Een bezoek aan Oud-Afrfigem JAPAN 1965... Van boeken en bladen Een doortocht te Aalst in 1793 BEZOEK AAN NIKKO KULTUREEL KALENDER en feestelijkheden D1SKQNT0KANT00R VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE AALST, EEN LIEF STADJE Wij beiden, d.w.z. pastoor Deschamps van Rouen en ik, zouden de weg Gent-Brussel te voet afleggen. Een gelukkige inval, die ons bovendien nog goedkoper zou uitkomen ook. Het is een reis van 10 mijlen en wij deden er twee dagen over dit wil zeggen dat wij ons niet overhaastten. Tegen het einde van de eerste dag bereikten wij Aalst, een kleine stad, juist halfweg tussen de beide hoofdsteden van Vlaanderen en Bra bant. Aalst is een lief stadje, fijn van lijn en kleur als een miniatuur en het landschap rondom doet denken aan een Engelse tuin. De lente en de zomer moeten er een bij zondere charme hebben. En zo mooi als de levenloze natuur te Aalst is, zo goed zijn er de mensen. Toen wij er waren verbleven er negentig verbannen Franse priesters, waaronder slechts vijf voor eigen voedsel en onderhoud hoefden in te staan. Niet dat het patriotis me in het hart van deze trouwe Brabanders uitgedoofd was, ver vandaar! Maar dit woord heeft voor hen niet de betekenis die men er in Frankrijk aan hecht hier was het eenvoudig liefde voor het vaderland, voor de eigen wetten en oude gewoonten, voor de katholieke godsdienst en zijn instellingen Graag had ik de nacht doorgebracht onder de gastvrije daken van het liefdadige en lieflijke Aalst, maar mijn reisgezel veelde meer voor een nachtverblijf in een rijke Benediktijnerabdij, een mijl verder, enigs zins links van de steenweg naar Brussel. De inkomsten (de mensa) van deze abdij waren in handen van de kardinaal van Mechelen (1), maar niettemin hadden de kloosterlingen nog de beschikking over ten minste 400.000 pond rente (2). Eerlijkheids halve moet ik echter zeggen, dat ik van deze fabelachtige rijkdom geen ander bewijs heb dan de bewering van de man die ons ont ving en die ik wel enigszins verdenk van overdrijven uit ijdelheid. Al was ons besluit om nachtverblijf te vragen in deze abdij meer door nieuwsgie righeid dan door zuinigheid ingegeven, toch kostte het heel wat aan mijn eigenliefde om het uit te voeren en waarschijnlijk zou ik er niet toe gekomen zijn, als pastoor De schamps mij niet beloofd had, zelf als woordvoerder op te treden, als de man dus, die met zijn hoed in zijn hand vraagt of de hond niet bijt. (VERVOLGT) (5) door ETIENNE LE COMPTE Wie in Japan verblijft, mag zeker niet nalaten 147 kilometer noordwaarts van Takio de stad Nikko te bezoeken. De verplaatsing gebeurt best met de trein en biedt trouwens een boeiende aanblik op Tokio City en op de graanschuur van Ja pan, een enorme vlakte met de meest vruchtbare grond. Tussen de bomen rijzen de eeuwenoude boerderijen, getuigen van de levende oudere architektuur. (1) Kardinaal van Mechelen was toen Henricus van Franckenberg-Schellen- berg, graaf van het H. Roomse Rijk, 10e aartsbisschop van Mechelen en 36e abt van Affligem (t 1804). (2) Vlgs G. BOULMONT, Nos anciens domaines bénédictins a la fin du 18e siècle, 1914, bezat Affligem toen 42 hoeven, 8.262 ha grond, verspreid over 140 dorpen. Van zaterdag 9 tot en met zondag 17 oktober in het Oud ;Hospitaal, Boeken beurs. Deze is toegankelijk alle dagen van 14 tot 19 uur; zaterdag en zondag van 10 tot 12.30 en van 15 tot 19.30 uur. Zaterdag 9 oktober in de Bank van Brussel, Nieuwstraat opening van de ten toonstelling «de Kruisweg» van wijlen kunstschilder Edgard Tijtgat. Van 10 tot 17 oktober in de zaal Hadewijch, Moorselbaan, tentoonstelling over «Vrijetijdsbesteding», ingericht door de VKAJ afd. Mijlbeek. Zaterdag 9 oktober te 19 uur in de zaal van het Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt receptie ter gelegenheid van de uitreiking van de