Oude herinneringen aan de Werf GELUKKIG TONEEL-NIEUWJAAR öe wereld Oud en nieuw in Dirk Martensstede SPOKEN in cijfers... Kern 'S3 KERN '63 Groep Tij! St. Barbara Wereldbevolking Aantal auto's Aantal T.V.'s QiSKONTOKANTQQR VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIE Bijvoegsel «De Ga .et van Aalst» van vijdag 31 december 1965 Van ganser harte wenst ue toneel-werxge meenscnap KekN 'u3 een geiuickig en voor spoedig nieuwjaar, niet alieen aan de trouwe toeschouwers die deze urie jaar werxiug met hun aanwezigneiu nehoen gesteund, maar aan alle lezers van dit hrad wie het om diverse redenen totnogtoe onmogelijk is geweest de vertoningen in de stadsschouw burg dij te wonen. Wij hopen hen spoedig tot deze grote en steeds groeiende iamilie te mogen rekenen. Hei woord «toeschouwer» is eigenujk veel te zwak het publiek van Kern '6a dat menig meesterwerk uit de toneelliteratuur heelt meegemaakt en dat behoort tot ane rangen, standen en ideologische opvattingen van de maatschappij, doet meer dan alleen maar kijken het deelde, aktiel, in de wei kelijke «communie» tussen scene en zaai die het toneel sinds zijn ontstaan altijd is geweest. Het publiek schept evenzeer het toneel als de auteur, de regisseur en tlt vertolkers op de planken en achter ue schermen het publiek krijgt van het toneel dat het verdient! U leefde intens en als het ware persoon lijk de vreugden en de treurnis mee van de diepmenselijke personnages uit «De vrouw in de ochtend»/ (Casona), «Kent U de Mede weg» (Wittlinger), «Living room» (Graham Greene), «De Vrek» (Molière), «Van muizen en mensen» (Steinbeck), «De groie race/» (Bennett), «Antigone» (Anouilh), «Helena of de levensvreugde» (Koussin), «Don Juan> (Molière) en laatst «Mannetje Maan» (M Achard). U zal dit ook doen bij de eerst volgende vertoningen van Ibsens «Spoken» en van Osbornes «Look back in Anger» (Wrok om gisteren)... Het beste wat Kern z'n publiek kan wen sen is dat het steeds kieskeuriger en veel eisender zou worden, dat het waardeloze kitsch onderscheide van reele toneelbeleving Van zijn kant gaat Kern '63 de verbin tenis aan U steeds de best mogelijke akteurs en aktrices, zowel zuivere amateurs als be roepsmensen aan te bieden prestatie die gewoonweg onmogelijk zou zijn zonder de effektieve financiële steun van zijn steun firma's. Üp die wijze zal Aalst, de toneelstad bij uitstek, ook het teater krijgen dat het vei dient het beste. Dat deze gewettigde stre vingen geen afbreuk doen aan de inspan ningen en suksessen van de gevestigde en erkende toneelgroepen, hoeft geen nader betoog! speelt in Stadsschouwburg op 29-30-31 januari en 3-5 en 6 februari 1966 van IBSEN regie Frans ROGGEN TIJLDAG 1966 Naar jaarlijkse gewoonte op de eerste zondag van het jaar, dus voor 1966 op 2 januari. Te 10 uur zal de H. Mis in de Hoofdkerk St. Martinus opgedragen worden ter nage dachtenis van de afgestorven leden en tot wellukken van onze werking. De werkende en ereleden worden vrien delijk verzocht plaats te willen nemen in het Hoogkoor. Na de H. Mis vergadering in 't Midden standshuis, Grote Markt. DE BARBARAKAMER VOERT OP... «OP DE PURPEREN HEI» de gekende Vlaamse operette van Armand Preud'homme. Regie H. LARCHER. Muzikale leiding P. RIMBAUT. Dans O. VAN' MALDER. Voorbereiding zang J. DE Vil.I .K. SPEELDATA zondag 9 januari 1966 19 uur maandag 10 januari 1966 20 uur zondag 16 januari 1966 19 uur