"Dt en omstreKen Oud en Nieuw Aalsters Toneelverbond KLEIN LOGBOEK stevige uitbouw Carrousel. ut C SPE, i*E€ Mtru Prijzen werkelijk zonder konkurrentie «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tei. 242.81 Intense samenwerking tussen toneelkringen Dr. Fr. Hemeryckx thuis Filature Impériale sluit 1 maart 1967 Gazet van Aalst Eiste JAARGANG Nr. 101 VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 MET BIJVOEGSEL DUBBEL NUMMER 5 F Wederom is een jaar voorbijgegaan en oeven we op de drempel van de overgang van Oud naar Nieuw. De blik terug is vol van ernst, ook vaak van rouw, van dank laarheid tenslotte. De blik vooruit is hoop il. Hoe was de balans over 1965 Zeker, er varen moeilijke dagen. Wie door de dood een dierbare verloor, denkt opnieuw aan die zwarte dagen. Wie grote moeilijkheden te overwinnen had, ziet ze opnieuw aan zijn [eestesoog voorbijtrekken en weegt weerorr ïun zwaarte. Wie in twist leeft, beseft hoe noede hij hiervan werd en vraagt zich af tou dit nu steeds zo moeten doorgaan Wie met ziekte in zijn gezin te worstelen ïad, denkt opnieuw aan de dagen van angst en zorg, die zo langzaam voortkropen en och doorstreden moesten worden. Armoede Ja, is deze er nog wel Er was een tijd, dat de armen een hele klasse tan de maatschappij vormden. Ongetwijfeld zijn er nog armen, zelfs in de welvaart staten. Het is nu eenmaal onmogelijk het leven volkomen vrij van risico's te maken. Maar dc toestanden zijn enorm veel beter lan bijvoorbeeld een eeuw geleden, al ver geten we niet, dat er ook niet-welvaartsta ten zijn, wier klachten, hoewel ze door de iropaganda soms wel wat overdreven wor den, toch in menig opzicht gegrond zijn n GR3 doer, vragen, hoo hierin te voorzien sen taak, die groter is dan we in het ver lopen jaar aankonden. Vrede Ja, gelukkig, de wereldvrede bleef bewaard. Ons geslacht heeft aan twee wereldoorlogen genoeg gehad en hoopt dat tulke katastrofen aan de komende geslach ten zullen worden bespaard, te meer, nu het wapentuig zo onmenselijk vernietigend is geworden. Toch rustte het zwaard in 1965 niet. Vermoedelijk is het wel zeer moeilijk in de wereldgeschiedenis een jaar te vinden waarin overal het zwaard rustte. Maar alles bijeen genomen kunnen we zeggen, dat 1965 een jaar is waarover meer te danken dan te klagen valt. En voorwaarts klinkt de leus op Nieuw jaarsmorgen van het nieuwe jaar. Hoopvol wendt de blik zich naar de nieuwe toekomst. Wat 1966 zal brengen weten we niet; we weten het gelukkig niet. Maar wel weten we, dat veel in de nabije toekomst van ons zelf zal afhangen. God regeert de wereld maar Hij doet dit door ons mensen een taak te geven; en het scheelt heel veel, of we deze taak vervullen of niet. Bid en werk zijn de twee roeiriemen van ons levens bootje; met één riem alleen zal het niet goed kunnen gaan; we zijn afhankelijk van God en we zijn ook afhankelijk van ons werk, van onze aardse taak en opdracht. Laat ons met goede moed, hoopvol ei vertrouwend de levenstaak voor ons nieuwe levensjaar aanvatten, in het klein en ii het groot. Voorts, al weten we niet of we zullen slagen en of niet grote rampen als over macht onze levenstaak zullen bedreigen, we weten toch wel, dat het is als in de Betuwse dorpen aan de oude rivierdijken, die in de donkere stormnachten aan het eind van he jaar vrezend en bevend dachten aan ne doorbraakgevaar; ieder uur ging voorheer de dorpsomroeper rond; maar in de nacht van oud op nieuw klonk zijn gongslag en roepstem met bijzondere wijding. Als d torenklok twaalf sloeg en de nachtwa sloeg, riep hij de straat langs «De klok heeft twaalf; wie God bewaart is wel be waard». Het was of zelfs de stormwind dan een ogenblik de adem inhield. i Het Aalsters Toneelverbond gaat zijn organisatorische uitbouw verder ver stevigen. De formule die een zeer intense samenwerking beoogt tussen de verschillende toneelkringen in de Dirk Martensstede, heeft reeds vorig jaar onbetwistbare resultaten opgeleverd. Een en ander heeft de h. Theo Van Gij- seghem als afgevaardigde van het A.T.V. uit de doeken gedaan tijdens een