Vt en omstreKen HET GRAAN, vreyode van esten Aalsierse onderneming doet spectaculaire actie Voor-opening van tentoonstelling over Aalst NEC SPE. NEC METU OOK CHINA INDIA 96 arbeiders getroffen Dolce-Vita en andere jeugd- capriolen te Aalst Wedersamenstelling vat moord te Denderhoutem Bernard Roelandt, een gebroken man sniB "ZSëM Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor SCHOOLSTRAAT 26. AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 21ste JAARGANG Nr. 98 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 2,50 F HET NUMMER Tot dusver biedt het oudste beroep van de wereld aan t communisme onoverkome lijke moeilijkheden. Het jongste verslag van de Internationale Tarweraad vestigt hierop met nadruk de aandacht. Vooreerst vermeldt het over Rusland, voorheen de graanschuur van Europa, hot het Bolsjewisme na een halve eeuw te hen ben geheerst (sinds 1917) er nog steed, niet in is gestaagd de landbouw zijn oude roem te hergeven en verplicht is om voor zijn eerste levensbehoeften bij de westelijke grote landen aan te kloppen, met name bij de grote graanproducenten, de Verenigt. Staten, Canada en Australië. Deze ianden brengen een graanoverscn van 56 miljoen ton op de wereldmarkt. Rus land kocht er tot dusver weer 9,5 miljoen ton van en moet dit nog uitbreiden. Boven dien kan Rusland ook niet meer m de graanbehoeften van de randstaten voorzien deze moeten zich dus eveneens tot het wes ten wenden om de nodige aanvulling te krij gen. Het westen begroet deze situatie met blijdschap, niet alleen omdat het oudst' beroep van de wereld op zo slechte vo< blijkt te staan met het nieuwste maatschap pelijke stelsel, maar ook en meer nog om dat deze afhankelijkheid ten opzichte van het voornaamste voedingsmiddel een enigs zins langdurige oorlog aan de gebrekheocen de onmogelijk maakt en de situatie uus een zekere waarborg voor de vrede biedt, lie standpunt dat wie «de zee, de olie en het eten heeft» de oorlog tenslotte moet winnen is niet zonder grond. Ook Rood-China komt graan tekort. Het verslag van de Internationale Tarweraad loont, dat China aan een steeds toenemend graantekort lijdt. Het heeft een driejarig kontrakt met Canada tot levering van 5 mil joen ton, maar heeft daaraan nog niet ge noeg; de volgende vijfjarenovereenkomst spreekt van 7,6 miljoen ton. Nu heeft China een sterke bevolkings toename, 17 miljoen zielen per jaar (he' totaal is thans 740 miljoen), maar dit ver klaart niet alles, want procentueel was deze uitbreiding er steeds. Maar ook hier slaagt de industrialisatie beter dan de landbouw De landbouw is de zwakke plek van eik communistisch systeem $n als het er met in slaagt dit te overwinnen, zal het ziéb op de duur niet kunnen handhaven. Vaak ontstaat het communisme wegens wantoestanden op agrarisch gebied, bijv doordat zoais in het tsaristische Rusland en in Latijns-Amerika het land teveel in han den van zeer rijken is; maar het overwin nen van deze toestand doet zoals men z in een ander gebrek vervallen. Het is een vreugde voor landen als d USA, Canada en Australië, te mogen zien dat hier niet alleen de landbouw goed func tioneert, maar tevens ook de andere beroe pen. Ook dit is een waarborg voor de wereld vrede. In het verslag van de Internationale Tar weraad staat nog iels, dat in dit verband leerrijk is, nl. dat de USA er genoeg var krijgen graanoverschotten aan India weg t< schenken, omdat India te lui is. Het accep teert de graangiften, maar voldoet niet aai de wensen van Amerika nu zelf de land bouw moderner en krachtiger aan te pak ken. India steunt teveel op de gratis giften en legt de dreigementen van de USA er mee op te zullen houden, naast zich ne'er in de gedachte dat men dit toch wel niet zal doen. President Johnson vindt deze toe stand in hoge mate ongewenst en oordeelt dat gestadige vermindering van de graan giften het land zal moeten dwingen. De ïjverigen moeten voor de luien wel ken; dat is altijd zo geweest, maar de ïjve rigen zijn te ijverig om dit zonder meer op zijn beloop te laten en zoeken ijverig naar middelen om die luiheid mhoudbaar te ina ken. Het is in het een beginsel voor de ontwikkelingshulp, dat president Johnson hiermee naar voren brengt. Mei geven alleen zijn de mensen in de ontwik kelingslanden niet in wezen werkelijk ge holpen. Geven moet zo gebeuren, dat er werkelijk ontwikkeling ontstaat; het doe van het geven moet zijn, het geven over bodig te maken. De textielarbeiders uit het Aalsterse wer den weer opgeschrikt. De sombere herinne ring aan de sluiting