Plaatsbewijzen 40 F van zondag 2 januari af te bekomen in het Groen Kruis, waar ook de opvoeringen plaats grijpen. De jaarlijkse H. Mis voor de overleden ghesellen van de Kamer wordt opgedragen in de St. Martinuskerk op zondag 16 januari 1966 te 10 uur. Leden en sympatisanten worden hierbij vriendelijk uitgenodigd tot deze Eucharis tieviering. De wereidbevoiking zou, volgens een re cente raming van de U.N.O., tussen medio 63 en medio 64 met 60 miljoen eenheden zijn toegenomen en een totaal bereikt heb ben van 3.220 miljoen. De verdeling van de 3.220 miljoen inwo ners per grote streken is verdeeld als voigt: Azie 1.783 miljoen; Europa 440 miljoen; Afrika 304 miljoen; Noord-Amenka 286 miljoen; Sovjetunie 228 miljoen; Zuid Amerika 162 miljoen; Oceanie 17 miljoen. Het wereldautopark bedroeg in 1963 19.530 duizend personenwagens dn met uu sluiting van Rusland, de Oosterse landen Noord-Korea, Noord- Vietnam en China. Per werelddeel waren de cijfers als voigt telkenmale in duizend weergegeven Euro pa 34.14U, Zuid-Amerika 2.32Ü; Noord- Amenka 74.720, Azie 2.940, Afrika 2.260 en Oceame 3.150. Hier volgt het aantal voor de voornaam ste landen Canada 4.789; Mexico 610; Verenigde blaten 68.683; Brazilië 86»; Venezuela 28); India 353; Japan 1.234; Australië 2.503, Nieuw-Zeeland 605. Voor de Europese landen waren deze cij fers Denemarken 605; Frankrijk 7.953; West-Duitsand 7.305; Italië 3.864; Neder land 867; Spanje 514; Zweden 1.556; Zwitserland 748; Engeland 7.392. Einde 1963 was hetaantal TV-toestellen in volgende landen als volgt Algerie 68.000; Verenigde Arabische Re publiek 197.000; Canada 4.655.000; Cuba 525.000; Merico 1.040.000; Verenigde Sta ten 61.850.000; Argentinië 1.200.000; Bra zilie 1.430.000; Coiombie 210.000; Peru: 150.000; Uruguay 158.000; Venezuela 573.000; Japan 15.153.000; Oostenrijk 465.000; Belgie 1.0*8.000; Tschechoslowa- kije 1.525.000; Denemarken 927.000; Fin land 476.000; Frankrijk 4.400.000; West Duitsland 1.564; Oost-Duitsland 8.539.000. Hongarije 471.000; Italië 4.285.000; Ne derland 1.574.000; Polen 1.295.000; Span je 850.000; Zwitserland 360.000; Enge land 12.789.000; Australië 1.695; Rus land 10.000.000 D.K Jaarvergadering van Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon As. Lente herdenking 150e verjaardag van terugkeer Rubensschilderij In de kapel van het Oud Hospitaal waarvan de restauratie in belangrijke mate mede te danken is aan de onverdroten aktie van de Vereniging voor Aalsten Kultuurschoon, werd tijdens de jaarvergadering andermaal het bilan opge maakt van de inspanningen tijdens het afgelopen jaar ten bate van het behoud van het historisch patrimonium, mede ter bevordering van een mooier stad. Voornoemde vereniging hield er inder daad, een nu reeds lange traditie getrouw, haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de h. Referendaris Vandenberghe, bij gestaan door sekretaris de h. Fritz Cour teaux en de hh Van Schuyienbergh en De Waele, resp. verslaggever en schatbe waarder. Nadat diverse bestuurlijke aangelegenhe den werden afgehandeld, benadrukte de h Courteaux de verschillende programmapun ten van de WAK, die o.m. betrekking heb ben op het behoud van het oudste huis te Aalst, aan de hoek van de Lange Zoutstraat en het Sluierstraatje, de vrijwaring van de Kapel van de H. Geest in de Kattestraat (bij een gebeurlijke verkoop van dit KOO- complex) en het natuurschoon