Vt en emstrexen Carrousel* KLEIN LOGBOEK NEG SPE, NEC METU Davidsfonds Aalst manifesteert Vlaams Katolieke «New-Look» met... ^eóprekólorum '65-66 Rijkswachters willen nieuwe kazerne Concilie zal op 7 en 8 december worden gesloten Noodweer in het Aalsterse Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement 62,50 F 120,—F 230,— F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 86 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 2,50 F HET NUMMER BIJ DE KULTURELE VERENIGINGEN (O Er bestaat nog eer zesde werelddeel dat tot nog toe zijn Colombus niet gevonden heeft, En het is des te vreemder omdat duizenden voor geven zoveel moeite te getroosten het te ontdekken. Dit wereiddeei heet de mens. Multatuli. Bovenstaande uitspraak van de man die te zijner tijd menig 19e eeuws heilig huizeken in het sufte brave Nederland van weleer op zijn grondvesten heeft doen daveren, moge ai dan niet de vlag zijn van de nieuwe Davidsfondslading ofte pro gramme voor dit seizoen te Aalst, het is in elk geval een niet te miskennen aan wijzing. GESPREKSFORUM '65-66, een nieuw initiatief van het Davidsfonds Aaisi, zal ten volle afgestemd zijn op de eigentijd se problematiek, waarmede de mens van vandaag ononderbroken wordt gekonfron teerd. Voor de materiele afwerking van dit pro gramma kreeg het Davidsfonds de steun van het Noordstarfonds. Het bleek dat de keuze van Multatulfs citaat eerder nogal toevallig was. Of mis schien toch niet als men mocht horen in een kort gesprek met de bestuursploeg dat de mens altijd Mode is. Goed, vroegen we, maar somt ons zonder woordenverspilling op wat uw inziens in 't bijzonder naar voor treed in de voornoemde eigentijdse problematiek. Men zei ons de niet te weerhouden evolutie in de sociale optiek, niet het ipinsi bij de jongere katolieke generatic in Vlaan deren. de verhouding individu - gemeenschap die tevens ook kan vereenzelvigd wor den met een passief of aktief ingesteld zijn t.o.v. het huidig wereldgebeuren. Wat weten wij eigenlijk van de inter nationale politiek de scherpe nood aan verdraagzaamheid niet het minst of vooral in Vlaan deren meteen ook de bereidheid tot het niet afwijzen, tot een aanvaar den van een ideologisch-pluralistischc kuituur. (Een homogene kuituur, is hoe ideaal ook, niet meer voorstelbaar) en, voor ons katolieken de konfron- tatie of beter de voortdurende ervaring van het oecumenisch gebeuren. DE PROEF OP DE SOM Konkreet Het Davidsfonds wil de trein niet missen. Zeker niet in het kultureel le ven te Aalst, waar deze vereniging sedert bijna een eeuw geïntrigeerd is, zoal niet in 't verleden herhaaldelijk de promotor is ge weest van menig belangrijk initiatief. Men zei ons nog Afgezien van de nieuwe wind die sedert meer dan geruime tijd te Leuven is opgestoken en die zich uiteraard ook heeft medegedeeld in de regionale D.F. klimaten, is het duidelijk dat dit «Gespreks forum '65-66» slechts een begin is van een grondige nieuwe aanpak die sedert maanden grondig werd voorbereid. Wij hebben bij herhaling, naar aanleiding van het 90 jarig jubileum gezegd Het Da vidsfonds is 90 jaar jong. Wij gaan de eerst volgende jaren als 't God belieft de •proef op de som leveren. Wel wat het opzet van dit Gespreksforum betekent het is eensdeels bedoeld als aan gepaste methodiek in een tijd dat de beken de voordrachten stilaan tot op-de"dhaad ver sleten zijn. In het voor dit seizoen voorzien program ma zullen vier bekende persoonlijkheden vier verschillende thema's inleiden. Zij krij gen een beperkte spreektijd waarna dan als het ware het FORUM aan bod komt met andere woorden, inhakend op de inleiding, zullen de aanwezigen, waarvoor alleen waar lijk belangstellenden in aanmerking