2>c 1 @o omstreken Denderstreek reageert scherp tegen Ontwerp Van Reepinghen E. H. Pauwels aangesteld als pastoor immerzeei-Aaist op NEC SPE, NEC iViETU Voorkeur voor Dendermonde aanfluiting van Siudie Sodegec «Historische» bijeenkomst op het Aalsters Stadhuis KLEIN LOGBOEK NOTABEL VERZET EEN VOORBEELD OF HET GEVAL WANZELE-LEDE Btiehondefdduizend Belgen leven in het buitenland 80 0/0 der emigranten zijn Vlamingen Hartelijk onthaal Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 82 DONDERDAG 21 OKTOBER T965 2,50 F HET NUMMER Het Ontwerp Van Reepinghen krijgt in 't Land van Aalst af te rekenen met een wel notabel verzet, waarvan mag gehoopt worden dat het een doeltreffende parle mentaire uitloper zal krijgen in de Brusselse Wetstraat. Voor een vrijwel volledig bezette feestzaal heeft de h. Karei Fransman uit Ni- nove, als voorzitter van de studiekommissie die de ganse aktie wetenschappelijke- juridische allures gaf, een inderdaad zeer representatief gehoor mogen begroeten. In hun diverse betogen hebben noch Lie. Baert, noch Mter Willems, noch Re ferendaris J. Van den Bergh spijkers op laag water gaan zoeken. Men hanteerde de ganse affaire met doorslaande argumenten waarbij de logica en het streekbe- lang primeerden. Referendaris J. Van den Bergh liet overigens geen twijfel bestaan omtrent de verwachtingen die alhier worden gesteld Prijzenswaardig, en zeker te Aalst, was de bezorgdheid de publieke opinie te bespelen, wars van alle partijpolitieke bijbedoelingen. In diverse uitgaven van dit blad werd reeds voorheen, en nog zeer recent, uit voerig geschreven over de Aalsterse bezwaren tegen hogervermeld ontwerp. Deze enkele indrukken naar aanleiding van de geslaagde verweer-bijeenkomst mogen dan ook voorlopig volstaan. Het woord is nu aan de parlementairen uit de streek. Zeer terecht wordt in het verdienstelijke «Werkdokument voor een gezond Rechtsherstel in Aalst en de Denderstreek» gewezen op wat een frappant gebrek aan koordinatie wordt genoemd tussen de verschillende staatsdiensten hier Justitie en Openbare Werken wanneer men het zg. Ontwerp Van Reepinghen (met betrekking tot de Denderstreek) gaat toetsen aan het «Richtplan voor de Ontwikkeling en de Ruimtelijke Ordening van de DENDERSTREEK». Gebrek aan koordinatie inderdaad waarbij reeds de vraag rijst of men van meet- af dit wetenschappelijke Richtplan maar liefst naar ministriele archieven gaat ver wijzen. Bij de eerste gelegenheid wordt inderdaad niet het minst rekening gehou den met de besluiten van de Sodegecgroep. De toepassing van het Ontwerp Van Reepinghen in zijn huidige vorm, zou, steeds voor wat onze streek aangaat, dan ook een aanfluiting betekenen van voormelde studie. Een sprekend voorbeeld moge dit zeer duidelijk illustreren Terwijl het m de normale lijn ligt van de toekomstige herstructurering van de gemeentegrenzen dat bv. mettertijd de gemeente Wanzele zou fusioneren met Lede zoals het Richtplan met reden vooropstelt is men er, in het Ontwerp Van Reepinghen in geslaagd datzelfde Wanzele te voegen bij het kanton Wetteren, dat buiten de Denderstreek ligt. Het moge als voorbeeld volstaan voor de zelfs niet geinteresseerde leek en man van de straat. In een optiek van de Vlaams-Waalse verhoudingen moge ook worden aangestipt dat zoals hier reeds vroeger werd gemeld oorspronkelijk ook de afschaffing van het kanton Herzele werd voorzien, met ca. 47.000 bewoners, en dit terwijl in Wallonië kantons met amper 5.000 inwoners behouden bleven. De parlementaire aktie van Kamerlid Roger Otte, in samenwerking met de be trokken gemeenten (Burst, Haaltert, Welle, enz.) heeft dit evenwel kunnen voor komen. Na een wereldreis die hem in alle delen van de wereld heeft gebracht en tijdens dewelke hij een bezoek heeft gebracht aan de Belgische kolonies in de vreemde, heeft de Belgische Scheutistenpater Verthé uitge maakt dat 300.000 landgenoten in de vreem de leven en werken. De meesten onder hen hebben hun land verlaten om elders wat meer geluk en wel vaart te gaan zoeken. Hij vergelijkt hen met de Spanjaarden en Turken die zich in Belgie komen vestigen om hier hun kans te beproe ven. Maar er zijn daarnaast ook de idealis ten de pioniers van Kongo, de missionaris sen, de kolonialisten, de leden van de dien- ion voor ontwikkelingshulp, de lekenapo' telen en vele anderen. Er zijn tenslotte ook de zeelieden, de geleerden, en, hoe kan het anders, zij die een doorgaans bewogen ver leden willen ontvluchten. De Belgische uitwijkelingen treft men zo wat overal in de wereld aan. ofschoon er bepaalde streken zijn waar zij, meestal uit ekonomische overwegingen, het meest sa menhuizen. De voorkeur van de Vlamingen blijkt uit te gaan naar Zuid-Afrika, terwijl de Walen eerder de provincie Québec in Canada schijnen te verkiezen, blijkbaar om dat zij daar hun eigen taal terugvinden. Tenslotte is er Kongo dat ontegenspre kelijk een grote aantrekkingskracht op de emigranten uitoefent. Zulks kan verklaard worden door de talrijke historische banden die dit land met Belgie binden. 55.000 in de Verenigde Staten, 37.000 in Canada en 35.000 in Centraal Afrika. In werkelijkheid vertegenwoordigt dit al gemeen totaal slechts een minimum. Men mag het aantal Belgen die hun vaderland de rug hebben toegekeerd zeker op 300.000 rekenen. Wat het aantal Belgische missio narissen in het buitenland betreft, schom melt hun totaal rond 8.840. Een andere merkwaardige konklusie van Pater Verthé is wel dat 80 7- van al deze uitwijkelingen van Vlaamse afkomst is. de overige 20 7c zijn Walen, verhouding die volgens hem te wijten is aan de tot voor enkele jaren in ons lknd bestaande ekono mische en sociale toestanden. Na een studie te hebben gemaakt van de diverse beroepen die de betrokken landge noten m de vreemde uitoefenen, evenals van hun materiele bestaansvoorwaarden, on derstreept hij dat de meeste van onze uit geweken landgenoten doorgaans fel ver knocht blijven aan hun geboorteland er zich zefls na verloop van jaren riog als vreemdelingen blijven voelen in hun nieuw vaderland. Daarom komt Pater Verthé tot de vast stelling dat Belgie niets mag onverlet laten om de banden die onze landgenoten ver buiten onze grenzen met het vaderland bin den te handhaven en bovendien zoveel mo gelijk en met allerlei middelen het kontakt met die mensen te bewaren. QQSTVLAAMSE RECREAïlEDüMEiNEN Binnen afzienbare tijd zullen de Oostvla mingen zich kunnen vermeien in een nieuw recreatiedomein gelegen te Wachtebeke ca. 25 km. van de stad Aalst verwijderd. Voor de aankoop van dit uitgestrekte do mein, 228 ha. met o.m een kasteel met park, 2 woningen en 15.000 kanadabomen, werd in een wijziging aan de provinciebegroting voor het dienstjaar 1961 een vermeerdering voorzien ten bedrage van 81 miljoen. Het domein biedt het beeld van een ty pisch Oostvlaams landschap en behoorde voordien toe aan de dames Louise en Ga- brielle Breuvart en de h. Alfred Breuvart uit Tourcoing. In de verantwoording van de keuze van dit domein wordt de nadruk gelegd op de centrale ligging t.o.v. het belangrijkste deel van de provincie. Alleen dit men mag hopen dat van pro- vinciewege men in de toekomst wat minder karig zal zijn bij