2>e en omstreKen Moord te Denderhoutem \uto in Dender te Hofstade Da Vlaamse Beweging en de Openbare Diensten NEC SPE. NEC R/5ETU 100 jaar openbare Bibliotheek te Aalst Tentoonstelling geopend IOude man slaat zijn dochter de schedel in Bestuurder verdronken - Twee inzittenden gered K OPINIES »-r martelijk ongeval .in fabriek te Aalst Paritair Colloquim Gazet van Aalst 21ste JAARGANG Nr. 96 DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 100 jaar Aalsterse openbare bibliotheek Het klinkt wel alsof naar vele eeuwen in liet verleden wordt teruggegrepen. De reus achtige uitbouw die de Aalsterse biblio theek heeft gekregen stilaan krijgt de discotheek dezelfde bezetting is in zo torte tijd bewerkt, dat men zich met veel noeite slechts de tijd kan herinneren toen de bibliotheek was ondergebracht in het «ebouw van de Vredeplein de overdekte Bo termarkt. en tenslotte te belanden in dc luidige lokalen van de Kattestraat, waar ille mogelijkheden worden geboden. Deze groei heeft natuurlijk een Igrotk [inanciele inspanning gevergd van het Aal iterse stadsbestuur maar het is verheu :nd dat de Dirk Martensstede hierdoor het tureel centrum is geworden van het land G kran Aalst. Meer dan honderd gemeenten gebruiken IQ pans deze uitgebreide diensten van de todsbibliotheek, terwijl de discotheek meei J fen meer uitbreiding neemt. Het doel is het litleencijfer van 200.000 te bereiken, iets aarbij natuurlijk ook de filialen van de -innenstraat en de Sint Jobstraat een voor ame rol zullen spelen. Binnenkort wordt trouwens op de Oude Gentbaan een derde filiale geopend, en wordt heel waarschijnlijk ook het 40 000ste boek ingeschreven... DE FEESTZITTING Dit eeuwfeest werd gevierd met eei tentoonstelling in de Belfortzaal. 100 jaai bibliotheek worden er samengebracht i? beeld en met verscheidene schetsen, waar bij een zeer interessant structureringsplan wordt gegeven van de stad Aalst zelf. In aanwezigheid van burgemeester Blan ckaert, schepenen Claus, Ringoir en Vai Sinay, inspecteur-generaal Grijpdonck er talrijke vooraanstaanden sprak schepen Var Hoorick namens het stadsbestuur. Hij wees op de inspanningen van de stad en deed de belofte dat nog meer initiatieven zullen ge nomen worden. Attaché Haazen sprak namens de Minister voor de Cultuur, waarna G. Schmoock op het culturele belang wees van het biblio theekwezen in de huidige tijd. 'M W® In de nacht van zaterdag op zondag om- reeks 2 u. 30 is een personenwagen te ■echt gekomen m de Dender, ter hoogte van le Tragel op de hobbelige straat in de imgeving van het autobusstation. De bestuurder kwam hierbij om het leven erwijl twee inzittenden zich konden red den. Toen de wagen werd bovengehaald (varen alle deuren en vensters gesloten, zo dat het slachtoffer heel waarschijnlijk ge tracht heeft zich te redden. Hij werd wel icht door de sterke stroming meegesleurd. IN DE DUISTENIS Eddy Bonnaerens, Zonnestraat 82 te Aalst had met zijn lichte personenwagen •en uitstapje gedaan met zijn vrienden Ed gard Mathieu, Tragel 5 te Hofstade en Pa linck Frangois, Ingang Borremans 1 te Aalst. Zondagochtend omstreeks 2 u. 30 wilde hij Edgard Mathieu huiswaarts voe ren, maar op een vijftigtal meter voor diens tvoning, verloor hij de controle over zijn stuur, precies op de plaats waar de straat, lie in een zeer slechte toestand ligt, in de ■ichting van de Dender draait. Toen hulp iverd ingeroepen vond men langsheen dc levers de twee inzittenden die lichte ver jwondingen hadden opgelopen. Het mag een mirakel heten dat één van *®«en, die niet kon