7)& en omstreken ffAj r Een afdoend middel om de honger te overwinnende transistor Carrousel. Kim' L0SB0EK co (510 NEC SPE. NEC METU Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie !)F KEIZFR» Via3n^ererr+raat 6 A/»l ST - Tel. 242.81 Minister De Clerck op tentoonstelling Oscar Jespers Uit hei vroegere volksleven Bezembinders Aan al onze lezers een zalige Hoogdag Vergadering te Geraardsbergen Gazet van Aalst "sl 21ste JAARGANG Nr. 85 ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Momenteel wordt in ons land door het Belgisch Komitee voor de wereldcampagne ter bestrijding van de honger, een campagne op getouw gezet die tot doel heeft de bevol king gevoelig te maken voor het pijnlijk probleem van de ondervoeding waaraan 2/3 van de mensheid lijdt. Het vraagstuk van de voedselvoorziening in de wereld is niet nieuw, maar de fantas tische demografische explosie van onze tijd geeft hieraan een volkomen nieuw en bij zonder nijpend aspekt. Terwijl de wereldbe volking vanaf de eerste tot en met het einde van de zestiende eeuw gemiddeld slechts met 2 tot 5 "c per eeuw vermeerderde, is sedert 1960 die bevolkmgsaangroei gestegen tot 2 per jaar Volgens ramingen van de UNO zal de wereldbevolking van drie miljard in de komende 35 jaar verdubbelen en in het jaar 2000 zes miljard mensen be reiken. Tegenover een bevolkingsaangroei van 800 miljoen in de loop van deze eeuw in de ontwikkelde landen, zal een vermeer dering staan van bijna vier miljard in de ontwikkelingslanden. Wanneer men boven dien weet dat nu al de helft van de wereld bevolking,-dit is 1,5 miljard mensen, honger lijdt, dan begrijpt men de belangrijkheid van de voedselvoorziening in de toekomst. Een tweede nieuw aspekt is het feit dat die bevolkingsaangroei gepaard gaat met een geleidelijke vermindering van de nieu we oppervlakten, die voor bebouwing in aan merking kunnen komen. In plaats van steeds schaarser wordende nieuwe gronden te bewerken, zal het er vooral op aankomen het rendement van de reeds bebouwde gron den te verbeteren. Om een einde te maken aan de honger in de wereld, moet men de produktie van voedingsmiddelen verdubbelen tegen 1980 en verdrievoudigen tegen het einde van deze eeuw. Dat doel kan niet alleen worden be reikt door direkte middelen, gericht op de verhoging van de produktiviteit in de land bouw, maar ook door indirekte middelen, die de aandacht verdienen, nl. de strijd te gen het analfabetisme en de inschakeling van de radio. De beste manier om een boer ertoe aan te zetten te leren lezen en schrij ven bestaat erin hem te wijzen op de voor delen die hij eruit zal halen Daartoe gebruiken de leerkrachten ten behoeve van die analfabeten teksten met nuttige inlichtingen Voor de verbetering van de landbouwexploitatie. In die zin heb ben technici van de FAO, de Internationale Voedsel- en Landbouworganisatie, en van de Unesco in Liberia een geslaagd experiment uitgevoerd. De campagne tegen het analfa betisme werd er aangevuld met een pro gramma voor de ontwikkeling van de rijst velden. Voor de leesoefeningen gebruikten de monitors eenvoudige brochures over de rijstkultuur. Op die wijze verstrekten zij praktische informaties aan de landelijke be volking, die hierdoor nog meer interesse had voor het lezen en schrijven. Het einde van het analfabetisme en de opvoeding dragen het meest bij tot de mo- dermzering van de landbouw in de ontwik kelingslanden. Zij maken het tevens moge lijk de voedingsgewoonten en vooroordelen die nauw verbonden zijn met het leven van de volkeren, langzaam te wijzigen. In vele ontwikkelingslanden is de meer derheid van de bevolking te arm om