nabij hei kasteel Terlinden, enz. De WAK plant tevens een luisterrijke herdenking van de 150e verjaardag van de terugkeer van het Rubensschilderij uit Pa rijs, dank zij de hier in dit blad reeds veel besproken Hertog de Berry. Op uitnodiging van de vereniging sprak schepen Van Hoorick over sommige aspek- ten van het kultureel beleid in de stad Hieruit blijkt o.m. het voornemen om in de schoolgebouwen aan de Nieuwbeekstraat een afdeling van de Muziekakademie onder te brengen. De tekst van de toespraak van schepen Claus, te Luik weerhouden op het CVP kongres, werd voorgelezen. Hierin wordt herinnerd aan de recente belangrijke ver wezenlijkingen inzake openbare werken. De schepen meldde dat de stad een groenzone van ca. 30 ha. in de Osbroek zal vrijwaren. Tevens werd ook gewag gemaakt van de plannen voor de ondergrondse parking aan de Hopmarkt. Beeldhouwer Ignace de Vos hield tot slot een causerie over de beroemde architekt Le Corbusier, die enkele maanden geleden over leed. Zoals steeds, een vergadering die door ging in een prettige atmosfeer. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de ombouw van private (lste woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van mate riaal of gereedschappen, enz., kunnen bekomen worden bij het Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSENPERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot Het DISCONTOKANTOOR TE AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 - 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. INLICHTINGEN TEN HUIZE, VRIJBLIJVEND EN KOSTELOOS Gunstvoorwaarden voor «goede spaarders». Alle verrichtingen op alle «spaarboekjes A.S.L.K.». 2 IIET MOLENHUIS Achter het kapelleke van de Werf had men het molenhuis, kleine specerijwinkel en café; maar daar woonde Marieke De Rouck die gaarne gezien was van al de jongens van de Molenstraat, de Werf en de «zool» of de omgeving van de Vismarkt. Bij Marieke kocht men vier mariekens voor één cent. 't Was er ook een duiveniokaal en 's zon dags in de zomer werd er gespeeld; er was toen maar 1 constateur per duiven lokaal. Men zag dan ook de dragers van het caoutchouke komen afgelopen, meestal barrevoets, om in vliegende vaart te con stateren op de toog van de winkel. Dicht bij het water wonende was het zo niet te verwonderen dat een kleine De Rouck in het water viel en gered werd door Polle Paup. ÜE VISMARKT Aan de Vismarkt, ook wel 't eiland «chipka» genaamd, gingen wij toppen met grote pinnetoppen. De kameraden waren Robert en Kamiel De Rouck, Adhemar De l'rijck, Mil Breckpot en Leon Boeykens. De toppen had men vooraf door een gast van de smid Tist Gowie de ijzeren pin loten uittrekken; men had er paardestront ïuge- duwd om «ziel» te slaan en terug de pin erin geslagen. In het spel kreeg de winnaar de gelegenheid op de toppen van de tegen strevers «3 steken en een hout» te geven om huu toppen huiten de cirkel le rijgen. Ais de koord of liever de pees te gemakke lijk van de top afgleed, moest men er eens duchtig op «spiekeien». Op de Vismarkt stond de vismijn. Viswij ven etaleerden hun vis op grote schuine stenen, banken genaamd, en in de halve ronde, halve kleine amphiteater, was het «mijn». Dit werd reeds 's morgens vroeg door de belleman Buys aangekondigd op alle hoeken der straten. Linge-linge-ling, vis ui de mijn; iinge-hnge-aug, vis m de nuju, om negen uur zal hij geloofd