Lezerstribune «Op de Purperen Hei» li, DE WINTERSPORT IN DUITSLAND Er roert entwat(2) KULTUREEL KALENDER en feestelijkheden Milac Aalst Voor de toneelliefhebbers dat gebisseerd werd, wel verdiend. Het dekor was kleurrijk en gaf gelegen heid tot akteren ook als zulks diende te geschieden in groep. De taal was «beschaafd» ABN... Zo voort doen! Ook in operettes en blijspelen. De muziek ware het orkest «voller» ge weest, dan zou het geheel beter gedragen geweest zijn dan nu. We weten wel de onkosten natuurlijk! 't Was anders goed. Op zijn Kempisch, DE KON. REDERIJKERSKAMER SINTE BARBARA ZETTE HET TONEELSEIZOEN 1965-66 IN MET HET ZANGSPEL door Armand Preud'homme op tekst van Eugeen De Ridder Op het gebied van zangspelen was het Reliefpunten inzake samenspel waren o.m een goede keuze door de Rederijkerskamer de finale En we rijen, rijen, rijen, rijen Sinte Barbara gedaan met het kiezen van een werk van eigen bodem. Het was een hulde gebracht aan de geliefde Kempische komponist Armand Preud'homme, de schep per van enig-mooie heimatvolksliederen. De vertoning van maandag 10 januari was een prettig nieuwjaarsgeschenk door de Ka mer aangeboden aan haar talrijke leden en sympathisanten, als bekroning van de eerste reeks toneelopvoeringen voor het pas ont loken jaar 1966. De uitvoering was in haar geheel gezien zeer geslaagd voor een amateurgezelschap. Er zat stijl in en opgang. Mogen wij een paar bloemekens geven aan enkelen Mevr. Suzanne Van Gyseghem-Van Vae- renbergh als Annnelies en dhr. Hubert Van Oeert als Erik vormden samen een sluitend duo met zeer gedegen akteertaleni. Hun zangintermezzi waren zuiver en doorvoeld. Een geloofwaardige boer Van Spaendonck bracht dhr. Karei Schollaert die met zijn mooie volle stem steeds weet te ontroeren Het samenspel, met zoveel akteurs en aktnces, ging ononderbroken in stijgende lijn... met uitzondering, naar onze mening althans, bij de aanvang van het derde be drijf, dat inleiden moest naar de terugkomst van de dochter Annelies. Hier wordt door de schrijver de operettestijl even stil gelegd door het inlassen van een schools- of patro- nagetoneelken. Wij zouden eenvoudig hier geschrapt hebben, tot spijt van het kleine jongetje waar wellicht een toekomstig akteurken in zit dat dan zijn mooi liedje niet (wat vals) zou hebben kunnen zingen Koren en dansjes zeer gepast derhalve. Algemene regie Flink. In zijn geheel gezien avonden van ge zonde genotvolle ontspanning voor het volk. LAATSTE VERTONING zondag 16 januari 1966 19 uur Kaarten: 40 F te bekomen in het Groen Kruis Deze heerlijke muziek kunt U nog maals thuis beluisteren door U de fonoplaten van deze operette aan te schaffen in het huis D. KIECKENS Lange Zoutstraat 53 Aalst Tel. 251.83 Dank zij de op haar gebied liggende noor delijke rand van de Alpen biedt de Bonds republiek Duitsland vele mogelijkheden tot het beoefenen van de wintersport. Beieren bezit behalve dertien wintersport oorden, in welker omgeving men skitochten tot op een hoogte van meer dan 2000 m kan maken, nog vijf winterbadplaatsen, waarvan de skibergen zich eveneens tot 2000 m boven de zeespiegel verheffen. Een voor Europa bijzonder hoog gelegen wintersportgebied is dat nabij het berghotel Schneefemerhaus (2650 m) van de Beierse vugspitzbahn en voorts het historische Munchener Haus (2963 m) van de Deutsche Alpenverein Hier kan men op de Zugspitz platt tot op een hoogte van 2900 m skilopen l'n deze hoogste Duitse bergen vriest het gedurende 301 dagen en sneeuwt hel gedu rende 171 dagen per jaar. Aan de voet van de Zugspitze liggen, in het dal, Garmisch-Partenkirchen het bekend ste en grootste wintersportoord van Duits land, en het dorp GTainau. Van het begin van de tunnel van de Zugspitzbahn strekt zich een negen kilometer lange skiweg dal- waarts uit. De tocht gaat over Riffelriss naar de Eibsee en Grainau. Garmisch-Partenkirchen