SPORT ZWEMMEN „Romance rond artikel 17" Einduitslagen en Prijsuitreiking bij de Biijartvrienden ONZE ROEM (4) Aalst veroordeelt Jan de Lichte NATIONALE LOTERIJ 'T LAND VAN RIEM voert op een lachsucces zonder weerga op ZONDAG 24 OKTOBER 1965 te 20 u. MAANDAG 25 OKTOBER 1965 te 19 u. in de Schouwburg «Groen Kruis» Kaarten te bekomen in <«'t Land van Riem» vanaf 17-10-1965 BIUARTSPORT Volgens jaarlijkse gewoonte werd zater dag laatst bij de K.M. De Biljartvrienden café «Het Paviljoen» Grote Markt, te Aalst in een kader van een ruim en lekker avond maal muziek en dans, waaraan bijna vijftig disgenoten zich te goed deden, de kroon gezet op een seizoen van langdurige en strak volgehouden strijd en inspanning. Dat de dames zo talrijk opgenomen waren levert het bewijs van hun belangstelling voor de esbattementen van hun lieve echt genoten. Wij zullen ons bepalen met de voornaam ste overwinnaars op te noemen, rekening er mee houdende, dat de spelers in drie kate- gorieen verdeeld zijn en dat er in de loop van het jaar drie biljarttafels, namelijk vrij spel, spel in kader en drieband of over- band. Voor elke wedstrijd worden er aan de drie eerst gerangschikte van elke kate- gorie prachtige prijzen toegekend. Natuur lijk waren het voornamelijk de dames dan, die met poppelend hartje zitten af te wach ten op de keuze, die hen zal te beurt vallen. In 't vrij spel bleek René Temmerman nog steeds de vaandeldrager op de grote matchtafel voor M. De -Moyer. Op de kleine tafels waren het J. De Geyter en R. Boux die triomfeerden voor G. Francois en O Schelfaut. In het kaderspel bleek M. De Moyer de uitblinker voor A. Francois en F. Verhoe ven In drieband was ook .R. Temmerman de grote baas, voor F. Verhoeven en U. Le- compte, terwijl op de kleine tafels R. Van de Velde en O. Schelfaut (overhand) zege vierden voor J. Verhaegen en R. Boux Daarmee zijn de voornaamste overwinners gekend, die allen op een luidruchtig applaus werden onthaald. Voorzitter A. Van de Sompel dankte de milde schenkers, die geldelijk of in natura hadden bijgedragen om die rijk gevulde tafels met prachtige prijzen te kunnen aan bieden. Hij had ook de gepaste woorden van lof en hulde voor de laureaten en drukte de wens uit dat, zo mogelijk, met nog meer iever en strijdlust de in aantocht zijnde kampioenschappen zullen betwist worden. Het bestuur, met erevoorzitter R. Ver- geylen, voorzitter Van de Sompel, sekretaris R. Boux en penningmeester M. De Moyer aan het hoofd, mag met fierheid op de be komen resultaten terugblikken en met ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Het suksesvol verloop van dit intiem en vrolijk feestmaal brengt het verheugend be wijs van de hernieuwde vitalitet van onze Koninklijke biljartklub, die, wij mogen het nu wel zeggen, een erge deuk had opgelo pen ten gevolge van jammerlijke gebeurte nissen en enkele nijdige tegenkantingen, die alle falikant schipbreuk leden. Het genoegen over die wedergeboorte was dan ook dubbel groot, aan de viering kwam geen einde en men zegt maar dat is wel licht fel overdreven dat de vijftien man sterke achterhoede slechts te 6 u. het slag veld verliet. Wat er nu voor de eerst volgende dagen op de dagorde staat, willen we nog niet verklappen, maar waar wij wel mogen aan herinneren, dat een ander heuglijk feit zich in de naaste toekomst begint af te tekenen namelijk het veertig-jarig bestaan van de Koninklijke Maatschappij «De Biljartvnen- j den» Freddy TWEE AANKLACHTEN Wij hebben deze week twee aanklachten gehoord, waarin sportbeoefenaars op de korrel werden genomen. Eén voor de recht bank en één onder vrienden. De eerste in Dendermonde toen de renners moesten ver schijnen die verleden jaar betrapt werden op het bezit en het gebruik van doping, de tweede door de voorzitter van K.S.C. Den