"Pari Terlinden,, Vrouwenkroniek - De zoveelste grafschennis... Leger misbruikte ijzerbedevaart- ierrein a/s maneuverierrein Spektakuiaire propagandastunt om bloed te geven üen* -- brengt ter kennis van zijn geacht klienteel dat met ingang van 1 oktober de appartementsprijzen voor zijn nieuwe Aalsterse werf, het werden vastgelegd. - Wij danken langs deze weg de talrijke kopers die ons reeds spontaan hun vertrouwen hebben geschonken, en houden er aan hen te bevestigen dat de uitzonderlijke lanceerprijs waarvan zij hebben genoten, voor hen behouden blijft Onverminderd zetten wij de verkoop voort van onze prachtige appartementen in een privé-park van 6 hektaren met één slaapkamer met twee slaapkamers met drie slaapkamers vanaf 380.000 Fr. vanaf 485.000 Fr. voorlopig uitverkocht Inlichtingen ter plaatse, Raffelgemstraat, alle dagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 20 u., ook 's zaterdags, of telefonisch 299.37 en 299.38. \w- KEUKENGEHEIMEN AARDAPPELPUREE Aardappelpuree is niet alleen een lekker nij, maar vaak ook een uitkomst als men een rest vlees wil opdienen waarbij nog maar weinig saus is. Ook vis en dikke ra gouts gaan het best samen met aardappel puree. Niet iedere huisvrouw bezit echter het geheim om een goede aardappelpuree te maken. Deze immers moet luchtig en schuimig zijn en dit bereikt men het best door vers gekookte, nog warme aardappelen door een zeef te wrijven en ze met wat hete melk en een klontje boter flink lang te kloppen. Dus niet gauw tevreden zijn, maar zo lang kloppen tot de aardappelmassa ro mig en luchtig is. Tenslotte voegen we er ook nog wat versgeraspte muskaatnoof aan toe. Deze aardappelpuree kan men onmiddel lijk opdienen, maar men kan er ook in de oven een korstje op laten komen, wat nog wel zo lekker is. Als variatie kunnen we de bovenkant be strooien met gemalen kaas en met gesmol ten boter besprenkelen. Het korstje moet dan wel goudgeel, maar niet te bruin wor den, daar de kaas dan enigszins bitter van smaak wordt. Aardappelpuree dient vaak als basis voor andere aardappel-bereidingen. We denken in de eerste plaats aan croquetten. Hier voor moet de puree flink stevig zijn en daarom wordt er ook een eierdooier door gemengd. Alvorens croquetten te worden, laten we de puree afkoelen. Hertogin Aardappeltjes (Pommes duches- se) worden eveneens van puree gemaakt. Hier worden, in plaats van melk en boter, eierdooiers of hele eieren en boter door de fijngemaakte aardappelen geklopt. Dan spuit men deze puree op een beboterde bakplaat in de vorm van rozetten, bestrijkt m met eigeel en laat ze in een hete oven goudgeel van kleur worden. Zowel gewone aardappelpuree als deze voor croquetten en andere bereidingen kan men extra geurig maken door er een hoe veelheid vers gehakte peterselie aan toe te voegen. NUTTIGE WENKEN Najaar en regen gaan hand in hand en wij zitten weer geplaagd met natte schoe nen. Droog deze NOOIT bij de brandende kachel of verwarming. Want daardoor droogt het leder uit en wordt het hard en lelijk. Vul de schoenen liever op met krantenpa pier en laat ze zo drogen. Dit gaat sneller dan U verwacht, omdat het papier het vocht opneemt. De droge schoenen worden ver volgens goed bewerkt met schoencreme en het leder is weer glad en soepel. Is ook uw leren handtas nat geregend? Droog hen dan goed af met een zeemvel en wrijf hem in met een goede kleurloze schoencreme. Opglanzen met een flanellen doek of een zeer zachte borstel en de tas ziet er weer prima uit. Vindt U ook niet dat bij het strijken de zakdoeken de meeste tijd vragen Dan strijkt u ze zeker nog steeds één voor één Dat is toch echt niet nodig. U kunt ze rustig met meerdere op elkaar leggen, ze worden even netjes als andere en u spaart er tijd mee uit. Wist U dat rieten korfjes nooit met zeep, maar met een in zout water gedoopte borstel gereinigd moeten worden