7>e en omstreK.en „Urbs Be!gica„ Gevaar voor achteruitsteiling van aloude Keizerlijke Stede NEG 8PE, WfeTli Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER»| Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 «Let op uw saeck» Voor een volwaardig rechtsherstel in de Denderstreek Lees je mee Boekenbeurs in Dirk Martensstede KLEIN LOGBOEK Week van de Jeugd en Gemeentelijk Jeugdbeleid OPINIES Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 79 ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER In de loop van de geschiedenis is Aalst, de aloude Keizerlijke Stede, toonaange vend geweest voor de Denderstreek, niet uitsluitend voor wat het ekonomisch en sociale leven betreft, maar ook ten aanzien van de bestuurlijke en gerechtelijke instellingen. De Franse revolutie aan het einde van de 18e eeuw. wijzigde evenwel deze na tuurlijke en historisch logische toestand Dendermonde werd bevoordeeld ten koste van Aalst, niet het minst omdat de Dirk Martensstede haar volkstrouw en vitaliteit toonde in een hardnekkig verzet tegen de Franse bezetters. Ingevolge de voorgenomen gerechtelijke hervorming het zg. Ontwerp Van Reepingen dreigt de huidige situatie, de achteruitstelling \an Aalst, bestendigd te worden. In ruime bevoegde kringen is dan ook verzet ontstaan via een Aalsterse studie kommissie voor de gerechtelijke hervonning die vrijdag a.s. te 20 uur in de feest zaal van het stadhuis een «Werkdocument» voor een gezond rechtsherstel in Aalst en Denderstreek zal voorstellen, ten einde de publieke opinie in het Aalsterse ob jectief voor te lichten omtrent het feit dat de streekbelangen in het gedrang dreigen te komen. SOLIDAIR Tengevolge van de Franse revolutie ver huisde de rechtbank van eerste aanleg naar Dendermonde, welke tot op heden alle Aal stenaars tot haar rechtsonderhorigen telt. Noch het ontstaan van de Belgische Staat, noch de veelvuldige en vaak massale in spanningen sinds 1830, noch tenslotte het Ontwerp Van Reepingen herstelden de logica. Integendeel het Ontwerp Van Reepingen zoals het door de Senaat reeds werd ge stemd, betekent een achteruitgang tegenover de huidige bestaande toestand omdat het rechtsgebied van de Handelsrechtbank en de Arbeidsrechtbank (Werkrechtersraad) nog enkel de kantons Aalst en Ninove omvat, terwijl de inwofiers van de kantons Ge- raardsbergen, Herzele en Zottegem zich naar Oudenaarde zullen moeten verplaatsen. Wat zal er nu gebeuren in de Kamer van Volksvertegenwoordigers Zullen de bela gers van Aalst er in slagen daar hun triomf te bestendigen Om dit te voorkomen en integendeel een volwaardig rechtsherstel te bekomen voor Aalst en de Denderstreek, werd de Aalsterse Studiekommissie voor de gerechtelijke hei- vorming opgericht. Deze kommissie stelt zich, buiten alle partijpolitieke beschouwin gen om, voor doel de Aalstenaars en de openbare opinie in het algemeen voor te lichten én de politieke mandatarissen een wapen in de hand te geven dat hen toelaat de belangen van de Denderstreek doelmatig te verdedigen. Het is deze kommissie die genoemd werk document samenstelde en het op de presen tatie-avond van 15 oktober ek. aan het pu bliek zal bekendmaken. Zullen er het woord voeren, de hh. .1. Van den Berg, referendaris van de Recht bank van Koophandel te Aalst, Mt. C. Wil- lems en Lie. Karei Baert De hoop mag uitgedrukt worden dat de aktie van deze Aalsterse stu diekommissie een solidaire inzet van alle parlementairen uit de streek, wel ke politieke richting zij ook toege daan zijn, tot gevolg zal hebben wan neer zij hun verantwoordelijkheid moeten nemen in de Kamer. Vandaag begint te Aalst de Week \an Kunst en Kuituur, meteen ook de 5e Boe kenbeurs. Een nieuwigheid is, dat deze laatste thans is ondergebracht in het stem mige Oud Hospitaal. De Boekenbeurs in de stad waar 's lands eerste boekdrukker geboren werd, is uiter aard meer bescheiden en minder belang rijk dan deze in grotere steden. Maar zij is niettemin