van Roos Geerinckx De Nayer ligt wel al in het verleden, maar telkens over een fabrieksluiting wordt gesproken, komt dit spookbeeld toch weer op. Thans worden 96 arbeiders bedreigd dooi een nieuwe speculatieve aktiu. Officieel heet dit geen sluiting, maar zij die nu werkzaam zijn in de Filature Impériale d'Alost weten niettemin dat zij over een jaar niet meer in Aalst zullen kunnen werken. Zij zullen de keuze hebben tussen Brugge en Ouden aarde, vermits zij met ingang van 1 maart 1966 zullen afhangen van de Union Cotton nière. Hoe zal deze transactie nu geschie den EENJARIGE VERHURING Hoewel de transactie nog moet goed ge keurd worden door de beheerraad van uc Filature impériale d'Alost, is het grootste deel van de aandeelhouders toch akkoord met de voorgestelde maatregelen. De arbeiders zelf en de syndikale orgam saties in hei bijzonder zijn echter allernunsl opgetogen over de wijze waarop de zaak verlopen Kr waren sinds enkele maanden al geruchten verspreid over een wijziging i de produktie van de F.I.A. Er werd gespro ken over een nieuwe fabriek op de Siesi gemkouter, over urbanistische plannen de «wijk Beekveld», maar alles bleef aan de oude stijl. Tot in augustus jl. opnieuw werd gespro ken over een mogelijke sluiting van d afdeling spinnerij. De vakbonden vroeger een onderhoud aan de directie en op l vember jl. werd dit ook toegestaan. Afgevaardigde - beheerder Tony Dewolf deelde mee dat de toestand in de katoc spinnerijen niet goed was en dat moest ver kocht worden tegen lagere prijzen. Hij stel de een beurtsysteem in het vooruitzicht voor ie werkloosheidsdagen. op 7 december jl. werden de werknemers- al ge vaardigden opnieuw ontboden en w< medegedeeld dat een overeenkomst werd afgesloten tussen de spinnerij van de F.I.A en de Union Cottonnieère Gent om de spin nerij van 1 maart 1966 af voor een jaar te verhuren aan de U.C. Uiterlijk op 1 maart 1967 zullen de sp. molens worden overgebracht naar een de fabrieken van de U.C. te Brugge of Oudei. aarde. De twijnderij en de Filterie blijven voortwerken. De personeelsleden die op maart 1967 niet wensen te muteren na,, de U.C. fabrieken te Oudenaarde of Brugge zullen de wettelijke sluitingspremie ontvan gen. In zijn mededeling liet de afgevaar digde-beheerder ook nog weten dat elk p soneelslid, thans in dienst, tot einde febr 1966 in de huidige toestand blijft. Door de vakbonden werd onmiddellijk een eendrachtige houding bepaald en nada de ondernemingsraad bij hoogdringendheid werd samengeroepen, zullen begrijpelijk no andere aktiepunten worden genomen. Uit een objectief onderzoek hebben wij echter kunnen opmaken dat de sluiting vai de spinnerij in 1967 niet alleen een ekono mische oorzaak heeft. Er zouden nog an<: plannen gekoesterd worden, die wellicht la 'er zouden ontplooid worden. In elk geval moet thans het lot van dit honderdtal arbeiders de aandacht vergen al is het hoopgevend dat de bloeiende Fil du Canal bereid is dadelijk een aantal over te nomen. Op het vlak van de werknemers ■mag men zich binnenkort dan ook aan kon- krete voorstellen verwachten. POLITIE HEEFT DE HANDEN VOL Neemt de jeugdmisdadigheid ook te Aalst toe Het is zeer de vraag na enkele recente voorvallen die een zekere deining verwekken bij de pu blieke opinie. liet betreft hier niet alleen de diverse diefstallen in grote distribu tiebedrijven, maar ook de doicc-vita mentaliteit die bij tal van andere ge legenheden, vooral tijdens het week einde aan bod komt. Een typisch .-oorbeeld van deze twijfel achtige dolce-vita-mentaliteit werd nog vrij dag II. in de Lange Zoutstraat te Aalst ge demonstreerd door een jonge motorrijder die in kennelijke dronken toestand met zijn rijtuig ten gronde p ofte om dan maar liefst ongestoord zijn weg voort te zetten. Het bleek achteraf dat hij door de politie .verd opgespoord. Eer. ander voorval betreft een chauffeur die in de namiddag, eveneens in dronken toestand, te Aalst een botsing veroorzaakte I Men zou daarbij kunnen herinneren aan de tragische verdrinkingen van de laatste weken, die in welke omstandigheden ook noodzaken tot een scherp politioneel toezich niet zozeer alleen» te Aalst, maar ook in ta' van omliggende ontspanningscentra. In dit verband moge overigens' objectivi- teitshalve worden vermeld dat de Aalsterse politie blijk geeft van doortastend optreden SCHIETOEF ENINGEN Verschillende lezers signaleren ons he' feit dat jongelui op een ergerlijke wijze de goede gemeenschap de stuipen op t lij jagen met schietoefeningen bij middel van jachtkarabijnen. Ook