Zeep maakt het riet namelijk geel. Na boven staande behandeling moet het mandje met zuiver water nagespoeld worden. KLANKJES UIT DE MODEWERELD LEDEREN KLEDING We hebben het gebruik van lederen kle dingstukken de jongste jaren alsmaar zien toenemen. Het sportieve jasje kreeg elegante zusjes en het gebruikte materiaal werd steeds mooier en soepeler. En nu is een Duitse fabrikant erin ge slaagd een soort kledingsleer te vervaardigen dat zo zacht en soepel is, dat het ook voor hemden en bloesjes kan verwerkt worden. Men kan het zelfs naar hartelust draperen. Dit nieuwe leer, dat voor het eerst werd getoond op de «Semaine du Cuir» te Parijs, lijkt uiterlijk op fluweel en is wasbaar bij een watertemperatuur van 30 35 graden. Dit jaar zullen we het reeds zien in de vorm van gedrapeerde hoedjes. Intussentijd dwingen de bestaande man tels in Suede, nappa, glacé en antilope onze oprechte bewondering af. De mooiste worden gegarneerd met vossenbont, dat precies in dezelfde kleur als de mantel geverfd is. Opvallend is, dat de onregelmatigheden in de huid en vooral de nerfstructuur niet meer worden verdoezeld; dit waarschijnlijk om het verschil met plastic en kunstleer be ter te laten uitkomen. WEET I HOE HET HOORT Wanneer men naar een verlovingsre ceptie gaat, hoort men eerst het meisje en daarna de jongeman geluk te wensen. Een gehuwde vrouw ondertekent haar brieven nooit met «Mevrouw A zij doet dit met haar voorletters gevolgd door de achternamen van haar echtgenoot en van haar zelf. Wanneer men ombekenden bezoekt met een bepaald doel dus niet uit vriendschap maar bv. voor het vragen van een of andere inlichting dan geeft men bij het binnen komen en vertrekken geen hand. Weet echter dat het als buitengewoon beledigend wordt beschouwd een uitgestoken hand niet te aanvaarden. Een huisvrouw die door haar gejacht en onrust haar gasteh het gevoel geeft dat ze niet welkom zijn, maakt een grove fout tegen de wellevendheid. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN DE VROUW IN CANADA In Canada beschikten 98,7 ',r van de huis vrouwen over elektriciteit en 92,4 over stromend water. 94,2 van hen hebben een koelkast, 96,3 een radio en 89,8 een televisietoestel; 87,3 heeft telefoon De Canadese vrouw trouwt gemiddeld op 23 jarige leetijd, de man op 26 jarige leef tijd. Het gemiddelde aantal kinderen jer gezin is in Canada 3,8. In datzelfde land bestaat een vrijwilligers- bureau waarbij veel vrouwen staan inge schreven met het doel vrijwillig werk te verrichten bij allerlei instellingen, zoals zie kenhuizen, het Rode Kruis, collectes, werk bij invalide kinderen en vrijwillig werk voor vrouwenorganisaties als de Young Women's Christian Association. GRILLIGE TIENERS De grilligheid van de Parijse meisjes tus sen 14 en 20 jaar, dus van de zogenaamde tieners, is niet bij te houden. Tot voor kort was het nog populair om met hele kleine hondjes over de avenues van Parijs te fla neren, maar daar hebben ze nu iets nieuws voor bedacht. Hondjes zijn uit den boze en daarom wil iedere tiener die zichzelf een beetje respek- teert, een lief klein mollig aapje hebben of een vosje, waarmee zij paradeert langs de vele gezellige terrasjes. Zij is er zo weg van dat ze zelfs kleedjes voor haar aapje maakt, want in dit kille klimaat zullen zij het gauw koud hebben, oordeelt zij. Een andere gril van veel Parijse meisjes is de pijp. Sigaretten zijn slecht en dus maar aan de pijp. Maar Parijs zou Parijs niet zijn als-er niet een nieuwtje vandaan kwam, en het zijn dan ook geen gewone pijpen, nee, er moet een lange steel aan zitten. Onder deze titel verscheen van de hand van Emiel Van Cauwelaert politiek hoofd opsteller van dagblad Het Volk orgaan van de kristelijke arbeidersbeweging in Vlaan deren, een artikel naar aanleiding van een nieuwe grafschennis van de Vlaamse IJzer- helden. De leiten zijn de lezer