Park Terlinden Vrouwenkroniek - Vlaamse prebiemen jï 5 5 MET ETRIMO GEEN RISIKO! NOS CHIFFONS B< brengt ter kennis van zijn geacht klienteel dat met ingang van 1 oktober de appartementsprijzen voor zijn nieuwe Aalsterse werf, het werden vastgelegd. Wij danken langs deze weg de talrijke kopers die ons reeds spontaan hun vertrouwen hebben geschonken, en houden er aan hen te bevestigen dat de uitzonderlijke lanceerprijs waarvan zij hebben genoten, voor hen behouden blijft Onverminderd zetten wij de verkoop voort van onze prachtige appartementen in een privé-park van 6 hektaren. met één slaapkamer met twee slaapkamers met drie slaapkamers vanaf 380.000 Fr. vanaf 485.000 Fr. voorlopig uitverkocht Inlichtingen ter plaatse, Raffelgemstraat, alle dagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 20 u., ook 's zaterdags, of telefonisch 299.37 en 299.38. KEUKENGEHEIMEN de stukjes niet zo gemakkelijk uit de hand glijden. Denkt U er ook aan, werkhandschoe- Vanillestokjes kan men op tweeërlei nen altijd een maatje te groot te kopen manieren gebruiken. Voor een vla of pud Handschoenen, die tijdens het werk knellen ding kan men de stokjes gewoon aan de worden vlug een ware kwelling, melk toevoegen, waarna deze langzaam aan de kook gebracht wordt. De stokjes worden dan zogenaamd «afgetrokken.» Voor het bereiden van een gevanilleerde boterroom (crème au beurre) moet men de stokjes overlangs splijten en er het merg uitschrappen. Dit merg wordt dan bij de bereiding gevoegd. Na een vermoeide dag is het goed de voeten eens extra te verzorgen. Geef ze na het voetbad eens een massagebeurt met voetbalsem. Eerst masseert ge de hele voet vanaf de tenen tot de hiel. Dan komt elke teen afzonderlijk aan de beurt, waarna ge tot slot de hiel en de enkel een flinke kneedbeurt geeft. Daarna poedert ge uw on Wanneer men een stokje in de melk laat derdanen met taikpoeder. Na zon behande aftrekken, wordt dit na het gebruik met ,jng zu„en njet a„een fJe VQeten maar ook water afgespoeld, afgedroogd en in suiker uze,f ontspannen zijn. bewaard. Daarna kan het nog één keer ge bruikt worden. We kunnen het tamelijk dure vanille stokje ook vervangen door de veel goed kopere vanillesuiker. De smaak is dan toch minder fijn, omdat vanillesuiker kunstma tig wordt bereid. KLANKJES UIT DE MODEWERELD WARME HOOFDEN Dat de modisten na wereldoorlog II wei nig sukses hebben geoogst bij onze jonge vrouwen bewijst het groot aantal dames dat Heeft U geen koelkast en wilt U een 26115 bli felle kou nog blootshoofds loopt rauwe gehakte biefstuk toch even bewaren? Waarschijnlijk daarom trachten de hned Doe het vlees dan mét het papier er nog ontwerpers nu de tienerjeugd ervan te over omheen en zonder zout in een plastic zakje Zuig de lucht eruit tot het plastic strak omheen het pakje vlees sluit en maak het zakje zo goed mogelijk dicht. Zo kunt U dergelijk vlees één dag bewaren zonder dat het een minder fris uiterlijk aanneemt of dat er kostelijke vleessappen verloren gaan. Gehakte biefstuk langer dan 24 uur bewaren is sterk af te raden. Appels zijn zeker lekker en gezond tuigen, dat een hoofddeksel toch het puntje van de «i» van het toilet is. Voor deze jeugd echter geen kostbare hoe den, maar wel leuke pittige petjes en mut sen. Uit Duitsland komt de soldateske Hin denburg-Ludendorf-pet, beter bekend onder de naam prins Heinrich-pet. Zij wordt zowel door de jongens als de meisjes gedragen Vaak in combinatie met de caban, dat pronk stuk van de marinestijl, dat vorig jaar piot- maar ze mogen toch niet even hoog worden sclmg naar de top kwam. gewaardeerd al6 sinaasappelen en andere citrusvruchten. De voedingswaarde van ap Dan is er de «beat-pet». Vrouwelijker en ook eleganter dan de eerste en met wat pels is geringer evenals het gehalte aan Franse esprit. Zij is gemaakt van fluweel vitaminen. Dit neemt echter niet weg dat en lak, gegarneerd met twee lakknopen. een appel een smakelijke en gezonde vrucht is, waarop het gebit zich goed kan oefenen Overigens schijnt men thans bezig te zijn speciale vitaminenrijke appels te kweken. NUTTIGE WENKEN Een ideaal middel tegen tochtige ven sters of balkondeuren zijn schuimrubber