derstreek toen hij zijn renners toesprak na het wielerseizoen. Ja telkens waren er ren ners in betrokken. En terecht. Men kent de uitspraken. In Dendermonde werden voor het eerst «ware straffen uitgesproken tegenover BL- ROEPSRENNERS die opwekkende midde len hadden gebruikt. Gekende namen wa ren het. Maar geen maatstaven om iemand of een bepaalde naam te veroordelen, want men weet goed dat de andere profs niti te recht stonden omdat zij door de mazen glipten. Maar er werd een voorbeeld ge steld. Een stichtend voorbeeld voor jong en oud. Een lichtpunt in de doolhof die thans doorheen het wielerleven loopt. Zal deze uitspraak voor velen een wenk zijn.' Men rekent er op en het is zeer duidelijk dat de rechter dit heeft beoogd. Spijtig voor hen die als proefKonijn moesten doorgaan. Een harde les voor hen die op dezelfde weg vertoeven. Een troost voor 'lom Simp son die dus niet te laat was toen hij de kat de bel aanbond... De tweede aanklacht werd beluisterd door een dertigtal renners. Zij zaten niet m het beschuldigingsbankje. Zij moesten gevierd worden. Maar zij kre gen rozen zonder doornen. Van hun voor zitter die misschien wel vergat diplomatisch doorheen de moeilijkheden te slenteren, en daarom precies zeer hard was. De renners van K.S.C. Denderstreek bijna 150 in aantal hebben immers geen clubliefde meer. Sportbestuurder André Lootens en zijn medewerkers werken elke dag om hen meer voordelen te schenken. Op de vergadering waar een beroep werd gedaan op de clubliefde van de renners werd een nieuw systeem voor de bezoldi ging ingevoerd. Een lofwaardig imUatief dat alleen door de volharding en hot ver trouwen van de renners kan beloond wor den. Meer dan ooit klinkt dan ook de harde vraag of de wielerclubs nog zullen stand houden in de huidige wielrennerij. Of zij bestand zijn tegen het goud en de edelste nen van de extra sportieven? Wij zeggen ja, indien men het gepast middel vindt om de middelweg te bewandelen. Niet met deu ren in te beuken, maar met de renners aan te pakken langs zijn meest gevoelige zijde. zijn verantwoordelijkheid. Die twee aan klachten zullen dan ook hun doel niet mis sen. Hopen wij toch... VOETBAL Wal brengt de voetbalsport in de komen de speeldag. Voor Eendracht Aalst een te genstrevers die men met haar en huid moet kunnen uitschakelen, Evergem Cen ter is immers een bescheiden promotie- ploeg en kan Eendracht niet in gevaar brengen. Op papier althans want de voorbije we ken hebben ons geleerd zeer voorzichtig te zijn. In de avondwedstrijd tegen Jette werd uitgepakt met een nieuwe voorhoede Col, lijns, Martens, Denul en Pfaff. Een onge wone samenstelling alleszins, maar een be wijs dat hier het schoentje nijpt. En in de verdediging werd Vandenberghe terzijde gelaten en kreeg Mon Hooghe ein delijk zijn plaats toegewezen. Dat zijn aan- wijzigingen dat men het in volle ernst meent... Volharden gaat naar Gent. Tegen Stan daard heeft men natuurlijk weer dezelfde ploeg in het veld gebracht. Een elftal vol geestdrift en hoop dat de leidersplaats nog een tijdje recht zal blijven. Dirk Wellekens vertelde het ons nog toen hij voorspelde dat de kompetitie nog lang is en nog veel eisen zal stellen. «Ik stel mij niet in het koor van de supporters die nu al mosselen willen verkopen, alvorens de schuit aan de kade ligt. Wij zullen nog harde tegenstanders krij gen. Hoofdzaak is dat ons publiek met de dag groeit... Inderdaad en dat moet toch ook Adelaars denken tijdens het reisje naar Hofstade waar men een nieuw bewijs kan voorleggen van de vooruitgang in de voorbije weken. Indien de aanvallers er tenminste lust in hebben... De ploeg voor Hofstade: Corten Daelman De Moor, Casteur, Sonck, Van de Perre, Meert, De Coninck, Van Royen, Soetinck, en Paul Van den Eeckhout. BASKETBALL BLACK-BOYS