haar traditionele voeding, gebaseerd op graange wassen, aan te vullen met vlees, vis, eieren, melk of voedzame groenten. Het enige af doende hulpmiddel tegen die algemene on dervoeding bestaat erin voedingsmiddelen voort te brengen die goedkoop zijn, doch voldoende eiwitstoffen, vitaminen en andere noodzakelijke elementen bevatten. Daarbij komt nog dat men de bevolkingen ervan moet overtuigen ze in voldoende mate te gebruiken. Die zware taken zijn altijd ge makkelijker te volbrengen bij volkeren die geen analfabeten in hun rangen hebben Een andere bondgenoot in de strijd tegen de honger is de radio. De transistor, het technisch wonder van de moderne tijd. opent op dit gebied onbegrensde mogelijk heden. Het toestel neemt weinig plaats m, het is draagbaar, handig en goedkoop. Bij voorbaat op gewestelijke zenders afgestem de transistors zijn in Azie al te verkrijgen tegen 12,50„dollar. Naarmate de vraag stijgt mag een daling van de prijzen worden ver wacht. In landen met een bevolking van 90 analfabeten, is de radio het enige middel om de boeren informatie te bezorgen. De radio geeft de weersverwachtingen, waar schuwt voor vorst of overstroming, meldt het gunstige ogenblik voor de oogst, wijst op het gevaar van epidemieen, enz. Van 6 november 1965 tot 30 november wordt in het Oud Hospitaal een unieke retrospectieve tentoonstel ling gehouden van beelden en tekeningen van de grote Vlaamse expressionistische kunstenaar: Oscar Jespers. Het belang van deze tentoonstelling die wordt inge richt door de culturele werkgroep INKA onder het mece naat van de Bank van Brussel, wordt wel onderlijnd door het feit dat de Minister van Cultuur, dhr De Clerck het woord zal voeren tijdens deze opening. Bezembinden is een ambacht dat mis. gchien wel verdwenen is, samen met de ou derwetse bezem zeil'. Nieuwe grondstoffen hebben het bezemrijs vervangen, en het ber Jtenrijs waarmede men de beste bezems maakte, wordt zeldzaam, ten gevolge van het rooien van bossen en aanplanten van voordeliger hout dan berk Anderszijds was hef bezemmaken oudtijds het bedrijf van zeer schamele lieden terwijl het thans een kapitalistische onderneming is. ^Volgens een denombrement van de Bra- bantsche dorpen, van hogerhand bevolen in 1755 (RAB-Office fiscal 369) telde Meldert bij Asse als dan twaalf bezembinders. De nabijheid van de Kravaalbossen zal daar wel de aanleiding toe geweest zijn, alhoe wel er in de aanpalende dorpen er geen be zembinders vermeld staan. Het bedrijf schijnt dus toen in Meldert gelokaliseerd te zijn. Al die lieden staan opgeschreven als «levende van de Tafel van den H Geest». De bezembinders in hun onderlinge we dijver om zoveel mogelijk grondstof te be machtigen moeten dikwijls nogal roekeloos en baldadig te werk gegaan zijn. Roekeloos tegenover de bomen, om in de kortste tijd er zoveel mogelijk hout af te rukken; bal dadig ondereen in het betwisten van de buit Tegenover de ruzie tussen de eigenaars en de bezembinders, en de ruzie van de binders ondereen, moesten de hogere overheden in grijpen en het bedrijf zeer streng reglemen teren. De ordonnantie van 1571, voor Bra bant, beveelt dat de bezemmakers de scheu ten mogen afsnijden, doch geen struiken noch opgaande hout afrukken; dat zij bij zich een biljet moeten hebben waarop de eigenaar van het bos zijn toestemming geeft en de dagen bepaalt waarop zij mogen snijden. Zij moesten dit biljet kunnen to nen aan de «officieren» telkens als deze het hun vragen. Zijn zij een eerste maal in gebrek, dan wordt hun het rijs afgenomen, bij een eerste recidive worden zij gegeseld bij een tweede, uit het land verbannen. Van