Pro Arte-concert «Gangster-praktijken in de populairste sport»» Muziekleven te Aalst Belgisch Kamerorkest o.l.v. G. Maes m. m. v. Mireille Flour, harp Prijzen van klassiekers van vorig jaar nog niet betaald KULTUREEL KALENDER en feestelijkheden Produkiiviteitscomité Denderstreek Voor meer demokratie medezeggingschap van de jeugd DISKÜNTQKANTOOR VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Een merkwaardig concert dankt zijn rijk lyrisme. Danse sacrée et danse profane. De dom aan zijn inhoud, dit is zowel de gepro- intimiteit der harp treedt hier in de plaats grameerde muziek als de uitvoering, of be van het lyrische der viool, in de plaats van ter de bezieling der uitvoerders. In deze de blanke, fluit, van de zwoele cello. De twee opzichten was dit tweede Pro Arte muziek typeert het bevrijdende van de dans concert wel zeer merkwaardig. majestueus, hoogmoedig misschien is het gewijde karakter; gracieus in de golving der Het is treffend hoe in de keuze der stuk glissandi is het profane, geschraagd door ken het ware karakter der Franse muziek zacbt gonzende strijkers, tot uiting kwam. De Franse muziek van de concerti der hofcomponisten tot het ïm Leclair's concerto is meer «klassiek». Nu pressionisme van Ravel en Debussy bleef eens het strenge barok-concerteren, dan aristocratisch en individualistisch, ook bij weer herinnert het aan Haydn of zelfs aan de romantische meesters. De Franse muziek Mozart. Minder origineel, spreekt dit werk is volksvreemd, ze vindt haar voedingsbo toch aan. dem niet bij het volk, wel in een verfijnd geestesmilieu. «Het gebrek aan veiligheidsmaatregelen is verkeerd soms wraakroepend. Renners die van links naar rechts over de weg waaien en dan nog zonder een wagen van de inrichters voor hen Lully's «musique pour les soupers du roy» ademde het leven aan het hof van de zon nekoning uit. Aristocratische verfijning; de maat en het evenwicht der tuinen van Ver sailies, koninklijke muziek, muziek «du mon de». Het doet wat aan balletmuziek denken. Een getemperd contrastenspel in de ouver turek het langzame beminnelijke van de dans Loure en Rigaudon, een majesteite lijke «marche», het zangerige element van de «air». Couperin is evenals Lully de musicus van het mondaine Franse hof. In zijn «pièces en concert» domineert de weemoed. Wee moed die tot een ontroerende «plainte» wordt, maar steeds beheerste emotie blijft De cello, het instrument der mineurtonen komt volledig tot zijn recht een kristal lisatie van smart. Deze muziek doet soms aan Bach denken. Een reuzestap naar het einde der 19e eeuw Debussy. Impressionisme, exotisme De maatregelen voor meer veiligheid en voor beperking der koersen moeten van bui- uit, brengen niet alleen zichzelf in gevaar, tenuit getroffen worden. Het wielerwereldje TllJlflr nPTPV'Pnpn ppn pvon ornnf omvaar rnnr J zelf treft liefst geen maatregelen en laat de zaken maar op hun beloop. Iedereen weet maar betekenen een even groot gevaar voor de tegemoetrijdende automobilisten, die plotseling tegenover een groep komen te staan en maar zelf moeten zien hoe de on gelukken te vermijden. Hoeveel renners zou den er dit jaar op een tegemoetkomende auto gebotst zijn En hoeveel op stilstaande auto's, die langs het parkoers geparkeerd een kontraktje te geraken moeten ze te biechten gaan bij een manager. Dat zijn door de wol gekleurde knapen van de gezonde kommerce, die eerst en vooral zelf wat willen verdienen en het met de eerlijkheid niet altijd even nauw nemen. Dat het geld van een kontrakt dan eens dat het een rotte boel is en dat er iets moet hanSen blJ de manager, komt veelvul- veranderen, of dat vandaag of morgen de dlg voor" hele beweging in elkaar stort, maar niemand onderneemt iets. Aan de macht van de managers en de Bij het syndikaat dat een tijd geleden door «Sporta» werd opgericht, regent het staan 'in de drukke straten, waar de koers handelsfirma's kan geen grens meer gesteld klachten. Kontrakten en prijzen van klassie- Ravel. Het bekende «introduction et alle gro» vormde zonder twijfel het hoogtepunt van het programma. Een compositie die voor Ravel's genie schitterend getuigt, waar schijnlijk een van de gevoeligste en meest