perskon- ferentie dinsdag 11. in aanwezigheid van de vertegenwoordigers van De Catharinisten, St. Barbara Arbeid en Kunst, 't Land van Riem, De Schakel, Hogev Op en Streven. Spreker herinnerde aan het doel van het A.T.V. Ontlasting voor de kringen die zelf één stuk minder dienen te monteren. De kans een stuk te brengen dat be zwaarlijk door een kring afzonderlijk kan gepresenteerd worden, gezien de beperkt heid van ziin spelerspo-.entieel en van zijn financiële mogelijkheden. De verruiming van de visie der akteurs en aktrices door samenspelen met leden van andere kringen en konfrontatie van de verschillende opvattingen. De mogelijkheid de regie toe te ver trouwen aan een knap beroepsregisseur wat én het stuk én de spelers ten goede komt. Koncentratie van de publieke belang stelling. Er werd opgeworpen dat de benaming «Aalsters Toneelverbond» te ruim is omdat alleen AKVT kringen er deel van uitmaken. Welnu, die ruimheid is gezocht, aldus de h. Van G>ijseghem. Men wilde inderdaad voorkomen dat de benaming een te bepe. kend karakter zou geven aan het nieuw verbond. Anderdeels werd het opportuun geacht te starten in een kader van één toneel verbond om «onder ons» en «in eigen huis» in het reine te komen. De problemen en tegenstellingen verjon inderdaad zo reeds voldoende studie, inspanningen, soepelheid en diplomatie om een gaaf geheel te berei ken. Na herinnerd te hebben aan de sukses- rijke voorstelling van «De twaalf gezwore nen», vorig seizoen, te .Leeuwarden, in het kader van het Nederlands-Belgisch akkoord, werd ook nog een voorstelling van dit stuk aangekondigd in de zaal Majestic te Ant werpen ter opluistering van de jubelviering van Flandria. DIT SEIZOEN Voor dit seizoen heeft het A.T.V. een stuk van Sidney Kmgsley geprogrammeerd «P.JJ 21 DETECTIVE-STORY», onder de regie van M. Ralfoort, en dit op 17. 18, 24 en 25 april as. Er valt niet aan te twijfelen Het toneel te Aalst gaat zich bewegen in een verruim de atmosfeer. Duo bij toeval Dit zou Lili Marleen... anno 1966 kunnen zijn... Geef toe, jongens, dat zij charmant Is en stevig met haar beide voeten op de begane grond staat... DIT WENSEN WIJ VAN HARTE ONZE LEZERS Prominente figuur uit de Denderstreek Dr. Frans Hemeryckx uit Ninove is in zijn geboortestad teruggekeerd, nadat hij meer dan een kwart eeuw zich resp. in Kongo en India ten dienste heeft gesteld van de me laatsen. In de voormalige Belgische kolonie heeft Dr. Hemeryckx niet minder dan 90 melaatsencentra opgericht. Op verzoek van Koning Leopold III nam hij vanaf 1954 de leiding van de Bplgische missie om hetzelfde menslievende werk aldaar voort te zetten. Het levenswerk van Dr. Hemeryckx heeft vooral in internationale kringen die zich bezighouden met de onderontwikkelde ge bieden de grootste waardering ontmoet. Naar aanleiding van de terugkeer van deze verdienstelijke streekgenoot wordt van 15 tot 22 januari as. een tentoonstelling gehouden, die een belangwekkend beeld van de melaatsenwereld zal bieden. Deze tentoonstelling gaat door in de zaal Roxy aan de Geraardsbergsestraat te Ninove Anderzijds zal door het stadsmagistraat op zaterdag 29 januari een officiële hulde gebracht worden aan deze eminente medicus Het feestvarken U weet wat dat woord betekent. Nu, in deze nieuwjaarstijd is fees ten niet uit de lucht. De wintertijd geeft hiertoe misschien ook wel een betere aan leiding En met het regenweder loopt geen mens graag veel buiten. ilet grote woordenboek Van Dale ver meldt voor feestvarken persoon ter wiens ere een feest gevierd wordt. Taalkundig sten deze formulering geen enkele moeilijk- neid tot verklaren voor. Echter, in de 'wei- kelijkheid heeft de betekenis soms een andere grondslag. Er zijn helaas ook feestvarkens, die als persoon ter wiens ere een feest gevierd wordt, zelf aan de basis liggen van hun eigen viering. En soms is deze slechts van een luttele betekenis, maar de waarde er van wordt erg opgedreven. bcLANGS TELLING VOOR MKLblhköt I EN 1 UUNa i ELLINC De tentoonstelling gewijd aan de stad Aaist, momenteel toegankelijk in de ioka.en van het