IThaiSand, \mméOoeddliisme Lezerstribune Een bezoek aan Oud-Affligem Van boeken en bladen Een doortochtte Aalst in 1793 KULTUREEL KALENDER en feestelijkheden co Froductiviteitscomitié Denderstreek DISK0NT0KANT00R VAN 0E NATIONALE BANK VAN BELGIE stormenderhand ingenomen worden, ilet GASTVRIJHEID heeft niet veel gescheeld of ik, die met u spreek, werd door een sabelhouw een kopje Mijn kanttekeningen over de beroemde Reiner gemaakt, aUeen maar omdat ik hen abdij Affligem tullen kort zijn. Aangenomen er op wees dat te gevoeglijker het slot kon- wordt dat ze gesticht werd door Godiried "en gebruiken dan een houweel...» met de Baard, hertog van Brabant (11). De abt is de eerste onder de twaalf, die zitting hebben in de Staten van de provin cie. Dit klooster, dat krachtens zijn Regel tot het beoefenen van de gastvrijheid ge houden was, kwijtte zich op volmaakte wijze van die plicht van staat. Het gebeurde dat men er met een zesspan kwam om er te logeren; de groten van het land maakten er een spelletje van (12). De gastenvleugel is zeer schoon en kan desnoods aan vijftig personen logies ver schaffen. Ik heb vergeten te vragen of er ook vrouwen ontvangen werden (13). Ondanks al die luister, was er voor Aller heiligen geen verwarming ten behoeve van de gasten op doortocnt. L>e ninsweesier ver klaarde ons «Het is een gewoonte waar van nooit wordt aigewe^en». uu /ei inj bij wijze van verontscnuiuiging, want het was koud en wat vuur uoet goeu aan men sen die gemarcheerd heDDcn. Het gebouw waar de religieuzen ze*f /er- blijven, heeft veel weg van een Kapucijnen- klooster, hnmins easa, an> in uanvoui itu tijde van de sticnung Ja"r of uen-twaal geieuen zijn uie oiavc puteis ue- gonnen met het optrekken van een gebouw- in natuursteen, voor henzeit btsLeuiu. Zij wisten blijkbaar met wat aangevangen met hun geid in een land waar nagenoeg geen armen meer zijn. De afmetingen van cut gebouw zij ontzagnjK en ue scimnciiig is groots opgevat. Wat een verscnu met ae oude kloostergebouwen m ai hun eenvoud! Van deze nieuwe abdij was ten tijcie van ons bezoek enkel nog maar de ruwbouw klaar en het went lag stil (15). De eerste inval van de Fransen in Bra bant had het werk onderoroken de kost bar materialen, bestemd voor de atbouw waren weggenomen ot verstopt, ik denx met dat men er sindsdien nog aan voortgedaan heeft en mdien het nog wordt afgebouwd, zal het wel nooit bewoond worden door de vrome mensen die er de fundamenten van gelegd hebben, maar door de een of andere held van de Revoiutie, die zich met hun goederen rijk gestolen heeft (16). De huismeester van de abdij Affngem wist ons een heleboel feitjes te verteken over de Franse republikeinen, uit de dagen toen zij in het klooster ingekwartierd waren. «Echt brutaal zijn zij te werk gegaan,» riep hij uit. «Zoudt u geloven,» hij richtte zich tot ons, «dat ze liever de deuren intrapten, inbeukten, dan de aangeboden sleutels te aanvaarden Kasten, kelders hun dapper heid hield nergens halt voor, ahes moest (11) Dit is eigenlijk onjuist. Samen met zijn moeder Aueie en zijn broer Htn- drik van Leuven schonk hij de grond Godfried mei de Baard koos de ab dijkerk tot zijn laatste rustplaats Zijn gebeente werd m 1930 terug gevonden en in de huidige abdijkerk bijgezet. (12) Zij maakten voor de abdij een zware financiële last uit. Reeds in 1312 nep abt Johannes 11 de hulp in van de bisschop van Kamerrijk tegen het misbruiken van de gastvnjheid. (R. A. B. Kerkel. Arch. 