a en omstreKen Openbare bibliotheek te Aalst Een der eerste in ons land STAATSFINANCIËN KLEM LO NEC SPE. NEC METU 3ij een eeuwfeest OPINIES Het publiek moet GOE voorgelicht worden Koninklijke bezoeken te Aalst Het Kerstverhaal in de St. Martinuskerk toe Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 94 DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 2,50 F HET NUMMER OEN HENDRIK CONSCIENCE ZIJN VOLK LEERDE LEZEN. 1865 is in de ontwikkeling van de Denderstreek en meer bepaald van het Aal sterse een alleszins merkwaardig jaar geweest. Zowat een vertrekpunt van een volkse, kulturele-sociale ontwikkeling. Want niet alleen kwam in dat wel voor Aalst gezegend jaar het Davidsgenoot- schap tot stand een voorloper van het latere Davidsfonds maar tevens werd ook, als een der eerste in het land, de openbare stedelijke bibliotheek opgericht, terwijl zich reeds bij de toenmalige jeugdige Aalstenaars een belangstelling afte kende die de latere bewogenheid op het Vlaams-sociale vlak zou verklaren. Het was de tijd dat op de wel schaarse Vlaamse boekenmarkt Hendrik Conscien ce en de Snieders aan bod kwamen. August Snieders zou overigens te Aalst hei woord voeren naar aanleiding van een Vlaamse manifestatie. De Aalsterse boekenlezers hielden het bij hun eigen regionale auteurs met Syi- vain van der Gucht aan de top, de Aalsterse schrijver wiens werken o.m. in het Engels vertaald, overigens een buitengewoon sukscs kenden bij de Vlaamse emi granten in Amerika. Het was de tijd van de Zondagscholen van de toneelkringen, de tijd van plan nen allerhande die reeds enkele jaren later zouden leiden in 1872 tot de oprichting van het toch wel memorabele weekblad «De Werkman», van het Vlaams katolieke keurkorps «De Bokkenrijders» van de eerste Vlaamse Kermis, enz. Het was ook de tijd dat te Aalst de Werkmanskringen en Vakverenigingen avant la lettre werden opgericht en in vele gemoederen de socialistische idee vurig werd gekoesterd. Wie ooit de geschiedenis van Aalst za! schrijven, zal willens nillens een kluif hebben aan het jaar 1865. C!k. nings*ektuur, documentatie-, informatie- en studiemateriaal te bezorgen aan alle lagen van de bevolking. Tal van goede initiatieven werden sfnds- dien op zeer korte tijd verwezenlijkt Op 1 oktober 1961 opende het stadsbestuur in Aalst de eerste systematisch ingerichte openkastbibliotheek als filiaal van de Cen trale Bibliotheek. Ze kende onmiddellijk een groot succes. In 1962 werd de Centrale Bibliotheek overgebracht naar ruimere en beter geschikte lokalen in de Kattestraat. Op 1 januari 1963 werd ze omgevormd tot een full-time bibliotheek van de middelbare graad. Op 6 januari 1963 werd een tweede bibliotheekfiliaal geopend, ditmaal in de Binnenstraat. Op 9 december 1963 werd c! HISTORIEK Het past hier hulde te brengen aan de pbliothecarissen, die haar in dikwijls zeer hoeilijke omstandigheden hebben weten te landhaven. Met de zeer geringe kredieten lie hen ter beschikking werden gesteld, on- lanks de zeer slechte huisvesting waarin Ie bibliotheek werd ondergebracht en niet- (egenstaande de funeste invloed van de he le wereldoorlogen, slaagden ze erin haar 1 fteeds weer nieuw leven in te blazen. In haar honderdjarige geschiedenis kende le bibliotheek hoogten en laagten. Van 2700 ptleningen in 1865 groeide het uitleencijfer langzaam tot 10088 m 1913. Het jaar 1914 *erd een crisisjaar er werden slechts 1087 utleningen genoteerd. Maar tijdens de ïaaropvolgende oorlogs- en naoorlogsjaren fterden voordien nooit bereikte resultaten geboekt de uitleningen stegen van 14889 in 1915 tot 19542 in 1919. Daarna