en omstreken V.U. betoging voor Aalsters stadhuis HET ONDERWIJS RATIONALISEREN Fusies der gemeenten in de Denderstreek eerste stap naar intercommunale samenwerking Ontroerende pelgrimstocht Ouders van wijlen Pater Rasschaert naar India tiLtliï LÜtitSÜtK VtGazet van Aal NEC SPE. NEC METU... VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F Kantoor Schoolstraat, 26, Aalst Postrekening 881.72 Telefoon 241.14 22ste JAARGANG Nr. 17 DONDERDAG 3 MAART 1966 2.50 F HET NUMMER De uiteenzetting die minister Vranckx in de raadszaal van het Aalsters stad huis heeft gehouden over de fusie der gemeenten in de Denderstreek, heeft de onbehaaglijke sfeer, die sinds enkele tijd heerste, enigszins doen koelen. Alle mandatarissen van de gemeenten die in het Richtplan van de Dender streek door samenvoeging worden «be dreigd» kwamen tot de conclusie dat een intercommunale samenwerking noodzakelijk i^ met de stad Aalst voor de gemeenschappelijke diensten, zoals hospitaal, moederhuis, bibliotheek, mu ziekakadewie, sport en ontspanning. De minister verzekerde trouwens dat de inlichtingen die thans worden inge wonnen slechts als studiemateriaal wor den gebruikt en dat van een onmiddel lijk plan tot samenvoeging nog geen sprake is. Het zou derhalve wenselijk zijn dat zo vlug mogelijk concrete sa menwerking zou voortvloeien uit deze bespreking, waaruit later wellicht een gezonde federatie van gemeenten zou kunnen voortvloeien... 2.586 GEMEENTEN... Vooraf stelde de minister vast dat ons land thans 2.586 gemeenten telt, waarvan 1733 van 100 tot 2000 inwoners. Hij achtte het wenselijk dat dit getal zou verminderd worden door samenvoeging, aanhechting en de andere vormen die thans mogelijk zijn Dit dient echter te geschieden op basis van gegevens en methodes, die de belangen van iedereen behartigen. Een van de principes die tot de noodza kelijke samenvoeging moeten leiden is de technische, sociale,, culturele uitrusting van een gemeente. Het is immers ondenkbaar dat bepaalde mensen niet zouden kunnen genieten van moderne levensomstandighe den omdat zij in een andere gemeente ge huisvest zijn. De eisen van de medeburgers moeten dus als basis worden genomen, in de werking naar veralgemening van alle konfort. Aangezien het voor elke gemeente onmo gelijk is deze behoeften en eisen te verze keren, biedt een willekeurige samenvoeging geen enkele mogenjkheid om dit te verwe zeniijkeu. De minister verklaarde derhalve voorstander te zijn van gewestelijke plannen tot samenvoeging, waarbij een heel gewes. zou Kunnen uitgerust worden met socio-kui tureie instellingen. Hij voegde er echter da delijk aan toe dat hij er nooit aan denkt een samenvoeging op te uiingen. NaSst de noodzakelijkheid der behoeften stelde de minister de psychologiscne aanpak van de iusie. Hij vtrKlaarde uitdrukkelijk dat mets zai ondernomen worden zondei de rechtstreeKse samenwerking tussen he Departement en de gemeenten. Zo worden thans studies opgesteld voor fusies in de Westhoek, Ath-Doornik, Brabants Ilaspen gouw, Zuid-Limburg, Luiks Haspengouw maar de uiteindelijke beslissing zai afhan keiijk zijn van de kontakten met de ver scheidene gemeentebesturen. JNadat werd gewezen op het financiële as pekt van een samenvoeging, bevestigde dt minister dat het wenselijk zou zijn de hui dige wetgeving aan te passen voor de be paling van de grenswijzigingen, de finan cieie steun en het statuut van het gemeen te- en politiepersoneel in de verscheidene gemeenten. Minister Vranckx drukte er op dat het probleem van de fusies moet gezien worden in het toekomstbeeld van ons land en dat niemand zich mag opsluiten in een ivoren toren, waarin niet alle wensen kunnen ver vuld worden. HILARITEIT Tijdens de daaropvolgende bespreking kwam o.m. burgemjeester Meuleman van Nieuwerkerken en schepen Lorrie van Hof stade