Vt en omstreken Missiezondag Postzegel bestaat 125 jaar Zuidelijke Denderstreek roert zich Carrousel. KLEIN LOGBOEK U, NEG SPE, NEC MBTU Prijzen werkelijk zonder konkurrantie «(Alerte DE KEIZER» Vla~nderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Rowland Hill voerde hem in 1840 in Engeland in - Ier ontdekte perforatie Aai ster se raad vergaderde HONGKONG HET AVONTUUR... Robert en Bertrand achterna... Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 83 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER «Uw plicht is het in de eerste plaats te bidden opdat God steeds meer missio narissen over de wereld mag uitzenden en uw tweede plicht is, dit uitgelezen korps van priesters met de noodzakelijke hulpmiddelen te ondersteunen.» Schrijft Paulus VI De missie, d.w.z. de apostolische inspan ning om aan iedere mens en aan ieder volk het licht van het Evangelie te brengen, is noodzakelijk. Tegenwoordig evenzeer als in het verleden. Tegenwoordig zelfs méér dan in het ver leden, omdat de betrekkingen tussen de mensen over de gehele wereld zijn toege nomen, omdat de gewetenskrisis in de har ten der mensen zich heeft toegespitst, omdat er een grote behoefte gekomen is om de ware zin van het leven te ontdekken en omdat de mogelijkheden en de verantwoor delijkheden zijn toegenomen bij hen, die de boodschap van de openbaring bezitten, om deze aan allen mede te delen. Deze dienst van de christelijke waarheid, deze heilsbediening, door Christus toever trouwd aan de Apostelen en met hen aan het volk Gods, is dringend en noodzakelijk. God heeft gewild dat Zijn heilsplan werd toevertrouwd aan de prediking en uitge voerd door het apostolaat van uitgekozen mensen de Herders, de Missionarissen. Nog steeds geldt de oude formule in haar dra matische betekenis alleen in de Kerk is het heil gelegen. De ontdekking van de waarden, die ge legen zijn in de niet-christelijke godsdien sten geestelijke waarden die alle achting verdienen alsmede het feit dat men in deze waarden een mysterieuze aanzet ziet voor het volle licht van de Openbaring, mag voor de Kerk geen aanleiding zijn om haar apostolaat stil te leggen; veeleer moet de Kerk zich daardoor bemoedigd en aange spoord voelen. De erkenning dat God nog andere wegen heeft om de zielen te redden die zich be vinden buiten de lichtbundel der heilsopen baring, door Hem op de wereld gericht, machtigt de kinderen des lichts niet om de toepassing van deze geheimnisvolle heils economie aan God alleen over te laten, door af te zien van het werk om het ware licht te verspreiden. Dit machtigt hen evenmin om zich ont slagen te achten van het afleggen van ge tuigenis, van het martelaarschap, van de overgave van zichzelf aan deze medemensen die buiten hun schuld «in de schaduw van de dood gezeten zijn». Ja, geliefde zonen, wezenlijk missionaris is de roeping, het brandend verlangen van de door Christus gestichte maatschap pij om Zijn verlossingswerk tot aan het ein de der tijden op aarde voort te zetten. Onophoudelijk weerklinkt in de Kerk dit woord van Christus, dat het ritme van haar voortgang bepaalt, en dat des te dieper in ons hart gegrift staat omdat het de laatste opdracht is die de Meester voor zijn terug keer naar de Vader gegeven heeft «Gaat dus en maakt alle volkeren tot mijn leer lingen en doopt heh in de naam van de Vader en de Zoon en de H. Geest, en leert hen te onderhouden alles wat ik U bevolen heb. Ziet, ik ben met U alle dagen tot aan de voleinding van de wereld.» (Mt. 18 19-20) PAULUS P.P. VI Met de uitgifte van een bijzondere post zegel van ongewoon formaat, herdenken de meeste posterijen dit jaar een gedenkwaar dige historische gebeurtenis. In het jaar 1840 voor 125 jaar dus voerde Sir Rowland Hill in Groot-Bnttannie de eerste postzegel in. Dat betekende meteen de ge boorte van het veelkleurig strookje dat niet meer weg te denken is uit het postverkeer en evenzeer het «jachtobjekt» bij uitstek vormt voor de talloze verzamelaars uit ge heel de wereld. Alhoewel het aan Sir Rowland Hill te danken is dat onze brieven thans versierd met meerkleurige zegels de wereld rondrei zen, toch was hij het niet die het postwezen heeft ontdekt. Deze verdienste moeten we toekennen aan Monsieur de Velayer, staatssekretaris onder Lodewijk XIV. In 1653 verkreeg deze het voorrecht in Parijs een stadspost in te rich ten. Om in die tijd een brief aan iemand te verzenden voerde hij een systeem in waarbij werd bepaald dat de afzender één cent als port moest betalen. Daarvoor mocht hij dan een «billet de port payé» op de brief plakken, biljet dat hij zelf moest ont werpen en waarop hij op de