2>e en omstreKen Nieuws in 't kort Aaisterse Politie terug op de proppen l/oomarden voor een wichtige vernieuwing Carrousel. NEC SFE, NEC METU OPINIES in Dodelijke ongevaSien sn hst Aaisterse Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vla?nderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Gazet van Aalst 21 ste JAARGANG nr 89 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 MET BIJVOEGSEL Syndicale I)e Aaisterse politie heeft als nieuwe eis de vergoeding voor kledij vooropsteld bij de stedelijke instanties. Men zal zich herinneren dat enkele maanden geleden reeds het stadsbestuur is ingegaan op andere syndicale eisen vanwege de Aaisterse volgelingen van de 11. Hermandad. VINNIG DEBAT Op een bijeenkomst te Aalst van afge vaardigden van het socialistische ACOD en het Kartel der Onafhankelijke Syndicaten werd een debat gehouden met als onder werp «Is het Kartel een progressistisch syn- dikaat» tevens in verband met de huidige situatie bij de regie van telefoon en tele graaf, waarbij ook de houding van beide syndicale verenigingen t.o.v. de zg. stipt heidsstaking te berde werd gebracht. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de nationale sekretaris van het ACOD, de h. Van der Heyden en de natio nale sekretaris van het onafhankelijk syn- dikaat van het Technici R.T. De h. Van der Ileyden betoogde zijner zijds dat de sociale Dienst van de RT voor treffelijk is georganiseerd en gaf als zijn mening te kennen dat het Kartel der On afhankelijke Syndicaten klaarblijkelijk on der liberale invloed stond. Zijnerzijds antwoordde de h. Sesman hierop dat het Kartel uit autonome groepe ringen is samengesteld en bepleitte hierbij de oprichting van een eenheidsstatuut met gelijke voorwaarden voor administratie en technici met als minimumloon 6.000 F Het groeide uit tot een vrij verward de bat, derwijze dat de voorzitter van deze bij een komst, de h. Coppens het wijselijk oordeelde de bijeenkomst te beeindigen. KR1STENDOM EN WERELD (O Naar het Referaat van Prof. N.W. Wildiers In diverse centra van het Vlaamse land, o.m. te Antwerpen en te Steenbrugge heeft Prof. Dr. N.W. Wildiers in het kader van de DF konferentles «Kristendom en Wereld» een zeer boeiende uiteenzetting gehouden over het thema: Voorwaar den voor een waarachtige vernieuwing Teologische Aspekten. Hierna beginnen wij met de publicatie van een samenvatting van deze zeker verhelderende visie van Prof. Wildiers. Sedert enkele jaren grijpen er allerlei veranderingen plaats in de kerk, die men kort te voren nog voor onmogelijk zou ge houden hebben. Deze vernieuwing, deze \ierandering wordt niet door allen op dezelfde wijze ont vangen. Door velen werd deze verandering sedert lang niet verlangen tegemoet gezien. Maar voor anderen is zij een verrassing, die hen in zekere mate verontrust, die bij hen een gevoel van onbehagen opwekt, met de vraag of het vroeger misschien allemaal verkeerd was en wat er tenslotte ni^ eigen lijk nog vast staat in de Kerk. Dit gevoel heeft bij sommigen nog scherper vormen aangenomen en is in bepaalde kringen uit gegroeid lot een soort van openlijke weer stand. Er zijn ook mensen die overdrijven, die op eigen houtje gaan hervormen en ver nieuwingen invoeren, die niet in de lijn liggen van wat door de kerk eigenlijk be oogd wordt. Tegenover al deze uiteenlopende reakties, moeten wij het probleem van de Kerkver nieuwing vanuit principieel en vanuit teo- logisch standpunt bekijken. Het is vanzelf sprekend met mogelijk in een spreekbeurt alle verschillende aspekten te behandelen die aan dit vraagstuk verbonden zijn. Wij zullen drie vragen trachten te beantwoorden 1. Is er in het leven van de Kerk plaats voor een eigenlijke hervorming en voor een echte vernieuwingsbeweging? 2. Aan welke eisen moet eventueel een dergelijk streven beantwoorden? 