snippers, die men heel goedkoop kan aan schaffen. We stoppen daarmee een zelfge Vindt de tiener de pet voor haar te kin derachtig, dan kan zij goed gemutst het koude jaargetijde ingaan. Want ook in de mutsen wemelt het van nieuwe stijlen en vormen. We zouden niet in de twintigste eeuw leven als de astronautenhelm niet tot de verbeelding van de ontwerpers had ge sproken. Een groot aantal mutsen van Fran se makelij is op deze helm geinspireerd Veelal wordt zo'n muts gemaakt van gemê De meeste modellen zijn eenvoudig van lijn, niet al te omvangrijk en worden tame lijk hoog op het voorhoofd geplaatst, zodat er wat van het kapsel te zien blijft. Ook hier zijn er evenwel modellen die aan de ruimtevaarders doen denken, t.t.z mutsen, die tot onder de kin reiken en dus alleen de ovale vorm van het gezicht vrij laten. Het spreekt vanzelf dat men onder de bontmutsen een groot prijsverschil aantreft De prijs wordt uiteraard bepaald door de gebruikte bontvelletjes. Maar een vrouw, die haar bontmuts weet te dragen, zal er ook met een van konijnevelletjes charmant uit zien. Voor bonthoeden worden over het alge meen alleen edele bontsoorten verwerkt seal, nerts* wasbeer worden hiervoor in mooie pasteltinten geverfd. Minder kostbaar maar toch nog duur, zijn de pittige wit zwarte hoedjes van konijnebont en bever Alles tezamen een mode, waaruit eenieder zijn keuze kan doen en met een goed be schut warm hoofdje de felste koude kan trotseren. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN ZELFS TEGEN NAALDHAKIES Zelfs naaldhakken van damesschoenen, de zo gevreesde tuigen voor mooie vloeren zijn niet in staat ook maar de geringste beschadiging aan te brengen op een nieuw soort vloer van Amerikaanse vinding. De vloer wordt gemaakt van een hout soort die even fraai als hard is. Dit «atoom hout» is met de hulp van kernenergie zo sterk verduurzaamd en veredeld dat het vrijwel onverwoestbaar geworden is. Het veredelde hout kan elke gewenste kleur krijgen. De bedoeling is de nieuwe houtsoort ook te gaan gebruiken voor meu beien. Het kan massief en als fineerhout worden verwerkt. Vijftig Amerikaanse bedrijven nemen deel aan praktische proeven. Het «atoom hout» is nog niet in de handel. kieren. naaide en kleurige plastic-rol tot aan dr Icertl wolvilt en sluil kruiselings onder de rand toe vol en leggen deze rol tegen de kin met enkele drukknopen. Uit Londen komt tenslotte de «Micky Mouse»-muts. Deze sluit evenals bovenge noemde helm onder de kin en houdt dus de oren heerlijk warm. De ovale opening om sluit het gezichtje volkomen. Gemaakt var. zwart viltdoek en opgeplakt met witte mop pen doet dit mutsje ons werkelijk aan het Binnenkort zullen veel huisvrouwen die vaak met hun handen in zeepwater ko men, weer last krijgen van pijnlijk gespron gen handen. Weet ge dat ge dit euvel kunt voorkomen door gummi huishoudhandschoe nen ie dragen Als ge hier eenmaal aan ^p^ïeke'mmS" denken gewend bent wilt ge ze niet meer missen Wel moet ge bij de aankoop ervan hand schoenen vragen die tegen heet water be De jonge en ook de oudere vrouw, die maar niet tot het besluit kan komen zich een stand zijn. En het best voor de afwas zijn geklede hoed aan te schaffen, kan ook dit die handschoenen die in de palm zijn ge jaar weer naar hartelust haar geliefde bont ruwd. Met die exemplaren zullen we niet muts dragen. Deze praktische warme hoofd zo gauw iets van het servies breken, omdat bedekking blijft z:ch handhaven Indien U naar Brussel gaat, laat dan niet na uw stoffen te gaan kiezen bij Franse stoffen - Luxestoffen De nieuwste Parijse kollektie ligt er ter uwer beschikking. Grétrystraat 38 (bij de Beurs) tel. 18.19.66 Louisalaan 191 (bij Baillistr.) tel. 48.79.24 Onze Waalse en Franssprekende landge noten leven met illusies. Na het electorale resutaat van 23 mei jl. dachten zij de klok van de tijd te kunnen terugzetten. De over winning van le Front Democratique Franco phone te Brussel samen met de Parti pour la Liberté et le Progrès, die zowel in Wal lonië als in de Groot-Brusselse agglomeratie een succes boekten gaven hen de dwaze gedachte dat het getij gekeerd was, en zij zich terug een