één huishouden mogen er hoogstens twee personen rijs snijden. Zij mogen noch «houwmes» noch bijl, noch wijmes bij zich hebben; wat laat veronderstellen dat de be zembinders zich ook wel eens vergrepen aan jonge bomen voor brandhout, en aan wild, dat ze trouwens gemakkelijk konden ver bergen in hun vracht rijs. En eindelijk om hun schraapzucht in te tomen, mochten zij niet meer rijs snijden dan ze dragen kon den, en ze moesten hun vracht dragen, niet vervoeren. Dit alles ook op straf van ver beuring en van gegeseld te worden of ver bannen. uit Eigen Schoon en De Brabander van juli- augustus 1957. D.K Ik ontwaak elke ochtend, benieuwd en tevens bevreesd zou vandaag de mooie nazomer nog aanhouden En het is elke keer weer een heerlijk gevoel, wanneer de wind nog uit het zuiden waait en de opgaande zon weer goud de bomen siert. Want deze herfst lijkt dan toch weer anders dan de vorige. De meeste fruitbomen hebben veel geleden van het overtollige nat. De hortensia's zijn, bij gebrek aan zon en warmte, niet tot volle kleurwasdom gekomen. De na tuur lijkt verroest, alsof alles doordron gen is van ijzer, hetgeen na de vele stortregens nu begint te kwijnen. De boer rijdt de bieten weg, werkt met opgestroopte mouwen en open staand hemd, daar waar hij andere ja ren in oktober warm was ingeduffeld en de adem van het paard als smoor door de neusgaten stoomde. Deze herfst, tijd van herademen en vreugdevol beleven. De jacht is open. Geweerschoten weerklinken. Is het niet jammer te moeten sneuvelen in de zon'' Boer Jan houdt er de lol in. Als het zo nog enkele jaren doorgaat met het mooie weder, hoeven wij de minister van landbouw een wijziging in de zaai tijd voor te leggen. Kijk. zelfs mijn goudregen bloeit voor de tweede maal dit jaar. Boer Henk is ernstiger. Een filosoof niet die van Jef Scheirs Boer Henk is tevreden een geluk dat de groei en bloei in de natuur goed vast in handen is van iemand, die het ern stiger met ons meent dan wij zelf be seffen, zegt hij binnensmonds En zijn blik dwaalt ergens ver over de velden, waar een juffertje leert paardrijden en met een korte wip uit het zadel vliegt Manten Door het CVP Hoofdbestuur van het ar rondissement Aalst wordt een ruime ver gadering belegd, waarop benevens afgevaar digden van de Heer Minister van Openbare Werken, talrijke plaatselijke mandatarissen aanwezig zullen zijn. Beoogd wordt tot een nuttige contactname, alsmede tot een uit wisseling van ideeen en ervaringen te ko men. Deze vergadering, welke op zaterdag c.k. 30 oktober te 14.30 te Geraardsbergen in de Abdij doorgaat, wordt voorgezeten door een gesprekspaneel, bestaande uit de hiernavol gende personen: de Heer Joris Verhaegen attaché voor gesubsidieerde werken; de Heer Ward Van Leuven, cabinetssekre- taris; de Heren Volksvertegenwoordiger Roger Otte, Burgemeester te Sint Lievens Houtem; Gerard Van der Linden, burgemeester te Goeferdinge; Gilbert Claus, Schepen van Openbare Werken te Aalst en Frans Van de Meulebroucke, Schepen van Openbare Wer ken te Zottegem. MORGEN ZONDAG TE AALST HAARKAPPERSKAMPIOENSCHAP DER STAD AALST Op de foto de laureaten van vorig haarkapperskampioenschap der stad Aalst die zondag in de Ajuinstad in het strijdperk komen om hun titel te verdedigen, nu morgen De «Gouden Ajuin», die in de kringen van de kappers naam heeft verworven, zal zon dag 31 oktober te Aalst opnieuw uitgereikt worden. Door de hogere kappersschool (centrum Dirk Martens te Aalst) wordt voor de derde keer deze nationale wedstrijd ingericht voor alle kategorieen. Het programma is als volgt Te 10u30 jongeren, vrije lijn; Te 12u30 juniores heren (rationele