3. Waar ligt het zwaartepunt in het heden daagse streven naar vernieuwing in de Kerk? oOo 1. Men zou misschien van mening kunnen zijn dat de Kerk een statische werkelijk heid vormt die met gebonden is aan tijd en plaats. De wereld trekt voorbij in allerlei gedaanten en vormen, maar de Kerk trot seert de eeuwen en staat onbeweeglijk als een rots. Een dergelijke opvatting over het wezen van de Kerk vertoont een zeer grote leem te. Zeker, de Kerk bezit een eeuwigheidsdi- mensie, de Kerk heeft een levende kern die niet door de tijden en omstandigheden wordt aangetast. Maar de Kerk bezit ook een historische dimensie Zij staat in de tijd. Zij staal in de werkeljikheid van het menselijk leven en ondergaat er alle bewe gingen van De tijd van de Kerk is de tijd van de wereld. Zij is opgenomen in het grote historische gebeuren van de mens heid. Juist omdat de Kerk aan de tijd gebon den is, omdat Zij een Kerk in wording, in groei, in opbouw is, moet Zij er voortdu rend op bedacht zijn terug te keren naai het oorspronkelijke bouwplan van de Ont werper van deze Kerk en nagaan of Zij in haar ontwikkeling met afgeweken is van die grondlijnen. Wanneer wij in de geschiedenis van de Kerk nagaan hoe bepaalde hervormingspo gingen zijn voorgekomen, dan ontdekken wij zeer vlug dat het streven naar innerlij ke vernieuwing het streven naar hervor ming als het ware behoort tot het wezen zelf van de Kerk.Nemen we bv. een bloei periode van het kristendom: de middeleeu wen. Welnu in de middeleeuwen hebben zich ten minste vier grote pogingen tot kerk vernieuwing voorgedaan. De eerste de zo genaamde «Gregoriaanse Kerkhervorming» in de 11e eeuw. Gregonus VII spande zich in om de Kerk in haar hogere kaders los te maken van de greep van de feodaliteit die Haar gevangen hield. De Paus wou de Kerk in haar hogere ver tegenwoordigers onafhankelijk maken van de tijdelijke macht om Haar m staat te stellen Haar eigen funktie en zending te volbrengen. Hier in het noorden van de Boergondi- sche Staten ontstaat de moderne devotie. Bij de Broeders van het Gemene Leven en bij de kanunniken van Hildesheim komt j een verlangen om terug te keren naar het eenvoudige beleven van de waarheid, vrij van holle spekulaties en gericht op het kon- krete beoefenen van de evangelische deug den. De bloem van deze streving vinden wij in de Imitatio Christi en vanuit onze ge westen gaat deze geest over de grenzen heen naar andere landen, zozeer dat een Frans historicus schrijft dat het de vroomheid der Vlamingen is welke in die eeuw de Kerk weer terug een waarachtige bezieling heeft geschonken. Een eeuw later is er weer bedreiging en ditmaal vindt men in de kringen van de ge lovigen niemand die in dezelfde geest als de vorigen de hervorming zal doorvoeren. Op de «Dag van de vier gekroonden» te Aalst werden talrijke leden onderscheiden Hier de onderscheidenen samen met led en van het gemeentebestuur. De weerman en de regenmaker zijn geen collega's en toch hebben ze met mekaar iets gemeen. Het weder in ons land is ondenkbaar zonder de regen. De laatste tijd is de zon ons bizonder mild geweest, zelfs in zoverre dat iemand onrustig de vraag opperde: is de regen maker een ongeluk overkomen? Is hij ziek? De boeren vragen nu geen regen, want ze hebben het erg druk 'met het inhalen van de bieten, het ploegen en zaaien. Dat alles gebejurt beter zonder malle nattigheid. Omdat de vrouw van mijn buurman niet ophoudt te vragen en te veinzen, waarom de regenwolken achterwege blijven, ging buurman Re- naat bij de weerman zijn licht opsteken En ook een sigaartje. Geachte Heer Pint. Een gerust stellend gebaar en een glimlach ontwa pende de zorgzame echtgenoot. De re gen is zo oud als de wereld, hoorde hij dra verklaren. En ook: het heeft altijd geregend. Eeuwenlang. Waarom zou dat nu ineens gedaan zijn? En aL die flauwe prietpraat over proeven met atoombommen en raketten, zijn geen windstootje in de woestijn. Nonsens De regen is