worden! Jan Tack, die na Breckpot op de Werf was komen wonen en schoenmaker was van stiel, was de roeper in de mijn 5049-48- 47 enz. tot een der rondstaanders zijn vin ger omhoog stak en «mijn» riep. Die mocht dan ook onmiddellijk zijn vis betalen en meenemen. De vis die men afriep werd van de grote hoop in een mand geschept en die mand stond op een «tree». Mong de Kalkbezze was de schepper en wist handig (liever voetig) een paar vissen onder de tree te schuiven inet zijn «haaten kloet»; die vond hij dan terug na de «mijn». Maar de omstaanders, meestal habitués, wisten dat en 't was niet raar dat er een met een fijne stem riep «visken onder 't herreken». Vandaar de tweede bijnaam van Mong. Zijn eerste bij naam, de kalkbezze, had hij opgedaan met schepen kalk te lossen voor Soei De Bruyn want in die tijd kwamen de schepen de oude Dender op gevaren tot aan Bruyntjes. Mong zal daar ook zijn kromme benen opgedaan hebben. PIE DONSJ Achter de kapel, op de hoek van de Achterstraat woonden Pie Donsj en Paster Donsj. Er waren in die tijd twee politieke strekkingen die vlak tegenover elkaar ston den; de ene had Woeste aan het hoofd en de andere de gebroeders Daens. Het ging daar soms erg aan toe. Volkstoelopen, ver brijzelde ruiten, metingen van uit het ven ster. Een paar keer zelfs kwamen de gen darmen te paard met blanke sabel de omge ving van de kapel leegvagen. Paster Donsj had bij de snotneuzen van de Molenstraat de bijnaam van Loekedoe. Snotneuzen DE WERF Bekijken wij nog even de Werf op de hoek van Bierstraat en De Bisschopstraat woonde destijds Pie Kassei, beenhouwer, vader van Fred Kassei (Alfred Kelders) die de beenhouwerij later overnam. Onze Chéri gmg aan de deur staan snuf felen, hief zijn poot op tegen de gevel en werd regelmatig weggejaagd tot op zekere dag dat hij vergeven was. Onze Chéri was anders een slimme hond hij ging s zon dags en s zondags alleen zijn ronde doen bij de familie Clement Paup in de Achter straat, bij Paupes op de Markt en bij Arij- sens in de Kattestraat Op het plein werd er 's zondags wel eens gekaatst met de handbal op de kinderkop pen van kasseistenen. Bij Madame Van Breughel was het maar één keer per jaar grote bedrijvigheid; dal was met 15 oogst. De Erewacht van O.L. Vrouw ter Druiven was in 1903 gesticht en de kleine matrooskens kwamen zich daar opstellen voor de processie. Andere bewoners van de Werf waren Ka miel Verleysen, reeds vernoemd, Collettekes (slasjen en kloeten), de Meyvaerten en De Vleeshouwer, tabakfabrikant en kaaswinkel In de Bierstraat naast de olieslagerij van Gheeraerdts was het Neerhof, straatje zon der uitgang, waar enkele kleine en oude huizekens stonden. Op 6 februari 1905 tij dens een der hevigste branden die Aalst kende, namelijk de olieslagerij Gheeraerdts die volgepropt zat met marchandise, moesten de inwoners van het Neerhof met hun scha mele inboedel vluchten; het was een droeve aanblik die nacht die oude mensen te zien zitten bij een hoopke kleren die zij gi hadden, verlicht als zij waren door de vlam men van de brand. Het vuur was zo gewei dig dat de pompen der brandweer aan de Dender verschroeiden. DE KAPEL [y De kapel van O.L. Vrouw ter Druiven was voor de straatjongens een klein een trum op haar eigen. De 2 griljen die hoeken afsloten dienden om over te klau teren en ook om uwe kop door de ijzeren staven te steken. Robert De Rouc er zijn kop niet meer