zwemmen, zelfs de ande oever had kunnen bereiken. De bestuur r zelf, die zeer goed kon zwemmen, was 'g spoorloos. De eerste dreggingswerken wer- len uitgevoerd door de brandweer van ialst, de rijkswacht van Lede onder lei uing van adjudant-chef Cloostermans, waar jjgJia ook de rijkswacht van Aalst, geleid door Ir,|idjudant Impens en de mobiele colonne van Liedekerke, onder bevel van kapitein Goos :-,h - i Roelandt wordt buitengeleid door een lid van de rijkswacht van Haaltert (Cliché Het Volk) VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 2,50 F HET NUMMER (eigen berichtgeving) Een brutale moord heeft de rustige wijk Vondelen te Denderhoutem in opschudding gebracht. Brutaal omdat een 43 jarige vrouw, Juliette Roelandt, door haar 81 ja rige vader de schedel werd ingeslagen met een zwaar hakmes. Maar voor de mensen die de gewoonten in dit huisgezin enigszins kenden, is deze tragische ontknoping geen verrassing ge weest. De vrouw, die gescheiden leefde van haar echtgenoot, Laurent Depauw, leidde een losbandig leven. Zij woonde al sinds 5 jaar bij haar vader, die in 1956 zijn vrouw had verloren. Juliette Roelandt dronk immers zeer veel en toen zij dan thuiskwam, moest de vader het steeds ontgelden. Zondagnacht nu moest hij zelfs het bed verlaten. De man moest maar in de zetel naast de kachel slapen. Toen hij hierop niet inging, dreigde zijn dochter een mes te zullen nemen. Maar de man trok naar een kast, nam er een hakmes uit en sloeg haar de schedel in. Hij ging zelf het verhaal van zijn moord doen bij de buren. «Hij heeft veel geieden door haar licht zinnige gedrag. De man had geen thuis. Hij leefde in een hel» vertelde een van de bu ren. Wanneer wij een kijkje gingen nemen in de woning, gelegen Hoekstraat 8, wer den wij er geconfronteerd met toestanden, die in deze twintigste eeuw onwaarschijn lijk zijn geworden. Niet alleen de omstan digheden waarin deze mensen leven, maar ook het decor waarin zij staan. Er ligt zelfs geen behoorlijke weg naar hun armoedig huisje... De gewone volksmens is doorgaans van mening dat de Vlaamse ontvoogdings strijd enkel zin en betekenis heeft voor de intellectuelen. Dit is volledig onjuist en er zouden een reeks argumenten kunnen aangehaald om dit integraal te weer leggen: wij zullen dit hier niet doen, omdat dit te veel plaatsruimte zou vergen. Het is eveneens niet te verwonderen dat de man uit de straat denkt, dat de Vlaamse Beweging in de openbare diens, en hem in geen geval aanbelangt. De ar beider en de middenstander, de bediende en de onderwijzer, allen aanzien ze de Staat als iets dat ver boven hen zweeft, w aarmee ze enkel ter gelegenheid van de verkiezingen iets te maken hebben. Verder denken ze dat de openbare diensten slechts iets interessant zijn voor de genen, die er hun dagelijkse beroepsactiviteit uitoefenen. Dit is eveneens een verkeerde opvatting en in dit kort stukje willen wij dit even recht zetten. I Eddy Bonnaerens uit Aalst, bestuurder van de personenwagen die s' nacht in de Dender reed (Cl. Het Volk) sens ter plaatse verschenen. Toen de wa gen zondagochtend rond 11 u uit het water kon worden opgevist, was er geen spoor van de bestuurder. Hij werd vermoedelijk door de uiterst snelle stroming meegesleurd. Als tragische bijzonderheid kan worden meegedeeld dat het slachtoffer slechts sinds een vijftiental maanden gehuwd was, en vader van een kindje, terwijl zijn echt genote Nicole Verbeiren een tweede kindje verwacht. ARBEIDER OP SLAG GEDOOD v Een ernstig ongeval heeft zich voorge laan in de fabrieken Teinturia, Dender