het verlenen van toelagen aan het toeristisch centrum van Geraards- bergen, dat tot dusver hoofdzakelijk uit de bescheiden stadsgelden werd gefinancierd. Ca. 81 miljoen voor een noordelijk gelegen recreatiedomein is wel goed, bijaldien men dan ook oog heeft voor de recreatiemogelijk heden van de bewoners uit het zuiden van de Denderstreek. En de zuidelijke Denderstreek wordt én door Staat én door provincie nogal zeer stiefmoederlijk behandeld. Zodat men niet ten onrechte in die Zuid-Oostvlaamse uit hoek aan 't morren gaat. JEUGDRAAD De stedelijke Jeugdraad van Aalst hield zijn statutaire algemene vergadering woens dag jl. in de feestzaal van het stadhuis. De h. T. Van den Driessche, lie. LO sprak over het onderwerp Jeugdbeweging en sport waarna een ruime gedachtenwisseling volgde. TENTOONSTELLING TE LEDE Op uitnodiging van Open Kring exposeert kunstschilder Etienne Le Compte in de Bon te Os te Lede. Gans de wijk Immerzeel had de handen in mekaar geslagen om onder de vorm van een ware kleurenpracht van bloemen, op schriften en vlaggen, zijn nieuwe herder E.H. Antoon Pauwels, van bij zijn aanstel ling te overtuigen van hun grote sympatic Reeds als proost had E.H. Pauwels er alle I harten weten te veroveren door zijn toe wijding en gemoedelijkheid, zodat het ge moed van alle Immerzeelnaars een en al vreugde was van het ogenblik af dat E.H Pauwels ook als hun nieuwe pastoor werd aangesteld. De nieuwe herder werd ter hoogte van de Koestraat afgehaald door burgemeester Blanckaert en de afgevaardigden van de wijk Immerzeel. De optocht werd gevormd met de fanfare «Kunst en Vermaak», ruiters Zowat 141.000 Belgen leven in de verschil lende West-Europese landen en achter he' IJzeren Gordijn. Terwijl het aantal Belgen die naar Engeland, het Groot-Hertogdom en naar de Oosterse landen zijn uitgeweken zo goed als onbekend is, meent Pater Verthé dat zowat 10.000 landgenoten vertoeven in de Duitse Bondsrepubliek, 100.000 in Frank rijk, 25.000 in Nederland, en 3 000 in Zwit serland. In Afrika, Canada, de Verenigde Staten, Latijns- en Zuid-Amerika, Australië Nieuw-Zeeland en in het Verre Oosten treft men in totaal 148.000 Belgen aan, waarvan VESTIGING NIEUWE SPINNERIJ IN DENDERSTREEK Amerikaanse prospecties Amerikaanse industriëlen hebben laten in formeren omtrent de infrastructurele moge lijkheden met het oog op de eventuele ves tiging van een spinnerij in Oost-Vlaaruleren meer bepaald in de Denderstreek. Desgevallend zou hiermede een tewerk stelling van 122 werknemers gepaard gaan Bij de aanvang van de plechtige aanstelling van E.H. Pauwels, als eerste herder van de parochie St Jan Immerzeel, werd deze verwelkomd door burgemeester Blanckaert en personaliteiten. van de Christelijke organisaties van de parochie St. Jan Immerzeel in de ere van E. H. Pauwels. (Cliché Het Volk) (Cliché Het Volk) groepen, voetbalploeg en afvaardigingen van alle christelijke organisaties. Aan de kerk werd E.H. Pauwels toege sproken door de h. Cammu, voorzitter van de kerkraad,-waarna de sleutels van de kerk werden aangeboden. De kerk wa» tot in de nok gevuld toen deken De Vos de aanstelling deed, met als getuigen E.H. Kanunnik Claeyssens uit Bel lem en E. H. Govaert, pastoor te Lede Aan de nieuwe herder werden talrijke geschenken overhandigd, waarna in het so ciaal centrum een ontvangst werd gehouden voor alle inwoners van de parochie, met toe spraken door Willy Troch, voorzitter van de KWB, mw De Baere, namens de KAV. juffr. Janssens name de VKAJ en de h Bosteels namens de Vriendenkring.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1