Centraal Station, kent een vrij ruime belangstelling, niet het minst van wege de penaoiarbeiders en bedienden. rmkeie aetans niet te na gesproken we haduen ov. we» graag de eenmaai toch gezagneDbeiide toneelkenner, Z.E.H. Alois De Mayer gezien ifi de literaire galerij geeft deze tentoonstelling een zeer overzich telijk bee id van de Dirk Martensstede, zo wel op hei ekonomische, kulturele als so ciale vlak. Ten zeerste aanbevOien aan alle Ajuinen op bezoek te Brussel. EcN schandaal i De grote dagoiaupers zwijgt ais vermoord I over w at toen wei een schandalige toestand I is, met name het volslagen gebrek, zoniet aan belangstelling, aan toch aan een doel matige planning van de polderdijken m de bcheidestreek in de omgeving van het Den dermondse. Dezelfde pers beperkt zich doorgaans tot hei in beeld brengen van sensationele mize- netafereeltjes ingevolge de overstroming. Een grondige reportage zou inderdaad i kunnen uitmaken hoe vanaf 1953 tot op heden men het ganse probleem verwaar ioosd heeft. Het is de vraag of de interpellatie van de CVP Volksvertegenwoordiger C ooreman veel aaarde aan de Scheidedijk zal brengen. Schoon minder omvangrijk, herinnert de watermizerie langsheen de Denderboorden in het Ninootse en het Geraardsbergse, aan wat nog steeds HET Denderprobleem is. DE VERZUILING IN VLAANDEREN in de reeks gespreksavonden ingericht door het Davidsfonds Aalst, spreekt vrijdag 7 januari te 20 uur in de raadszaal van het stadhuis, de h. Mare Grammens, joernalist. MAZÜUT IN MOLENSTRAAT Sedert maanden wordt in meerdere wo- ningen van Molenstraat en Kapeliestraat i op onregelmatige tijdstippen een mazout i reuk waargenomen, die langs de riolering in de woonkamers binnendringt. 1 Thans werd klacht bij de politie ïnge- I dienü, omdat de reuk toeneemt. Daags voor j Kerstdag zou hij zelfs ondraaglijk geweest i zijn. Men tast nog steeds in het duister om trent de oorzaak. KaKNAVALVOORBEREIDINGEN De werkgroep van het Stedelijk Feest komitee komt op 4 januari as. in vergade- j ring bijeen met het oog op de definitieve J samenstelling van de as. Karnavalstoet. I Anderzijds heeft op zaterdag 8 januari te 20 uur in de tentoonstellingszaal van het Belfort het jaarlijkse Driekoningenfeest plaats aangeboden door het Feestkomitee. En zo wordt, wat een festijn had moeten zijn, een marionettenspel. Men raadt heel vlug de oorzaak, waarom dit en dat hier op zijn plaats moet zijn. Mensen gaan dan automatisch handelen en spreken. Gelukkig zijn er de eeuwige optimisten. De mannen, I die ook bij zulke gelegenheden met hun vrolijkheid het vieren glans bijzetten. De kniezers blijven overal dezelfde. Het is mis I schien dan toch beter dat we met een sigaar j en een lach alle schijn vergeten en willen I vergeten. Het feestvarken ziet er stralend uit. En «gelukkig zijn» bevordert iemands gezond heiu. Daarom geen naijver. Wanneer dan 's avonds de feesteling wei degelijk in een niet stralend humeur schijnt te verkeren, dan komt dat omdat hij zich het feestvarken-zijn gans anders had voor gesteld. En dan zweert hij bij zichzelf da nooit meer te zullen willen. En misschien is dat een goede les. Er beter nemen we nog een sigaar en zeggen op uw gezondheid. Niemand vaart wel bij kniezen en achterklap. Manten. Definitieve beslissing in vergadering aandeelhouders. Inmiddels overname door Union Cotonnière Bij beslissing van de algemene vergade ring van de aandeelhouders van de Filature Impériale te Aalst werd het besluit van de raad van beheer bekrachtigd betreffende de overname van het bedrijf door de Union Cotonnière. Zoals te verwachten was zal aanvang 1967 de spinnerij worden gesloten De werkne mers kunnen in de U.C.-fabrieken te Ouden aarde en Brugge werkgelegenheid krijgen In vakbondkringen bespreekt men mo menteel de situatie die ontstaan is na de beslissing van de algemene vergadering van de aandeelhouders. Men meent te weten dat na de stopzetting der bedrijvigheid in de F.I. de komplexen niet meer voor industriële doeleinden zou den aangewend worden.

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 1