TE GAST BIJ PALLAS GENT Het wit-zwarte team van het Volksplein reist zondag a.s. 17 oktober naar de 3de ge klasseerde Pallas Gent, die amper 2 punt jes achterstand telt op de ajuinen. Voor beide ploegen dus een zeer belangrijke wedstrijd. Indien de Gentenaren hun match tot een goed einde weten te brengen komen ze op gelijke hoogte met hun tegenstanders zo Black-Boys meester blijft in dit duel mag men gerust aannemen dat de kloof tus sen Viking Zele - Black-Boys en hun ach tervolgens, difinitief gemaakt is. In elk geval zal het er voor de Aalste- naars op aankomen niets aan het toeval over te laten en deze misschien doorslaggeven de wedstrijd met een fijn ajuintje te krui den, een feit waarin we hen (gezien hun momeenteel prima forme) volledig be kwaam achten. Met zeer veel interesse verwacht men ook in de Ajuinstad de uitslag van de voor hen zeer belangrijke wedstrijd Baasrode-Viking Zele. Slaagt eerstgenoemde erin Viking de eerste nederlaag van het seizoen toe te dienen, wat natuurlijk geen gemakkelijke opdracht is, dan zien we zondagavond Black- Boys de leiding delen met Viking. Nu het watersportseizoen ten einde is, past het dat we even een blik werpen op de activiteiten van de Aalsterse zwemclub NEPTUNUS. Aan alle zwemsportliefhebbers uit het land is het de laatste paar jaren opgevallen dat de initialen Z.N.A. steeds meer en meer te vinden waren in de al te schaarse persberichten over de wedstrijden. Dat de NILOS-trofee dit jaar aan Neptu- nus werd toegekend, is dan ook ten voile verantwoord want afgezien van de prestaties tijdens de sportweek is de lijst van de door Neptunus gedurende het voorbije sei zoen behaalde resultaten werkelijk indruk wekkend De topfiguur van de club is ongetwijfeld Carla GALLE. De resultaten die dit sym pathieke meisje in korte tijd behaalde zijn werkelijk buitengewoon en het is niet over dreven haar als de veelzijdigste Belgische zwemster te bestempelen. Een blik op haar palmares: Kampioene van Belgie en Belgi sche recordhoudster over de 400 m vier zwem wijzen; Kampioene van Belgie redden; huidige beste tijd over 400 m crawl zodat ze thans het 25 jaar oude record van F. Caroen bedreigt. Samen met ROMBAUT Danielle, andere leidster van de Aalsterse najades en die zelf de derde snelste tijd over 100 m crawl realiseerde, werd ze aangeduid in de nationale ploeg tegen Frankrijk (Brugge, april 65) en in Cardiff vestigde ze tijdens de zeslandenontmoeting een nieuw Belgisch record 400 m vier zwemwijzen in een 50 m- bad. Geen wonder dat door de Belgische zwem en reddersbond haar kandidatuur voor het olympisch team werd voorgedragen! Dat de uitzonderlijke tijden, door Car'.a gerealiseerd de prestaties van de andere clubleden enigszins in de schaduw stellen, ligt voor de hand. Nochtans zijn de verrich tingen van een aantal van hen zeer verdien stelijk en laten het beste verhopen vpor de toekomst Oordeel zelf: werden kampioene van Vlaanderen: D. Rombaut, C Galle. II Van de Maele en J. Hayaerts (ook Belgisch kampioen vlinderslag benjamins) Behaalden overwinningen in doortochten: C. Galle Roeselare; Bijl H. Hasselt, Mechelen en 1ste Belgische dame in Vlissingen; H. Van de Maele: Roeselare, Turnhout en Mechelen. R. Gale: Damme-Brugge. Van de andere «veelbelovende elementen» dienen nog vermeld: Bijl J. (2de in Beigisch kampioenschap vlinderslag miniemen) Bijl Hugo (jongste «haai» van Belgie), Renders, Schelck M„ Souvagie R., Van de Voorde J., Hayaert Linda, e.a. (Onder die e.a. schui len misschien nog betere elementen dan voornoemde maar de lijst wordt te lang!) Vermelden we nog dat de club houder is van vijftien records van Vlaanderen. Dat die plotse bloei van de club een oorzaak heeft is vanzelfsprekend Die oorzaak is ook niet ver te zoeken: op de eerste plaats een toegewijd bestuur