volgde opnieuw een periode van I sterke achteruitgang duizenden boekei fraren verdwenen, het overblijvende boeken- onds bevond zich in een erbarmelijke toe stand en bevatte niet minder dan 75 f:A vei tiuderde Franse werken zonder enige waar de! De toenmalige bibliothecaris moet zich Ijverig van zijn «onmogelijke» taak hebben gekweten, want opnieuw slaagde hij er in fnet zijn zeer beperkte middelen de mensen de weg naar de bibliotheek te wijzen en jaar na jaar steeds meer boeken uit te lenen. In 1939 werden opnieuw 14123 boeken uit geleend. De tweede wereldoorlog was katastrofaal, de werkingscijfers daalden pijlsnel, zodat in 1945 nog slechts 1820 uitleningen werden opgetekend. Gelukkig kondigde zich dan een tijd van wederopstanding aan. Dank zij een Regents besluit van 1948 moest elke gemeente stens 1,50 F per inwoner besteden aan zij bibliotheekwezen. Alhoewel dit natuurlij, nog steeds onvoldoende was, werd toch mogelijkheid geschapen jaarlijks een p:.. honderd nieuwe boeken aan te kopen. Met de schaarde middelen trachtte men de bibliotheek een weinig op te frissen. Steeds sneller steeg het uitleencijfer 2150 in 1946, 71 06 in 1948, 9134 in 1950, ,11613 in 1952, 15631 in 1955. In 1955 was aldhs het vooroorlogse peil bereikt. Het stadsbestuur ging langzamerhand meer interesse betonen aan de bibliotheek, zodat het aantal uitleningen bleef stijgen. In 1959 ontleenden 2309 lezers niet minder dan 34.426 boeken. Eindelijk een bibliotheek de Dirk Martensstede waardig Het was in 1960 dat schepen Bert Van Hoonck, met de prijzenswaardige medewer king van het voltallig stadsbestuur, de rol van de Stedelijke Openbare Bibliotheek vastlegde volgens de normen van onze tijd: ze heeft tot doel, naast degelijke ontspan- TENTOONSTELLING Het eeuwfeest van de Aalsterse stads bibliotheek zal op waardige wijze wor den herdacht. Een speciale herdenkingsbrochure .wordt te dezer gelegenheid uitgegeven, terwijl op 5 december te 10.30 uur een grootse tentoonstelling wordt geopend met verscheidene standen die een over zichtelijk beeld geven van de historiek van de Openbare Bibliotheek in Aalst, de structurering van het bibliotheekwe zen in ons land, de weg van het boek in de bibliotheek, de verschillende dien sten die een modern»; openbare biblio theek verleent, merwaardige oude boe ken in onze stad, enz. Deze tentoonstelling is open voor het publiek van 5 tot 15 december, elke dag van 14 tot 20 uur en de zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. volledig heringerichte Centrale voor het pu bliek opengesteld. Intussen werd de stede lijke boekbinderij omgevormd tot een vol waardige instelling. Op 28 september 1964 werd de Centrale Bibliotheek verrijkt met een thans bloeiende stedelijke discotheek. De resultaten lieten niet op zich wachten! De uitleencijfers stegen sneller dan ooit 37.902 uitleningen in 1961, 45.737 in 1962 85.367 in 1963, 111.719 in 1964. Het aantal lezers groeide in die tijd van 2575 tot 5086. Thans kan met zekerheid al gezegd worden dat ongeveer 6500 lezers uit meer dan 150 verschillende gemeenten in 1965 niet minder dan 135.000 boeken zullen ontlenen. Het staat eveneens reeds vast dat onge veer 700 discofielen in dit jaar zowat 17.0» fonoplaten zullen ontleend hebben. De belastingbetaler heeft bij monde van Minister Eyskens gehoord dat het lang niet goed gaat met 's lands financiën. De man Van de straat verstaat meteen dat verhoogde belastingen te verwachten zijn. Dat is alles. Want de man van de straat begrijpt niet waarom men pas nu in de Wet straat tot deze vaststelling is gekomen. De man van de straat begrijpt overigens wei nig of niets van het financiële latijn van 's lands regering. Een gebrek aan duidelijke voorlichting Tot dit besluit komt in elk geval Ward Thielemans in «De Maand», algemeen tijd schrift voor kulturele en sociale bezinning, in een editoraal over de staatsbegroting voor 1965 en 1966. Wij ontlenen aan dit artikel volgende be- hartenswaardige beschouwingen. «Eigenlijk zijn er drie groepen van opi nies t.o.v. het probleem der openbare fi nancien. 