literaire prijs «Dirk Martens» en van de prijs «Val. de Saedeleer» opening van de tentoonstelling van schil derijen, beeldhouw- en keramiek werken en van de tentoonstelling gewijd aan de kunst in de postzegel. Zaterdag 9 oktober te 21 uur, in het Keizershof, Korte Nieuwstraat, artiesten avond met het orkest «Jeggpap New Orleans Jazzband». Zaterdag 9 oktober, in het lokaal Leo de Bethunelaan 105, danscursus ingericht door de Aalsterse studentenclub Teeny Zaterdag 9 en zondag 10 oktober, in de zaal van het Middenstandshuis, Grote Markt, tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen, ingericht door de «Hofbouw- maatschappij» en «Werk der Volkstuinen». Keuring zaterdag van 18 tot 19 uur. Zondag 10 oktober te 14 uur in de zaal van de St. Jozefskring, Meuleschettestr. filmvertoning «De overstroming» ingericht door de Peppinoclub. Zondag 10 oktober te 14 uur in de zaal van het St. Laurentiuscollege, Capucij- nenlaan, filmvertoning «Stad op stelten», ingericht door de Marcelinoclub. Zondag 10 oktober te 10u30 in het Belfort, Grote Markt, opening van tentoon stellingen van mw Betty Schmetz, G. Dionyse en F. De Vogelaere. Inleidend woord door prof. dr. Lebeer. Deze tentoonstelling is toegankelijk tot zondag 17 oktober, alle werkdagen van 14 tot 19.30 uur; zaterdag en zondag 10 - 12.30 en 15 - 19.30 u. Maandag 11 oktober te 20 uur in de zaal van de St. Gudulaschool, studieavond over «Huwelijks- en gezinsproblemen», ingericht door de KWB afd. H. Hart. Dinsdag 12 oktober te 19.30 uur in de zaal De Korenbloem, Grote Markt, dans cursus ingericht door de VTB-VAB. Dinsdag 12 oktober te 20 uur in de stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Maria Stuart», door het Nederlands Toneel van de KVS te Gent. Woensdag 13 oktober in het lokaal Keizerlijke Plaats os, start van een cursus in haartooi en make-up, ingericht door de St. Jorisklub. Woensdag 13 oktober te 19.30 uur in de St. Jorisklub, Keizerl. Plaats, gespreks- avond «Zelfopvoeding samen» voor jongeren van 14-16 en 17 jaar en ouder. Donderdag 14 oktober te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis, literaire avond Herdenking van de letterkundigen Gaston Burssens en Jan Walravens. Nikko is het toeristisch oord bij uitstek, zowel tijdens de winter als tijdens de zo mermaanden. Men kan er bootjevaren op het meer Chuzenji, 4.194 voet boven de zee spiegel. Er is gelegenheid tot camping, berg beklimmen en ski. Er zijn de berg Nantai en de Kegon waterval. De streek is gekend voor een rijke en kleurvolle flora. Maar vooral kan men er de eeuwenoude lanen met de cryptomeria bewonderen, der tien duizend in aantal, verdeeld over drie dreven, samen acht en dertig kilometer lang. Én niet te vergeten het heiligdom van Tos- hogu, het meest beruchte tempelcompleks van Japan. Negenduizend man hebben hier gedurende maanden geijverd om het meest delikate bouwwerk te voltooien, ooit de men selijke vingers ontsproten. Voor de Japan ner geldt terecht het gezegde Nikko zien en sterven. Het Toshogu Shrine met de aanpalende gebouwen dateert van 1636. Shintoisme en Boeddhisme versmolten hier, zoals nooit ge zien in vroegere tijden, om samen twee en twintig gebouwen op te richten volgens ver schillende opvatting en stijl. Bij de ingang rijst de befaamde pagoda Goju-no-to. uit gevoerd met vijf daken. Links op het bin nenplein, waar jaren terug de man van de straat elke toegang werd ontzegd, rijst de stal voor de heilige paarden. In de voor gevel troont het origineel paneel met de drie apen hoor. geen boosheid, spreek geen kwade taal, zie niets verkeerds. De bezoekers wassen zich de handen en spoelen zich de mond met het water van de overdekte fontein, onder een houten bouw werk waarvan het dak de stoutste verwach tingen aan harmonie van vorm en kleur overspoelt. Een hoge stenen trap met aan de voet