voorzijde de datum van afgiflte mocht schrijven, pit systeem hield evenwel maar enkele jaren stand. Ook elders waren er voorlopers van de postzegel die Sir Hill tenslotte een triomftocht door de ganse wereld zou be zorgen. Drie jaar na Groot-Brittannie voerde Bra zilië hem in, gevolgd door Finland (1845), de Verenigde Staten (1846), Rusland (1848) Frankrijk, Belgie en Beieren (1849) en ten slotte volgde in 1850 Pruisen, Oostenrijk, Saksen, Duitsland en andere landen. De verkoop van deze postzegels liep aan vankelijk van geen leien dak, wat zijn oor zaak vond in het feit dat de postzegelvellen niet geperforeerd waren. Zij moesten dus uit mekaar gescheurd of gesneden worden. Hiervoor beschikte elk postkantoor over een reeks scharen die ten gerieve van het klien- teel aan elk winket lagen. Een praktisch denkende Ier, met name Henry Acher, beschouwde zulks als een tijd rovende bezigheid. Na lang piekeren ging hem een licht op het was zo eenvoudig als het ei van Colombus men moest de vellen perforeren. In 1854 toog hij met zijn gees teskind naar de postmeester van Engeland die onmiddellijk met de idee instemde. Het kostte de pientere Ier evenwel drie jaar strijd vooraleer men hem zijn inval financieel vergoedde. Maar de Ier zette zich door tot hij zijn slag thuishaalde. Men keer de hem tenslotte een schadeloosstelling uit ten bedrage van 4.000 pond sterling, wat toendertijd overeenstemde met 1 miljoen B.F., wat ons inziens vorstelijk betaald is voor de perforatie van de postzegelranden zoals we die m onze dagen nog steeds ken nen. De Aalsterse gemeenteraad kwam gis teravond in openbare zitting bijeen voor de bespreking van een vrij om vangrijke agenda. Na de goedkeuring van de vorige raadszitting werden een reeks adminis tratieve punten afgehandeld. Leningen De voorziene punten inzake begrotings wijziging nr. 1 Stadsbudget 1965 kwa men, naar wij bij het ter perse gaan kon den vernemen, niet voor en zullen in een volgende zitting in november besproken wor den. Diverse leningen werden voor goedkeuring aan de raad voorgelegd o.m. een ten be drage van 88.100 Fr voor stadstussenkomst in het nieuw rustoord voor bejaarden, een van 2 miljoen voor de verdere financiering van de tewerkstelling van werklozen in ste delijk verband, een van 916.000 Fr voor op- hogingswerken van het stedelijk sportcen trum Osbroek, enz. Openbare Werken en Sportkomitee Het aanleggen van nieuwe voetpaden in verschillende straten van de stad, verbete- ringswerken Keizerlijke Plaats, Zonnestraat, Hoogstraat, waren andere administratieve punten die te berde kwamen. Voort een reeks wijzigingen aan diverse plannen van aanleg. Tijdens het slot van de zitting werd de gewijzigde samenstelling van het Sportkomi tee besproken, alsmede de inrichting op proef van een kursus in accordeon in de Stedelijke Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel, mede de oprichting van een kursus in mimespel in dezelfde inrichting. In onze volgende uitgave wordt uitvoeriger op deze raadszitting teruggekomen. Een memorandum aan Openbare Werken Van industriële zijde in de streek van Geraardsbergen Ninove, werd een memoran dum overgemaakt aan de Minister van Open bare Werken. Hierin wordt gewezen op een reeks be langrijke werken die men nodig acht voor de ontsluiting van de zuidelijke Dender streek mét inbegrip van West-Brabant en Noord-Henegouwen. Deze werken betreffen 1. Autostrade Brussel Ronse Kort- rijk (Doornik) via Moerbeke en Deux Acren. 2. Aansluiting Nederbrakel Geraards bergen Autostrade. 3. Saneren van de Dender. 4. Aansluiting Union Allumetière (Una- lit) met zuiveringsstation. 5. Gent Valenciennes, via Ronse en Frasnes. 6. Gent Borinage en Centrum, via Geraardsbergen en Lessen. 7. Geraardsbergen Nijvel Edin- gen. In dit verband moge er aan herinnerd worden dat vooral onder impuls van de Geraardsbergse industriel de h. F. Wate- rinckx, een samenwerking over de taalgrens heen wordt nagestreefd, tussen verschillen de Vlaamse en Waalse gemeenten. Het «Aalsters hemd» moge al wel nader dan de rok zijn het kan niet worden ont kend dat voor de zuidelijke Denderstreek méér overheidsbelangstelling geboden is. Inmiddels ziet het er niet naar uit dat de autostrade, waarvan het tracé bij konink lijk besluit reeds werd vastgelegd (Brussel Gaasbeek Vollezele Viane Moer beke Zarlardinge Vloesberg Elle- zelles, met alsdan een splitsing in richting Doornik én Kortrijk) tijdens de eerstvolgen de jaren zal uitgevoerd worden. In dit nummer begint de publikatie van de tweede reeks reisverhalen van Etienne Le Compte. Want met Japan was het Oosters reis avontuur van de Aalsterse