en omstreken I Verkiezing Prins Karnaval 1966 KULTUREEL CENTRUM Carrousel. Honderd jaar geleden werden de Bokken rijders gesticht -1 KLEIN LOGBOEK Vrijdag 4 februari te 20 u. Stadsfeesthalle Schoolstraat Brief van Toneelverenigingen aan Minister De Clerck Aaisterse dokters behouden eigen tarieven... Het overlijden van Dr. Romain De Cock I I I I I I Inkom30 F. Gazet van Aalst VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 6 maandab. Jaarabonnement Kantoor 62.50 F 120,—F 230,— F NEC SPE. NEC METU... SCHOOLSTRAAT 26, AALST Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 22ste JAARGANG Nr. 7 DONDERDAG 27 JANUARI 1966 2,50 F HET NUMMER In onze editie van zaterdag li. werd gewezen op het gevaar dat 's lands financiële situatie nog wel voor het Aalsters Kuttuurcentrum kan Beteke nen, om het zo maar uit te druknen. Eyskens bezuinigingen zouden in deruaau een weerslag Kunnen nebben op de subsidiering van de plannen voor Kulturele Centra. De Aaisterse Toneelverenigingen zijn terecht van oordeel geweest aai het nuttig is andermaal aan te dirn- gen bij ue betrOKken Min.stci. Men leze de hiernavolgende tekst van de brief aan de Minister. Metropolis Flandriae Imperialis est Alostum... Dirk Martensstede, Ajuinste de, hart van de Denderstreek met de nazaten van felle Daensisten, socialis ten, kommunislen, nationalisten en bok kenrijders... de oranjisten uit de 19e eeuw niet te na gesproken. Van de Bokkenrijders krijg je hierbo ven nog een zeer zeldzaam archief prentje. Dit jaar, op 29 november as., zal het inderdaad een eeuw geleden zijn dat te Aalst de «Bokkenrijders» werden opge richt op initiatief van Achiel Eeman, een toen zeer dynamische figuur. De Aaisterse «Bokkenrijders» heten te zijn een «katoliek keurkorps». Stonden rond Achiel Eeman Leo Gheeraerdts, Ed- wart Muylaert, Polydoor Paepe, Leo Paepe, de gebroeders Theodoor, Leo en Adhemar De Vidts, allen felle katolieke kleppers in de strijd tegen wat toen, in de sfeer van rumoerige verkiezingen van 1866, ook al werd genoemd de «boe ien van de Vrijmetselarij... want het volk is gram en ontevreden». Bovenstaande foto moet dateren uit het najaar 1866 toen de Bokkenrijders als overwinnaars in de gemeenteverkie zingen het stadhuis hadden «veroverd». In archieven heet het «Van dit tijd stip af verscheen de traditionele Bok in alle stoeten, van dan af fladderden de gele vlaggen met zwart gebaarde en gehoornde bokkekoppen, dansend in ba- kanten roes»... Geef toe, waarde lezer, dat archieven nog wel nuttig kunnen zijn. Lees het vervolg «Er werd toen wel van op afstand, vooral op de Varkens- markt, geroepen Stinkende Bok». Wat niemand hoeft te verwonderen, want precies in de sloppen van de Var- kensmarkt en de Hoge Vesten was de ellende van die aard dat de smeulende ontevredenheid zich wel moesten ont laden tegen de sociale onrechtvaardig heid. Clerck. Mijnheer ue Minister, De kontakieoiiimissie, omvattend alie tonee.liefhebDersknngen van ue stad Aaisi, mocht met grote voldoening vernemen aal het de heer Minister behaagd heeft inzage te nemen van het dossier van het op te richten Kultureel centrum te Aalst. Wij danken de heer Minister voor zijn betoonde belangstelling wat ons ook doet hopen op een spoedige oplossing van het nijpenü pro bleem dat het ontbreken van een aangepaste schouwburg met zich brengt, waardoor de erkende toneelliefhebbersverenigingen niet meer regelmatig kunnen optreden in het kader van een gezonde ontspanning en tot verheffing op kultureel gebied van de ge meenschap, niet alleen van Aalst maar ook van de bijleunende gemeenten. Gezien de kredieten voor de kulturele opvoeding die door het Ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur werden voorzien, weze het ons geoorloofd de wens uit te drukken en zelfs met aandrang te verzoeken een ruim krediet uit te trekken voor het kultureel centrum te Aalst, zodat in de onmiddellijke toekomst kan overge gaan worden tot de uitvoering der werken voor de bouw van dit centrum. Rekening houdend met de onwaardige omstandigheden bij gebrek aan een pas sende schouwburg, en dit sinds 