Vt en omstreken I RAADSZITTING Carrousel. DE WEG NAAR VERNIEUWING /IT NEC SPE. NEC METU Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Nieuwe belastingen Begrotingsproblemen Achter het Welvaartsgordijn in ons land het Gazet van Aalst ïan 21ste JAARGANG Nr. 95 pen ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER ier- 2e ikt, out 'eg. ens >ng ge- op Een nogal gemoedelijk steekspel, de raadszitting van donderdagavond, spijt de berooide financiële toestand van de Keizerlijke Stede. )Gelegenheidsfiloloog Dfhaeseleer gaf overigens enkele taalkundige bespiegelin gen ten beste over de betekenis van «b<: rooid», maar bracht toch voldoende be grip op voor het feit dat de financiële situatie van de stad geen apart verschijn sel is, inderdaad eigen aan de meest Belgische steden. In de oppositie is iemand als de PVV man de h. Van den Eede een voorbeeld van hoffelijkheid die gepaard gaat met een oprechte belangstelling voor de sta;! waarin wij allen wonen. Gemoedelijk steekspel, dan met af en toe praatjes voor de vaak met klachten over donkere straten en wat al meer, die op doeltreffender wijze ten behoeve van de betrokken bewoners rechtstreeks aan de betrokken stadsdiensten zouden voor gelegd worden. Zelfs Frans De Brul had moeite om zijn lachlust te onderdrukken. Studentikoos vroeg Jan Caudron hoe ver het nieuwe gemeenteraadsreglement gevorderd was. Etiennc Bogaert kwam voor de pinnen met een motie in verband met de rechtelijke hervorming, waardoor de bel; ngen van Aalst als hoofdplaats van Denderstreek in 't gedrang dreigen te komen. Rombaut van de PW vroeg dringend aan schepen Claus de mensen van de Hoezestraat en Kareelstraat, nabij de autosnelweg gelukkig te maken met een... verlichting. Het ziet er naar uit dat steeds meer raadsleden straatspecialisten worden. Waren afwezig beroepshalve CVP-vi orzitter De Bisschop, zodat desgevallend het zieke en vermoeide VU-raadslid Luc Rombaut het niet zonder pillekens moest stellen. Nieuwe belastingen worden niet zomaar uit de (stedelijke) mouw geschud. Het is alleen in werkelijk broodnodige situaties dat hierop beroep wordt gedaan. Dat Aalst niet achterwege kon blijven, had men in de voor bije weken al vaak laten doorschemeren. Er moest iets gedaan worden om het be grotingstekort dat grotendeels door sche pen Ringoir werd verantwoord aan te zuiveren. 6,7 miljoen nieuwe belastingen werden aangenomen, maar het is duidelijk dat in de toekomst nog andere middelen zullen moeten gezocht worden om de wer king van de stad in alle sectoren niet te vertragen. Hierover zal men vooral in de begroting 1966 moeten handelen, maar het is een verheugend verschijnsel dat de op positie heeft aangeboden zich rond de tafel te scharen om met de meerderheid positieve voorstellen te onderzoeken. Deze voorstellen zullen toch meer diep gang moeten hebben dan deze die de raau werden voorgesteld er werd immers over kontrole gesproken, over een maandelijkse opgave van de rekeningen, maar zowel d< oppositie als schepen Ringoir speelden ver stoppertje met hun saneringsplan. Opvallend was wel dat de VU akkoord ging met de voorgestelde belastingen om dat de werking van de stad niet kan g remd worden. Wanneer men er echter bij neemt dat binnenkort over de bouw var een kuituurcentrum, een stedelijk hospitaal en de ringlaan moet worden besproken verwezenlijkingen waarop door iedereen wordt aangedrongen zal de vermindering van de uitgaven zeker niet voor morgen zijn. Gelukkig werd in deze cijfermuziek nog af en toe een vrolijke noot gebracht