nondse steenweg, te Aalst. Het gebeurde oen de nachtploeg aan het werk was. Ju ien Vandevelde; Korte Sint Janstraat 9 te Aalst, 62 jaar oud, stond aan één der ma :hines waar de cylinders regelmatig moeten ïagekeken worden. ul.i Wat precies is gebeurd, zal het onderzoek moeten uitwijzen, maar toen één van zijl en werkmakkers vaststelde dat de machine? t0_niet behoorlijk werkte, stelde hij vast dat de lie werkman levenloos naast de machine Men veronderstelt dat de man in de ma thine heeft willen kijken en door de cylin Iers werd gegrepen, maar de mogelijkheid lestaat ook dat hij onwel is geworden en zo net het hoofd werd gegrepen. Het eerste Paritair Colloqium ingericht door het Productiviteitscomité Dender streek, met als onderwerp «DE MENS IN DE MODERNE ONDERNEMING» kende 'een bemoedigend succes Het ging door in de raadszaal van het Stadhuis te Aalst. De voorzitter, G. Gilbos industrieel, richtte het welkomwoord tot de aanwezigen. De discussie werd ingeleid en geleid door Prof. J. Dehondt. Gezocht werd tijdens de discussie, die zeer vlot verliep, naar de middelen om de mens in het bedrijf meer levensvreugde te verschaffen. Deze eerste kontaktname is een gunstige faktor tot samenspraak. Langzamerhand zullen andere vragen en problemen nopen tot discussie in vergaderingen als deze. De staat en tevens alle openbare diensten staan dichter bij ons dagelijks leven dan wij gewoonlijk denken. Eigenlijk omvat de Staat enkel de mini steries, waarvan er op dit ogenblik «onge veer» 27 zijn. Er zijn wel 27 en half mini sters, maar daarom hebben ze nog niet alle maal het direkte gezag over een ministerie Maar naast en onder de ministeries zijn er de duizende openbare diensten, die rech streeks of onrechtstreeks het grote geheel uitmaken dat wij de Staat noemen. Wij komen bijna elke dag op een of andere wijze in betrekking met een of an dere openbare dienst en al deze openbare instellingen vormen het instrument van dat gene dat wij het staatsgezag noemen. Juist zoals het werktuig noodzakelijk is voor de arbeider voor het vervullen van zijn dage lijkse opdracht, zo ook zijn de openbare diensten noodwendig voor de uitoefening van het staatsgezag. Wij willen dit illustreren door enkele voorbeelden. Nog te veel denken bij het spreken over de Staat aan de diensten, die te Brussel gevestigd zijn, en een grote in vloed uitoefenen over gans het land. Van zodra wij ons huis verlaten, komen wij in betrekking met het openbaar gezag Want er is op de hoek van de straat een agent, die het verkeer regelt of wij stappen op trein of tram, die onderwerpen zijn aan een bepaalde reglementering. Wij begeven ons naar een dienst van het gemeentebe stuur voor het afhalen van een van de vele dokumenten of papieren, die wij meermaals nodig hebben. Tenslotte vergeten wij niet de minst sympathieke man van het open baar gezag, maar die er ook noodzakelijk is nl. de ontvanger van de belastingen. Hij doet ons allen elk jaar een stuk van ons loon betalen om hiermee al de nodige uit gaven te betalen voor een vlot bestuur van onze stad, onze provincie en dit land. We gen- en bruggenbouw, verkeersregeling en verlichting, onderwijs en handhaving van de orde, dit alles en nog veel meer wordt door de openbare instellingen georgani seerd, geregeld en betaald. Wij menen dat deze enkele voorbeelden zullen volstaan om iedereen duidelijk te ma' ken dat het openbaar gezag op zeer intense wijze ingrijpt in het dagelijks leven van de burgers. Doch wij moeten de verhouding ook om keren. Het openbaar gezag moet op zijn beurt