30 jaar, waarin de groeperingen hun vertoningen en hun kunstmanifestaties moeten presenteren, bestaat het niet denkbeeldig gevaar dat de toneelvertoningen in onze stad in dalende lijn zulien gaan en dat sommige kulturele verenigingen hun aktiviteiten zouden moe ten staken. Aalst heeft het recht op een volwaardige schouwburg. Reeds te lang hebben de groe peringen ongeduldig uitgezien naar een passende oplossing. Alleen zijn zij daartoe niet in staat. Van overheidswege dient een helpende hand gereikt. Anderzijds is het ook zo dat de uitbrei ding van de kulturele activiteiten tot al de omliggende gemeenten moet gaan. De oplossing van dit nijpend probleem is alleen dan mogelijk wanneer onverwijld de plannen van het kultureel centrum wor den uitgevoerd. Daarom veroorloven zich alle toneelgroe peringen uit Aalst, bij monde van de kon- taktcomnnssie, en dit in verstandhouding met de kulturele verenigingen van het Land van Aalst, om aan te dringen bij de heer Minister, zonder dralen zijn goedkeuring te hechten aan de ontworpen plannen en de nodige kredieten uit te trekken, ten einde deze plannen te verwezenlijken. Met de meeste hoogachting, Namens de Aaisterse Toneelverenigingen, Catharinisten De Schakel Groep Streven Groep Tijl Hoger üp Mijlbeek Kunst, Lacht en Vrijheid St. Barbara 't Land van Riem Voor Taal en Vrijheid AALST... LEUVEN Ons Leven, het Leuvens KVHV-orgaan, publiceert de cijfers van de Dienst voor hogeschoolstatistiek van de Universitaire Stichting m. b. t. de Belgische studenten die 1 februari 1965 aan de Leuvense Uni versiteit waren ingeschreven. De indeling geschiedde volgens taalrol en administratief arrondissement. Uit het arr. Aalst zijn er te Leuven 32o studenten op de Nederlandse taalrol inge schreven, een dertigtal studenten komen nog voor de Franse taalrol. Uit Oost-Vlaanderen zijn er in totaal 1118 studenten op de Nederlandse taalrol en 136 op de Franse taalrol. JONGE EN GROTE GEZINNEN Mter Grysolle wordt vermoedelijk de nieuwe voorzitter van de Bond van Jonge en Grote Gezinnen. Dr. Vlassenbroeck heeft inderdaad als dusdanig ontslag genomen na jarenlang op zeer verdienstelijke wijze deze functie te hebben vervuld. TWINTIGJARIG BESTAAN Bolaska, de bond van de Oud-leerlingen van de Aaisterse Akademie voor Schone Kunsten, zal in 1966 zijn twintigjarig be staan vieren. EEN HARTVERHEFFEND GEBAAR Dezer dagen heeft de Deken van de stad Aalst zijn nieuwjaarswensen gaan aanbieden bij de Dominee van de Protestantse gemeen schap alhier. Een gebaar dat hartverheffend is voor aiipn die hopen dat metterdaad de Concilie- geest niet alleen een doorstroming zal ken nen op het liturgische vlak, maar ook in de verhoudingen ten overstaan van de kato- lieken tot diegenen die behoren tot een andere kerkgemeenschap, ten overstaan van gelovigen tot niet-geiovigen. GEEN ADMINISTRATIEVE STAKING Door de Aaisterse huisdokters is sinds enkele maanden een eigen vereniging opge richt waarin de problemen rond de Ziekte verzekering en andere praktische kwesties worden besproken. Door de algemene vergadering werd voor Nieuwjaar besloten een verhoging van de tarieven in te voeren. Hierdoor werd een raadpleging op 80 F gebracht, een huisbe zoek op 130 F, een spoedbezoek op 160 F, dubbel onderzoek 200 F, weekendbezoek op 200 F en spoedbezoek 300 F. Tijdens het voorbije weekeinde werd, zo als reeds gemeld, een nieuwe vergadering gehouden ingevolge de jongste verwikkelin gen rond de Ziekteverzekering. Zoals kon voorzien worden heeft het Aalsters genees- herenkorps zich uitgesproken tegen een administratieve of algemene staking, zoals door andere verenigingen werd vooropge steld. Nadien werd de publicatie besproken van het Koninklijk Besluit waarbij de tarieven worden vastgesteld. De vergadering besliste NIET in te gaan op de bepalingen van dit besluit en de tarieven te handhaven die werden vastgesteld voor Nieuwjaar. Anderzijds werd vernomen dat in de syn- dikale kamer van de specialisten van Aalst een administratieve staking zou worden overwogen. Bekend chirurg Oud-Directeur van Stedelijk Hospitaal