haar- snit); Te 12u30 seniores heren, gesculpteerde Te 15u00 seniores heren, fantasiekapsel (wisselbeker Alfons Van Vaerenbergh snit met scheermes. Te 16u00 juniores dames, modekapsel. Te 16u00 seniores dames, modekapsel (vrije lijn); Te 17u30 seniores dames, avondkapsel, vrije lijn (wisselbeker A. Van Vaerenbergh) OFFENSIEF Men is naar verluidt te Dendermonde niet ie spreken over het Aalsters verzet tegen het Ontwerp van Reepinghen. Het kwade Dendermondse humeur wordt daarbij nog in de hand gewerkt door de in woners van St. Gillis, die mordicus weige ren een gemeentelijk huwelijk aan te gaan met die van 't Ros Beiaard. Men neemt zich in elk geval te Dender monde voor, eerlang zware voetstappen te ondernemen om stokken m de Aalsterse wielen te steken. Sommige Dendermondenaren zijn nu een- maal onverbeterlijke folkloristen... I DE (BRUSSELSE) PIL Een grote «Laionexe v.aauise taant regis treerde uezer uagen noga. k.ankeioos de uit spraak van een ouigenieeSici u.i ecu rsrus- selse vuors.au waarm net nceiie aar er ai oaar geen problemen inzake .Nederlandsta lige en r ranstalige oewoners ue lieve vreue kwamen verstoren. Juist diezeiiüe uag was er in deze voor stad een Vlaamse huismoeder die in een onderhoud met een afgevaardigde van een gemeentelijke sociaie uiensi het toen wijse lijk oordee.de naar verklaring maar in net Frans ai ie leggen. Het brave mens wist n.j ervar.ng uat haar xüjo ..ussier in "t Frans opgesieiu meer kam. maa* e lo een v.ugge arüandeiing. Voorts in het door en door Vlaamse St. Pieters Leeuw zitten een handvol ingeweken francoionen spinnijdig opdat zij eerlang geen Franse preek meer krijgen. En ook nog dit in een welbepaalde dienst van de Schnltelijke Leergangen van het Ministerie van Nationale Opvoeding en .Kuituur is er blijkbaar niemand voorhanden die een Nederlandssprekend landgenoot in zijn moedertaal kan te woord staan. In deze tijd van pillekens slikken aller hande blijft de Brusselse pil wel het moei lijkst verteerbaar. AALSTERSE KUNSTENAARS Terwijl Chris Boni bij haar eerste optre den in de ."Nederlandse Toncelpioeg tc Gent m de vrouwelijke rol van «iiei Hemelbed» een goede pers kreeg, oogstte ook Guy Prieels te Oostende sukses. Tenslotte ontving beeldhouwer Mare de Bruyn een prijs van het Noordstarfonds voor relief smeedwerk in aluminium bestemd voor het vakantiecentrum Reigersnest van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen. HET RICHTPLAN DENDERSTREEK Nadat reeds enkele maanden geleden te 'Aalst het Richtp'an voor de Denderstreek I van de groep Sodegec werd voorgesteld, zal een desbetreffende studiedag worden gehou den, zaterdag 6 november in het bekende Toeristische Centrum te Geraardsbergen. In de eerstvolgende maanden zullen ver der een reeks avondvergaderingen worden gehouden, waarop de deelnemers samen met de deskundigen sommige aspekten van het richtplan ouw. handel en nijverheid, infrastruktuur, enz.) nader kunnen bestude ren Van 1 november af VALHELM VOOR MOTORFIETSERS EN DUO RIJDERS VERPLICHT Van 1 november af wordt geen enkele uitzondering meer toegestaan op de ver lichting voor motorfietsèrs om een \alhelm dragen. Luidens een mededeling van de ministe ries van Justitie en Verkeer is de valhelm- voorraad in Belgie thans groot genoeg om alle motorfietsers en duorijders te kunnen uitrusten. Er is dan ook niet langer reden om uitzonderingen to.- tc staan op het KB van 8 december 1964 dat moiorfietsers ver plicht een valhelm te dragen De prokureurs-generaal hebben de politie diensten opdracht gegeven geen overtredin gen meer te dulden.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1