4.629, p. 2al) (13) Sinds 1720 hadden de vrouwen toe gang tot het nieuwe gastenverblijf. Proost Beda Regaus was er persoon lijk tegen, dat zijn voorganger, Odo De Craecker, dit had toegestaan Vroeger logeerden de vrouwen in het tweede poortgebouw, de koninklijke poort, nabij de huidige boerderij. (14) De oostvleugel waar de monniken verbleven, uateerde nog uit de lJe eeuw. Boven had men de ceilen, die sinds 1519, of reeds daarvoor, de ge meenschappelijke siaapzaai vervingen Gelijkvloers bevond zich de saknsue de kapittelzaal en de nieuwe refter uit de 17e eeuw. Het gebouw had ai drie verwoestingen doorstaan, noch was telkens hersteld. In de 18e eeuw verkeerde het in slechte staat. (15) Op 7 mei 1770 werd plechtig de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouwencomplex volgens planner van architekt Dewez, die nog steed in de abdij bewaard worden. IIe( plan voorzag met minder dan vier binnenhoven en was in streng klas sieke stijl opgevat, gans symmetrisch met zeer sobere en regelmatige ge veis. In 1778 was de vleugel voor de monniken onder dak. Hij bevond zich waar nu de weide is achter het hui dige kerkhof. (16) De abdij werd na de uitdrijving van de monniken gekocht voor 137.000 ponden (ongeveer 10 miljoen frank) door Jean Charles de Guéroult de Lapalière, afkomstig uit Parijs en handelaar te Brussel. De verkoop vond plaats op 29 december 1796 Reeds het jaar daarop begon de nieu we «eigenaar» alles af te breken. Dc afbraak leverde hem 60 schepen waardevol bouwmateriaal op. Tot zaterdag 13 november in de Bank van Brussel, Nieuwstr., tentoonstelling kunstschilder Maurice Van Saene. Belfortzaal van 8 tot 21 november, tentoonstelling georganiseerd door de Bel gische Jeugdbond voor Natuurstudie afd. Aalst, Jeugd en Wetenschap regionale Aalst, Speleoklub Hades. Zaterdag 6 november te 16 uur. Oud Hospitaal, opening van de tentoonstelling Oscar Jespers door de minister H. De Clerck, ingericht door de kulturele werk groep Inka, en de Bank van Brussel. Zaterdag 6 november te 20u30, stedelijke Feesthalle, Schoolstraat, Bal der CVP burgemeesters en Gemeentelijke mandatarissen met orkest Willy Lievens. Zaterdag 6 november te 21u30, zaal F FR, Dendermondsestg., St. Maartensfeest ingericht door de KSA St. Maartenbond met show- en dansorkest Lou Frank. Zaterdag 6 november van 14 tot 20 uur raadszaal stadhuis, cursus ingericht door het Davidsfonds met «De kunstzinnige vorming in het algemeen» en «Toepassin gen i.v.m. metodieken-traming», door de heer N. Maes. Zondag 7 november te 10 uur, Cinema Feestpaleis, Vlaanderenstr., Filmvertoning «Handen boven de stad» ingericht door de kulturele vereniging «De Rank». Zondag 7 november te 14 uur, St. Jozefskring, Meuleschettestr., Jeugdfilm «Win- netou», ingericht door de Peppinoklub. Zondag 7 november te 14 uur, St. Laurentiuskoüege, Capucijnenlaan, Jeugdfilm «De slag van Rio de la Plata» ingericht door de Marcelmoklub. Zondag 7 november te 14 uur, zaal «De Vrede», Vredeplein, tweede verloofden namiddag, ingericht door de KJM. Zondag 7 november van 14 tot 17 uur zaal Hadewijck, Moorselbaan, cursus over «Voorbereiding op de toekomst» voor meisjes van 14 tot 17 jaar, ingericht door KLJ Zondag 7 november te 19 uur, feestzaal Groen Kruis, opvoering van «Midder nachtzon», door de Catharinisten. Zondag 7 november Feest der Vier Gekroonden, ingericht door de Syndikale Kamer van de Verenigde aannemers van de Bouwnijverheid. Maandag 8 november te 20 uur, feestzaal