T>t, en omstreken Week m\ de Jeugd yi Meer Overheidsbelangstelling voor Aalsters zwembad noodzakelijk KLEIN LOGBOEK Aalst verzet zich tegen de Franse bezetting ten tijde van Napoleon NEG SPE, NEG METU Waar blijft de Kommissie voor Volksgezondheid Bij een tentoonstelling in de Bank van Brussel De kruisweg van Edgard Tijtgat Programma ONZE ROEM (3) <0 Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 78 DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 2,50 F HET NUMMER (van onze eigen medewerker) De laatste tijd hebben zich diverse gevallen van besmetting van de opperhuid voorgedaan bij bezoekers van het stedelijk zwembad te Aalst. In verantwoordelijke kringen van schooldirekties is daaromtrent enige ongerust heid opgerezen. Het is geen zeldzaam geval dat zwembaden door schimmel of zwam vergiftigd zijn, in het bijzonder de vochtige planken in zacht hout zijn haarden van besmet ting. In verband met het stedelijk zwembad te Aalst wordt evenwel opgemerkt dat de fllterlnstallaties onvoldoende zouden functioneren, tengevolge van een gebrek aan regelmatig nazicht. Deze laatste beweringen geven we onder het nodige voorbehoud. In elk geval dringt zich een nader onderzoek op. Schimmelbesmetting of Athlete-Foot. De hogervermelde kwaal, met name de besmetting van de opperhuid door een schimmel, is in de wetenschappelijke-me dische kringen gekend onder de naam Epi dermophytosis. Het feit dat deze besmet ting zich inzonderheid voordoet bij mensen die de sport beoefenen zwemsport hoeft tot gevolg dat men ook spreekt van Athlete-Foot. De schimmel ontwikkelt zich gemakkelijk in een vochtige en warme atmosfeer. Vooral de gedeelten tussen de tenen en de planken van de voeten zijn de plaatsen waar de ziek te zich vertoont. In dergelijke gevallen doet men er goed aan de geneesheer te raad plegen. Veelvuldiger. Wat de Aalsterse zwemkom betreft is het geen geheim dat deze sedert jaren ge infecteerd is met deze schimmel. Het feit dat de hogergenoenule besmettingskwaal zich veelvuldiger gaat voordoen bij bezoe kers is ongetwijfeld van die aard dat het stadsbestuur zich onverwijld met deze aan gelegenheid bezig houdt. In dit verband mo ge er terloops aan herinnerd worden dat er zoiets bestaat als een stedelijke gezond heidskommissie waarvan het nu stilaan ge weten is dat deze in jaren niet meer is samengekomen. Zoeken naar doeltreffende middelen In bevoegde kringen twijfelt men inmid dels aan de mogelijkheid de kwaal uit te schakelen, omdat men moeilijk kan verhin deren dat dragers van deze schimmelkwaal niet meer de zwemkom zouden bezoeken. Terloops kan er aan herinnerd worden dat ook heel wat zuivelfabrieken ofte melkerijen met deze infecties hebben af te rekenen Mogelijks kunnen verantwoordelijke stadsin stanties daar eens hun licht opsteken. Maatregelen in verband met de Aalsterse zwemkom zijn in elk geval geboden en een dringend onderzoek moet uitwijzen in welke mate dc bewering betreffende onvoldoende werking van de filters, met de waarheid strookt. De stedelijke kommissie van volksgezond heid kunnen wij inmiddels niet feliciteren omwille van haar aktiviteiten. j 10 17 oktober Tentoonstelling «Vrijetijdsbesteding», zaal Hadewijch, Sint Maarteninstituut, Moorsel- baan, ingericht door VKAJ afd. Mijlbeke 13 oktober Te 19.30 uur in de St. Jorisklub, Keizer lijke Plaats 2 Gespreksavond rond het thema «Zelfopvoeding samen» voor jongeren van 14-16 jaar en van 17 jaar en ouder (meisjes en jongens). 