voldoenue bekend langs zijn dagbladpers dat de weekbladpers zich een paai- diepere beschouwingen kan veroorloven. Vooral dient gezegd dat de politieke hootdopstelier van het sterkste blad in Vlaanderen met kristelijke inslag m aiie ob- jektiviteit de zaak belicht en voor zijn mas sa lezers, hoofdzakelijk loon- en weddetrek- kenden, de moed opbrengt ook aan het adres van een geografisch Viaains C.V.P. minister het verwijt te maken het iJzerbedevaart- komitee binnen de normale perken niet ernstig te hebben geantwoord. GKAFöCHENNiS Ieder normaal mens, dat hopen wij ook nog van soldaten en legerleiding zou huive ren wanneer hij op kerkhof, op een graf ol op graven, iegeroefeningen zou moeten uitvoeren. Eerbied voor de doden is in de beschaafde wereld ais het ware, zoniet in geboren dan toch sterk bijgebracht aan ie der mens. Wat dan denken van heden die op een grafzerk of crypte een metrailleur plaatsen om... «oorlog te spelen». Zoals in heel wa, zaken treft de kleine hier geen of minder schuld maar vooral diegene die het bevel gaf of liet geven. NOOIT MEER OORLOG Miljoenen mensen over de wereld volg den op hun T.V.-scherm de heilige vader in het U.N.O. gebouw en menigeen heeft reeds de tekst van de vredesboodschap van deze .moderne apostel gelezen, herlezen of ge zocht de integrale tekst te bemachtigen. Wij mogen fier zijn tot de kerk van Kristus te behoren geleid door de heilige geest en waarvan de laatste pausen JOHAN NES XXIll en PAULUS VI uitzonderlijke gaven als vredesapostel beleven. Het woord «Vrede» hebben wij allen op de lippen en ieder ijvert voor «nooit meer oormg» de leuze van de IJzerjongens, in 4 talen op het ijzerkruis aangebracht. Blijk baar spreken wij altijd tot grote volkeren in India en zo, tot kleurlingen en zo mee., maar in eigen land vergeten wij een meer- derheidsgroep (Vlamingen) rechten te ge ven zoals aan de ininuein^uen (Walen). Nog meer de plagerij om het zacht te noemen, blijft voortduren en zoals E.V.C. schrijft «het s-taat ergens geschreven dat het Bel gisch leger nooit ophoudt de Vlaamse IJzer- helden die te Kaaskerke begraven liggen in hun graf te vervolgen. ONDERZOEK INGESTELD Het kabinet van de Heer Minister van Landsverdediging meldde «er wordt een on- Talrijk zijn de ongevallen langs de weg. Beter dan wie ook weet dit de heer veld wachter Verlack uit Mere, welke het initia tief nam, om samen met een plaatselijke garagehouder, de realiteit te benaderen, door vanaf 5 uur 's morgens, vlak bij de parochiekerk, met een takelwagen een zwaar beschadigde personenwagen aan te brengen. De rode verf op de deur van de personen wagen duidde het grote bloedverlies aan, terwijl een passende tekst het belang der bloedgift onderlijnde. Het heeft geen betoog dat de nietsver moedende inwoners door het flikkerende gevaarslicht op de takelwagen, de aanwezig heid der politie en de afsluiting rond dit alles, de aandacht én nieuwsgierigheid alras gaande maakte Het gewenste effekt werd echter bereikt; men kwam zeer dicht bij de dagelijkse en tragische werkelijkheid te staan bloed voor de honderden ongevallen langs de weg. Het Bloedtransfusiecentrum van Aalst welke diezelfde voormiddag een massale bloedinzameling hield, mocht rekenen op 71 bloedgevers! oOo— C V P. ZITDAGEN AALST Sen. E. COPPENS maandag 18-10-1965 «Groen Kruis» van 10 tot 12 uur. Min. L. MOYERSOEN zaterdag 23-10-1965 aan huis in de voormiddag. R. OTTE zaterdag 23-10-1965 «Groen Knrs» 10 uur. W. VERLEYSEN dinsdag 19-10-1965 «Groen Kruis» van 19.30 tot 20,30 uur. derzoek ingesteld», mooie taal, de Vlamin gen weten wat dit betekent. Men zoekt na twintig jaar nog naar de dynamiteurs van de IJZERTOREN. Volgens geschriften is daar zoveel springstof gebruikt (die ver voerd werd) dat het vermoeden groot is dat officielen de dynamitenng bekokstoof den of allerminst de dynamiteurs bescherm- Het thans beloofde