en werd door de h. Dhaeseleer o.m. een citaat uit Brouwers-woordenboek gelezen over de betekenis van het woordje «berooid». Het bijvoeglijk naamwoord dat de aard van de Aalsterse financiële toestand moet beschrij ven... 26 miljoen te kort De schepen legde vooral de nadruk op de groeiende personeelsuitgaven die natuur lijk een groot deel van de gelden opslorpen. Thans moet de stad 85 van het globaal inkomen besteden voor deze uitgaven, zodat slechts 15 overblijft voor andere wer kingen. Er blijft dan ook slechts één middel om de toestand 1965 enigszins aan te zuiveren, nieuwe belastingen. Er werden 100 supple mentaire opcentiemen voorgesteld op de onroerende voorheffing, 400 op de provin ciale belasting op de drijfkracht, 336 voor de bedienden en 1000 op het nijverheids- personeel. Dit zou een meer-inkomen betekenen van 6,7 miljoen. Rekening houdend met de boe king van een ontvangst van 9 miljoen, voortkomend uit de verkoop van de Arend- ROUWHULDE IN DE GEMEENTERAAD Voor de aanvang van de raadszitting werd door burgemeester Blanckaert voor de rechtstaande vergadering een rouw- hulde uitgesproken ter nagedachtenis van H.M. Koningin Elisabeth. De burgemeester deed hierbij een oproep tot eendracht in het land. De voorzitter betuigde meteen ook zijn medevoelen met de rouw die de raads leden Caudron en De Gheest heeft ge troffen van resp. hun vader en moeder. NUCHTERE INLEIDENDE BESCHOUWINGEN TOT EEN KONGRES (i; Zou het juist ziln dat achter het weelderige gordijn van de wclvaartskonjunk- tuur in ons land een zeker onbehagen, misnoegdheid aftekent Die Indruk wordt In elk geval bevestigd in de eerste nota van een reeks die In de CVP als voorbereidende dokumenten tot het a.s. kongres te I.uik, op 18 en 19 december a.s., worden voorgelegd. Sommigen zijn van oordeel dat dit kongres dat een eerste aanloop is tot een ge sprek over de structuur van de partij, onvoldoende voorbereid is. Met andere woorden, of precieser, dat het probleem van deze partijhervorming nog lang niet gerijpt is. Maar hoe dan ook, in deze en andere nota's staan enkele pertinente beschou wingen die niet alleen de leden van d partij moeten te denken geven. Steeds moeilijker Men paneert o.m. de vaststelling dat het politiek beleid in ons land moeilijker wordt Het waarom hiervan wordt verklaard door liet feit dat eenieder, zonder uitzondering, jong en oud, man of vrouw, wil mede geme ten en zonder uitstel, van datgene wat een moderne maatschappij in alle opzichten te bieden heeft. Anderdeels zijn er een aantal fakto" die de regeringslieden moeilijk kunnen be dwingen. Ter illustratie verwijzen de auteurs van deze nota naar een aantal treffende elemen ten in het huidige sociale levensbeeld dat overigens niet alleen aan ons land eigen is «De stijging der lonen in het privé- bedrijfsleven (waar zij normaal voort spruit uit een verhoging van de produk- tiviteit) heeft zijn terugslag op de wed den van de staatsambtenaren en agenten van parastatale instellingen en boven dien op de wedden van het personeel van de gesubsidieerde sector, hetgeen automatisch of onrechtstreeks leidt tot een verhoging der toelagen. In dezelfde zin, zien wij de arbeids voorwaarden, die in het bedrijfsleven werden overeengekomen, de arbeids voorwaarden (verlof, rusttijd, duur van de prestaties), in de publieke sector en de door de Staat gesubsidieerde sec tor op sleeptouw nemen. De stijging van het levenspeil brengt op zichzelf reeds nieuwe verplichtingen teweeg. Door de aankoop van auto's en motorfietsen verplichten de