cultuur-imperalisme konden veroorloven. Ook in Vlaanderen hadden andere motie ven dan het Vlaams bewustzijn gespeeld. De PVV had er een sterk succes geboekt, alhoewel het veel gematiger was, maar de Vlaamse PVV had zich ook bij het program ma van het Vlaams Liberaal Verbond ge houden. Ondertussen wezen zekere tekens op een sterke Vlaamse subtiliteit. De Franse preken te Knokke, het geval Van Steenkiste, het IJzertorenincident. De gevallen werden van de extremistische kant nogal sterk opgeblazen, doch niemand mag ontkennen dat ze de doorsnee-Vlaming gans onberoerd laten. En dit is nu juist een van de zwaartepro- blemen in Belgie. De Nederlandsonkundige francophonen krijgen hun informaties langs hun bladen, opgemaakt door Nederlandson kundige of nog slechter door journalisten die aan francolatrie lijden. Zo komt men tot een steeds verdere dovemansgepraat. Walen en francophonen willen de druk van de taalwetten verzachten of negeren deze wetten eenvoudig. Het beeld van de 300.000 Vlamingen en vooral jonge Vlamingen, die tweemaal te Brussel opstapten, is reeds in hun geheugen vervaagd. Zij drijven de spitsvondigheid zo ver zelfs op internationale rechtshoven be roep te doen om de taalwetten hun effekt te ontnemen. Dr. Maurice van Haegendoren in zijn bro chure «The Flemisch Mouvement» ziet de Vlamingen als minder prikkelbaar, ze zijn apathieker en trager in hun reacties dan hun Waalse landgenoten. En nu is de reactie daar, en uil de meest krachtige bron. De eerste die reageerde was prof. Hulpiau, voorzitter van het ACW, de algemene vereniging van de christelijke ar beidersorganisaties van Belgie Op de sociale week van september ji. ver klaarde hij dat taaiweiiep gewone wetten zijn en dienen toegepas». Hij verwittigde de regering geen afbreuk te doen aan de taalwetten. En nu komt er nog een veel sterxere ver klaring. Op het kongu.n de CVP jon geren te Brugge heeft de voorzitter van de Vlaamse vleugel een zeer duidelijke verkla ring afgelegd. Nu is er geen weg terug meer. Ook deze regering is geengageerd, de CVP is de sterkste partij van de regering en deze partij steunt voor twee derde op haar Vlaam se vleugel. Het spijt ons voor onze Wqalse broeders, maar ze zullen moeten leren fair play spelen. Besturen tegen de Vlamingen in Belgie gaat niet meer, zij zijn in d meerderheid en willen deze geaffirmeerd zien. En nu nog een laatste opmerking, onge lukkig houden veel jonge Vlamingen van veel geschreeuw en weinig wol, ze zullen eens moeten leren waar de beste wol aan wezig is, waaruit de toekomst van hun volk kan geweven worden. M. DE BISSCHOP Wij laten tot illustratie, in ex-teuso de tekst volgen van de verklaring door de heer Senator Van de Kerckliove in naam van de Vlaamse vleugel van de CVP. Ik heb de gelegenheid, als voorzitter van de Vlaamse vleugel, enkele verklaringen af te leggen. 1. Deze regering stelt zich tot doel om een gezonde samenwerking tussen de twee cultuur- en volksgemeenschappen tot stand te brengen en in grondwettelijke bepalingen te omschrijven. Sommigen menen dat de tijd voor de afbouw van de taalwetgeving is aan gebroken. Een poging in deze richting ware al genoeg om het doel dat de regering zich stelt, onbereikbaar te maken. 2. De taalwetten zijn meer dan gewone wetten. Het zijn basiswetten voor de Bel gische samenleving. Ze verdienen niet alleen eerbied, maar ook volledige, nauwkeurige er, spoedige toepassing. 3. Er is een orgaan dat over deze toepas sing moet waken en verbeteringen kan voor stellen de Commissie voor taaitoezicht. Er kan geen sprake zijn, om deze commis sie die in volle onafhankelijkheid moet kunnen oordeien, van haar zelfstandigheid uitgerust worden met de nodige personeels- of van haar opdracht te beroven. Zij moet bezetting. Zij heeft een uitgebreider werk terrein dan het departement van Binnen landse Zaken en is aldus hiervan onafhan kelijk. 4. Sommigen dromen ervan om langs de weg van een internationaal «alibi» de Vlaam se verworvenheden en de vrucht van meet dan 100 jaar strijd in gevaar u- .brengen; zij vergissen zich. Een dergelijkebnderne- ming kan slechts de onderbouw van de Be; gische staat in gevaar brengen. 