Groen Kruis, opvoering van «Midder nachtzon», door de Catharinisten. Dinsdag 9 november te 20 uur, St. Martinuskring, Zonnestr., eerste studieavond over «Moderne huwelijks en gezinsproblemen», ingericht door KWB St. Martmus. Dinsdag 9 november van 19u30 tot 22 uur in zaal «Korenbloem», Grote Markt danscursus, ingericht door VTB-VAB. Woensdag 10 november te 20 uur, raad szaal stadhuis, «Speleologie» door S. De Keukeleire, ingericht door de St. Jorisklub. Donderdag 11 november te 20 uur z? al St. Jozefskollege, ingang Hoogstr., film vertoning «De aanbidder», ingericht door de KFL. Donderdag 11 november Houtmarkt en aanpalende straten Jaarmarkt. Donderdag 11 november Herdenking? dag; te 10 uur, plechtige H. Mis en Te Deum in St. Martinuskerk, nadien optocht en uitreiking van eretekens. Vrijdag 12 november, raadszaal stadhuis, Gespreksavonden '65-66. L. De Witte SJ. spreekt over «De sociale '.eer van de Kerk», ingericht door het Davidsfonds. door ETIENNE LE COMP7E - Een bezoek aan een vreemd land vergt steeds enkele dagen aanpassing. Echter toen wij in Thailand voet aan wal hadden gezet, overkwam ons de eigenaardige erva ring meteen het gevoel te kennen thuis te zijn. Was het de warmte, welke ons dade lijk ertoe aanzette een goed humeur te hebben V Waren het de wuivende palmbo men, welke ons in vervoering brachten Of waren het de vriendelijke mensen die ons overal en dadelijk bereidwillig hielpen? Hun voorkomen, houding en kleding verrie den tekens van een uiterst verfijnd voik Een tocht door Bangkok zou deze ervaring niet beschamen, integendeel vergroten we waren thuis. De huizen gelijken veel op Zwitserse chalets. Ze zijn sierlijker dan in Japan. En op de terrassen slaan de mensen gezellig een babbeltje, wijl de bananen bomen hen beschermen tegen de felle tro penzon. Is Thailand daarbij het paradij? van de kleur Inderdaad. In Bangkok zijn de fonteinen goud. Tuinen, parken en gebouwen zijn in een volmaakte harmonie met elkaar. De meest aangewende kleuren zijn helgeel helrood, zachtgroen en vooral goud. De kleuren worden flink kontrasteiend naast mekaar gebruikt. Vreemde Domen met zon deriinge namen en wonderlijke bloemen zijn daar om je gemoed nog meer in te palmen. Sierlijk zijn de daken, met vaak aan weerszijden een draak bovenop de nok. Een eerste kennismaking met de stoepa s overal de typische puntige tempels, voert je nog dieper in deze sprookjeswereld. BANGKOK De Thaiianders noemen hun hoofdstad Krung Tep, wat betekent Engelenstad Bangkok werd pas hoofdstad in 1782, en dat na de belegering door de Birmanen van de vroeger hoofdplaats Ayuahya, welke gans werd uitgebrand en vernield. De toenmalige koning Rama I verkoos Bangkok als nieuwe hoofdstad in te richten, voornamelijk om dat in die streek nooit overstromingen voor houden, komen, weike een ernstige plaag waren te Ayudhya. Bangkok was vroeger siechts een vissers dorp, toen genaamd olijfkleurig dorp. Het volk leefde er langsheen de kanaaltjes en duizenden woonden in drijvende huizen en in de paalwoningen, welke nu nog bij voor keur langsheen de oevers van waterlopen te zien zijn. Misschien is bepaald dat uit zicht sinds eeuwen ongewijzigd gebleven Deze buurt vormt het dekor voor een onver getelijk bezoek aan de vlottende markt. Deze typische markt gebeurt tussen 8 en 11 uur elke ochtend, behalve op Boeddhis tische verlofdagen. Met een boot volgen wij de rivier Chao Phya. Aan weerszijden de inhammen, belommerd door palmbomen en bananenstruiken