burgers de openbare machten niet enkel tot he1 aanleggen en onderhouden van wegen maar ook tot het inrichten van een steeds uitgebreider en duurder veilig heidsapparaat (de signalisatie, het op treden van honderden politieagenten en rijkswachters, de dienst 900, de tussen komst van de politie voor het opmaken van proces-verbaal bij ongeval). Elkeen koopt een TV en eist de r< lisatie van mooie en kostelijke pre gramma's. Men vermenigvuldigt de woongelegenheden buiten de stedeli agglomeraties en men vindt het vanzelf sprekend dat de openbare machten, post, telefoon en telegraafdiensten aan brengen, een school oprichten, zonder te spreken van diensten die voor de hand liggen als riolering en water- en elektriciteitsbedeling.» Verouderde methodes Tegenover dit alles zijn de auteurs van deze CVP dokumenten van oordeel dat de politieke aktie van vandaag de dag, verou derd zijn, niet beantwoorden aan de werke lijkheid anno 1965. «Het land, wat men ook moge bewe ren, wordt in het algemeen geleid met goede trouw en bekwaamheid, niette min verliest het beleid van jaar tot jaar aan reïüef en toekomstperspectie ven.» In het licht van deze vaststelling wordt in deze nota de regeringsverklaring op de korrel genomen. Regeringsprogramma's worden vastge legd met een volslagen gemis aan ernstige gegevens. De auteurs zijn van oordeel dat een wel overwogen politiek verplicht tot belangrijke opties, tot welbepaalde keuzen, gebaseerd niet op een opportunistische politiek, maar op basis van studiewerk. Bevolking wendt zich af van politiek Men komt in deze nota ten aanzien van de vernieuwing van de politieke aktie o tot het volgend besluit, dat de bevolki" zich afwendt van een politiek die zij niet begrijpt. In dit opzicht sluiten deze beden kingen aan bij wat hier in deze krant werd geciteerd uit het tijdschrift «De Maand» in verband met 's lands financiële toestand en de onvoldoende voorlichting. «De politiek van de bewindvoerders en van de politieke partijen zou opener moeten zijn, eerlijker en echter. De 'politieke behendigheid', de slinkse streken en de listen zijn uiteindelijk weinig doeltreffend, want zij leiden de bewindvoerders af van de weg die zij zich hadden opgelegd en tenslotte scha den zij aan hun gezag en hun prestige en brengen het vertrouwen van de be volking in het gedrang.» Men kan bezwaarlijk beweren dat in deze nuchtere inleidende beschouwingen tot het CVP kongres niet de vinger op de wonde wordt gelegd. Het moet tot optimisme stemmen voor de toekomst van het demokratisch bestel in dit land dat men niet terugschrikt voor een dergelijke vorm van nuchtere kritische be schouwingen. Mogelijks ontnuchteren zij sommige kringen in dit land die nog al te veel door oogkleppen worden geplaagd. school aan de Staat, zou het begrotings tekort voor 1965 ongeveer 26 miljoen be dragen. De schepenen Claus en Van Hoorick wezen er tevens op dat dit tekort onvermijdelijx is in een stad, die aan haar inwoners de meeste en beste diensten wil aanbieden en dat in de toekomst o.m. door de bouw van een slachthuis, een kuituurcentrum en andere verwezenlijkingen, die door iedereen gevraagd worden, zeker geen vermindering van de investeringen kan overwogen wor den. Zij vestigden bovendien de aandacht op de nieuwe begrippen die ingang hebben gevonden (ekonomische expansie, ruimte lijke ordening, kulturele politiek) en die een zware financiële inspanning vergen. De h. Dhaeseleer betoogde dat de uitgaven te fel zijn gestegen en dat een afdoende kontrole moet ingesteld worden op de