val. de Saedeleer» Samenstelling van het Feestkomiite ONZE ROEM (2) Literaire Prijs «Dirk Martens» '65 voorD.Robberechts die aan onze harden kleeft Gazet van Aalst 21ste JAARGANG nr. 77 ZATERDAG 2 OKTOBER 1965 Postrekening: 881.72 Telefoon: 241.14 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER AANVANG dezer week werd op het Aal- sters stadhuis een literaire avond ingericht door De Rank, tijdens dewelke vijf, vrij zinnige auteurs met name Louis Paul Boon, Gerard Walschap, Ivo Michiels, Willy Vae- rewijck en Frans de Bruyn gedebateerd hebben over het thema «De Vrijheid van de Schrijver». Op zichzelf een voortreffelijk initiatief: de vrijheid van de schrijver raakt meteen ook de vrijheid van de mens en het is goed dat men zich daarover af en toe bezint, zelf in een demokratisch staatsbestel als het onzel Al zijn wij niet akkoord met de opvattin gen die er resp. door Walschap, Boon, Mi chiels en Vaerewijck werden verdedigd toch moet worden gezegd dat de «toon» waarin deze vier auteurs hun standpunten verdedig den getuigd van een openheid, begrip voor anderdenkenden Méér; een Louis Paul Boon, eerlijk en spontaan, kwam er voor uit dat er in kato- lieke Vlaamse milieus gewis een kentering ten goede is. Walschap zag het bewijs van een grondige mentaliteitsverandering in dezelfde katolieke kringen aan de hand bv. van een tijdschrift als De Maand, het week blad De Nieuwe - Het K.W.B. orgaan was hem, Walschap onbekend, want geen lite raire uitgave... Voor zover niets dan «goed» van deze de batavond. gestemd. Niet te na gesproken de nogal goedko pe allusie op de verhouding Vatikaan- Spanje. Kortom, en daar kwam het op neer:, blij kens Frans de Bruyn is er in het Vlaantje ren 1965 niets veranderd, is het hekken aan de bekende klerikale stijl blijven hangen. Wij achten het niet nodig de «beschuldi gingen» van Frans de Bruyn te weerleggen Ter zitting mocht hij overigens eeij, vrij scherpe reactie ervaren, en het was ook dui delijk dat zelf zijn vrienden zoniet wreve lig om het ganse geval, er dan toch hoogst verlegen meezaten. Inmiddels heeft De Standaard reeds ge reageerd. Het blad schrijft in zijn nr. van donderdag 11. «Wij zelf zouden dit incidentje zedig verzwijgen, als er niet zulk een sterke zedeles aan vast zat. Deze: in deze con oilietijd staan vele kalolieken blijk baar verder in hun bereidheid tot dialc geren dan sommige vrijzinnigen die om de gunstige evolutie te remmen? overgaan tot duistere kunstgroepen Stilaan zou het toch duidelijk moeten zijn, dat in een pluralistische opgezette samenleving fair-play niet uit één rich ting kan komen...» Tot dan Frans de Bruyn anders dan inderdaad: en na deze debatavond op het Jan Cremer zou Pierlala zeggen kwam. Aalsters stadhuis ontkomt men niet aan de Eveneens literator en naar blijkt ook totale indruk dat men in vrijzinnig (üterai- schoolhoofd, debiteerde deze man inderdaad re kringen maar heel weinig of niets af bitteren (wan)klanken. op 't randje af ha- yjm wflt en ^weegt in het kato- telijkheden: lieke Vlaanderen van vandaag. Een eenzijdige, niet met de waarheid strokende voorstelling van het geval Gunter Grass in De Standaard. Misprijzen voor een katolieke Vlaamse uitgeverij het Davidsfonds Leuven? die ook uitgaven plant van vrijzin nige auteurs. Dat misprijzen trachtte F. d. B. te verduidelijken via een twij felachtige humor. De bewering dat het kultuurbeleid in Vlaanderen vanuit Brussel rechts is af- Dank zij Boon en Walschap, geloven vrij niet dat het verliteratuurde anti-clericalis- me 5 la Frans de Bruyn toonaangevend is in vrijzinnige intellektuele middens. Want moest dit wel het geval zijn dan zou elke dialoog onbegonnen werk zijn. In de stad waar een halve eeun geleden reeds een Priester Daens naar voor trad willen wij de priet-praat van romancier Frans de Bruyn liefst zo vlug mogelijk ver •feeten. Voor fijne biertjes, fijne hop... Daarom eerst keuren Mej. Lonnie van Langenhove uit Aalst, werd door de kommissie van bestuur van de Akademie voor Schone Kunsten als laureaat voor de prijs Valerius de Saedeleer voor Plastische Kunsten, en dit wegens haar bie- zondere prestaties in de vier achtereenvol gende studiejaren van de dagafdeling «Bouwkundig Tekenen.» OVERHANDIGING EUROPAEEN PRIJS Gisteravond, had in het stadhuis de plech tige overhandiging plaats van de Europa- Een