een bronzen shintopoort, leidt elkeen naar de voet van de Yomei-mon poort, het meest fa meuze kompleks van dit heiligdom. Ze is volledig vervaardigd uit hout en wit en verguld beschilderd. Ze glimt als marmer in de zon. Elk detail, hetzij bloem of dier heeft zijn specifieke betekenis. Beelden en draken toveren de wereld van de Aziaten voor je ogen. Daarna komt het eigenlijke heiligdom aan de beurt. Elk bezoeker ontdoet zich van zijn schoeisel, roken is voortaan verboden en alle fotoapparaten gaan dicht. Geruisloos glijden de mensen, eerst door een enorme hall en de stenen kamer, naar de heilige plaats. Kleur en architektuur zijn overwel digend. De muurschilderingen vertonen wil de beren, giraffen en blauwe draken. En vooral niet te vergeten de feniks, van wie wordt gezegd dat hij zich om de vijf eeuwen verbrand op een nest van geurige kruiden en dan verjongd uit zijn as verrijst. Elke vierkante centimeter heeft hier een andere kleur. Op de terugweg heb je meer aandacht voor de honderden stenen lantaarns, mans hoogte groot, waarvan sommige geheel ver vaardigd zijn uit ivoor, en andere uit koper Drie enorme lantaarns dragen sporen van Barokkunst en zijn het werk van Nederlan ders, die de eerste vreemdelingen waren die voet op Japans grondgebied mochien plaatsen. Rijen schoolkinderen in blauw of zwart schuiven aan bij de bronzen shintopoort Meisjes in mooie kimono komen in dit oord met ernst, Boeddha om een bruidegom vei zoeken. Grootmoedertjes buigen de handen gevouwen. Japan, oud en nieuw. Voor een toerist gaat de reis verder. Plots houdt de busgeleider bruusk stil, omwill van een man die met een witte handdoek opgerold rond het hoofd, bijna onder de voorwielen verdween. Zijn klederen £ijn verschoten en gelapt. Hij blikt nukkig tn is iemand die naar Japans gebruik, de w reld de rug heeft toegekeerd en zich vrij willig heeft teruggetrokken, wat zijn recht is. Een paar dagen Japan doen je bij een dergelijk voorval niet meer verrast opkijke Japan, land van de Rijzende Zon Nikko, de Fuji, Nara, Kyoto en Tokio, om dat alles te mogen aanschouwen, vlogen wij boven enorme ijsvlakten, welke de eerste barsten vertoonden van de nakende zom< r We bewonderden Groenland met zijn licht bruine, besneeuwde bergketens, getooid mei een goudgeel zonlicht. Wij overwonnen le Noordpool en werden lid van the order of the top on the world. En bij dit einde van het avontuur Japan symbool van het eeuwenoude en tevens jonge Japan met grote toekomst, pen je ergens neer op een stukje papier vaarwel heerlijk land. Geen heimwee, maar een enor me dank en vreugde woelt in mij om dit al te mogen beleven. (SLOT) BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van mate riaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOORTE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 - 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 nur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. INLICHTINGEN TEN HUIZE, VRIJBLIJVEND EN KOSTELOOS Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders». Alle verrichtingen op alle «spaarboekjes A.S.L.K.». K.S.C. DENDERSTREEK MAG FIER ZIJN K.S.C. Denderstreek staat buiten de krijt lijnen. Niet alleen omdat in de formatie van André Lootens slechts over wielrennen ge sproken wordt, maar vooral omdat het wie- Ierseizoen thans achter de rug ligt en de balans moet opgemaakt worden van de lange bedrijvigheid. Het is een keurig palmares dat wellicht niet dikwijls kan geevenaard worden. K.S.C. Denderstreek heeft immers opnieuw een nationale kampioen met Eddy De Sitter en heeft bovendien twéé kampioenen van Oost- Vlaanderen met Frans Melckenbeeck (profs) en Lucien Van Impe (juniores) zodat de groenzwarte formatie wel degelijk een van de kroonbladeren is in het leven van onze wielerklubs. Alleen is het noodzakelijk dat alle renners grote