heeft echter nog andere, meer dan 2600 m hoge skibergen Tot de indrukwekkendste behoort de 2628 m hoge Alpspitze. Wanneer men aan het bergstation op het Kreuzeck (ongeveer 165C m hoog) uitstapt, heeft men nog een stijging van ongeveer 1000 m voor zich. Wie dit te machtig vindt kan op de Hochalm naar de Osterfelderkopf (2000 m) afbuigen. Men kan aansluitend over de Esterberg galm naar beneden glijden, tenzij men de voorkeur geeft aan de moeilijke maar aan trekkelijke skidaling naar Krunn of Wallgau Van Bad Reichenhall kan men op de ski's een hoogte van 2500 m bereiken. Reichenhall ligt weliswaar slechts op een hoogte van 470 m, maar in weinige minuten brengt het kabelspoortje U naar de 2115 m hoge Pre- digstuhl. De skibergen van Berchtesgaden en Mittenwald verheffen zich tot op een hoogte van 2400 m. Centrum van de sport in het Berchterga- dener Land is de kabelbaan naar de Jenner (1874 m) aan de Konigssee. Hoogtepunten voor de skilopers zijn hier het Riemannhaus (2177 m) en het Ingolstadter Haus (2119 m) Mittenwald, het om zijn vioolbouwers be kende schilderachtige oord aan het Karwen delgebergte, wordt vooral tegen het einde van het winterseizoen druk bezocht. Aan de top van de vier in de hoge Alpen van het Allgau gelegen wintersportoorden staat Oberstdorf. Zijn skivelden bereiker een hoogte van 2300 m. In een omtrek van 15 km verheffen zich niet minder dan 80 bergtoppen met een hoogte van meer dan 200 m. Met het kabelspoor of de stoeltjeslii't kan men de Nebelhom, op een hoogte van bijna 2000 m bereiken. Niet zo hoog als Oberstdorf zijn Hindelang in het Ostrachta! en Fischen in het Obere Illertal. Te vermelden is ten slotte de Nebelhorn Van het bergstation brengen een skilift en een stoeltjeslift de toeristen tot nabij de top van de Nebelhom (2224 m). Nadat he! berghotel Hofatsblick aan het bergstation aanmerkelijk werd uitgebreid, is de Nebel hom een zeer geliefd wintersport centrum' geworden. Van zijn top kan men, dalend langs een weg van ruim zeven kilometer waarbij een hoogteverschil van 1400 m moei worden overwonnen, Oberstdorf bereiken. De spelers en speelsters van de Kon. Rederijkerskamer St. Barbara «Arbeid en Kunst» kenden veel sukses met de opvoeringen van de operette «Op de Purperen Hei». (Cl. Het Volk) - Tot dinsdag 25 januari in de zaal van het Belfort, Grote Markt Tentoon stelling der werken van kunstschilder etser Emiel De Cooman. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 18 uur. - Zaterdag 15 januari te 20 uur in de zaal Rink, De Ridderstraat Feest- en dansavond, ingericht door de KJM. - Zaterdag 15 januari te 19 uur in het lokaal 't Land van Riem, Grote Markt Jaarfeest van Also, de Vriendenkring scheidsrechters Aalst-Dendermonde. - Zaterdag 15 januari te 16 uur in het Beukenhof, Langestraat Petanque- wedstrijd tussen de Aalsterse kiub «De Spijkers» en Messidor. - Zaterdag 15 januari te 21 uur in de zaal van de H. Hartkring, Dr. De Moorstraat Dansfeest, ingericht door het ACV, - Zondag 16 januari te 20 uur in de zaal Madeion, Grote Markt Spaanse avond ingericht door KAJ-VKAJ. - Zondag 16 januari te 19 uur in de feestzaal Groen Kruis, St. Jorisstraat opvoering van de operette «Op de purperen hei» door de Rederijkers kamer Sinte Barbara. - Zondag 16 januari te 14 uur in de zaal van het St. Laurentiuskollege, Kapu cijnenlaan Jeugdfilmvertoning «De laatste neushoorn» en bijfilm over de cowboy's, ingelicht door de Marce- linoklub. - Zondag 16 januari in de Stadsschouw burg, Vredeplein Opvoering van de komedie «Soubrette» door de toneel kring «Voor Taal en Vrijheid». - Zondag 16 januari te 15,30 uur in de feestzaal van het stadhuis Voorlich tingsvergadering over het alkoholisme ingericht door de A.-A.