lyrische werken van de meester. Een lang zame «introduction», idyllische, lyrische vi olen, mooie cadanza in de harpsolo van het allegro. Tot slot een tijdgenoot van Bach en Han del de Franse barokgrootmeester Rameau. Het Franse hof van Louis XV ditmaal. Het concerto met humorisme van «La Poule» de hoofdsheid der menuetten, de vloeiende melodie vormden een gelukkig slot van dit concert. absoluut door moet omdat er zoveel café's worden. De dopingpraktijken zijn reeds al zijn die de inrichting steunen.» te 7eer ingekankerd en de mentaliteit van kopen en verkopen is traditie geworden. Dat sport er niet meer bij te pas komt en de toestanden iets gemeen hebben met het Drastische maatregelen treffen natuurlijk leenherenstelsel uit de middeleeuwen, met veel inrichters die zich voor een hoop ver- managers als leenheren en renners als lijf- plichtingen geplaatst zien die ze onmogelijk eigenen, is bijzaak. Zolang de managers kunnen voldoen. maar verdienen. kers van verleden jaar die nog niet uitbe taald zijn. Kontrakten die nooit betaald u den, verduisteringen en dergelijke meer. Een manager kan zich op vele manieren wreken o.a. door broodroof. Ook in vroegere eeuwen was het gevaarlijk de leenheer te vergrammen. Daarom leggen de meeste ren ners liever geen klacht neer en kunnen de managers hun gangsterpraktijken met rustig Bijgevolg zullen er zeker minder koersen De enkele grote renners, die niet kunnen gemoed voortzetten. En dat in een tijd waar- betwist worden. Maar dat zal in geen geval gemist worden in zo'n systeem, varen er in een werkgever met handen en voeten schade berokkenen aan het wielrennen noch goed bij en strijken beschamend hoge ver- gebonden is aan wetten en verplichtingen en aan de jonge renners. Het grote aantal koer- goedingen op. Wee echter de vele kleintjes. f,e werknemer de hoogste sociale veiligheid I sen dat thans wordt ingericht, geeft slechts Ze beoefenen een beroep dat geen beroep is. dient geboden. 1 aanleiding tot een totaal verkeerde sportbe- Geen sociale zekerheid. Geen wettelijke be- Aldus o.m. Wilfried Wijn in het weekblad oefening, wat zelfs bij het wielrennen toch scherming. Geen werklozensteun. Om aan «De Nieuwe». De uitvoerders, vooral de soliste, brachten levende muziek, muziek die getuigde voor zijn aard en karakter; zij brachten bezielde muziek. Dirk Van Gijsegem, Laureaat «Muziekbeluisterenv Prijs Stephan De Jonghe Van zaterdag 20 tot en met zondag 28 november, Belfortzaal, vogeltentoonstel ling, ingericht door «De Zwartkop». Opening van de tentoonstelling heden zater dag te 19 uur. Toegankelijk alle weekdagen van 10 tot 20 uur; de zondagen van 9 tot 20 uur. Tot 28 november in de Bank van Brussel, Xieuwstraat 27, de werken van kunstschilder Willem \an Hccke. PARITAIR COLLOQUIUM later te bepalen dag. De eerste bijeenkomst zal plaats vinden op maandag 29 november In het kader van zijn aktie voor verho te 18 uur in het lokaal Produktiviteits- ging van de produktiviteit en verbetering comité Denderstreek, Stationstraat 31 Aalst van de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers, wordt door het Produktiviteits comité Denderstreek op maandag 29 novem ber ek. te Aalst een paritair colloquiuir ingericht. Hieraan zullen een aantal werk gevers samen met vakbondafgevaardigden deelnemen om er vrijmoedig van gedachten te wisselen over het onderwerp «De mens in de moderne onderneming». tentoonstelling van Onder een zeer grote belangstelling ver zamelden deze week de CVP Jongeren uit het Aalsterse in de Katholieke Kring te Erembodegem voor bespreking van de blij vende problemen inzake jeugdbeleid. De heer Leo Teugels, lid van het natio naal bureau van de CVP Jongeren, was in leider. Hij verklaarde zich sterke voorstan der van een verdere organisatorische uit ibouw op alle niveaus. De nationale jeugdraad blijft voorlopig j afrekenen met allerfel beginmoeilijkheden waardoor dit orgaan tot nog toe op verre na niet de efficiëntie kreeg die van haar werd verwacht. De konfrontatie der ideologien Dergelijk kontakt kan enkel een heilza speelt haar parten en het za! nodig zijn den j me jnvioed uitoefenen op de betrekkingen sen en onvermijdelijk lijden het rendement