komen, de gelegenheid krijgen om als het ware uit te praten over het onderwerp. Het is onvoorstelbaar dat dergelijke men selijke kontakten niet vruchtbaar zouden zijn al ware het maar omdat zij zullen bij dragen tot een mentale vernieuwing. Men wenste tenslotte nog eens te beklem tonen dat het DAVIDSFONDS is en blijft een katolieke Vlaamse kulturele vereniging opgericht met het tweevoudig doel de al zijdige ontwikkeling van het Vlaamse volk en de verdediging van de Vlaamse belangen. En men wenste blijkbaar vooral gelet op het regionale klimaat, te benadrukken Zijn Vlaamse aktie voert het D.F. bui ten elke PARTIJPOLITIEK, vermits het een vereniging is van alle katolieke Vla mingen uit alle bevolkingsgroepen, te vens evenwel ook een ontmoetingscen trum wil zijn voor alle strekkingen van Vlaamsgezindheid. Zodat, vroegen wij, niet zonder bijbedoe ling, ook de niet-gelovige welkom is op deze Gespreksforums, op Davidsfondsavonden tout-court Uit wat vooraf gaat een ontmoetings centrum, enz. moge blijken dat de vraag overbodig is. Maar om de wijn heel klaar te schenken wis en zeker zijn zij welkom. Met kennelijke zin voor public-reiations kregen wij zo meteen de bondige program malle van dit Gespreksforum, zwart op wit: SOCIAAL Heeft de Kerk een eigen sociale ethiek Dient deze verstaan te worden als een streng-gesloten systeem of ontstaat zij niet veeleer uit de konfrontatie van het kriste- lijk geweten met de eigentijdse problemen? Een evolutie is duidelijk merkbaar in de sociale leer van de Kerk. Aan de hand van een reeks konkrete pro blemen kan die evolutie worden nagegaan dit brengt ons niet enkel in kontakt met de meest nijpende sociale vragen, maar boven dien dringen wij door tot de eigen aard van de sociale leer van de Kerk. L. De Witte, S.J. leidt dit gesprek in onder de titel «De ontwikkeling van de sociale leer van de Kerk», vrijdag a.s. 12 november. INTERNAT.ONAAL Kenmerkend voor deze tijd is de groeien de onderlinge afhankelijkheid der volkeren. De strikte neutraliteit, in de betekenis die men daaraan pleegt te geven, bestaat nog nauwelijks. Het algemeen beleid van onze buurlanden bepaalt mede onze eigen politiek. Ook an deren hebben in mindere of meerdere mate rekening te houden met onze toestanden en opvattingen. Door de snelle evolutie is de wereld klein j gewrorden wat in Amerika, in Azie, in Afri ka gebeurt, heeft zijn weerslag op ons le ven en kan ons derhalve niet onverschillig laten. Het spel der internationale politiek waar mede wij dagelijks worden gekonfronteerd is boeiender en belangrijker geworden voor een steeds ruimer publiek. Maurits Lelie, journalist, als gast nr. 2, zal hierover zijn opvattingen weergeven onder de titel «Het spel der internationale politiek». Vrijdag 3 december 1965. (vervolg op blz. 2) Op zaterdagmorgen is het druk in de stad. Mensen doen inkopen. Met de na derende feestdagen in 't verschiet denkt men al eens wat meer na dan anders, want niemand mag worden vergeten en geschenkjes zijn toch een middel om ge negenheid te betuigen. De heilige Sint gaat dra weer op stap. Een maand later doet zijn collega niet naamgenoot eveneens zijn ronde. Met Kerstmis spreekt men nu van een mannetje geen Brusselaar En nadien volgt de jaarwisseling. Pas binnen vijf en dertig jaar volgt de nu eerste eeuwwisseling. Wat zal er dan allemaal moeten gekocht Wie weet, wellicht vragen de kinderen een miniatuur-elektronisch brem. Zal de tijd van de elektrische treintjes en de in mekaar schuivende rails tot het ver leden behoren Misschien vraagt Jantje of Enk zich een raket je en ziet men op zondagen in de boomgaarden experimenten van vroeg-rijpe geleerden. De mannen van de toekomst. Ach,... zal men de