persprijs aan Dr. M. Cordemans, de eminente auteur van tal van merkwaardige biografieën over vooraanstaande Vlaamse figuren, tevens bekend kommentator van de internationale politiek. Tal van vooraanstaanden waren op deze plechtigheid aanwezig In onze volgende uit gave komen we uitvoerig hierop terug. SCHEPEN VOORZITTER Gilbert Claus FEESTBESTUURDER Walter Van Herreweghe SEKRETARIS-PENNINGMEESTER Henri Van de Perre LEDEN: VOOR DE C.V.P. Marcel de Bisschop Benoni Ringoir Henri Van der Veken Camiel Bogaert. Pol de Paepe Pierre de Winter Victor Sterck Gaston Van den Hauwe VOOR DE B.S.P. Evarist Beeckman August de Man Jan Buyl Herman Louies Hector Rombaut Victor Steenhaut Wauters Frans VOOR DE P.V.V. Gaston Van den Eede Remi Buys Alfons Singelijn Albert Waegeman Camiel Rombaut VOOR DE V.U. Daniel Jacobus Georges de Schrijver Cyriel Temmerman Frits Van der Stock. ONBcGKMftdJKE TRAAGHEID NADAT in ons blad de kat de bel werd aangebonden hebben thans ook de ''agbla den ruchtbaarheid gegeven aan de situatie van de recente gebouwde woningen aan de Raffelgemstraat op de Aalsterse St. Anna- parochie. Er zou inmiddels reeds schot in de zaak \gekomen zijn, zodat mag gehoopt worden dat binnen afzienbare tijd de eigenaars aan het einde van hun zorgen zijn. Blijft de vraag waarom de ganse historie jaren is blijven aanslepen met alle gevol gen van dien, waarom precies nadat üe peis zich met deze onverkwikkelijke aangelegen heid ging bemoeien, plots de handen uit de mouwen kunnen gestoken worden. MEDEZEGGiNGSCHAP Afgevaardigden van 180.000 kloosterzus ters in de V.S. hebben met alle stemmen woor een resolutie aangenomen, waarin* zij verklaren een stem te willen hebben in bes}'*v<rar;*»g n. "Let topDestuur van de Kerk betreffende het kloosterleven van de zusters. Zij hebben deze resolutie doen toe komen aan de bisschoppen van de V.S. aan de Kongregatie voor de Religieuzen in ïïome en aan het Vatikaanse Koncilie. C.V.P. ARR. AALST Het arr. hoofdbestuur van de C.V.P. Aalst kwam vrijdagavond in vergadering bijeen Op de dagorde stond o.m. een inleidende bespreking van Gerechterlijke Hervorming in verband met het arr. Aalst. Vorige maal hebben we getracht aan te tonen hoe Aalst betrokken werd bij de Slag der Gulden Sporen. En dit artikel gaan we nog wat dieper op de feiten In. De eigenlijke slag Brugge bezette de rechtervleugel. Het Brugse Vrije met de overige strijders van het westelijk deel van het graafschap stond in het midden. Het Land van Aalst, waar bij zich de mannen van Jan Borluut en an dere strijders uit het oostelijk deel van het graafschap hadden aangesloten bezette de linkervleugel. Aan het hoofd van deze linkervleugel stond Gewijde van Namen, die als aanvoerder Boudewijn van Popperode had. Al de Vlamingen, ook de edelen, stre den te voet. Na een schermutseling tussen de boogschutters zou de charge der Franse ruiterij opgevangen worden door de Vlaam se egel. Een bewerkt koffer, ontdekt te Oxford, leert ons dat de eerste gelederen een meer dan twee meter lange plek in de grond hadden geplant en op die piek de rechtervoet zetten om de gepantserde rui ters op te vangen. Daarachter stonden dra gers van een «Goede Dag», die de eerste gelederen moesten bijspringen. Alleen on versaagde koelbloedigheid en een onbe grensd wederzijds vertrouwen hebben deze egel de overwinning bezorgd! De aanval van de Franse rechtervleugel tegen de linkerveugel van het Vaamse leger was de best uitgevoerde. Verbruggen schri jft «De Stormloop wordt met flink geordende en dicht gesloten eenheden uitgevoerd en is ongetwijfeld de hevigste van allemaal. Maar evenmin als de Bruggelingen begeven hier de krijgslieden van Gewijde vaii_ Na men. Al dringen er vele ridders tot diep in de gelederen, de slagorde blijft in haar geheel ongeschonden en wie er binnenge- raakt snelt de dood tegemoet.» Deze charge werd aangevoerd door de graven van Eu (gesneuveld, maakte deel uit van de schare van Normandie) en van Au- male (gesneuveld, maakte deel uit van de schare van Ponthieu en Vermandois), Jac ques de Eaint Pol (gesneuveld, maakte deel uit van de schare van Artois) en Mahieu de Trie (gevangen, maakte deel uit van de Schare van het kroondomein). De aanvoerder van gans het Franse leger de graaf van Artois, stond eveneens op ül rechterveugel en had persoonlijk geen deel genomen