onderzoek zat even eens niet gemakkelijk gaan. Eerlijkheids halve dient gezegd dat de legerleiding een kaste is die weinig geheimeh prijs geeft en de vraag sieA zich, zelfs wanneer er ge gevens zijn of de onderzoekers het Vlaamse vork objectief zullen kunnen inlichten. BETREKKINGEN TUSSEN GEMEEN SCHAPPEN Is een nieuwe ministeriele bevoegdheid, be doeld wordt o.m.: verhoudingen Vlamingen Walen, struktuurhervormingen, grondwets herziening, dubbele of tweederden meer derheid, alarmbel. De vraag is of al die systemen die men in ons land uitdenkt hun resultaat niet missen om wat volgt. Hei heeft geen zin in deze tijd van open heid, niet ingesteld te zijn op een ander. Maar aan de basis van een ernstige poging tot toenadering, van elk dialoog, van ieder gesprek ligt de eigenheid van de gespreks partner. Wanneer de Roomsen hun geiool moeten verloochenen om tot de andere te treden, heeft de EENHEIDSSTREVING geen zin en zo ze ooit resultaat geeft zal het een vals zijn. (Men zou over de kuiturele aktiviteiten in onze stad in dezelfde zin iets kunnen zeggen). Zo ook in de verzoenihg tussen Vlamin gen en Walen of tussen Vlamingen (Volks mensen) en Volksvreemden, zoals sommigen van de legerleiding op onze dagen nog zijn. Het gaat niet zich Vlaming te noemen of om een post te bezetten die aan een Vlaming moet toegewezen worden. Het gaat om het begrijpen van «DE ZIEL VAN HET VLAAMSE VOLK» zoals Gezelle dichtte. Nederlands voor het publiek met binnen diensten in het frans. Nederlands bij offi ciële gebeurtenissen, maar eens de receptie aan gang... verder in het frans Nederlands waar men gekend is, maar eens in de anno-' nimiteit ondergedoken frans spreken, enz. Helaas... en 'k droom van macht en roem en eeuwen gaan voorbij en dreunend klinkt he|t «schild en vriend» en 'k zie mijn Vlaanderen vrij. (Coopman) Maar daarvoor is nodig dat allen waar ze ook staan in de financiële, economische, po litieke, sociale, kuiturele wereld, met de dichter herhalen en toepassen Weg de lauwaars, weg de bastaard Ons behoord het noordzeestrand Ons de kerels, ons de Klauvvaarts Leve God en Vlaanderland D. WEKELIJKSE BALANS Odk VERKEERSONGEVALLEN VAN4 TOT 10 OKTOBER 1392 VERKEERSONGEVALLEN MET* 18 DODEN 907 gewonden Tijdens de week van 4 tot 10 oktober zijn op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijks wacht geschiedt 1.392 verkeerongevallen vastgesteld. Hierbij kwamen 18 personen ter plaatse om het leven, liepen 215 personen ernstige en 692 personen lichte verwondingen op. Tijdens het weekeinde werden 13 perso nen ter plaatse gedood en liepen 97 per sonen ernstige verwondingen op. Hier volgt de verdeling der ongevallen per provincie: Brabant 263; Henegouwen 232; Oost-Vlaan- deren 211; WestVlaanderen 158; Luik 140; Antwerpen 122; Limburg 117; Namen 93; Luxemburg 56. Tijdens de maand september hadden er 6.383 ongevallen plaats (6.413 in september 1964) waarbij 77 doden ter plaatse te be treuren waren (sept. 1964: 85). Er waren 999 ernstig gewonden (997) en 3.146 licht gewonden (3.272). oOo DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 26 september tot 2 oktober werden er per dag gemiddeld 27.732 volledig en 11.411 gedeeltelijk werklozen gekontroleerd, hetzij een totaal van 39.143 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 393 volledig en een ver mindering van 930 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De lichte stijging van de volledige werk loosheid is te wijten aan seizoeninvloeden. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 625ste trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1.000.000 F gevallen op obligatie reeks 318 nr 215 en een lot van 250.000 F is gevallen op obligatie reeks 288 nr 624 De andere obligaties van die reek sen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 F.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2