en tegen de stammen leu nen de houten paalwoningen, sierlijk van lijn, verweerd in alle tinten, van bruin Tegen de oevers drijven met bamboestokken gevlochten matten waarop vrouwen zitten en een babbeltje slaan. Ze laten zich afglij den om zich onverschrokken te wassen in de rivier. De kinderen zwemmen moeder naakt, spelen als echte waterratten en varen bootje op een bamboestok. Ze voelen zich even veilig als op vaste grond. Een venter roeit zijn bootje. Hij verkoopt drinkwater en bezoekt de huizen langsheen de vliet. Mannen met de borst vol thaischrift roeien met forse armen. Een oudje verkoopt stukken vlees, welke in het midden van haar schuit op mekaar liggen gestapeld. Een gele schuit vaart voorbij, uitgerust met een benzinepomp. Te midden de palmbomen is: de lucht daarbij vol van bloemengeur. Vo gels slaan de vreemdste geluiden. Een groentenvrouw legt aan en probeert te verkopen. Voor elke woning staan twee of drie kruiken met draken gedekoreerd en bestemd om het drinkwater te bewaren Overal pronken ook de kleine miniatuurtenv peltjes, bovenop een stOK. Ze zijn netjes versierd en goed onderhouden en dienen om de slechte geesten op een afstand te De rivier wordt smaller, kronkelt, en tus sen het tropisch bladergroen rijzen, weg gedoken en beschut voor de zon, nog vele paalwoningen. Het dak is vervaardigd met gedroogde en gevlochten palmbladeren. Op het plankier koesteren de moeders liefko zend hun wichtje. Er zijn verkoopsters met geroosterde gan zen. Een vrouwtje baat op haar schuit een viswinkel uit. Vrouwen roeien met suiker riet, mest, of eiers aan boord. Nog een andere verkoopt in olie geroosterde bana nen. De vrouwen rinkelen met een belletje of toeteren zoals bij ons de ïjskreemman. Ook paalwoningen zijn ingericht als w.:v kei. Je ziet er de hoedenvlechter, de kleer maker, de kruidenier. Van kilometers ver komen de mensen naar deze vlottende markt om hun inkopen te doen ofwel om hun waar te verkopen. Meestal zijn het vrouwen die hier de handel verrichten. Er zijn de boten met rijst, met flessen sya-saus, met houts kool. En links en rechts van de stroom rijzen de vele tempels, de stoepa's kiem en groot Elke tempel, dak en een deel van de voor gevel, is steeds een festijn van kleur blauw, geel, rood en vooral goud. Onbetwist bare polen voor de ingeboren aard van de Thailander om met kleur om te gaan, om met vorm en koloriet te dekóreren. De Thailander is daarbij een grootmeester in het verwerken van mozaiek. De tempels zijn meestal wit, of okergeel geschilderd en aan weerszijden van de nok ziet men recht opstaande slangen, sierlijk afgetekend tegen de blauwe hemel. Rode en groene dakpan nen zijn mooi verdeeld in figuren. En daar bij niet te vergeten de bonzen, de Boed dhistische monikken met hun oranjegele klederdracht, mooi in de plooien, een likje naar het voorbeeld van de Grieken. Deze mannen getuigen voor de levende gods dienstzin van het volk. (VERVOLGT) HET ONTWERP VAN REEPINGHEN AAN DE REDACTIE DE GAZET VAN AALST Mijnheren, Vooraf wil ik uwe redactie feleciteren om de aandacht die zij schenkt aan het pro bleem gesteld door het ontwerp Van Ree- pinghen. Het is met een gans bijzondere aandacht dat ik de verslagen lees van de gedane in spanningen door de Aalstere studiecommis sie voor de Gerechtelijke Hervormingen. Ik ben de mening toegedaan dat onze par lementairen zonder uitzondering en de ju risten in het bijzonder voor hun verant woordelijkheid dienen gesteld. De