1. Een eerste groep, de meerderheid, in teresseert er zich hoegenaamd niet voor.' Hoogstens vindt men dat men veel teveel zelfs l)« -lastingen betaalt maar dat ze niet goed w orden besteed. 2. Een tw eede niet onbelangrijke groep vindt onafge broken nieuwe mogelijkheden voor overhe idstussenkomst of voor uitbrei ding van b. sstaande interventies, wat een bestendige c -pwaartse druk op de staatsuit gaven meeh rengt. De financiering van de snel toenern ende uitgaven interesseert hen heel wat n rinder. 3. Een k-rde groep, een kleine minder heid, geloo ft in de noodzakelijkheid van een «betere», *en «meer rationele», een zgn. «draagbare v verhouding tussen uitgaven en ontvangste n. Zij vrezen dat de begrotings tekorten tan de staat een zulkdanige om vang gaai t aannemen dat voor hun finan ciering as n inflataire geldschepping zal ge daan won jen omdat de besparingen eenvou dig onvol doende zijn. Zij vrezen dat thans reeds een te groot gedeelte van de nationale besparing eti door de staat wordt aangetrok ken voor het financieren van consumptieve uilgaven, met. de nadelige weerslag hiervan op de globale produktiviteit van de volks huishouding, op het rentepeil en op de fi nanciële structuur. Nu is het zo dat deze laatste groep door gaans een taal voert die onwezenlijk is voor het groot publiek cyclische begroting, budgettaire orthodoxie, evenwicht op de ge- wone begroting, enz. Het is niet verwonderlijk dat in dit land zoveel onwetenheid en onverschilligheid be staat nopens de vereisten voor een adekwaat beheer van 's lands financien. En deze on verschilligheid en onwetenheid zijn bijlange niet het «monopolie van de gewone man», die geen zitting heeft in het parlement, de partijraden of... de regering. De huidige aktie van de regering dreigi een storm in een glas water te worden ir» dien van de gelegenheid geen gebruik ge maakt wordt om met de thans ter beschik king staande kommunicatiemiddelen het land, d.i. de kiezers en drukkingsgroepen, op een verstaanbare en psychologisch aan vaardbare wijze voor te lichten, te doen in zien dat uitgaven en belastingen een kwes tie is van keuze, van opties. Aan het land moet worden gezegd nie in een abstract technisch vocabularium maar in een levendige gewone taal waarom dit zo is en waarom de regering deze kei doet en geen andere en wat er van afhangt, voor allen, dat de gedane opties zouden ge respecteerd worden.» Dagelijks sneuvelen in Vietnam honderden (of den?) sol daten, ondergaat de bevolking de g.uw^icn ve-.i o.u moderne oorlog. India en Pakistan blijven vijandig tegenover elkaar str.an. In Indonesië blijft de toestand precair. In hoeveel Zuid-Amerikaanse landen is de revolutie latent In Kongo had zo pas een nieuwe staatsgreep plaats. Wat te denken van de verhouding Washington-Moskou-Peking De internationale politiek een p kerspel Hoe staan wij tegenover het wereldgebeuren Rond dit thema houdt het Davidsfonds Aalst, vrijdag as. te 20 u. in de Raadszaal van liet stadhuis, een gespreksavond met als inleider de joernalist Maurits Lelie. Nadien ruimschoots gelegen heid tot dialogeren over De Internationale Politiek. Het