en omstreken Week van kunst en kuituur eerste stap naar interkommunale werking Nog de Overheidsbelangstelling voor het Aalsters zwembad KLEIN LOGBOEK NEC 3PE, NEC METU PASSENDE GELEGENHEID Kunst in de Bank Een repliek van Schepen van Volksgezondheid Even ongewoon als bemoedigend Een initiatief van de Kristelijke Mutualiteiten Maurice Schumani spreekt te Wieze Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 80 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 2,50 F HET NUMMER Het decor was niet groots en vol kleuren. De zolder van het Oud Hospitaal spreek im mers wel tot de verbeelding van de lief hebbers van oude kunstschatten, maar is niet het ideale oord voor belangrijke be slissingen. Toch werd daar wellicht de ba sis gelegd van een kleine kentering in de kunstwereld van de Dirk Martensstede en... de omgeving. Ja ook de omliggende gemeenten zullen nu «officieel» in de kunstwereld van Aalst delen. Tot hiertoe doen zij dat wel met hun leerlingen in de Academie voor Schone Kunsten, in de Muziekacademie, met de dis- cofielen en de boekenliefhebbers, doch de stad is hierin telkens de organiserende autoriteit. Schepen Van Hoonck heeft de opening van de zesde week voor Kunst en Cultuur uitgepikt om hierop de nadruk te leggen. In aanwezigheid van afgevaardigden van de minister, van talrijke vooraanstaanden en van de afgevaardigden van de gemeentebe sturen uit de omgeving. Laureate «Valerias De Sacdeleerprij s» Mej. Lonie Van Langenhove in gezelschap van haar ouders. (Cl. Het Volk) Het ogenblik was dus goed gekozen om te verklaren dat Aalst toch wel door zijn kleine partners in het Denderland zou moe ten gesteund worden in de inspanningen ten bate van kunstonderwijs en alle zijtak ken. Vooral nu de bouw van het cultureel centrum meer en meer doordringt en de stad opnieuw vele miljoenen moet vrij maken Schepen Van Hoorick voegde er zelfs de fusie van de gemeenten bij die niet zonder overleg mag geschieden en werke lijk diep moet bestudeerd worden, vooral dan met het oog op de intercommunale wer king. De woorden van de Aalsterse schepen wa ren niet koud of wij hebben terzake één Van de schepenen van een randgemeente opgezocht die voorzeker met veel aandacht had geluisterd. «Wij hebben inderdaad con tacten gehad met Aalst over de inrichting van de eerste jaren van de muziekacademie in onze gemeente en wij zijn het hierover volledig eens. Wij willen zelf een financiële inspanning doen, maar daarvoor moet een koninklijk besluit getroffen worden, dat Aalst machtigt buiten zijn grenzeen te tre den. Hoe vlugger het er komt, hoe liever. Dus heeft de openingsplechtigheid van de Week van Kunst en Cultuur alleszins vruchten afgeworpen. Deze gedachte voor een intercommunale cultuurspreiding be heerste trouwens alle woorden want ook in specteur Schenvelhels en voorzitter Wauters van de VV.B.V.B. liepen in dezelfde richting Alleen Louis Paul Boon moest andere taal spreken want hij moest de (afwezige) lau reaat van de litteraire prijs Dirk Martens, Daniel Robberecht voorstellen, terwijl na dien aan mej. Van Langenhove Lonie, de prijs «Valerius De Saedeleer» werd toege kend. Het Oud Gasthuis wordt dus meer en meer het centrum van deze Week van Kunst en Cultuur. De boekenbeurs en de keurige tentoonstelling van kunstenaars Jdie in Aalst en omgeving tot stand kwamen dit alles maakt van deze burcht van weleer een kunstcentrum zonder voorgaande. Maar de inzet van de Week van Kunst en Cultuur lag toch in de bank. In de Bank van Brussel werd immers een enige tentoon stelling ingericht over «De Kruisweg» van Edgard Tijtgat. Het ligt in de bedoeling van deze instelling op deze weg verder te gaan en gedurende de komende maanden nog meer kunstenaars uit te nodigen. De inzet is in elk geval schitterend ge weest. Deze «Kruisweg» is ingeslagen in de kunstkringen van Aalst en omgeving het bewijs hiervan is wel de grote belangstelling en zelfs de aanwezigheid van mev. Tijtgat heeft hiertoe bijgedragen. Indien het stadsbestuur op dergelijke ini tiatieven kan rekenen om eigen organisaties te steunen, dan ligt er ongetwijfeld nog een hele weg open. Een rooskleurige toekomst (Van onze eigen medewerker) Iedereen zal er over akkoord gaan dat de volksgezondheid een der belangrijk ste taken is die behoren tot het overheidsdomeln. Met voldoening stellen wij dan ook vast