16 17 oktober Sportfeest, terrein Beukenhof, ingericht door de KAJ. Voor programmasamenstelling zie elders in dit blad. 20 oktober Te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis, publieke vergadering van de stadsjeugdraad. Bespreking Jeugd en Sport. 23 oktober KJM biedt U te 20 uur in de feestzaal St Jozefskring, Meuleschettestraat, voor 30 F kunstsnippers, kunstflarden, kunstflitsen tijdens een k-avond met Frieda Goethals Mare Deurinck en KJM zelf. Kleinkunst, koreografic, kortverhaal, kur siefjes, koorzang. Toegangsbewijzen bij Hilde Thielemans Molenstraat 13; Lieve Van Sevencoten, Post- hoomstraat 95; Trees Van de Putte, Korte Zoutstraat 29; Roland De Mulder, Dirk Mar- tensstraat 96. OVERLEG GEBODEN Spijts kultureel komitee en zo meer, is men nog steeds niet gekomen tot een vrucht baar overleg tussen de verschillende vere nigingen met het oog op de spreiding van data voor het inrichten van artistieke mani festaties allerhande. Van dit gemis aan overleg, ja samenwer king, werd vrijdag 11 eens te meer een triestig bewijs geleverd. Het is jammer om dat het publiek dat voor dergelijke initiatie ven in aanmerking komt nu eenmaal be perkt is. Het is in elk geval een aangelegenheid die eens grondig moet besproken worden GROOT-ZOTTEGEM In verband met de mogelijkheden tot de oprichting van Groot-Zottegem werden vo rige week besprekingen gevoerd met de verantwoordelijke gemeentelijke instantie en de h. E. Jonckheere van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. I NATUURSCHOON EN GRONDSPECULATIE De Koninklijke Vereniging voor Natuur en Stedenschoon heeft de aandacht van Mi nister De Saeger gevestigd op de toenemen de verkavelingen, waardoor talrijke plekken natuurschoon dreigen .verloren te gaan. Dc vereniging noemt de toestand vooral erger lijk in het noorden van het land. nabij de Nederlandse grens. Grondspeculatie zou daaraan niet vreemd zijn. De vereniging heeft bij de minister aan gedrongen op een strengere toepassing van de wet inzake ruimtelijke ordening en op een kordaat grondbeleid. Voormelde Koninklijke Vereniging zal er goed aan doen ook uit de ogen te kijken voor wat nog rest aan natuurschoon in onze eigen streek. Vooraleer het te laat is. Voor de eerste maal worden én de voor ontwerpen én de kruisweg zelf, door Edgard Tijtgat geschilderd, buiten hun bewaarplaats ten toon gesteld. Toen James Ensor in 1949 overleed en naast de klerk van Mariakerke begraven werd, vatten enkele vrienden van hem, o.a. Constant Permeke, Hippolyte Daeye, Jan Brusselmans, Oscar Jespers en Edgard Tijt gat het plan op om van de kerk een tweede Vence te maken. Het bleef spijtig genoeg echter bij een project. Maar intussen had Tijtgat reeds de mooie voorontwerpen ge maakt voor de kruisweg, die hij zo innig begeerde te schilderen. Maurice Roelants, sinds jaren lang vriend van Tijtgat, kon hem er toe bewegen zijn kruisweg een definitieve vorm te geven en hem voor het stemmig mooi barokkerkje van Gaasbeek te bestemmen. Met toewijding en ijver hervatte Tijtgat zijn werk. Reeds bij het begin werd Edgard Tijtgat door zijn cronische kwaal die hem zeven maal op de operatietafel zou brengen, gekweld. ten uit door hun diepe menselijkheid, hun harmonisch en delikate kleuren. Als hij in sommige staties de spontaniteit van de voorstudies had moeten offeren aan die zekerheid dat hij met de dood worstel de, dan overtreft hij in staties zoals