tussenbeide. Deze sprekers brachten hun resp. bezwaren naar voor tegen de fu sies van hun gemeenten zoals zij door Sode gec werden gepland. Heel wat hilariteit verwekte tenslotte de tussenkomst van een Aalsterse stadsarbei der die minister Vranckx ietwat vrank «in terpelleerde» in verband met de lonen van hei stadspersoneel. Zei de man Ik heb reeds aan minister Gilson een brief geschreven en ook aan u en tot dusver heeft niemand geantwoord. V VIER MANIFESTANTEN OPGELEID De causerie van de aftredende minister van Binnenlandse Zaken, de h. Vranckx, te Aalst is voor de Volksunie aanleiding geweest tot een betoging. Inderdaad hadden enkele tijd voor de aankomst van de spreker verschillende Volksuniemilitanten plaatsgenomen voor de ingang van het stadhuis. Zij droegen borden met opschriften als Zwartberg- Bloedberg, B.S.P. Politiestaat en derge lijke meer. Hierop kwam de Aalsterse poiitiekom- missaris Geeroms tussenbeide en ver zocht de betogers de borden weg te nemen. Er ontstonden enkele scherpe woorden wisselingen waarop de borden werden vernietigd. Een viertal V.U. manifestan ten werden opgeleid naar het politie- kommissariaat. Later op de avond wer den zij terug vrij gelaten. SCHEPEN VAN HOORICK REPLIKEERT In een inleiding tot de spreekbeurt van minister Vranckx over de fusies van gemeenten, heeft schepen Bert van Hoorick zich in zeer scherpe bewoor dingen uitgelaten omtrent het optreden van de V.U. De h. Van Hoorick ver klaarde dat het stadsbestuur noch de Aalsterscj Verzetsgroeperingen hadden ingegrepen toen alhier enkele tijd gele den in het lokaal «De IJzer» Dr. Brauns over Verhelen kwam spreken. Men kon van de Volksunie dan ook de zelfde houding hebben verwacht ten aanzien van een minister als de h. Vranckx, die in ons land reeds zoveel verdiensten heeft verworven. hij ai «De Rasse» nam zijn fiets en trok op weg. «Hij ging die brave mensen red den» zegde hij... Hij zou nooit meer terugkeren. Het moordziek gepeupel viel hem aan met ste nen en wapens en hij stierf voor zijn be dreigde mensen. Het is straks al twee jaar geleden. India is Herman Rasschaert met vergeten. In september 1965 werd in het stadhuis te Aalst in aanwezigheid van de ambassadeur van India en andere vooraanstaanden een herdenkingsplechtigheid gehouden waarop d hoogste onderscheidingen werden toege kend. In India zelf werd voor hein een standbeeld opgericht. Zijn Indische vrien den bouwden zelf de omheining en tairijx zijn de lovende uitspraken van de Indische gezagsdragers. Op uitnodiging van India... De nieuwe Indische premier, mw. Indira Gandhi, verklaarde zelfs dat zij beschaamd is dat de apostel van de vrede in haar land werd vermoord. Bij alle gelegenheden trou wens wordt bewezen dat door eerherstel deze misdaad moet uitgewist worden. Daarom werden de ouders van Herman Rasschaert nu uitgenodigd door de Indische regering op een herdenkingsplechtigheid in het gebied waar hun zoon overleed. Zij heb ben dit aangenomen en met de steun van alle Erembodegemnaars zullen zij over en kele dagen naar India vliegen. Zij zullen er een bezoek brengen aan de missiepost waar hun zoon werkte en aan de instellingen die hij er gebouwd heeft voor zijn mensen Voor moeder en vader Rasschaert zal hei een pijnlijk weerzien zijn met de sfeer die zij nooit hebben gekend en met de herinne ring aan hun zoon (lie zij nog elke dag bij zich voelen. Rationalisatie is de toepassing in maat schappij en bedrijf van systematisch ontwik kelde optimale methoden van arbeidsver richting en organisatie, ter vervanging van minder gunstige werkwijzen. De meeste be ginselen der rationalisatie, zij het onder andere namen, werden reeds geformuleerd o.a. door Taylor (V.S. 1856-1915) systema tisch onderzoek, juiste man op de juiste plaats, mentaliteit van samenwerking, e.d Om de rationalisatie