stads- begroting. Hij verklaarde ook dat Aalst moet beseffen dat men boven zijn stand leeft en dat inspanningen moeten gedaan worden om bezuinigingen en besparingen te doen. De h. Vandeneede sloot zich hierbij aan en stelde voor een strenge kontrole te laten uitoefenen door de raadsleden, de werken slechts te laten aanvangen naargelang hun hoogdringendheid en eventueel de vorming van intercommunales in de hand te werken. De h. Debrul verklaarde namens de VU I dat de gevraagde- belastingen zouden goed gekeurd worden, omdat de stad middelen moet hebben om te leven, maar dat ratio neler moet gewerkt worden bij het uitwer ken der plans. Andere suggesties werden gedaan in de loop van dit debat, maar daarover zullen wij later nog terugkomen. Nieuwe nijverheid Andere belangrijke punten waren o.m de goedkeuring van de aankoop van grond voor de vestiging van een nieuwe nijver heid op het Wijngaerdveld, aan de firma Oscar Deneve, Geraardsbergsestwg. Aalst. Deze firma heeft 1 ha. 89 ca. aangekocht voor een bedrag van 1.327.280 F. en zal er een fabriek voor het bewerken van spiegels (vervolg op laatste blz.) Meneer X voelt een grote behoefte om te schrijven, maar hij weet niet waarover. Geen inspiratie, zal hem iemand zeggen. Verkeerd. Schrijven gaat niet altijd ge paard met inspiratie. Schrijven kan in vele opzichten «een zware arbeid» zijn. Niemand kletst zo maar ineens een roman op het welgetelde hoopje blanco-papieren. Enkel groten konden zich een dergelijke luxe permitteren. Zo was Filip de Pillecijn. Hij toonde met fierheid de manuscripten, hele grote vellen papier volgepropt met kleingeschreven tekst. En bijna nergens een verbetering. Hier of daar werd eens een woord bijge voegd, omdat het te voren vergeten was. Toen woedde de scheppingsroes te hevig. Sonjgj |?en enkele keer maar, werd een woord vervangen. Hogervermeld auteur werd toch de Prins van onze letteren genoemd. Alleen adellij ken van zijn soort werden tot een derge lijke prestatie gedwongen. Heeft een dichter het enigszins gemak keiijker Krijgt hij, laten wij aanvaarden, de eerste zin gedikteerd, hem opgedrongen door zijn gemoed Volgt de rest als van zelfsprekend en zonder grote arbeid ...In de tweede hoogste klas brouwden velen onder ons eigen gedichten-gewrochten. En hoe smalend stond hun blik, wanneei de vermoedde poëtische toonaard bij de aar horigen in een verkeerde bodem viel. Kris leert voorlopig nog altijd prikken. En cijfertjes maken. En ook al eens eer letter. Optellen en aftrekken komen later. Wal een afstand ligt er tussen de eerste schoolbank en de tweede hoogste klas me; het eerste echt gedicht. Het eerste ei. Het eerste resultaat' Intussen draait de aarde verder om haar as. En één en één is nog altijd twee. Manten... 30 JANUARI 1966 WERELDDAG VOOR DE MELAATSEN De DAMIAANAKTIE vraagt uw medewerking in het verspreiden van ons propaganda- en infor matiemateriaal. Biedt U aan bij DAMIAAN AKTIE 24, Karei Martelstraat, Brussel 4 Tel. (02) 35.05.32 33.05.62 Oprechte dank. MILJOENEN MELAATSEN WACHTEN OP ONZE STEUN. De Amerikaanse Zeemacht heeft haar diepzee - navorsingstuig «Trieste»» uitgerust met een mekanische arm die in staat is voor werpen van meer dan 200 kilogram op de oceaanbodem op te rapen. Op de foto ziet men hoe de arm tijdens een demonstratie een zware steen opheft. Zoals men weet houdt de «Trieste« het duikrekord voor bemande diep zeetuigen. In 1960 bereikte het tuig in de Stille Oceaan inderdaad cm diepte van 10.900 meter.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1