de laatste verre de expressie van de voorstudie. In het gezicht van Christus is nog nooit de nobele ingetogenheid van de dood in niger uitgedrukt. Meer dan één jaar van zijn leven, vooral het jaar van zijn dood strijd, heeft Tijtgat, sieraad van ons Vlaams expressionisme, met hoogten en laagten be steed aan zijn kruisweg. Zijn glorie, al was het maar in enkele staties wankelt er in en richt zich nog op met een aangrijpende sereniteit. Waarom Tijtgat's kruisweg voor de kerk van Gaasbeek ongeschikt werd bevonden kan hier niet worden onderzocht. Te onor thodox. Maurice Roelants bewerkte dat de kruisweg werd aangekocht door het staats domein. Voor de kapel bedoeld kon het kunstwerk om praktische museuraredenen evenwel daar niet geplaatst worden De uitbeelding van het lijden en dood Dit groot werk van het Vlaams expressio van Jezus werd met horten en stoten door nisme wordt van 8 oktober tot 29 oktober Tijtgat's ziekte gemerkt. Het werd als het ten toon gesteld in dc lokalen van de Bank ware ook zijn lijdensweg. Hoewel soms met van Brussel, Nieuwstraat 27. De voorope een aarzelende hand getekend, minder rijk ning gaat door op vrijdag 8 oktober. De van koloriet dan zijn beste werk, getuigt hel kunstkritikus Guido Van Hoof belicht het van zijn late meesterschap. De staties inun werk van deze eminente kunstenaar. In voorgaande artikels hebben wij aangetoond welke rol Aalst en het Land van Aalst gespeeld hebben in de Slag der Gulden Sporen tegen de Franse overheerser. De geschiedenis is een steeds weerkerend iets. Nagenoeg vier eeuwen later zal Aalst zich opnieuw hard weren tegen de Franse bezetting ten tijde van Napoleon. JEZUS VALT NOGMAALS ONDER ZIJN KRUIS. Een vergelijking tussen gelijkaardige ge schiedkundige verschijnselen op verschillen de tijdstippen is altijd gewaagd De mede- gaande omstandigheden zijn inderdaad niet dezelfde en de geestesgesteltenis waarin men het geschiedkundig gebeuren waardeert hangt af van veel faktoren. Een voorbeeld ter illustratie in 1841 (26 jaar na de slag van Waterloo) werd te Gent de vereniging «De Napoleonisten» (oudstrij ders van Napoleon) gesticht en in 1844 richtte deze vereniging een gedenkteken op voor de overleden wapenbroeders. Een bond van Napoleonisten werd eveneens te Aalst gesticht op 12 november 1843, maar het kwam niet tot het oprichten van een gedenk teken. Op 3 oktober 1932 stuurde de consul van Frankrijk te Gent een brief aan de burge meester van Aalst, waarin hij zijn inzicht aankondigde een brochure te publiceren be treffende de Gentse Napoleonisten, «glori- fiant cette gloire Beige et Francaise», (P Van Nuffel De Maatschappij «De Napoleo nisten» te Aalst) terwijl wij als onze glorie die Belgen beschouwen die 'e Waterloo de keizer verslagen hebben en het land bevrijd. Men kan zich moeilijk inbeelden dat 26 jaar na de voorbije oorlog de oud-militairen uit de Oostkantons, die gedwongen bij het leger van Hitier werden ingelijfd, het zou den aandurven een fraternelle te stichten en een monument op te richten en nog min der kan men zich inbeelden dat oudstrijders uit de Oostkantons door eer Duitse consul zouden betiteld worden als een glorie voor Belgie en Duitsland. Fransgezind De welwillendheid tegenover de Franse j overheerser ligt wellicht in de verkoop van de «nationale» goederen (zwart goed). Hij betekende een omvangrijke overdracht van grondkapitaal in de handen van nieuwe eigenaars en de overgang van