met goed gevolg toe ie passen stelde Taylor liefst acht bazen aan om het werk beter te kontroleren en de verantwoordelijkheid te delen. DE GROTE BAAS VAN HET ONDERWIJS IS DE STAAT In ons eerste artikel onderzochten we welke besparingen kunnen verwezenlijkt worden op de onderwijsbegroting. Stop het bouwen van overtollige scholen Onwillekeurig rijst de vraag Heeft het bouwen van scholen alleen tot doel het «krijgen van onderwijs» te vergemakkelij ken of is er een bijbedoeling Is de school niet soms bedoeld om politieke aanhangers te kweken Dat de politieke gezindheid van een leerkracht zeer* dikwijls zwaarder weegt dan beroepsbekwaamheid, is een feit Studenten ontdekken spoedig de politieke benoeming, verliezen hun eerbied, hun waar dering voor hun leerkracht; gezagskrisis ont staat. Politieke scholen. Politieke examenkom missies. Voor een paar jaar gingen we een lerares aan een regentessenschool bezoeken Examentijd. Voor ons stapten vier heren., naar dezelfde inrichting. Examinators voor het eindexamen. Wij hoorden wij zullen er eens een hoopje buizen. De nonnekens zullen er van opkijken! Wij hebben getui gen. Wij waren niet alleen. De leerlingenjacht, of de jacht op en naar leerlingen, breekt zeker het gezag. Leer krachten worden verplicht minimum acht dagen van het groot verlof te offeren aan het zoeken naar leerlingen, naar studenten Ouders worden bezocht, eigen school opge hemeld, de konkurrerende school afgebro ken. Politieke en andere invloeden worden gebruikt. Drukking, drukking overal. Gevolg Ge zagskrisis. Goedmenende leerkrachten, die krachtdadig optreden, of willen optreden worden oh zo dikwijls door hun overheid geremd. Gezagskrisis. Een paar voorbeelden Een toeristisch hotel in Bouillon, 's Nachts gaan de studenten (humaniora) trommelen op de kamers waar hun leraars slapen (er verbijft ook een priester van het H. Hart en andere Aalstenaars), kruipen op het plat dak om aan zekere... behoeften te voldoen (toiletten op een paar meter van de kamers) De hele nacht moest het personeel van het hotel waken! In onze stad. Voor enige maanden hoor den wij een oorverdovend hahoegeroep. Stu denten jouwden een hunner leraars uit die de rang vergezelt. In volle stad sloeg de 23 maart 1964. Pater Herman Rasschaert., pastoor van Kutungia, een afgelegen gebied in het doodarme India, had vernomen dat woeste stammen in Gerda waren beland. Zij hadden er dood en vernieling gezaaid. De hysterische benden huilden zo erg dat Pater Rasschaert tot in zijn post opgeschrikt werd. Een van zijn vrienden bracht het ontstel lende nieuws dat het dorp was afgebrand, vrouwen en kinderen omsingeld en met de dood bedreigd. Hij voegde er aan toe dat hij die zich tegenover hen zou verzetten, onverbiddelijk zou gedood worden. Pater Herman in zijn jeugdjaren was leraar een student in het gezicht. Pedago gisch! Nog in onze stad. Studenten komen van het zwembad. Twee leraars volgen babbe lend. Bonk! Bonk! Alle wegwijzers moeten eraan geloven. De mensen komen kijken De leraars reageren niet. «Nutteloos ons kwaad te maken», verklaren ze, «durven wij straffen, dan gaan de ouders bij de bestuur der. Wij krijgen ongelijk, want, zegt onze overheid, wij zouden leerlingen verliezen Ze zullen naar een andere school gaan». De school moet a-politiek zijn, open staan voor leerlingen van alle gezindheden, van alle strekkingen, politieke en godsdienstige De leerlingenjacht moet stopgezet. Alle scholen gelijkberechtigd zelfde percent toelagen voor onderwijs, gebouwen, studie materiaal, per leerling. Geen schoolpaleizen, geen uitgelezen leer middelen waarborgen degelijk onderricht goede uitslagen, echte opvoeding, fijn ver zorgt. De man (de vrouw) met het stukje krijt maakt de school, schreef de wereldberoenv de pedagoog Jan Lighthart, Nederlander Bekwaamheid, toewijding, verstandhou