kunstschilder en jeugdschrijver niet ten einde. Hongkong, het beruchte Hongkong van de superrijkdom en de donkerste armoe de, tevens het Britse oog op kommunis- tisch China, lokte onweerstaanbaar aan en daarna het sprookjesachtig Thailand met Bangkok, de Engelenstad met de «gouden» fonteinen... We maakten de eerste herfststorm mee. De meeste badgasten hadden na een lang seizoen de terugweg naar hun winterkwartieren aangevat. Op 't strand wou de uitbater van Kyoto-bar de lig- zetels, luchtmatrassen, kleurige tafeltjes, stoelen en ander gereedschap opbergen. De klassieke in-wintering. De zee schuimde, spatte meters hoog, rolde en gromde gevaarlijk. De eigenaar van Kyoto-bar moest hulp inroepen. De brandweer stuurde getrainde manschap pen. In allerijl werd een begin gemaakt om de resterende inboedel voorlopTg op de dijk in veiligheid te brengen. Met zware kabels werd het dak van Kyoto-bar vastgebonden. De golfplaten werden losgedraaid. De zee kwam steeds dichter. Ze sloeg verraderlijk toe. Dra werden de eerste stoelen weggespoeld. De zee verslond nog meer. De redders moesten bijtijds tussen de balken van het dak hun heil zoeken. Tafels, stoelen, strandzetels, planken allerlei, zonne schermen werden geroofd en stukgesla gen. Schuimend, bruisend, stijgen wilde baren... Zo schreef Albrecht Rodenbach nu bijna een eeuw geleden. Over de reling leunden honderden kijklustigen. Zij wisselden met elkaar indrukken uit omtrent het sensationele van het gebeuren. Geen van hen dacht eraan een handje toe te steken .Dezer dagen werd te Rome een kon- gres gehouden, waar zonder veel omhaal werd verkondigd de helft van de we reld leeft nog in de middeleeuwen. Zullen wij overal en altijd passief blij ven tot onze laatste ademtocht Man ten Rijkswachtkommandant (te Liedekerke) bestolen Het Liedekerke v. weleer moeder, mijn mes en m'n porte-monnaie Is nog even in het regionale hot-news ge komen. Althans als zo kan worden ver staan het feit dat deze week de Llede- kerkso Rijkswachtkommandant tot de vaststelling kwam dat hij evenmin als enig ander burger van diefstal Is ge vrijwaard. Toen de man van de wet inderdaad zijn fiets die hij voordien tegen de gevel van het gemeentehuis had gezet, terug wou berijden, kwam hij tot zijn grauwe onsteltenis tot de verbouwere- rende ontdekking dat het tuig spoorloos was verdwenen. Wie denkt dat Robert of Bertrand niet meer leeft, heeft zonder Liedekerke gerekend. A.C.W. VOORZITTER In de loop van de maand oktober zal het ACW hoofdbestuur dienen te voorzien in de vervanging van een nieuwe nationale voorzitter. Zoais men weet is prof. Hulpiau als dusdanig ontslagnemend. Als vermoedelijk opvolger wordt de naam genoemd van de h. D'Havé. DENDERSTREEK EN OPEiidARE WERKEN Gisterenr.amiddag heeft Minister De Sae- ger op zijn kabinet een afvaardiging van bet arr. Aalst ontvangen. Deze afvaardiging die samengesteld was uit leden van het Ekonomisch Expansieko- 1 mitee, het Aalsters stadsbestuur en parle mentairen heeft bij de Minister aangedron gen op de uitvoering van verschillende nood zakelijke openbare werken in de Dender streek. Voor wat Aalst in 't bijzonder betreft, werd de nadruk gelegd op de afwerking van de grote Ringlaan. WIE SESLIST He; moet zijn dat men in sommige mid dens de Aalsterse raadsleden niet zeer au serieux neemt. Hoe is het inderdaad anders te verklaren dat «men» op eigen initiatief in feite is overgegaan tot de afschaffing van «buurtweg nr. 56, genaamd Eenegemwegs- ken tussen de Welvaartstraat en Boude- wijnlaan (op St. Annaparochie) en dit ter wijl de gemeenteraad ter zake, in de zitting van gisteravond nog een beslissing moest treffen. Wie beslist eigenlijk HET MANNEKE Het Geraardsbergse folkloristisch manne tje, naar het Brussels evenbeeld ende ge lijkenis, krijgt een andere plaats ingevolge de modernizering van de Grote Markt van de stad van de Oudeberg. Meteen zal het ventje beter beschut staan tegenover mogelijke snode Aalsterse plan nen. Voor wie het inderdaad niet weet, een vijftal jaren geleden werd door Ajuinen een aanslag beraamd op dit monumentje, die slechts, wegens snood verraad, ten dele lukte. PROVINCIALE HEEMKRING VAN OOST-VLAANDEREN De jaarlijkse algemene vergadering van de Provinciale Heemkring van Oost-Vlaan- deren heeft dit jaar plaats in het Gilden huis, Otterstraat 130 te St. Gillis-Dender- monde, heden zaterdag 23 oktober te 15 u Op het programma staat o.m. een voor dracht over het «verfilmen van het dorps- gebeuren» en de vertoning van de film «Langs 's Heren Straeten 't Safflar». Daar na gezellig samenzijn.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1