de jcugdvertegenwoordigers ware bestuurs tussen beide partijen. De toekomstige wel en de winst eronder. Het is nodig dan in •eest opbrengen wfl het bij geen loutere vaart en bloei onzer bedrijven zal inder elk bedrijf iemand, ter zake bevoegd, deze 1 daad grotcndeles bepaald worden door de problemen ter hand neemt. Dit kan voor oplossing die aan het probleem «mens» in delig gedaan worden door een arbeidsana Prof. Dehondt, Directeur van het Semi narie voor Produktiviteitsstudie en Onder zoek aan de Rijksuniversiteit te Gent, zal na een inleiding door hemzelf, de bespre king leiden. Lesgever Ir. F. POSSE. oOo CURSUS VOOR VORMING VAN ARBEIDSANALIST Hebt U nog nooit de indruk opgedaan, als U in een of ander bedrijf binnenkomt, dat daar heel wat tijd verspild wordt, door nutteloos over en weer geloop of door on- produktieve wachttijden En dat er ook op het verbruik van grondstoffen en hulp materialen zou kunnen bespaard worden Het g"beurt helaas nog op te veel plaat- Zaterdag 20 november te 20 uur, zaal Madeion, Grote Markt, Kabaretavond met het orkest Harry Smith, ingericht door de Club van de Générale. Zaterdag 20 november in het lokaal achter de St. Annakring, gezellig samen zijn, ingericht door de Chiromeisjes Sint Anna. Zaterdag 20 november te 20 uur, lokaal Keizerlijke Piaats 02, feestavond onder het motto «Chansons op zolder», ingericht door de St. Jorisklub. Zaterdag 20 november vanaf 16 uur in Het Paviljoen», Grote Markt, finale van het biljarttornooi voor de wisselbeker Robert Vergeylen, ingericht door de club «De Biljartvrienden». Zaterdag 20 november te 20u30, zaal De Koornbloem, Grote Markt, feestavond, ingericht door de Aalsterse studentenklub «Moeder Ajonista». Zaterdag 20 november van 14 tot 20 uur, raadszaal van het stadhuis, voorv dracht van het Davidsfonds in het teken van de kadervorming. L. Schevenels zal handelen over «De rol van de overheid in het kultureel vormingswerk» en mej. d'OliesIagers over «Kuituurcentra en ku' tuurfunctionarissen». Zondag 21 november te 15 uur in he< lokaal «De Klok», Molenstraat, vergade ring Vriendenkring Bloedgevers «De Pc likaan». Zondag 21 november van 15 tot 18 uur in de zaal Hadewijch, Moorselbaan, 2e voordracht voor verloofden, ingericht dcor de verloofdenklub van KAJ-VKAJ. Zondag 21 november in de zaal «De Viede», Vredeplein, derde verloofdennamid dag, ingericht door de KJM. De h. De Baere zal handelen over «liefde en huwe- lijksgezinsspiritualiteit» en een gezin o\er «het geluk tegemoet». Zondag 21 november te 14 uur in de St. Jozefskring, Meuleschettestr., Jeugd filmvertoning «de laatste neushoorn», ir gericht door de Peppinoklub. Zondag 21 november te 19 uur in de feestzaal St. Augustinus, ingang Leopold- laan, opvoering van de komedie «de ingebeelde ziekte» door de toneelgilde «Ho ger Op» van het Davidsfonds Mijlbeek. Zondag 21 november te 14 uur in de zaal van het St. Laurentiuscollege, Ka pucijnenlaan, Jeugdfilmvertoning «Keik< ppen» met Laurel en Hardy en bijfilm over «Rascals» ingericht door de Marce inoklub. Zondag 21 november te 17u30, zaal Bristol, Grote Markt, feestavond met «The Linnets» en de Aalsterse Karnavalgroep «De Flieramoisen». Zondag, 21 november, viering door de Kamer van de Catharinisten van het feest van haar patrones de H. Catharina. Tc 10 uur, H. Mis en te 16u30, Lof in de St. Martinuskerk. Maandag 22 november te 19u30, stadsfeestzaal, eerste leerlingen-auditie, inge richt door de Academie voor muziek, ballet en toneel. Maandag 22 november te 19u30, feestzaal St. Augustinus, ingang Leopoldlaan opvoering van de komedie «de ingebeel de ziekte» door de toneelgilde «Hoger Op» van het Davidsfonds Mijlbeek. Maandag 22 november van 19u30 tot 22u30, zaal De Koornbloem, Grote Markt danscursus, ingericht door de KJM. Dinsdag 23 november in het nieuw lokaal van de St. Martmuskring, Zonnestr. derde studieavond over moderne huweli. ks- en gezinsproblemen, door E.P. Van Hocht, Oblaat te Gijzegem, ingericht door KWB-KAV afdelingen St. Martinus. Woensdag 24 november te 20 uur, in de feestzaal van het stadhuis, filmavond over Griekenland, Wuppertal, Parijs, Washington, ingericht door VTB-VAB. Donderdag 25 november