dat het artikel «Meer Overheidsbelang- stelling voor Aalsters Zwembad noodzakelijk (zie onze uitgave van 7 okt. II.) vrij vlug een repliek heeft uitgelokt, inderdaad niet ontsnapt is aan de aandacht van de h. Schepen van Volksgezondheid van Aalst, ten bewijze een brief die hij ons toezond en die hiernaast gepubliceerd wordt. TOEWIJDING Vooraf toch alvast deze bemerking: De h. Schepen schuift ons, ongetwijfeld met voortreffelijke bedoelingen, beweringen in onze joernalistieke schoenen die in onze bij drage niet ter sprake zijn gekomen. Wij zien namelijk niet goed in hoe voormelde bijdrage én de bevoegdheid en de toewij ding van de personeelsleden van het Zwem bad, die inderdaad in zware omstandigheden werken, in 't gedrang worden gebracht. Niet van het personeel maar van de OVERHEIDS BELANGSTELLING is hier sprake. PUNTJES OP DE i Wat dan de andere replieken van de h. Schepen betreft. I) Het is niet omdat tot dusver geen en kele klacht van huidbesmetting ter kennis werd gebracht bij de Stadsdiensten dat de aangelegenheid moet geminimaliseerd wor den, evenmin dat in verantwoordelijke kringen van schooldirecties geen ongerust heid zou bestaan. Deze ontstentenis van klachten, de betrok kenen gaan zich normalerwijze eerst en vooral bij de geneesheer «beklagen» als ar gument is wel slecht gekozen omdat daaruit zou blijken dat men ten stadhuize niet weet wat zowat een «publiek geheim» is. 2) Onze overigens sympathieke schepen is eveneens slecht VOORGELICHT als hij meent te mogen beweren dat wij ons niet ter plaatse over de .toestand hebben verge wist. Wij moeten ons alleen akkoord verkla ren over wat hij en wij door dat «ter plaat se» verstaan. 3) Wij nemen dus zwart op wit akte van het fejt dat de werking van de filterinstal- latie zeer goed is. Blijft dan de open vraag hoe het komt dat sommige ervaren zwem mers, er zich over beklagen dat op bepaalde diepten van het zwembad het water geen «rozegeur» heeft, om het aldus maar uit te drukken. Wij nemen aan dat die ervaren zwemmers zich vergissen en blijkbaar de dagen van hun zwemoefeningen zeer slecht uitkiezen. De cruciale vraag werd evenwel niet be antwoord: Welke maatregelen denkt men te tref fen om de opperhuidbesmettingen IN DE MATE VAN HET MOGELIJKE te keer te gaan. - Waar blijft de Kommissie voor Volks gezondheid? BRIEF VAN SCHEPEN VAN VÜLkSüfcZONDHtiD Graag wilde ik U vooraf danken voor de belangstelling welke Uw artikel «Meer overheidsbelangstelling voor Aalsters- Zwembad noodzakelijk» bij de lezers van Uw blad heeft gewekt. Hierna volgen nochtans enkele beschou wingen bij bedoeld artikel. Het weze mij toegelaten, Waarde Heer, U ter kennis te brengen, dat van diverse gevallen van opperhuidsbesmetting tot nogtoe geen en kele klacht of opmerking bij de diensten van het Zwembad of deze van de stad werd gerapporteerd. Wat de ongerust heid van de schooldirecties aangaat deze moeten hun ongerustheid zeker voor zich zelf houden, want ook geen enkele school directie heeft desaangaande tot hiertoe vragen gesteld of opmerkingen gemaakt. Dat een zwembad meer dan andere plaatsen geschikt lijkt als kweekbodem van de genoemde besmetting is een ge kend feit. Helemaal niets bewijst echter dat de toestand in het zwembad van Aalst uitzonderlijk zou zijn wat betreft het aantal gevallen. Wat Uw medewerker betreft, ook deze werd noch bij onze diensten noch in het zwembad gemeld, terwijl ik meen dat de regels van het fair play toch moeten voorschrijven dat een verslaggever ten minste ter plaatse zich van de ware toe stand vergewist. Wat de werking van de filterinstallatie aangaat, deze werking is zeer goed, bewijs daarvan de maandelijk se verslagen van de Laboratoria Reig- nier, Besmelaan 131 Brussel 19, waarvan wij zopas de resultaten ontvingen voor de onderzoeken van 14 september 1965. De verschillende proeven, zowel wat de ingang als de uitgang van het bad betreft geven als eindresultaat: «Het water was bacteriologisch zuiver». Alle verslagen van voornoemde Laboratoria liggen in het Zwembad ter inzage van Uw medewerker die op dit stuk zeker bevoegd is. Daar in Uw artikel én de bevoegdheid én de toewijding van de personeelsleden van het Zwembad, die in zeer zware om standigheden maandelijks ongeveer 30.000 bezoekers dienen te bedienen, in het ge drang komt, Waarde Heer Hoofdopsteller wilde ik U verzoeken, in