ook altijd «nat» geweest. En het water steeds doorzichtig. Geen kommer meer. Renaat toog opgelucht naar zijn stamcafé. Het goede nieuws was een biertje waard. Proficiat, regenmaker! zegden de klanten tegen een blonde iongel mg, ge tooid met een fijn kostuum, en die in het deurgat verscheen. Regenmaker! Regenmaker! Renaat schrok op. De blonde jongeling kreeg in grote lijnen de wonderlijke belevenis van mijn buurman te horen en proestte het uit Wat is er? klonk het nors. De blonde jongeling wees toen het aanplakbiljet van de toneelvoorstelling: de regenmaker. Gezondheid, buurman! De glazen gingen" de hoogte in. Proficiat, regenmaker! EEN DODE TE ERPE Aan het gevaarlijk kruispunt van de Vijfhuizen op de Gentsesteenweg kwam het eens te meer tot een dodelijk ongeval. De aanrijding gebeurde toen Jozef De Wolf, Kraaineststraat 37 Erpe, die met zijn personenwagen uit de richting van Lede kwam, de steenweg dwarste en met volle geweld in botsing kwam met de personen auto van Jan De Hauwer, uit Lebbeke. Het voertuig van De Wolf werd wegge slingerd en belandde naast de baan in een haag. Het vergde heel wat moeite om de 69 jarige bestuurder uit zijn zwaar gehavend voertuig te halen. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts de dood vaststellen. De andere bestuurder Jan De Hauwere liep lichte kneuzingen op. OOK EEN DODE TE AALST In de scherpe bocht ter hoogte van de Tir op de Brusselsesteenweg kwam de 32 I jarige Frangois De Schrijver, Kromme Elle hoogstraat 15 Erembodegem, tijdens een 1 botsing met een zware vrachtauto om het leven. De botsing gebeurde toen De Schrijver de controle verloor over het stuur en met geweld te pletter reed tegen de vrachtwa gen gestuurd door Marcel Bentien, Stations straat, Oostende, die uit tegenovergestelde richting kwam. De jongeling was vrijwel op slag dood. 2,50 F HET NUMMER De voormalige Imexcolrabedrijven te Aalst zouden naar verluidt eerlang worden ingericht ten behoeve van een belangrijk autobedrijf. Het Nederlands Toneelgezelschap Gent zal op 16 november as. te 20u. in de stadsschouwbuig te Aalst een opvoering verzorgen van HET HEMELBED van Jan de Hertog met Roger de Wilde en last but not least de Aaisterse toneel- vedette Chris Boni. - Vier Aalstenaars, Yves Bomont, Lieven de Smet, Jo van Moi en Willem de Vidts starten vandaag zaterdag te 19 u. 30 in het nabije toeristische Berlare- Donck met PAPADOC' een Kultureed centrum. Een ander Aalstenaar L.P Boon zal het officieie lintje doorknip pen ook ai een Aalstenaar Kunst schilder Wilhelm Mechnig exposeert er vanaf zondag as. Met het oog op de steeds groeiend ge brek aan parkeergelegenheid in de Dirk Martenstede komt het plan van een on dergrondse parkeerplaats aan de Hop markt andermaal ter sprake. Vorige week werden in dit verband reeds be sprekingen gevoerd. De verwezenlijking van dit project zou desgevallend kun nen gefinancierd worden door private Uinaiicieie instellingen. Te St. Lievens Houtem is gisteren de vermaarde Jaarmarkt begonnen, een der oudste van het land. In de gemeente van burgemeester Otte weet men overigens van aanpakken De lieve St. Niklaas zal er bv. op 6 decem ber vanuit Brussel, rechtstreeks per helicopter landen. De belangstelling voor de Aaisterse Jaarmarkt gaat in stijgende lijn. Op St. Maartendag, donderdag 11. was er andermaal een massa aanwezigen. Het gaat niet goed met de be kende mannekens. Terwijl dezer dagen het «Brusselse» slacht offer werd van een snode aan slag, heeft men te Geraards- bergen in het kader van mo- dernizering van het Marktplein het waterende ventje een ande re plaats toegekend. Die van Geraardsbergen bewe ren nog steeds dat hun manne ke het echte is. Lof der zotheid, een Brusselse douariere heeft vrijdag namiddag een bloemen- ruiker neergelegd bij wijze van condoleance... :''v T fejMüfc'T* '.'4 'VvjSHÏt-K

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1