aan deze stormloop. Hij ziet plots welke angstwekkende wending de strijd aan neemt voor de Franse edelen. Terstond geeft hij de nodige bevelen om met zijn ridderschare een uiterste aanval te wagen vóór het te laat is en in de hoop dat deze tussenkomst de ramp zal kunnen afwenden. Hij stormt op de linkervleugel van het Vlaamse leger in en sneuvelt. Op deze vleugel is de strijd het bloedigst ge weest. Het volstaat de lijst van de gesneu velde Franse ridders van de scharen van Normandie, Ponthieu en Vermandois, Artois en het kroondomein te overzien in Verbrug gen om hiervan overtuigd te zijn. Na de slag Aan de burggraaf van Aalst en aan zijn troepen werd na de slag de grootste hulde gebracht Lodewijk van Welthem schrijft kort daarna: «Heer Boudewijn van Poppe rode was daar met zijn vrienden. Te mid den van de storm hield hij stand met een sterke staf. Hij was een van de besten op het slagveld en mag naast Renesse vermeld worden. Met heer Gewijde hielp hij de strijd beslissen. Overal waar de ridders sa menkomen mag hij geprezen worden. Voor Vlaanderens eer was hij dag en nacht be reid om in de bres te springen». Boudewijn van Popperode die de «eer van Vliaanderen» hoog 'hield werd daar voor beloond door Jan Van Namen. Op 4 Februari 1303 wordt Boudewijn van Poppe rode beloond met een rente van 300 pond per jaar op de renten en inkomsten in het Land van Ninove: «pour le grant leautei et le bon service». Om te besluiten zullen wij constateren dat het leeuwenaandeel zowel in de opstand als in de slag werd geleverd door Brugge en door het Brugse Vrije, maar dat hun bond genoten uit het Keizerlijk Vlaanderen, de handwerkers, boeren en edelen uit het Land van Aalst hun een onontbeerlijke steun hebben verleend. Het toeval heeft gewild dat de linkervleugel van het Vlaamse leger dat door het Land van Aalst gehouden werd de hardste slagen te verduren kreeg, die door nog hardere werden beantwoord. De krijgsverrichtingen van het Land van Aalst vervullen ons met fierheid en vol pieteit ne men wij de laatste zin uit het boek van Delfos over: «De Liebaard heeft gebriest, de boeien zijn verbroken!» Stevige stutten voor de recent gebouwde woningen aan de Raffelgemstraat op de Aalsterse St. Annaparochie, onver kwikkelijke historie waarover we in onze uitgave van 23 sep tember II. uitvoerig verslag brachten. K. BAERT Lie. mod. geseh. VLAAMS AUTEUR TE AARLEN WOONACHTIG De laureaat van de literaire Dirk Martens- prijs 1965 van de stad Aalst is verrassend genoeg een te Aarlen in de provincie Luxemburg woonachtig Vlaams auteur, de heer Daniel Robberechts. Zijn verhaal «De Labiele Stilte» wordt een goed gekonstrueerd verhaal, met drama tische inslag genoemd. De jury die de ingezonden manuscripten beoordeelde was samengesteld uit de letter kundigen Raymond Brulez, André Demedts Bert Decorte, Louis-Paul Boon en Mevr. Rose Gronon. Er waren nog tal van andere waardevolle inzendingen waaruit voldoende blijkt dat de verhaalkunst in de hedendaagse Vlaamse literatuur een merkwaardig peil heeft be reikt. Enkele verhalen munten inderdaad uit door het originele thema. Ook de stijl is meestal bevredigend en sommige auteurs hebben zich ingespannen om een poging tot vernieuwing te doen. Onder deze titel verschijnt van hedenaf in ons blad een nieuw spannend vervolg verhaal: Een Kongo-roman waarin waar heidsgetrouw beschreven toestanden en gebeurtenissen dienen tot kader voor een verzonnen intrige tussen fictieve persona ges. Dit verhaal geschreven door Daisy Ver Boven speelt zich af tijdens de periode die voorafging aan de Dépendance welke zou ontaardden in een uitbarsting van opgekropte haat en teleurgesteld vermo gen. De schrijfster Daisy Ver Boven is als weinigen van nabij gekonfronteerd ge worden met blank en zwart in Kongo. In 1956 kwam rij naar Leopoldstad, waar haar man een deel van de inlandse dté te beheren kreeg. Zij maakte de storm achtige opgang naar de onafhankelijkheid mee, niet als onverschillige toeschouwster maar vol belangstelling en zelf genegen heid \oor het Kongolese volk dat zij pro beerde te begrijpen tot in de diepste roerselen van zijn Afrikaanse ziel: Daar door is De rode aarde die aan onze harten kleeft een roman die de lezer van het be gin tot het einde onverminderd zal blijven boeien.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1