kerstboom nog ver sieren En waarmee Ik ben echt be nieuwd om dat allemaal te mogen mee maken. Ik vraag de goeie Sint vele ja ren «leven». Johan spert de ogen wijd open en sta melt is het waar dat Sint Maarten enkel speelgoed voor de kinderen brengt Manten Het tweede Vatikaans Koncilie zal heel waarschijnlijk worden gesloten met twee grootse plechtigheden, op 7 en 8 december a.s. De paus zou het programma van beide plechtigheden reeds hebben opgesteld. Op 7 december zou in Sint Pieters de derde openbare zitting plaats hebben, tij dens welke de concilievaders de laatste drie dekreten, die thans in hun eindfaze zijn, definitief zouden goedkeuren. Die dekreten handelen over de vraagstuk ken van de moderne wereld, de missies en de priesters. Het dekreet over de godsdienst vrijheid, dat samen met deze drie schema's werd behandeld, zal waarschijnlijk op de tweede openbare vergadering van 18 novem ber worden goedgekeurd. Op 8 december, feest van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zal de grote slot vergadering plaats hebben met de deelne ming van de officiële zendingen uit een groot aantal landen, waarvan sommige onder leiding van het staatshoofd. Het jaarlijks feest van de Rijkswacht dis trict Aalst is geen triomfdag geweest. De mannen-van-de-wet hebben zich niet blind gestaard op de vleiende woorden over hun koelbloedigheid, vaardigheid en vastberaden heid. Neen, zij hebben de ogen op de toe komst gericht waarin nog vele problemen moeten opgelost worden. Maar zij hebben dit dossier zelf niet moe ten openen. Het werd voor hen door senator Coppens gedaan, tijdens een ontvangst in de kazerne van de Denderstraat. Heet van de naald bracht de senator verslag uit over de problemen bij de Rijkswacht. Hij sprak over de premies die werden toegekend voor weekendwerk en die de beloofde 1000 Fr. moeten vervangen, over de zware geweren die weldra door moderne FALL wapens zullen vervangen worden, over het voertui- genpark dat in de loop van 1966 gevoelig zal uitgebreid worden, over de radiotoestel len die zullen aangekocht worden, maar ook over de huisvesting van de Rijkswacht. Vermits hij de gast was van de Rijks wacht in de eeuwenoude en onconfortabele gebouwen van de Denderstraat moest hij niet zo ver zoeken om aanknopingspunten te vinden. Hij kreeg de stellige belofte dat in de bundel van de bijkredieten enkele Bommen zouden opgenomen worden voor de installatie van sanitaires ook dat is er niet! en dat eerlang over de werken aller hande zou onderhandeld worden Dat waren bemoedigende woorden voor de rijkswachters die nadien tussen toast en borrel vertelden dat zij alleen met een nieuwbouw zouden kunnen krijgen waarop zij recht hadden. Districtbevelhebber De Veirman, luitenant Minny, alle brigadekommandanten zelfs het Aalsterse raadslid Waegeman waren er getuige van, hoe de rijkswachter met veel volharding en doorzettingsvermogen een keurige kantine hadden gebouwd, met eigen middelen. Dezelfde goodwill heeft men tot hiertoe nog niet mogen ondervinden van de diensten van het Ministerie van Lands verdediging. Men moet er nochtans niet zolang ver wijlen om te begrijpen dat er iets moet veranderen. De dag van de Rijkswacht zal dan ook niet zonder resultaten geweest zijn. In elk geval is het niet te verantwoorden dat een uitgebreide dienst als de B.O.B Aalst, die een werkgebied heeft dat zich over vele gemeenten uitstrekt, slechts één lokaaltje heeft, voor... alles. Zelfs voor de verhoren... Nu senator Coppens echter stoute taal heeft gesproken weet men met zekerheid dat de wagen niet zal stil blijven 4 Een navorsingsassistente beproeft hier in een der laboratoria van de firma General Dynamics te San Diego, Californie, een