-groep Aalst. - Donderdag 20 januari te 19,30 uur in de raadszaal van het stadhuis eerste discussieavond over het Richtplan van de Denderstreek en het gewest Aalst, met als onderwerp «Demografie en Arbeidsmarkt», ingericht door het Aalsters Komitee van de stichting L. de Raet en het Aktiekomitee voor de Ekonomische Expansie. - Donderdag 20 januari in de Stads schouwburg, Vredeplein opvoering van de komedie «Soubrette» door de toneelkring «Voor Taal en Vrijheid». - Donderdag 20 januari te 20 uur in de filmzaal van het St. Jozefskollege, in gang Hoogstraat filmvertoning «Handen boven de stad», ingericht door de KFL. Het doet mij genoegen te mogen vaststel len dat op mijn «epistel;je», verschenen in de G.V.A. van 24 december jl. er toch een reactie gekomen is, wat weer eens bewijst dat het toreelieven m onze stad nauw aan 't harte ligt bij so'fmugg personen, maar goed ook, dan blijf t A ter. minste wat leven in de brouwerij. Al met al wii ik toen even een weder- woordje plaatsen, naar aanleiding van ue brief van de heer D.V. (G. v A. 0-l-19ö6> inzonder dat hij, naar mijn bescheiden oor deel, iets of wat de zaken verkeerd voor stelt, wat hein te vergeven valt indien hij handelt uit onwetendheid, maar bij gevai het hem ingegeven werd door kwade trouw, dan ware hij beter in zijn hoekje gebleven: afbreken is gemakkelijk en kunnen we best missen, opbouwers zijn steeds welkom. Onze waarde D.V. neemt zijn aanloop met mijn standpunt bij te treden, in zoverre hij akkoord gaat dat in beperkte mate reke ning zou gehouden worden met de adviezen van de Bestuurskommissie van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel en de mening van de gevestigde toneelgroepen. Daar zijn we dus akkoord, maar het ver gif zit wat lager. Inderdaad, de «mening» van de gevestigde toneelkringen noemt hij wat verder in zijn brief «EISEN». Wie spreekt er nu van «eisen» Ik zou de heer D.V. willen aanraden mijn brief te herlezen; er is daar nergens sprake van «eisen», wel van de MENING van de toneelkringen en ik houd staande dat het de toneelgroepen moet gegeven zijn, ten alle tijde en in aiie omstandigheden hun mening en advies vrankweg te geven daar waar het past en hun toneelbelangen in het gedrang komen. Dit standpunt randt de prerogatieven van het stadsbestuur, in casu van de heer Sche pen van Kuituur, niet aan, vermits dezelfde heer Schepen tijdens vergaderingen met de toneeibonden er steeds op aangedrongen heeft de mening te kennen van ae toneel kringen en zelfs suggesties te aoen, dn natuurlijk op het riak van .het toneel-kudu- reel leven van de stad. Wat is er dan ver keerd aan het feit dat sommige kringen hun standpunt inzake de vacante betrekking in de toneelklas naar voren hebben gebracht. Ten andere tussen «vragen» en «eisen» <igt een grote afstand (cfr. V m Dale's Groot Woordenboek). En of er beroering ontstaan is naar aan leiding van een bepaalde kandidatuur voor de toneelklas is wel degelijk waar aange zien verschillende kringen hun bezorgdheid terzake zij de heer Schepen Van Hoorick hebben geformuleerd. Dat andere kringen zich onthouden hebben is hun zaak en hun goed recht; de ene hoeft de andere niet te volgen. Dat voordeel hebben wij lenminste nog in een demokratisch land of is de heer D.V. een andere mening toegedaan De brief die aan de heer Schepen van Kuituur werd gezonden schijnt nogal zwaar op de maag te liggen van D.V. Hij zou graag willen weten of de voorzitters en de secretarissen van de «beroerde» toneelbe- sturen door hun «plenaire» vergaderin gen voor het schrijven van hun protest brief (sic) gemandateerd werden. Deze vraag is nogal naief. Moet ik daaruit opmaken dat D.V. de procedure niet kent van een secretariaat van een toneelkring waar het bestuur regelmatig wordt gekozen en herkozen door zijn leden ik spreek natuurlijk uit het standpunt van een bestuur van een gevestigde en erkende toneelkring, niet van een groepering die noch bestuur, noch voorzitter, noch secretaris, noch sta tuten