Ere-voorzitter van het Rode Kruis van Belgie afdeling Aalst In de leeftijd van 64 jaar overleed zater dag 11. Dr. Romam De Cock, voormalige directeur en hoofdchirurg van het Stedelijk Hospitaal tc Aalst, oud-voorzitter van de Belgische Vereniging van Hospitalen. De aflijvige was verder ook voorzitter van verschillende internationale medische be roepsverenigingen. De Requiemmis zal worden opgedragen morgen vrijdag, 28 januari, te 11 uur in de parochiale kerk van Gijzegem. De teraardebestelling geschiedt in de ho vingen van het Kasteel te Gijzegem. Een vergelijking met deze tijd en onze eigen jeugd voert soms tot eigenaardige be vindingen. Zo vraag ik mc dikwijls af, boe wij tijdens de lange winter de avonden doorbrachten, vermits er toen nog geen tele visie bestond. Het moet gezegd dat het de oorlogsjaren waren en dat we zeer karig met het licht moesten omgaan. De ruiten waren bedekt met zwarte doeken. Op straat de eerste stamelingen, na de woorden va-va en moe-moe vred vliensstoen. Op school hebben wij nooit de ball-point I gekend. We schreven toen met de deftige I ballonpen. Onze vingers zaten vaak onder een versiersel van grillige vlekken. We j hebben er nog straf voor gekregen. Dat is ook weer allemaal veranderd. Men riskeert nu straf te krijgen omdat men zijn ball point heeft vergeten, of nog slechter ver loren. Plastiek hebben we ook na de oorlog we ten binnensijpelen. Na enkele maanden is was alles pikdonker en wanneer de studie het er. En nu is het met meer weg te uit was, mochten we met een nijplicht de denken. terugtocht aanvatten. Een beeld dat me is bijgebleven de mensen met een zaklamp zoekend. En nergens straatverlichting. Nu, twintig jaar later, zitten we gezellig en meestal knus naar de televisie te kijken. Maar dat soort avonden hebben wij, toen wij in het middelbaar zaten, nooit gekend. Er is heel wat veranderd. Op de kleuter school heeft Kris een prent van Fred Flint- stone en die mag hij kleuren naar zijn eigen voorliefde. Er is geen kind aan wie men die meneer moet leren kennen. Ze kennen hem allemaal. En vaak is een van En wat met het speelgoed. Plastiek. En nog eens plastiek. Onze soldaatjes waren van lood en knappe kerels knapten soms middendoor, als je niet erg voorzichtig waart Er is heel wat verandert. Op school mocht niemand roken. Ook de leraars niet. Nu krijgt men een sigaret en soms, als men heel goed zijn best heeft gedaan, een drank aangeboden. Wij moeten mee met de vaart van onze tijd. Wie stilstaat is gauw ten achter en wordt voor oud aanzien. En geloof het, oud worden moeten wij allen vermijden. Man ten GEWESTPLANNEN VOOR DE DENDERSTREEK Naai- verluidt zal het akuekomitee voor Ekononnsche Expansie bij hei Departement van Openbare Werken aandringen voor wat betreft het opstellen van de gewestplannen voor Aalst, Ninove Geraardsbergen en Zot- tegem. «DOORSLAAN»... In een vorige uitgave werd hier gewag gemaakt van de «doorslaande» argumenten waarmede te Dendermonde via het week blad De Voorpost heeft willen pleiten voor een eigen zelfstandig hulpcentrum. Terloops, de verstandige lezer zal de pejoratieve Aaisterse) betekenis van «door slaande» doorslaan ditmaal wel met mis verstaan. M.a.w. de Dendermondse ar gumenten zijn deze van de man van wie men zou kunnen schrijven «kon de zot zwijgen, men hield hem voor wijs». Tenslotte, dat Dendermonde eveneens de kern van een centrum wil worden is het goed recht van de Ros Beiaardstede. Men moge zich aan de Dendermondmg evenwel herinneren dat bij herhaling de diensten van het Centrum Aalst als voorbeeld werd gesteld. Daarvan is trouwens een persoon lijk schrijven van de Minister van Volksge- I zondheid een treffend bewijs. SLACHTOFFER VAN ELEKTROKUTIE TEN GRAVE GEDRAGEN Gisteren had de teraardebestelling plaats van Paul De Buck, de veertigjarige Aalste- naar, die zaterdag 11. ingevolge elektrokutie om het leven kwam. Het tragisch ongeval deed zich voor op het ogenblik dat Paul De Buck zich in een onderwaterstaande kelder bevond van het ouderlijk huis aan de Hopmarkt.

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1