nieuwe methode voor de omzetting van zout water in drinkwater, die steunt op wat men «omgekeerde osmose» noemt. Hierbij wordt gebruik gemaakt van cellulose-aeetaatmembranen. Naar verluidt betreft het hier een heel goedkope methode voor waterontzouting. NIJVERHEIDSTEKEN Ie KLAS Terwijl m tal van landen vooraanstaande juristen voorstander zijn misdadigers van gemeen recht, eenmaal hun straf is uitge boet, terug in de samenleving als normale burgers te integreren, blijft men in dit land onverzoenlijk tegenover de kleine lampisten de zg. kleine incivieken. Op het eerste gezicht ziet het er zo niet naar uil inderdaad hebben deze incivieken reeds verschillende jaren de gelegenheid hun burgerrechten terug te krijgen. Maar zelfs het bezit van dergelijke demo- kratische «privilegiën», om het zo maar uit te drukken, betekent nog niet dat zij, die kleine incivieken, als eervolle burgers wor den aangezien. NIET VUÜit ALLE ARBEIDERS... Het volgend verhaaltje vooral ter in tentie van onze parlementairen is daar .van een treffend staaltje Toen onlangs door een bedrijf in t vooruitzicht van een patroonsfeest aan Tewerkstelling en Arbeid een reeks NijverheidsteKens le Klasse wer den aangevraagd, werden deze prompt ge weigerd om reden die men alleen aan de betrokkenen wenst uiteen te zetten. Met andere woorden betekent dit dat deze arbeiders omwille van het feit dat de Bevrij dingsauditeurs hen als «inciviek» klasseer den, zij twintig jaar later, nog in de neus zitten van de Belgische administratie, nadat zij toch reeds al die tijd het bewijs hebben geleverd opnieuw goede staatsburgers te zijn, blijven ze willens nillens geklasseerd bij de paria's. Het ziet er niet naar uit dat deze arbei ders zullen tranen wenen omdat zij het Nijverheidsteken le Klasse niet krijgen. Maar het tekent een mentaliteit die zeker anno 1965 de spuigaten uitloopt. HET ONTWERP VAN REEPINGHEN Na de geslaagde voorlichtingsvergadering van de Aalsterse Studiecommissie voor <!e Gerechtelijke Hervorming, mocht deze com missie heeds een belangrijke financiële steun ontvangen van de Kamer van Koop handel van Aalst en omgeving; van de Syndicale Kamer van aannemers voor de bouwnijverheid in het arrondissement Aalst, van de Bank van de Société Générale de Belgique van Aalst en van tal van persona liteiten en sympathisanten. Ook kulturele verenigingen toonden reeds hun belangstel ling. Inmiddels staat het vast dat de Aalsterse Studiecommissie haar aktie voortzet en voorlichtingsvergaderingen belegde met de onderscheiden vakbondverenigingen, partij instanties en geinteresseerde groeperingen. Zo onderzocht o.m. het partijbestuur van de CVP afdeling Meerbeke, met advokaat Chr. Willems als gastspreker, op 30 oktober Jl. het ontwerp Van Reepinghen en stemde het na de bespreking een motie, welke werd yerstuurd naar de Minister van Justitie, de nationale voorzitter van de partij en de Aal sterse Studiecommissie. Naast het integraal aanvaarden van de besluiten van de Aalsterse Studiecommissie beklemtoont de motie dat het kanton Ninove geen de minste betrekking heeft met Den- dermonde en dat niet eens toereikende ver keersverbindingen bestaan. De stormwind heeft veel schade veroor zaakt. Zo werden tientallen TV-antennes en gedeelten van daken afgerukt. In de Nieuwbeekstraat kwam een antenne op de straatverlichting terecht en de brand weer moest tussenkomen om ze te verwij deren. In de Dreefstraat te Erembodegem-Ter- joden werd door voorbijgangers opgemerkt dat een muur van de woning van C. Eylen- bosch, waar enkele tijd geleden brand uit brak, dreigde in te storten. Ook hier moest de brandweer van Erembodegem optreden.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1