betekenisvol in een streek waar men voor gemeentelijke bibliothe ken nog steeds bereid is... een afgedankte schuur ter beschikking te stellen. Waar de kulturele ontplooiing van de Vlaamse massa nog zoveel triestige aspec ten toont, omdat sommigen in Brussel, en niet in Brussel alleen, maar niet willen I begrijpen, moge wel eens gewezen worden iop de bemoedigende evolutie van het boek wezen in Vlaanderen tijdens de laatste 35 jaar, dank zij in belangrijke mate de I Vereniging ter Bevordering van het jj Vlaamse Boekwezen. Opgericht in 1929 is de VBVB sedert dien inderdaad de promotor geweest van de nog wel belangrijke hefboom in de kulturele ontplooiing het goede boek, zo naar vorm als naar inhoud. Met 700 boekverkopers, 130 uitgevers l en 50 monopoliehouders is de VBVB re- f presentatief voor deze kulturele (en eko- nomische) sector, gegeven inderdaad dat 55 van de boekenproduktie in Belgie tot de Nederlandstalige markt behoort De Week van de Jeugd, die wordt georganiseerd van 10 tot 17 oktober, werd intens voorbereid door ongeveer 1.000 plaatselijke coml-té's die in de verschillende gemeenten en parochies werden opgericht. Er werden besprekingen gehouden, kontakten gelegd en onderzoeken gedaan De organisatie van verschillende ver wezenlijkingen werd op punt gezet. PROVINCIALE COMITE'S Daarbij werden zij geholpen door de pro vinciale comité's, die allerhande documen tatie en propagandamateriaal ter beschik king stelden. In de onderscheiden Vlaamse provincies kunnen de plaatselijke jeugdverantwoorde- lijken zich richten tot de volgende adressen om verdere gegevens te bekomen Antwerpen Debrierstr. 13, Deurne-Zuid Brabant Poincarélaan 78, Brussel 7. Limburg Bonnefantenstr. 14, Hasselt Oost-Vlaanderen Peperstr. 25, Gent West-Vlaanderen Oostnieuwkerkestwg. 43, Roeselare. GEMEENTELIJK JEUGDBELEID Zowel door deze provinciale comité's als door de plaatselijke verantwoordelijken wordt tijdens de Week van de Jeugd heel bijzondere aandacht besteed aan het ge meentelijk jeugdbeleid. Men gaat uit van de idee dat de gemeente een eigen opdracht heeft inzake jeugdbeleid, omdat zij het dichtst bij het werkelijk leven staat en dus op efficiente wijze de landelijke en provin ciale politiek voor de jeugd kan aanvullen. Het is verheugend vast te stellen dat vele gemeentebesturen hieraan steeds meer aan dacht besteden. In meerdere gemeenten werd een schepen in het bijzonder voor de jeugdzaken aangeduid; op verschillende wij zen wordt het vrije initiatief geholpen gaande van het verlenen van subsidies over het verzorgen van infrastructuur en zorg voor de ruimtelijke ordening tot het ter be schikking stellen van allerhande materiaal. HET IS NUTTIG DE JEUGD TE li ATEN MEESPREKEN De gemeente, die bekommernis heeft voor de gehele jeugd, gaat daarbij het best uit van de concrete realiteit en het is daar om wenselijk dat ook de verantwoordelijken van het jeugdwerk worden geraadpleegd vooraleer concrete overheidsmaatregelen worden genomen. Een colloquium, georganiseerd door de burgemeester of de schepen voor de jeugd en waaraan wordt deelgenomen door de af- gevaardigden van het gemeentebestuur en se vertegenwoordigers van het plaatselijk jeugdwerk, is hiertoe ongetwijfeld een ge schikt middel. Het geeft het gemeentebe stuur de kans van nabij de waarde en de methode van het jeugdwerk aan te voelen en het is een blijk van erkenning en waar dering tegenover de vele jongeren die zich tenvolle voor de jeugd van de gemeente in zetten. Het geeft de jongeren de gelegen heid mede verantwoordelijkheid te nemen voor de gehele jeugd en is een middel om de democratische vorming von de jongeren aan te'scherpen. De waarde van een dergelijk colloquium is afhankelijk van de wijze waarop het wordt voorbereid. Daarom is men op ver schillende plaatsen vanuit de jeugdorgani saties hier ernstig mee bezig. Door de provinciale comité's worden con crete voorstellen gedaan over de manier waarop het best