met als spil een trainer, Willy HAECK die met een enorm door zettingsvermogen een moderne training heeft ingevoerd, basis van de spectaculaire opgang van de club. Op de tweede plaats komt de goede verstandhouding onder de leden die een uitstekende clubgeest waar borgt en dan mag misschien nog vermeld worden: het begrip van vele ouders van jeugdige zwemmers die bereid zijn de leden haar alle mogelijke zwemwedstrijden te voe ren en zo aan de club toelaten een belang rijke besparing op de transportkosten te Verwezenlijken want, en dat mag wel onder streept: zwemsport is een zuivere sport; be grippen als «doping», «corruptie» enz. zijn er onbekend. Evenmin als financiële weel de! Tot daar over de club. Om te sluiten nog een paar enigszins bittere opmerkingen. De stad Aalst bouwt op de Parklaan een groots opgevat sportcentrum waar ongeveer alle sporttakken zullen kunnen beoefend worden (liefst maar DRIE voetbalterreinen!) behal ve... de zwemsport! Dat hier een onlogische lacune Ontstaat ligt voor de hand: le) is de zwemgelegenheid in het Aalsterse absoluut onvoldoende. 2e) kan men zich geen ge schikter kader voorstellen om een olympisch bad in te richten. 3) zou de aanwezigheid van een dergelijke instelling de aantrek kingskracht van het sportcentrum en van het stadspark aanzienlijk verhogen. (Wie daar niet van overtuigd zou zijn moet maar eens even in Wetteren gaan kijken waar het zwembad het hoofdgedeelte van het sportcentrum is en waar op dit ogenblik druk gewerkt wordt aan een tweede, over dekt bassin!) 4e) een compleet sportcen trum zou Aalst nog meer bekend maken op sportief en toeristisch gebied met vanzelf sprekend een gunstig economisch resultaat. Laten wij de lijst der argumenten voor hier afsluiten en het tegenargument want er is is er maar één even onder de loupe nemen: de kostprijs van zon geval. Dat een modern vijftig meterbad enkele mil joenen zal kasten is een feit. Dat de stad Aalst en dit ogenblik m geen al te schitte rende financiële toestand verkeert is ook een feit. Dat de stad alleen niet kan opko men voor de realisatie van een project dat een gebied van 150.000 inwoners aanbelangt is eveneens een feit. De logische oplossing: een intercommunale. Ik meen ten andere dat het tijd wordu dat de randgemeenten, waaronder er enkelen met meer dan 10.000 inwoners ook op dat gebied hun verantwoor delijkheid zouden inzien! Het ware onrecht vaardig dit stadsbestuur, dat op velerlei ge bied blijk heeft gegeven van initiatief; ver antwoordelijk te stellen voor de huidige toestand. Bij de opening van de «Cultuur- week» werden er hoopgevende woorden ge sproken betreffende de realisatie van het Cultuurcentrum. Zou een volledig sportcentrum en zon der zwembad blijft het maar een poging alleen maar een droombeeld zijn? Ander zijds is het onloochenbaar dat Aalst een tijd van economische en culturele opbloei beleeft. Het zou onlogisch zijn indien de ECHTE sport bij uitstek het zwemmen ,van deze opgang verstoken zou blijven. Of heeft alleen de kijksport nog belang? Op een modern voetbalterrein, dat ook miljoenen kost, zijn er per slot van rekening slechts tweentwintig mensen die daadwerkelijk aan sport doen en... ervoor betaald worden; in een zwembad kunnen er per uur honderden de meest nuttige en gezonde sport beoefe nen en'... betalen ervoor! In ieder geval, indien onze streek wil be schikken over een olympisch bad, logische aanvulling van het bestaande bad en onmis baar element in een sportcentrum die naam waardig dan moet het initiatief van Aalst uitgaan. POSEIDON I In 1745 werd ons land bezet door de Franse troepen van Maurits van Saksen. De Fransen lieten de bestaande instellingen onaangeroerd, doch plaatsten ze onder een Franse Provoost-Generaal, belast met de handhaving der orde. Een krachtig