te 20 uur in de zaal van het St. Jozefskollege, ingang Hoogstraat, filmvertoning «het proces van Jeanne D'Arc», ingericht door de KFL. instelling blijv Op provinciaal vlak werd hulde gebracht aan bestendig afgevaardigde Wim Verleysen die op gebied van jeugdbeleid, initiatieven nam, welke tot nog toe al te weinig gekend en gewaardeerd werden. De gemeente heeft een eigen taak inzake jeugdbeleid omdat geen overheid dichter bij de bevolking staat dus ook bij het gezin en de jeugd, dan de gemeentelijke overheid. Voor kleinere ge meenten dient wellicht een intercommunale samenwerking overwogen te worden. Vervolgens werden breedvoerig de initia tieven besproken welke jeugdraden te ne men hebben; uit het debat bleek dat vele van deze initiatieven dringend tot verwezen lijking moeten komen. Tenslotte werd nog nadruk gelegd op het blijvend belang der aanwezigheid van de jongeren in het politieke leven. In dit ver band hebben de CVP Jongeren zich niets te verwijten, daar reeds vele beslissingen, vooral op nationaal plan, genomen werden onder haar invloed. Met vreugde werd ook i kennis genomen van het voorstel tot statu tenwijziging, hetwelk op het CVP kongres te Luik op 18-19 december as. zal ter sprake komen en waar aan de jongere generatie veel meer mogelijkheid zal gelaten worden in te treden in de verantwoordelijke partij organen. Deze geslaagde bijeenkomst werd bijge woond door de heer burgemeester Boel van Erembodegem en door de heren De Bisschop Bourlon en Meessens, resp. CVP voorzitters van Aalst, Erembodegem en Welle. Vervolgens werd het nieuw bestuur der CVP Jongerenploeg van Erembodegem aan gesteld. Het werd als volgt samengesteld Stefaan Vinck, voorzitter; Qodelieve Bruy land, secretaresse; Roland Tolleneer, schat bewaarder; Erna Boel, lid. TENTOONSTELLING KUNSTSCHILDER JAN DELANGHE TE LEDE De kunstschilder Jan Delanghe uit Over boelare, stelt zijn werken ten toon in het lokaal «Den Bonten Os», Molenstraat, tot woensdag 15 december. De opening van deze tentoonstelling heeft plaats op zondag 21 november te 20 uur. De h. Johan Van Mechelen, letterkundige doet de voorstelling, terwijl deze avond op geluisterd wordt door de voordrachtkunste naar Nand Devlaeminck. De lessen worden gegeven op basis van De kursus «Marginale kostpnjsbereke ning» als basis voor rentabiliteitsstudie en begrotingsbeheer, zal, gezien de voortduren de belangstelling vanwege het bedrijfsleven de studies gedaan door het Bureau des thans voor de tweede maal te Aalst worden Temps élémentaires te Parijs en door .dit ingericht. instituut geaggregeerde lesgevers. De lessen zijn zeer praktisch opgevat met film, prak Deze kursus richt zich in de eerste plaats tische oefeningen, enz. Om de doelmatigheid tot de personen verantwoordelijk voor de ervan te verhogen worden slechts een be keuze, opvatting en algemene werking van perkt aantal deelnemers toegelaten, het kostprijssysteem in de onderneming (bedrijfsleider, administratiechef, hoofd- Aan de kandidaten die slagen in het eind boekhouder, e.d.). Hij is vooral belangrijk examen wordt een certificaat afgeleverd, voor groeiende en middelgrote bedrijven. Belangstellenden kunnen zich wenden tot - Er zijn 12 bijeenkomsten voorzien één het Produktiviteitscomité Denderstreek om de week van 18 tot 21 uur op een Stationstraat 31 te Aalst. Tel 268.85. de onderneming zal gegeven worden. CYCLUS MARGINALE KOSTPRIJSBEREKENING list. Goed gevormde arbeidsanalisten zijn eerder schaars. Daarom richtte het Produk tiviteitscomité Denderstreek reeds met sue ces, twee vormingscyclussen in ten behoeve van kaderleden die zich daarin willen spe cialiseren. Een derde cyclus zal aanvangen begin december ek. elke zaterdag voormiddag en dit gedurende 35 weken. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van mate riaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOORTE AALST Keizerlijke Plaats. 42 Telefoon 243.68 - 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. INLICHTINGEN TEN HUIZE, VRIJBLIJVEND EN KOSTELOOS Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders». Alle verrichtingen op alle «spaarboekjes A.S.L.K.».

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 2