concrete gegevens worden verzameld. De leiders en de leidsters van de jeugdorganisaties die aan het gesprek deelnemen komen er inderdaad niet alleen namens hun jeugdorganisaties, maar dienen de vraagstukken vanuit het gehele van de jeugd te benaderen. EEN COLLOQUIUM GEORGANISEERD DOOR IIET GEMEENTEBESTUUR Een dergelijk open en vrijmoedig gesprek komt zeker op zijn tijd, omdat men ten allen kante op zoek is naar de lijn die inzake jeugdbeleid dient te worden gevolgd. In vele gemeenten verlangt men het jeugdbeleid grondig aan te pakken, i>d ver schillende plaatsen zijn er experimenten aan de gang. Een grondige bezinning, als voorbereiding tot een daadwerkelijke aan pak, is geen verloren tijd. Daarom vraagt het Nationaal Comité van de Week van de Jeugd, dat de burgemees ters of de schepenen voor de jeugd het initiatief tot een dergelijk gesprek met de vertegenwoordigers van alle representatieve jeugdorganisaties zouden nemen tijdens of rond de week van 10 tot 17 oktober. «Urbs Belgica» is de titel van een elf bladzijden tellende brochure van de hand van Georges Van den Abeelen, doctor in de wijsbegeerte en letteren, directeur bij het VBN, Verbond der Belgische Nijverheid (Uitg. De Vlaamse Gids, Emiel Jacqmain laan, 119, Brussel 1). Verliefd op de geschiedenis als hij is heeft de auteur hier en daar even in dc verre geschiedenis geput om de groei aan te tonen die de Belgische gewesten in d< loop der eeuwen kenden en die thans leidt een gezegde dat steeds meer waarheid wordi «geheel ons land wordt langzaam maar ze kcr tot één grote stad geurbanizeerd». De auteur begint met «de oorsprong van onze samenleving», stelt zich volledig op het Belgisch standpunt zodat de Vlaams- Waalse kwestie of beter, de VlaamsWaal se verhoudingen in deze uitstekend opge stelde brochure geen plaats vinden. Hij be nadrukt dat onze gewesten op het einde van de middeleeuwen ontkwamen aan de vrese lijke «Zwarte Pest» en dat de heilzame ge volgen van dit feit thans nog voortleven Hij schakelt dan over op de «versnelde verstedelijking» en geeft in de eerste plaat.' het «voorbeeld Brussel», de stad die een «wonderbaarlijke expansie» kende 75.000 inwoners onder Jozef II, 103.000 in 1835 1.256.000 voor groot-Brussel 120 jaar later De auteur haalt andere voorbeelden voor de «stadsroeping der Belgische samenleving» aan en stapt dan over op de toekomst var deze dicht groeiende «stadstaat». Hij legt er echter onmiddellijk volle nadruk op, dat «de landbouw zich niet van de kaart van Belgie wil laten verdrijven». De belangstel ling voor het land en de roeping om het land moeten benut blijven. «Zonder bomen gras of velden verliest de mens niet zijn lichamelijk omhulsel hij verdort eenvou digweg». Hierbij stipt Georges Van den Abeelen aan dat wij een bekrompen erger lijk beleid kennen wat de natuurreservaten betreft. De auteur legt eveneens volle nadruk op onze plicht tot bewustwording van onze stadsroeping. Om te beginnen neemt hij het onderwijs onder het vergrootglas zowel het onderwijs van aardrijkskunde als van ge schiedenis, beide verouderd en volstrekt niet meer aangepast aan de tijdsomstandigheden «Eigenlijk moet heel ons humanistisch on derricht worden gewijzigd». In zijn brochure die hijzelf een «utopisch geschrift» noemt, houdt Van den Abeelen een warm pleidooi voor een dringende ver nieuwing van opvoeding en etiek. Hiervoor moeten wij «bereid zijn om de spanninger en impulsen van een land dat een grote stad aan het worden is, te aanvaarden». En verder «Wij bezitten degelijke eko nomen, wij krijgen, te traag naar mijn zin sociologen, die ons de ontwikkeling begrij pelijk maken en doen aanvaarden». Dit aller meent schrijver, is volstrekt nodig, aange zien «de eenheid van Europa wel eens voor een belangrijk deel kan afhangen van het welslagen van Belgie's toekomst». Inzake het gi unieerd Europa dat nog geen onmiddellijke mogelijkheid is, verklaart Georges Van vien Abeelen zich «voorstan