zowel als kleine meer geestdrift aan de dag leggen wanneer het om wed strijden gaat die in klubverband worden ingericht. Daar is nochtans altijd een flinke stuiver te verdienen. EENDRACHT IN HET SOETE WAASLAND Eendracht mag op reis naar het Soete Waasland. In Sint Gillis Waas heeft men opnieuw een tegenstander tegenover zich die misschien nooit gedroomd heeft de witzwarten te kunnen ontmoeten. Die rol van de ongeluksfee moet wel niet meer aangehaald worden, maar het is toch pijn lijk dat een Eendrachtploeg daar zijn talen ten moet gaan tonen. Welk zal het verloop zijn Een rush tegen de muur, zoals men het stilaan gewoon geworden is en een weifelende aanval die zich hierdoor zal laten intimideren. Het mag niet, want het is nu de hoogste tijd voor Eendracht om eens een hele rij doelpunten te scoren, zoals iedereen het al heeft ge dacht. Is het nu eindelijk zo ver In Sint Gillis komt het antwoord, maar dan mag men niet de wenken vergeten die wij heel bescheiden hebben aangehaald. Dan moet men op ELK speler kunnen rekenen VOLHARDEN VOOR RECORDOPKOMST Volharden zal ongetwijfeld DE opkomst van de laatste jaren mogen begroeten. De komst van F.C. Denderleeuw is zo belang rijk voor de groenzwarten dat zij werkelijk voor de grote massa zullen spelen. Er zijn vele redenen om aan te nemen dat het op de Asserendries volle bak zal worden. Enerzijds is Volharden nu toch lei der geworden en staat men op de drempel van Bevordering, daarbij komt nog dat F.C. Denderleeuw een elftal is dat in de voor bije jaren zeer veel opgang heeft gemaakt door een goed besteed kapitaal. Heeft men immers niet namen als klokken aangewor ven, Willy Plas, Marcel Arijs, Paul Janssens de Aalstenaar Gilbert WaeterinckxZij dragen nu de faam van F.C. en zij zullen zeker vele honderden naar de grasmat lok ken. Maar is dit toptreffen ook niet even belangrijk voor Marcel De Kerpel, de man die na zoveel jaren opnieuw in de Volharden aanval loopt Hij speelde eerst met Volhar den, vertrok nadien naar F.C. Denderleeuw, waar hij het vertrouwen verloor, ging in I Terjoden voetballen, maar kwam nu toch terug naar Volharden. Kan hij niet bewijzen dat hij indertijd in Denderleeuw te vroeg werd afgeschreven Het zou een mooie voldoening zijn voor deze sympatieke voetballer. Zijn glimlach zal! heel 'waarschijnlijk: nochtans niet zo groot zijn als deze van de Volhardenschatbe- waarder die meer dan ooit met een bomvolle kast onder de arm zal lopen ADELAARS Adelaars gaat een nieuwe overwinning tegemoet. Eentje die de morele waarde van de ploeg een flinke por moet kunnen geven want na de puntendeling tegen Berlare gelooft men in een rooskleurige toekomst. Burst zal in elk geval niet veel bewegings vrijheid krijgen. Een verdediging die een kopman kan intomen, kan zeker ook een figurant aan banden leggen... Louis De Pelsmaeker Zondag 10 oktober te 15 uur op het terrein Asserendries S C. Volharden F.C. Denderleeuw Sportmannen allen op post. Ontlast de winketten Iu angskaarten te bekomen in de lokalen Sportleven, Volharder en Ch. Dumoulin K.K.V.S. KLOK VOORUITZICHTEN Na de nipte nederlaag verleden zondag togen Zeveneken moet H. Hart nu op ver plaatsing naar Patroboys Gent, een ploeg die voor het ogenblik vijf punten heeft, evenals de Aalstenaars. Over deze tegenstander weten we precies niet zoveel. Maar de Kringvrienden zullen nu op dit viertal wedstrijden in Ereklasse reeds wel ervaren hebben dat in deze reeks anders gespeeld wordt dan in Eerste klasse bv., want de meeste ploegen vertrekken in een wedstrijd niet precies met de gedachte deze te winnen, maar wel geen doelpunt te gen te krijgen, dit ten koste van hun eigen aanval, die het dan meestal moet zoeken in sporadische ontsnappingen. Aan Gaston Van der Eist nu, hieraan een mouw te passen en voor zijn jongens de nodige tactische tegenzet te vinden. Dat