heeft. De bevoegdheid en de kunde van de be twiste kandidaat noch zijn diploma worden hier aangevochten; het is de persoon zelf, m zijn hoedanigheid van aktief lid van een bepaalde groepering die met het vertrouwen kan genieten van andere kringen, omdat gevreesd wordt dat door een «eventueel» eenzijdig optreden (en een goed verstaander heeft maar een half woord nodig) de toneel- belangen van de kringen zouden geschaad worden. Meer hoeft hier niet over gezegd. D.V. het is geen leugen (foei wat een woord) of vergissing of onwaar Ell ZIJN een twintigtal leerkrachten voor de cursus toneel. «Er zijn er hooguit drie» zegt stel ler D.V. Hij heeft zijn zin met aigemaaKt; het moet inderdaad zijn «er zijn er hooguit drie die door de Staat bezoldigd worden». De overigen zijn op stadskosten aangesteld door ons stadsbestuur, weliswaar ais lesge vers met weinig uren prestatie, maar een feit is en blijft er zijn een 20 tal lesgevers verbonden aan de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel (regiekias). En dit mag er nog aan toegevoegd voor «theoretisch» een 20 tal leerlingen, want in feite, en om het getal 20 te bereiken, werden ook som mige leden van de Bestuurskommissie ais leerlingen ingeschreven En dan zou de vraag niet mogen gesteld worden of het wel noodzakelijk blijkt in de vervanging van een ontslaggever te voorzien! Om nog even terug te komen op de kandi datuurstelling dit nog meent de waarde heer D.V. niet dat het erg vreemd aandoet te moeten vaststellen dat de Bestuurskom missie reeds moest stemmen voor een kan didaat wanneer pas in de geheime zitting van de gemeenteraad op 29 december 1965 het punt behandeld werd «het vaststellen van de voorwaarden tot OPENVERKLA RING van de plaats leraar toneebx Het is alleszins eigenaardig dat de Bestuurskoin missie zo haastig was. Wat moet men daar dan uit besluiten J. B. HULDE DR. HEMERIJCKX TE NINOVE Vandaag opening van tentoonstelling «Melaatsheid teistert de wereid»» Vandaag opent te Ninove de tentoonstel ling «Melaatsheid teistert de wereld» in het raam van de hulde aan Dr. F. Hemerijckx. Deze tentoonstelling is ondergebracht in de lokalen van de Spaar- en Lijfrentekas (nabij het stadhuis) en blijft geopend tot 22 januari. Zij is toegankelijk vanaf 9 tot 12 en van 14 tot 20 uur. Zoals reeds gemeld heeft tevens op 30 januari as. een Huidezitting plaats tijdens dewelke verschillende vooraanstaanden de uitzonderlijke verdiensten van Dr. Frans Hemerijckx in het daglicht zullen stellen. Aan dit initiatief verlenen hun medewer king het Davidsfonds afdeling Ninove, de Damiaanaktie, de Indiase amdassade, het Noordstarfonds, het Willemsfonds en het Vermeylenfonds. De Week van de Soldaat nadert 6 tot 13 februari. Zoals telkenjare springt het thuisfront in de bres. «DEUREN OPEN» is het thema! Deuren open, voor het pro bleem van de soldaat, de jongeman die te gen wil en dank twaalf of vijftien maanden dienst moet doen in Belgie of in het bui tenland. Zondag 6 februari wordt de grote propa- gandadag voor Aalst! Houdt die dag vrij! 's Avonds is er een GROTE VOLKSAVOND de jonge en oude vrienden van soldaten in de zaal Madeion op de Grote Markt. Een avond voor de ouders, de verloofden, en ook voor de miliciens zelf. Een avond met muziek, dans en lach. We herhalen houdt die avond vrij! Zo steunt U Milac en toont U interesse voor de soldaten van uw stad. Toneelliefhebbers, weet U dat Julien Shoenaerts en Frieda Pittoors te Aalst op treden met «De kleine prins» van de St. Exupery voor het Davidsfonds Mijlbeek op donderdag 20 januari te 19,30 uur in de goed verwarmde feestzaal van de Verpleeg- stersschool O. L. Vrouwkliniek, ingang Leo- poldlaan. HUIS COPPENS Nestor de Tiórestraat, 15 Aalst Telefoon 212.53 Alleenverdeler der «Koelstra» Kinderwagens Alles voor de Baby zegels VALOIS

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 2