rekening houden met het bestaan der twee taalgemeenschappen in dit land. In zijn 135 jarig bestaan heeft de Belgische Staat al te dikwijls het bestaan van de Vlaamse gemeenschap genegeerd. Het open baar gezag moet rekening houden met de Vlamingen in dit land en met de gebruiken van de Vlaamse mensen. En dit is zowel het geval voor de openbare diensten, die in onze eigen stad gevestigd zijn als voor deze die te Brussel hun aktiviteit uitoefe nen. Dit recht van onze Vlaamse gemeenschap mag niet worden verminkt. Juist zoals de middenstander een normale levensmoge lijkheid mag eisen en zoals de arbeider een onvervreemdbaar recht heeft op zijn loon en op de erkenning in de onderneming, zo heeft de Vlaamse gemeenschap ook recht op medezeggenschap in de openbare dien sten. Wij kunnen dit duidelijk formuleren door te vragen dat de openbare diensten zodanig zouden ingericht worden dat ze aangepast zijn aan het eigen karakter, de eigen ken merken en de eigen gebruiken van de Vlaamse gemeenschap, m.a.w. wij eisen, en desnoods met harde middelen, voor de Vla mingen een Vlaamse administratie. De bes te administratie en de meest renderende openbare diensten zullen door en door Vlaams zijn. Een homogene of totaal Vlaam se administratie dat is ten slotte voor ons volk de beste administratie. In Engeland bestaat er enkel een Engel se administratie en de Franse President zorgt er angstvallig voor dat de openbare diensten het belang van de Fransen behar tigt. Wij menen dat dezelfde regel ook in Vlaanderen telt: alle openbare diensten, ■van hoog tot laag moeten in de eerste plaats zorgen voor het belang der Vlaamse gemeenschap. Alle Vlamingen, van welke partij of opi nie ook, hebben de plicht zich aan het Vlaamse probleem in de openbare besturen te interesseren en moeten ook daar de Vlaamse strijd steunen. En dit om volgende redenen: 1) De openbare besturen hebben een grote invloed op gans het dagelijks le ven. Wij hebben reeds aangetoond dat de beslissingen, die er genomen wor den, een belangrijke weerslag hebben op het leven van onze bevolking. Men beslist te Brussel over de grote wegen die moeten aangelegd worden en over de grote openbare werken die zullen uitgevoerd worden, over de nieuwe nijverheden, die zullen opgericht wor den en die werk zullen verschaffen aan arbeiders en bedienden. Men stelt er allerlei sociale vergoedingen vast, zo als pensioenen, gezinstoeslagen, vei lofgelden e.a. 2) De openbare diensten zijn een belang rijke uitkomstmogelijkheid voor onze kinderen, om het even welk beroep de ouders uitoefenen. Weet men dat deze openbare diensten in het totaal meer dan 500.000 mensen ie werk stellen? Zo zijn er in de eigenlijke ministe ries en de afhangende parastatale nstel- lingen bijna 200.000 personen aan het werk en in de gemeentebsturen zijn er ook nog een 100.000 tewerkgestelden. En dan ver der hebben wij nog het leger en het ganse onderwijsnet, het gerecht en de bizondere instellingen, zodat wij gemakkelijk het half-miljoen funkties benaderen. Indien de Vlamingen er niet op rechtma tige wijze hun deel bekomen, dan kan men onmiddellijk beseffen hoeveel kansen er voor jonge Vlamingen daardoor verloren gaan. En hoeveel geld daardoor aan Vlaan deren onttrokken wordt en welke welstand ons aldus ontnomen wordt. Wij menen te mogen besluiten dat de Vlaamse strijd in de openbare besturen van zeer groot belang is. Hoe de toestand op taalgebied er op dit ogenblik is, kan een andere maal worden uiteengezet. J. DE TROYER

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1