TV antennes zouder hierbij een uitgekozen mikpunt zijn. OP INITIATIEF VAN HET MINISTERIE VAN CULTUUR Een jaar geleden werden door het Depar tement voor Cultuur en het stadsbestuur kontakten gelegd omtrent een tentoonstel ling over Aalst, die gedurende een paar jaar ons land zou doortrekken. Er werden enkele vage plannen gemaak: die in de beste omstandigheden voor he1 einde van 1965 moesten gerealiseerd wor den. Aangezien nu al de voor-opening kor doorgaan in de feestzaal van het Aalsters stadhuis, is er in die periode alleszins vruchtbaar werk geleverd. Hoewel de beschikbare ruimte niet vol doende was om alles uit te stallen, is deze «vernissage» toch een meevaller geworden In aanwezigheid van burgemeester Blan ckaert, schepen Van Sinay en talrijke voor aanstaanden uit de kulturele kringen sprak schepen Van Hoorick zijn voldoening uil over dit initiatief dat Aalst dienter bij de massa moet brengen. Hij overhandigde he stadstplakket aan bestuursdirecteur Wauter* van het departement van Cultuur, zijn assis tenten de hh. Deprins en Debecker en archi tekt Albert Dewinter, die het ganse opze' plande. De h. Wauters dankte namens et depar tement maar drukte er op dat deze expo sitie niet alleen bedoeld is als on- i aantrekkingsmateriaal, maar ook ,i.s y lichtingsmiddel voor de scholen. Architekt Dewinter leidde de aanv. i vervolgens rond in de zaal en gaf een vei klarende uitleg bij de verscheidene ai!> dingen. Deze tentoonstelling is gebouwd rond <■<-. viertal gegevens, historiek, cultuur, ekonu mie en volkskunde. Hierin wordt Aais; schetst sinds zijn ontstaan tot op hed met een voorname schets over het po! k. leven. Verder worden de schilders, schrij ei dicthers, toonkunstenaars, rederijkerskan:; en toneelverenigingen behandeld, de vol kunde met carnaval, de gilden. Sint Maar ten, de ekonomie met de nieuwe n:>. heden en Aalst als bloemen- en bierstad Ook enkele belangrijke archiefstul worden tentoongesteld, waaronder sporen bijlen en andere voorwerp^ uit de tien en elfde eeuw. Aalst zal dus vast en zeker in alle aspek ten tot de massa gebracht worden, wanner- een twintigtal setden in twee jaar aan beurt zullen komen. De fiere Aalsterse reu zen houden de wacht bij deze expositie Zij waren niet talrijk, de mensen die in de hobbelige Hoekstraat zaterdagmorgen nog een blik hebben geworpen op de 81 jarige Bernard Roelandt, die er enkele dagen ge leden zijn 42 jarige dochter Juliette met een hakmes om het leven had gebracht De enkelen die rond het nederige huisje stonden hebben er de oude man met veel gelatenheid uit een glimmende wagen zien stappen. Er ging een rilling doorheen deze mensen. Zij konden immers vaststellen hoe de sterke bonk in een korte tijd werkelijk een gelouterd aangezicht heeft gekregen, zodat de wroeging om zijn daad wel zeer groot moet zijn. «Dat verdiende hij niet», ging het van mond tot mond en de mensen vertelden over zijn gezellige kaartavonden in de buurt toen hij «na enkele glazen bier altijd een reep chocolade vroeg». Zij spraken over de lichtzinnige levens wijze van zijn dochter Juliette en haar dranklust. Dat is trouwens duidelijk geble ken uit de lijkschouwing van het slacht offer. Er werd immers vastgesteld dat het lijk een zeer hoog gehalte aan intoxicatie vertoonde. DE UITBARSTING De wedersamenstelling werd bijgewoond door procureur De Koekelaere, onderzoeks rechter Vandenberghe, griffier Jarpée, prof Ghijsbrecht, wetsdokter prof. Van Hecki kommissaris Boudewijns, brigadekomnian- dant Biesemans (Haaltert) en zijn man schappen, adj. Impens (Aalst) en rijkswach ters van deze brigade, B.O.B. onderzoekers Derijck en Decock, veldwachter Heyman Rustig vertelde Bernard Roelandt hoe hii tot na negen uur op zijn dochter had ne wacht en hoe zij hem nadien uitdagend be handelde. Hij deed nadien nogmaals tie handelingen over die tot de moord heb; geleid. De oude man heeft werkelijk uil vol macht toegeslagen en de verwondingen <1 door het hakmes werden toegebracht heb ben de onmiddellijke dood veroorzaakt. Veel aandacht werd ook besteed aan gedragingen van Bernard Roelandt na voorval, vermits een zekere tijd ligt het gebeuren en het uur waarop hij bij buren ging aankloppen. Nadien werd Bernard Roelandt weer v gebracht naar de gevangenis van Oucioi aarde. In de stille Hoekstraat hebben ni voorheen wellicht zoveel auto's gereder. HElS! W-W Het huis in de Hoekstraat te Denderhoutem, waar B Roelandt zijn dochter om het leven bracht (Cliché Het Volk)

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1