der van een overgangsfaze in de vorm van het Europa der vaderlanden». Belgie ziet de auteur in verband met de aangrenzende landen als Frankrijk, Nederland en Duits land «Vier kleine Europese stads-streken en even zoveel mogelijkheden om in het grensgebied van de grote Belgische Stad staat stoutmoedig nieuwe vormen van sa menhorigheid, samenwerking en begrip t< beproeven». De auteur eindigt zijn korte doch prak tisch volledige studie over de «stadstaat> met zijn vast geloof uit te drukken in hel sukses van die experimenten inzake de viei kleine stads-streken. Hij onderstreept nogmaals ten slotte dat Belgie in 1965 het meest komplekse, dyna mische experiment in menselijke organisa tie van onze tijd in het Westen is. Deze experimenten ziet schrijver als het meest edele doel voor de ouderen en de hoogste verzuchting voor de jeugd. VOLKSGEZONDHEID EN SPOOKKOMMISSIE Naar aanleiding van het artikel over het gevaar van besmetting voor Athlete-Foot in het Aalsters zwembad zie onze vorige uitgave werd gewag gemaakt van de stedelijke kommissie voor Volksgezondheid. Als het juist is dat deze kommissie in feite alleen nog op papier bestaat en tij dens de voorbije jaren niet meer vergaderde om zich bezig te houden met bepaalde pro blemen van de volksgezondheid, gesitueerd in het stedelijk raam, is dit op zijn minst even hoogst betreurenswaardig als bespotte lijk. Van twee zaken één Ofwel kan deze kommissie nuttig werk leveren en dan lijkt het aangewezen dat zij uit haar lethargie wordt gewekt. Ofwel is zij overbodig en moet zelfs aan haar papieren bestaan een einde worden gemaakt. In CVP middens zitten wel enkele men sen die beroepshalve in volksgezondheids- aangelegenheden bevoegd zijn. Zij moeten derhalve voorkomen dat sommige oppositio nele krachten de zaak politiek gaan exploi teren. En het gaat niet om de partijpolitiek maar om de volksgezondheid, de belangen van de bevolking. Van deze volksgezondheid is de zaak van het Aalsters zwembad maar een aspect. Er zijn ook andere.. WHAT'S A NAME In verband met het artikel «Woeste Man» waarin de Vlaamse letterkundige Frans de Bruyn op de korrel wordt genomen, moge er, voor wie het niet weet, op gewezen wor den dat de geboren Aalstenaar Fr. de Bruyn Vrederechter te Herzele met de lite raire aktiviteiten van hogergenoemde «Woeste Man» niets heeft te maken. Er is inderdaad méér dan één Frans de Bruyn. Deze die wij bedoelden was, zoals ten andere werd geschreven, benevens literator ook schoolhoofd. EEN PIONIER Op de leeftijd van 87 jaar is te Aalst Henri Flips overleden Een der pioniers uit de sociaal-demokratische beweging in de Denderstreek, die het in de tijd van Arm Vlaanderen wist te bolwerken dat in een textielfabriek alhier de beruchte twaalfuren werkdag verminderd werd tot elf. later tot tien uur. i I Voor de arbeidsduur zou dit Aalsters pre cedent van doorslaggevende aard worden. Als het Aalsters stadsbestuur te gele- genertijd op zoek gaat voor nieuwe straat benamingen, moet het niet aarzelen. BEROEP OP DE MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING Het arrondissementeel bestuur van de Vlaamse Volksbeweging Aalst, daarbij ge steund door de Vlaamse Toeristenbond, Da- vidsfonds, IJzerbedevaartkomitee en Vlaam se Oudstrijders, heeft in een brief aan de Minister van Landsverdediging uiting gege ven aan haar verontwaardiging over het feit dat het Dodenmonument te Diksmuide niet ontzien werd tijdens aldaar gehouden leger- oefeningen. De WB arr. Aalst is van oordeel dat de «bezetting» van de Crypte van de verwoeste IJzertoren moet aangezien worden als een aanslag op de eer van de Vlaamse gesneu velden en tevens als een provokatie voor de tienduizend Vlamingen die jaarlijks pie teitsvol dit offer gedenken. Beroep wordt dan ook gedaan op de Minis ter deze smaad niet zonder gevolg te laten voorbijgaan en sankties te treffen tegenover de verantwoordelijken.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1