bestuur ontbrak, daar de Fransen zich weinig aan interne kwesties gelegen lieten en hun krachten liever aan wenden tot verdere bezetting van Europa. Zo werd het einde van hun bezetting (1748) gekenmerkt door een vlaag van banditisme, mede veroorzaakt door de na- weeen van de plunderingen, der Franse mi litairen en overheden. Vooral de Kasseirijen van Kortrijk, Oudenaarde, de «landen» van Aalst en Dendermonde hadden hiervan te lijden. De totale uitputting van onze gewesten, maakten van de reeds talrijke asocialen en bedelaars, moordenaars en rovers. De meest doortrapte schurk van die armoezaaiers was ongetwijfeld de jeugdige JAN DE LICHTE. Hij was afkomstig van Velzeke, uit één van de plaltselijke bezembinders en manden- vlechtersfamilies. Op 21 jarige leeftijd had hij reeds een ganse troep zware jongens in zijn macht weten te krijgen. Het waren hoofdzakelijk rondreizende leurders en zigeuners, die toen «Egyptenaars» geheten werden. Deze lieden waren beroepshalve zeer goed bekend met de gewoonten van de boeren, die dan ook het voornaamste mikpunt wa ren van hun roverijen. In oorlogstijd heeft de relatieve rijkdom van onze boeren im mers steeds de sociaal misdeelden aange trokken gezien de behoefte. De ongelooflijke terreur door deze bende verspreid, was een gevolg van de haast, ma gische invloed van de hoofdman op zijn bendeleden. Het vonnis in 1748 te Aalst geveld geeft ons dan ook niet alleen een overzicht van de wandaden van Jan de Lichte zelf, maar wijst er tevens op dat talrijke moorden en rooftochten op zijn bevel door bendele den werden gepleegd. Deze baldadigheden hadden vooral de mensen uit onze streek tot slachtoffer. Niet alleen Aalst zelf, maar gans ons gewest tot in Nederbrakel toe, werd door hun geweten loze bandieterij geteisterd. Een plotse, maar drastische razzia stelde in 1748 aan deze terreur een einde. Het inheems bestuur, versterkt met Franse politietroepen, leidde een 100 tal misdadigers op, waaronder de toen 23 jari ge Jan de Lichte met al de kopstukken van zijn bende. Dit alles geschiedde op bevel en onder stuwing van de toenmalige Aalsterse raads- pensionarij, P.F. PYCKE (1721-1779) tevens eminent jurist. De functie van de raadspen- sionnaris kan althans op juridisch vlak, best worden vergeleken met deze van de huidige Prokureur des Konings. Hij leidde het on derzoek in de beruchte Assisenzaak. Hij formuleerde het vonnis, ondertekende het en gaf aldus opdracht het uit te voeren. Hij was het die zelf de bendeleider be geleidde vauit zijn cel in de toren van het Belfort naar het verhoog te midden van de Grote Markt, waar Jan de lichte geradbraakt werd. Inderdaad, het lag in de macht van deze Aalsterse funetionnaris de ZWAARSTE der straffen uit te spreken. Pycke stelde aldus een ijzingwekkend voorbeeld aan menig an der misdeelde, die het voorbeeld van Jan de Lichte wilde navolgen. De gerechtelijke bevoegdheid van de stad Aalst zelf, belichaamd door haar magi straat P.F. Pycke voorkwam aldus verdere terreur. Bevrijd kon onze stad ongehinderd haar vroegere bloei nastreven. K. BAERT: Lie. Mod. Gesch. SPECIALE STHUBERTUSTRANCHE 15e TRANCHE 1965 EEN SUPER HOOG LOT TIEN MILJOEN TWEE LOTEN VAN 2.000.000 F EEN LOT VAN 1.000.000 F EEN LOT VAN 520.000 F 5 loten van 200.000 F 20 loten van 100.000 F 80 loten van 50.000 F 100 loten van 20.000 F 300 loten van 10.000 F 500 loten van 5.000 F 2.000 loten van 2.000 F 5.000 loten van 1.000 F 50.000 loten van 400 F 49 troostprijzen van 20.000 F IN HET TOTAAL 60 MILJOEN IN 58.059 LOTEN 21 F Het biljet: 200 F Het tiende TREKKING OP 25 OKTOBER TE TURNHOUT TE KOOP OVERAL Postkantoren, Stations, Banken, Wisselagenten, enz... en ten zetel van de Loterij, ST-LAZARUSLAAN 12, BRUSSEL 3 P.C.R. 71.60

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2