Uw blad van donderdag aanstaande, onder dezelfde hoofding, en op dezelfde plaats dit schrij ven ter kennis van Uw lezers te willen brengen. Met de meeste hoogachting, De Schepen van Volksgezondheid, L. Van Slnay. Mevrouw Tijtgat voor een, van de werken van haar echtgenoot. (Cl. Het Volk) De aloude Aalsterse Schouwburgaffaire Minister A. De Clerck vraagt dossier Kuituurcentrum De h. De Clerck, Minister Staatssekre- taris voor Nederlandse Kuituur heeft zelf het dossier gevraagd betreffende de projec ten van het Aalsters Kultuurcentruni, aldus blijkens een verklaring van de Aalsterse Schepen, de h. Van Hoorick op de opening van de 6e Week van Kunst en Kuituur. Van het budget ten bedrage van 100 mil joen dat uit de Rijksbegroting zal getrok ken worden voor de aanbouw van Kuituur centra zou de stad Aalst, als eerste kunnen profiteren. Er is dus kans dat wij het half- eeuwfeest van de Aalsterse Schouwburgaf faire niet zullen moeten beleven. In elk geval bewijst Minister De Clerck dat hij open oog heeft voor de kul-turele noden van de Denderstreek. AdSEHOESIEK De opening van de tentoonstelling Edgarc Tijtgat in de Bank van Brussel, vrijdag 11 geschieude in aanwezigheid eendeels var wat men wel een kunstminnende elite ma| noemen, anderdeels van vertegenwoordiger van de regionale «haute-finance» om het z< maar uit te drukken. Schoon zeer cntisch, uiteraard zeer cntisch zijn wij geneigu ue sieer van de ontvangs voortreffelijk te noemen. Binnen het nog al tijd wel wat exclusieve wereldje van d' banken ook in deze kontreien, behoorde he nog niet zo lang geleden tot de geplogen henen de taal van ons allen, zowat als eer Assepoestertje te bejegenen. Het niet altiji korrekt gesproken «Belgisch» Frans wer dan wel de rol van een top-mannequin toe bedacht EN DE MANNEQUiN Er is wel een en ander veranderd. Schooi waakzaamheid geboden blijft een recen voorval heeft het nog bewezen mogen d- Vlamingen wei optimistisch zijn. Het klaj pen van de zweep dringt wel door tot in d financiële burchten te Brussel. De Vlamingen en die van de Dendei streek moeten daaromtrent geen uitzondt ring maken hebben evenwel de dur plicht hun toch wel mooie Nederlandse mo* dertaai steeds beter en beter trachten t hanteren: Met andere woorden streven naa een steeds beschaafder Nederlandse on gangstaai, tot verdriet van zeer sleet Franssprekende would-be francofonen. Voor de rest is een bankinitiatief als h< ger vermeld gewis te waarderen. VECHTEN IN KONGO j Een nog zeer jonge man heeft onlang zijn ouders en verloofde (voorlopig) vaa wel gezegd voor wat een lonend - (sic vechtpartijtje als huurling in Kongo wore genoemd. Er was geen voorkomen aan: d jonge man, bepraat door rons- laars met dollars die klinken z thans ergens als huurling m de Kongolef brousse, zogezegd voor drie maand. Met verplichtingen o.m. voor wedero; roepingsperiodes als militair met onb paald verlof, dreigde de knaap zeer onlanj als deserteur te worden beschouwd. Nog amper enkele jaren geleden is CV Volksvertegenw. Jan Verroken, overigei met sukses, van leer getrokken tegen methodes van het Frans Vreemdelingenl gioen. Deze van de Kongolese ronselaars zi. blijkbaar al niet veel beter. Alleen, mt zwijgt er over als vermoord. ARTISTEN AVOND De Artistenavond in Keizershof te Aal ter gelegenheid van de opening van Week van Kunst en Kuituur, is niet gewc den wat de promotors er zich hadden vs voorgesteld, wat wel jammer was omwil van de knap musicerende Dendermom groep The Jeggpap New-Orleans Jazz-Bai en omwille van de anti-verzuiling bij p en pint. De nieuwe Polykliniek K.M. De polykliniek van de Kristelijke Mutua liteiten aan de Keizerlijke Plaats te Aalst waarvan met de aanbouw reeds geruime tijd werd begonnen zal in de loop van volgend jaar ingehuldigd worden. Deze nieuwe instelling zal voorzien zijn van een zeer uitgebreide, moderne appara tuur voor medisch onderzoek Bekend Frans Politicus Op uitnodiging van de Lions Club Aa zal Maurice Schumann, Voorzitter van Kommissie voor Buitenlandse Zaken v de Assembleé Nationale Francaise, op vi dag 22 oktober te 21 u. in het Brouwe huis te Wieze een causerie houden. De Franse politicus zal er het onderwe behandelen «Enseignements d'un récent yage en Europe Oriëntale. Un nouve communisme est il en train de naitre

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1