deze naar de zijde van de aanhangers van het Nieuwe Regime. De onmondige volksklasse kon niet voldoende tegengewicht vormen voor deze invloedrijke bezitters van zwart goed. Om dezelfde reden werd de weerstand te gen de Franse overheerser onvoldoende op gehemeld, mede om reden dat deze hoofd zakelijk in de Vlaamse gewesten tot stand kwam en de nederlandsschrijvcnde auteurs te weinig talrijk waren Nochtans was het verzet tegen de Franse overheersing toen in de Vlaamse gewesten ten minste zo sterk als tegen de Hitleriaanse overheersing. Het verzet Charles Jacqmin Charles Jacqmin was een van de leiders van deze wee; stand. Hij werd geboren te Brussel in 176! en gaf van zijn vrijheidszin blijk door zich tijdens de Brabantse revo lutie aan de zijde te scharen van Van der Noot en de wapens op te nemen tegen de Oostenrijkers. Later zal hij het opnemen tegen de Franse verdrukker en gevangen genomen worden maar de gewiekste Jacqmin wist te ontsnap pen. Hij spreekt opruiende taal tegen de Franse verdrukker en recruteert malconten ten te Koekelberg in Den Plaisanten Hof Hij is verdacht in de ogen der Fransen wanneer hij naar Aalst gaat om dezelfde activiteit uit te oefenen opstand prediken en aanhangers, recruteqen Hij wordt er door de Fransen aangehouden en in de Treurenberg opgesloten. Maar de Aalstenaars zwijgen en Jacqmin moet bij gebrek aar bewijzen vrijgelaten worden. Later stelt hij zich aan het hoofd van het opstandige Armée Belgique, verzamel* zijn «leger» in het Zonienwoud, zodat de Fransen er generaal Songis moeten op afstu ren. Te Genappe valt hij een opgeeiste gie terij binnen met 200 man en neemt de Franse officieren en soldaten, die ze bezet ten, gevangen. Hij wordt bij verstek ter dood veroordeeld en in beeld opgehangen. Jacqmin houdt zich schuil. Charlepoeng Doch wanneer de gehate conscripuewet i in voege treedt, die duizenden Belgisch* jongelingen zal dwingen tegen wil en dank in het Franse leger te dienen, duikt hij op- nieuw op. Hij neemt de schuilnaam Charles Loupoigne aan en wordt de hoofdleider \an de Boerenkrijg met Rollier als luitenant voor het Payottenland. Hij haalde menig bravourstukje uit en beleefde veel avontu ren. Een strafexpeditie wordt tegen Charles Loupoigne uitgestuurd en hij wordt uitein 1 delijk gedood te Huldenberg. Charles l-oupoigne had veel aanhangers in het Land van Aalst; hij had er trouwens veel manschappen gcrccruteerd Zijn edel moedige roekeloosheid maakte hem zo popu lair dat hij in de Aalsterse volksmond over leeft als Charlepoeng Men zegt nog te Aalst van iemand die zich mondig en onvoorwaardelijk voor een goede zaak opoffert «'t is een Charlepoeng» Dit zijn feiten waarover de meest gezag hebbende historici akkoord gaan. Het valt dan ook licht te begrijpen dat Aalst bij de hervorming van het bestuurlijk en gerecb telijk apparaat in ons land door de Franse revolutie uiterst stiefmoederlijk werd be handeld. Dit zou'op zichzelf niet zo erg zijn was het niet dat sommige ons door de Fran sen opgedrongen structuren nog steeds be staan en nadelig zijn voor Aalst dat ekono misch en geografisch ongetwijfeld de hoofd plaats en het centrum is van de hele Den derstreek. Belgie heeft nadien nooit meer deze sche vc toestand rechtgezet, zelfs niet uit erken telijkheid. Ondank wel, tegen alle logica In Of zoals wij bij ons zeggen «stank voor dank». K BAF.RT. Lie. mod. gesch.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1