de rood-witten over hardschieters beschik ken, weten we reeds langer, maar ze krijgen niet altijd de gelegenheid om hun kanonnen in werking te stellen. Juist daarom moet op zulke ogenblikken gezocht worden naar verruiming en verluchting van het spel. Door de opgelopen nederlaag tegen de kampioenen laten we ons nu precies niet afschrikken en is zelfs ons vertrouwen in de H. Hartvrienden niet geschokt en zullen we het zelfs normaal noemen als ze uit Gent beide puntjes zouden meebrengen. H. Hart II heeft in Tweede klas intussen leider Lokeren vervoegd en ze delen samen de leiding met 6 punten. Zondag ontvangen de Kringvrienden Herdersem IT, die al een paar zondagen op volle toeren draaien, dus mogen we ons aan een spannende derhv verwachten, maar waar we de Patrojongens aan het kortste eind zien trekken. Tn Eerste klas C krijgen we dan Mijlbeke thuis tefjen Zandbergen die (normaal de puntjes in Aalst moet kunnen houden, ter wijl hun buren Beukenhof ook aan huis uil- komen, maar tegen leider Tenstar Melle we kennen deze laatste van vorige jaren en we weten dat ze dit jaar titelambities heb ben. We zien dan ook niet in hoe Beukenhof het zal klaarspelen om Tenstar een puntje afhandig te maken. Herdersem gaat op be zoek bij Erembodegem, waar we het zien eindigen op een gelijk spel. Roger BASKETBALL Zondag as krijgt Black Boys de laatst klasseerde Ajax Gent als tegenstrever Deze ploeg die zondag 11. haar eerste overwinning boekte, is vast besloten haar huid duur te verkopen op het Volksplein. Maar of hun moed en wilskracht zullen volstaan om het sterk spelend Black Boys te bedreigen sterk te betwijfelen. Bekijkt men de laatste uitslagen der Aalstenaars eens van naderbij dan valt het iedereen op dat de hoogste scores door hen verwezenlijkt in hun reeks geen toeval kan genoemd worden. Waren Baasrode en Union Ronse (verleden jaar 3e en 5e geklasseerd) misschien poesjes om zonder handschoenen aan te pakken Was Sphinx Ronse geen groot titelkandi daat De vele bruikbare en aan elkaar gewaagde elementen, de sterk doorgevoerde oefen- stonden van trainer Roosemont die steeds door een groot aantal spelers in volle ernst worden bijgewoond en de kameraadschap pelijke sfeer, zijn de hoofdredenen van hun schitterende prestaties. Na deze vaststellingen zien we Black Boys als overwinnaar uit de arena stappen er het zou niemand verbazen moest het te rus een grote verrichting worden. Daardoor zou voor de Gentenaars de roze schijn van hur weinig benijdenswaardige lantaarn wel een* naar noodrood kunnen overslaan Met d< andere uitslagen die zondag uit de korf zul len vallen, staat het vast dat er ten hoogstt nog slechts 4 ploegen met titelambities kun nen overblijven. De andere teams ztiller zich moeten tevreden stellen met af en toe een scheidsrechterlijke rol te spelen in he: zeer spannend titeldebat in le Provinciale Voor Black Boys staat het licht nu meel dan ooit op groen. Res. Black Boys Ajax Gent te 14u30 le ploeg Black Boys Ajax Gent te 15u4! V.K ALGEMENE VERGADERING Op zondag 10 oktober te 10 uur in het lokaal «Café Pompierken», Grote Markt 25 heeft de algemene vergadering plaats van KSC Denderstreek met volgend programma: Welkomwoord door de voorzitter de h Raymond Brack en aktiviteitsverslag. Bespreking feestelijkheden o.a. banket en kampioenenbal. Uitbetaling prijzen in clubverband gewon nen en interclubkampioenschappen. Huldiging van de kampioenen 1965 Eddy De Sitter, kampioen van Belgie liefhebbers: Frans Melckenbeeck, kampioen van Oost Vlaanderen; Lucien Van Impe. kampioen van Oost-Vlaanderen juniores; Remi Van Vreckom, algemeen clubkampioen; Wilfried Van Der Haegen, clubkampioen liefhebbers Verkiezing van vijf bestuursleden. Verslag uitslagen renners, tombola en nieuwe regeling vergoeding renners

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2