ding onder de leerkrachten, onder leerkrach ten en overheid, eendrachtig streven naar hetzelfde doel opvoeding en verstandelijke ontwikkeling. Alleen de schooluitslagen mo gen het konkurrentiemiddel zijn tussen de verschillende scholen. Dit wenst PRINS KARNAVAL KAMItL 1 WERD GESCHAAKT Nadat hij de aftrap had gegeven van de wedstrijd Eendracht Aalst Meule- beke werd Prins Karnaval aan de uil gang opgewacht door een kring studen ten uit Dendermonde. Hij werd rustig in een wagen geloodst en vica recta naar Dendermonde gevoerd waar hij in de Karnavalstoet als feestvarken werd voorgeschoteld. Origineel was dat wel. Wij moeten ons tevreden stellen met de roof van Benedict van Herdersem... KRONIEK DER INBRAKEN Tijdens de laatste maanden is vrijwel geen week voorbijgegaan of er werden uit diverse hoeken van het Aalsterse inbraken gemeld. Met min of meer sukses, maar blijkbaar nogal ongestoord, voeren de inbrekers hun karwei uit met een driestheid die er doet aan twijfelen of we inderdaad in een politie- of gendarmeriestaat leven. Als de welwil lende lezer begrijpt wat hier bedoeld wordt Als men redelijkerwijze mag aannemen dat de politie en rijkswacht een scherp oog je in 't zeil houden, ziet het er toch naai uit dat men anders zal moeten te werk gaan indien men paal en perk wil stellen aar wat stilaan een plaag wordt die de bevol king begint te verontrusten. DENDERMONDSE ONRUST De Voorpost uit Dendermonde is niet ge rust over de Aalsterse ambities. Verwijzend naar het geslaagde karnava- lesk spektakel van de «Lotjonslossers» is De Voorpost van oordeel dat in verband met de Gerechtelijke Hervorming, waak zaamheid en aktie te Dendermonde geboden is. Steeds in hetzelfde blad wordt een nogal kritisch bestek opgemaakt van het stedelijk beleid in Dendermonde. Terloops verneemt men dat een Dender mondse straat werd genoemd naar de ge wezen burgemeester Jonkheer Portmans Maar een Pater De Smet en een Lodewijk Dosfel komen daartoe niet eens in aanmer king. Inderdaad, Dendermondenaars, ween van I spijt... en schaamte... AALSTERSE KUNSÏEuAArcS... ELDERS Woensdagavond werd te üutnjve bij Kort- I rijk in de tentoonstemugszalen van Bekaert I de expositie geopend van het werk van de I bekende Aalsierse graficus Paul Van den I Abeele. In het kunstsaion Beatrijs te Eeklo expo seert vanaf zondag 6 maart tot 26 maart I as. kunstschilder Etienne Lecompte. GEZOND VERSTAND Indien ofwel de unitaristen, ofwel de Q flaminganten, wallinganten of Brusselaar.' I een absolute overwinning zouden kunnen I behalen zou het geen zin hebben op het H «gezond verstand» der Belgen te rekenen Niemand heeft echter een ernstige kan «de» overwinning te behalen; de uiteinde I lijke prijs van de huidige wankele kompro- I missen zal weldra voor eenieder te hoo;. I blijken en tegenover de vele onoplosbare I problemen, problemen op alle gebied, heb I ben wij er allen uiteindelijk belang bij dat I deze strijd niet blijft duren. Het komt er I, nu op aan dat zowel de totalitaire unitaris- ten als de flaminganten, wallinganten en I Brusselaars hun respectievelijke zienswijze 1 en standpunten relativeren. Aldus de heer L Walter Kunnen in «Europa Eén». HET IS E .lü IN DE ANNALEN VAN DE SPORT IN BELGIE dat een officiële instantie zich met alle krachten inzet voor de opleiding van jonge atleten. Het Stedelijk Sport- komitee heeft immers het peterschap aanvaard van de atleten Carla Galle en Henry Deridder, die respektievelijk voor de zwem- en atletieksport werden weer houden in de Olympische elite. Een voorbeeld van intercommunale geest, vermits zij uit Erémbodegem en Denderleeuw afkomstig zijn. Nu moet alleen ma; r gehoopt worden dat (leze verdienstelijke (en zware) financiële inspanning naar waarde zal geschat wor den—

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1