5. Wat de commissie voor communautaire betrekkingen betreft, hopen we dat de na tionale partijen er Vlamingen, ook vooi Brussel, zullen afvaardigen, die de betekenis van de Vlaamse Beweging waarderen. Ik het alle reden om te verwachten dat daaraan voldaan wordt. 6. Er zijn drie voorname werkzaamheder die aan de basisteksten voor de grondwets herziening moeten voorafgaan DE EERSTE de culturele autonomie met de hoop dat ze uitgebreider kan worden ingevolge een cultureel akkoord tussen alle Vlamingen van elke opinie. DE TWEEDE de decentralisatie en d< deconcentratie. DE DERDE een nieuwe gerechtelijk! taalwet, speciaal wat het Hof van Verbre king, het Hof van Beroep en de rechtbanken van Brussel betreft. 7. Het knelpunt van de Vlaamse beweging ligt te Brussel. Al onze aandacht moet naai dit crisispunt gericht worden. 8. Wij hebben vertrouwen in de CVIJ mi nisters. Samen met hen zal de Vlaamse CVI de conclusies van haar kongressen uitvoerei het land een vernieuwd uitzicht geven ei de nationale verstandhouding en verzoeninj bevorderen. Myxomatose in Osbroekbos te Erembodegem Tijdens een jachtpartij in het Osbroekbos te Erembodegem werden enkele konijnen aangetroffen die klaarblijkelijk tekenen van myxomatose vertoo'nden. Onmiddellijk werd door de burgemeester van Erembodegem een besluit uitgevaardigd waarbij het bos verboden werd voor andere dieren. Het stadsbestuur van Aalst werd eveneens op de hoogte gesteld van de getroffen maat regelen. Dit is de tweede keer in enkele jaren tijds dat deze plaag zich voordoet m dit uitgestrekte bos. WEKELIJKSE BALANS DER VERKEERSONGEVALLEN ELF DODEN IN AFGELOPEN WEEK Tijdens de periode van 11 tot 17 oktobe 1965 heeft de rijkswacht 1.408 verkeerson gevallen vastgesteld. Bij deze ongevallen werden 11 personei ter plaatse gedood, 182 ernstig en 690 lich gekwetst. Tijdens het weekeinde hadden er 463 vei keersongevallen plaats, met 2 doden te plaatse en 59 erg gewonden. VA DO 1 YR 1 ZA 1 I li li II WELLE VERLIEST INWONERS MAAR WIL HEN TERUG Welle heeft een administratief jaar afge sloten. Met een jaarverslag dat niet roos kleurig is. Noch op financieel plan, noch op het terrein van het bevolkingscijfer. De bevolking is immers met een kleine dertig mensen teruggelopen. De oorzaken worden even vlijtig opgezocht. Een ervan het grote gebrek aan huurbare woningen en bouwklare gronden. Ruim 60 van de ge zinnen gevormd door Wellenaars, moeten bij hun huwelijk uitwijken naar andere ge meenten omdat voor hen geen plaats is. Onmiddellijk werden oplossingen overwo gen. Tegen einde 1967 komt alles klaar een complex van Kleine Landeigendommen voor 84 huizen, een gemeentelijk initial I waarbij 54 bouwpercelen klaar komen n een privé initiatief van een Aalsiers art n tekt die 30 sociale woningen wil oprichten DE WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsvoorzienin deelt mede Tijdens de week van 3 tot 9 oktober wei den er per dag gemiddeld 28.949 volledi jen 11.857 gedeeltelijk werklozen gekontro leerd, hetzij een totaal van 40.806 werkli zen. Vergeleken met de vorige week wer een vermeerdering met 1217 volledig e met 446 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De vermeerdering van de volledige werl loosheid bij de mannen doet zich voornam) lijk voor in de sector metaal, terwijl de vei hoging bij de vrouwen het gevolg is de seizoeninvloeden (hotel-spijshuizen). De stijging van de gedeeltelijke werkloo heid, die alleen de mannen treft, is grotei deels te wijten aan de schommelingen de werkgelegenheid in de kolenmijnen het Kempische Bekken, alsook onder de dol werkers en scheepsherstellers van de have van Antwerpen. ooo LOTENLENING 1953 Bij de 653e trekking van de Lotenleniï 1953 is een lot van 1.000.000 F gevallen obligatie reeks 1799 nr 1000 en een lot vs 250.000 F is gevallen op obligatie reeks 3é nr 471. De andere obligaties van die reeksen zij terugbetaalbaar tegen 1.000 F. PRC Dor 21 steil VRI. 20 film ZAT 20 jeug Vc het M\ nin uitbi Van Hagc van ren bouw verbt straa B van bouw Oscai seises delsh straa van bouw straat in Fo van verbo De R straat plaats wen Costei I bouwe

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2