overlijden van Koningin Elizabeth heeft uiteraard nieuwe belangstelling opge wekt voor het Belgisch Vorstenhuis. Een lezeres wil weten wanneer de over leden vorstin eventueel een bezoek^ heeft gebracht aan de Dirk Martensstede. Tot een officieel bezoek van wijlen Albert en Elizabeth is het nooit gekomen. Wel heeft dit Vorstenpaar te Aalst een kort oponthoud gehad in november 1918 op door tocht naar Brussel. In 1927 zou de toenmalige Prins LeopoY te Aalst het Monument van de gesneuvelde pupillen op de Graanmarkt inhuldigen, plechtigheid die toen ontsierd werd doo enkele incidenten. Tijdens de meidagen 1940 vertoefde de latere Prinses de Rethy te Aalst, in verband met de ontruiming van het stedelijk ho taal. Koning Boudewijn werd in 1952, naar aan leiding van een officieel bezoek aan Gen te Aalst ontvangen door het stadsmagistraat. Bij diverse gelegenheden brachten al dan niet incognito de Prinsen Albert en A' ander en Prinses Paola een bezoek aan Aa s terwijl Koningin Fabiola in juli 1963 ev. eens in de Denderstreek vertoefde en o m. door het stadsbestuur werd ontvangen op de Aalsterse Bloemenveiling. op maandag 27 december a.s. Op 27 december wordt in de Sint Mar tinuskerk een voorname kunstgebeurtenis gepland. Dan wordt immers «Die Weinachts- geschichte» opgevoerd, een werk dat dertig jaar geleden door Distier werd gecompo neerd. De tekst ervan is voornamelijk geput uit het kerstverhaal. Het verhaal wordt opgeluisterd door een inleidend en slotkoor, beurtelings voorge dragen door de vier solisten en aangevuld met zeven koraalvariaties, die werkelijk een buitenkansje zijn voor de kunstliefhebbers. Wanneer bovendien hieraan toegevoegd wordt dat de uitvoering ervan in handen is van het Renaat Veremanskoor, zal deze cre atie alvast een grote belangstelling wekken. In het kader van de grootse Sint Mar tinuskerk moet de uitvoering overigens vol ledig tot haar recht komen. DE INTERNATIONALE POLITIEK EN WIJ In het kader van Gespreksforum '65, in gericht door het Davidsfonds Aalst zal morgen, vrijdag 3 december'te 20 uur in de Raadszaal van het stadhuis, de h. Mau rits Lelie, joernalist, een gespreksavond in leiden met als onderwerp De Internatio nale Politiek en Wij. LE RENAIX DE PAPA De «Journal et Courner de Renaix» ver wijt de Ronsische schoolhoofden dal zij hun stad willen... vervlaamsen. Hetzelfde PVV-orgaan pleit voor Rcnsc als ontmoetingspunt en tweetalig centrum. Meer dan een eeuw geleden heeft de toenmalige koilaborateur en latere hoofd stedelijke burgemeester, de beruchte Rouppe reeds hetzelfde verkondigd voor wat Brus sel betreft... met de bekende gevolgen. DEGRELLE ACHTERNA In de welbekende Degrellestijl blokiettert de «Journal et Courrier de Renaix» in dit verband, dat «DE SCHOOLHOOFDEN VAN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS HEB BEN GELOGEN». Naar verluidt zouden deze schoolhoofden dat zo maar niet nemen. De politieke lef van de PW-senator Cu- velier wordt inderdaad nogal ergerlijk. IN DE PARTIJEN Het arr. bestuur van de CVP Aalst kwam in vergadering bijeen. Diverse partijaange legenheden werden besproken, o.m. in ver band met het aanstaande Nationaal Kongres dat op 18 en 19 december as. te Luik door gaat Anderzijds werd bij de Volksunie Aalst Dr. Med. Van der Beken tot voorzitter ver kozen. T V. ANTENNES KREGEN HET HARD TE VERDUREN Ingevolge de rukwinden werden maandag voormiddag tal van TV-antennes te Aalst en omgeving afgerukt. Herhaaldelijk diende de brandweer dan ook op te treden, gezien het gevaar dat hierdoor ontstond voor kortsluitingen.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1