van tussen krijgen en een grote sterke mansmens moest er bi geroepen worden. De lantaarn met zijn open gasbek werd s avonds door de jonge klimmers aangc stoken of uitgedraaid en de grote brie. bus die ook op de «bijgang» stond diende om draadje te spannen en de voorbijgangers eens te doen verschieten. De dagen van grote volkstoeloop, name lijk tijdens de oktaaf van 25 maart, stond er voor de kapel een houten barak verlengenis; die was juist geschikt om zit. aldaar weg te steken als er «katjen aioe> gespeeld werd. Naast de kapel stond eerst een kraam met bollen Wanneken werd meer dan eens bedrogen; later kwam er bet fritkot Léon DE BESLUITSTRAAT Het straatje naast de kapel, ook wel het straalje .an Paupes genaamd, droeg de pom peuze naam .an J csluitsiraat, maar me mand op .1: re l kende de Besluitstraat. Dat «stretjen» neven dit kapelleken wa voor de geburenjongens eer. ideale plaats om in «v;jf pitten te schieten», 't Ging er om met uw marbel, en uw beste marbel was cc: schietooreken», van de ene put naar de ar'ere te schieten. Die putten la gen :issen de kasseistenen en degene die de marbel niet reglementair tussen de vin gers hield, schoot «pisjaf». De afstand tus sen twee «meirbollen» werd gemeten met de hand tussen duim en ringvinger; om een grote greep te hebben, ook «peregreep» ge naamd, riep men «dobbels en trekkers» dan mocht men de vingers uitrekken en de twee handen bezigen. Dit straatje was ook de plaats om met de kaarten te spelen en het was «potten voor de deur uit» dat men deed. De inzet waren kersepitten «keirestienen» en om er veel te hebben werden al de de keirestienen van de straat opgeraapt De grote voorraad werd opgedaan op de Graanmarkt na de kermis, bij het opkramen van de drk Van der Meulen of Semay. Was het geen kersentijd dan werd aan de verliezer een der volgende straffen opge legd 3 keren rond 't kapelleken lopen; aan 8onckes hun bel gaan trekken (het was een herlepoot aan een ketting); de deur van De Vieeschauwer gaan open smijten ofwel aan Minet uit de smokkelwinkel gaan vragen Hoeveel erwten er m hare bult sta ken. En de straf werd telkens uitgevoerd. Juist achter de kapel had men het paar- dewater met lang riet, «lesch» genaamd, dat een vergaderplaats was voor de water ratten. Vroeger konden de paarden hier ba den maar sedert het bouwen van de kaai muur werden de paarden, meestal die van voerman Gieden van Pie uit 't Haantje (Gulden Meert), aan de ijzers gebonden die op de deksteen stonden; ze kregen volle emmers water op hun lijf. In de Achterstraat, tussen het oud huis de Bièvre en de oude brouwerij van het gasthuis, stond een hoog hekken, juist ge past voor klauterpartijen. Als het soms open stond vonden de vissers aan de Oude Den der, en tussen hen Vooir D'Hondt, een rus tig plekje. De jongens gingen er spelen; ook Léon Laureys die er in 't water viel en gered werd door Henri Aercke. Het Vaartplein was minder het toneel ohzer spelen; daar gingen wij eigenlijk mus- sèn vangen". Mil Breckpot kon heel fijn een mussenijzer plaatsen. Een verse «perestront» was de beste plaats. Het ijzerke werd open gezet met een korstje brood er op en wat perestront er rond en dan maar op afstand gaan loeren tot er een gevangen was. De overkant van de Dender waar in 1905 de ijzerenweg nog op de platte grond liep interesseerde ons niet. (VERVOLGT) Ph. DE PAEPE

De Gazet van Aalst | 1965 | | pagina 5