waardigheid van onze parlementairen zal gemeten worden naar de inspanningen, die zij zullen ondernemen om de belangen van het Aalsterse te verdedigen. Het is toch jammer dat een commissie dient geschapen en ontzaglijke nspannin- gen gedaan om iets goed te maken, daar waar een parlementair, die verstandig is, sommige belangen van zijn streek kan re gelen in een oogwenk. als hij maar wil en niets in zijn achterhoofd heeft. Ce ne sont que les imbéciles qui ne chan- get pas d'idée dus bestaat er weer hoop. Niet alleen de vakbonden maar ock de middenstandsorganisaties dienen zich met deze kwestie bezig te houden, ik vermeen te weten dat alleen het NCMV zich over deze kwestie gebogen heeft. De strijd dient voortgezet door de studie commissie. wij staan achter U en het aan tal groeit met de dag. Kruidenier oOo Aan hen die menen dat Aalst, nadat het izo gerechtvaardigde en nodige rechtherstel erzal gekomen zijn,: niet de nodige gebou wen ter beschikking zou kunnen stellen, wil len wij het volgende in overweging geven Volgens berichten, die in Aalst de ronde doen werden in de Nicuwstraat nog meer gebouwen tot grootwarenhuis voorbeschikt. Welnu Aalst heeft genoeg warenhuizen. Dendenmonde heeft er echter geen. Mits enige kleine veranderingen maakt men van <de rechtbank een pracht-bazar. Van die ge bouwen in de Nieuwstraat ,kon men dan een rechtbank maken. Een evenredige verdeling hebben wij steeds zeer mooi gevonden. G.K.' Aalst oOo Naar het schijnt zijn rechtbanken zeer dikwijls op tcricht op plaatsen waar op een of andere wijze' soldaten ondergebracht zijn. Daar er in Dendermonde geen soldaten meer huizen, en Aalst nog regelmatig door militaire plechtigheden van hun aanwezig heid vtordt op de hoogte gehouden, ware het misschien logisch eens aan een of andere verandering te gaan denken. Tradities zijn er toch om in ere gehouden te worden, nf niet soms? N.D.l). Moorsel OE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK KANTOOR: SCHOOLSTRAAT 26 AALST Itedaktie Administratie Publiciteit TEL. 053/241.14 Postrekening: 881.72 Verkoop: Per nummer 2,50 F Abonnementen: 3 maand 62,50 F 6 maand 120,00 F WAAROM GAAN DE BEDRIJVEN UIT DE DENDERSTREEK ACHTERUIT Omdat zij niet. op de hoogte zijn van 1 De marginale kostprijsberekening, ge baseerd op de indeling der kosten in vaste en variabele kosten. 2 De rentabiliteitsstudie welke nagaat in hoeverre de verschillende produkten of pro- ducentengroepen bijdragen tot de winst van de onderneming. 3 Het begrotingsbeheer hetwelk toelaat de verschillende aktiviteiten van de onder neming op voorhand in cijfers vast to leg gen en achteraf een kontrole uit te oefenen op de werkelijk bereikte resultaten. Het Produktivileitscomité Denderstreek richt daarom een aantal cyclussen in onder leiding van Ir. F. Possé, die moeten toelaten de deelnemers bovengenoemde theorieen in hun bedrijven toe te passen. Inschrijvingen kunnen genomen worden I op: Productiviteitscomilé Denderstreek, Sta- I tionstraat 31 Aalst ten laatste op 20 novem- lier. De aanvang der cyclussen geschiedt I op 29 november. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van mate riaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 - 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. INLICHTINGEN TEN HUIZE, VRIJBLIJVEND EN KOSTELOOS Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders». Alle verrichtingen op alle «s -aarboekjes A.S.L.K.».

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2