en omstreken Verkeersproblemen en wegwedstrijden in de Denderstreek r V Blauwe zone ook te Aalst KLEIN LOGBOEK - ,%jp yi PRIESTER DAENS- HERDENKING In aanwezigheid van Mgr Caudron Een groeps tentoonstelling voor Beeldende Kunsten Maandelijkse Doopplechtigheid in de parochiekerk Mechelen als experiment Nog de fusieplannen van gemeenten P. Ver ley sen uit Erembodegem over zijn werkgebied Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU DE QAZET VAK AALST •n omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor Schoolstraat 26, Aa!st Telefoon 241 14 Postrekening S31.72 3 maandab 62.50 F 6 maandab. 120.F Jaarabonnement 230,F 22ste JAARGANG Nr. 49 DONDERDAG 23 JUNI 1966 2,50 F HET NUMMER Er is heel wat verwarring in de wieler- kringen van de Denderstreek. Zij die door een maatregel van de Gouverneur van de provincie worden getroffen, voelen zich heel terecht verongelijk tegenover de in richters die eenzelfde toelating konden lospeuteren. Maar voorlopig kunnen toch de mensen van Kerksken Sportief als voorbeeld worden geste.d, die in het sei- zoenbegin verbod kregen om een juniores wedstrijd te organiseren op een wijze, waarop er tot hiertoe in dezelfde omge ving al een vijftal zijn verlopen. De herrie is nu nog wat scherper ge worden sinds de üm.oop \an de Dender streek in Erembodegem moest geschrapt worden en deze wedstrijd werd toegewe zen aan de Kon. Wielrclub Terjoden, waar de koers op donderdag 23 juni wordt ge houden. Men heeft langs verschillende kanten getracht hierin de beroepsrenners- wedstrijden van Erembodegem - Dorp en Erembodegem - Terjoden te betrekken. Er zijn zelfs mensen die niet aanvaar den dat beroepsrenners toelating zouden krijgen een rijksweg te gebruiken en lief hebbers of nieuwelingen niet. Voor die mensen kan dan wellicht het argument gebruikt worden dat ook de in richters van profkoersen moeten duiden - 1 Terwijl de renners op het ogenblik in de Ronde van Frankrijk vrij hun weg gaan, ondervinden meerdere inrichters in ons land hoe moeilijk het wordt een degelijk parcours voor hun wielerwedstrijd uit te stippelen. De jaarlijkse Priester Daensherden- king kende een eenvoudig verloop. Nadat in de St Maartenskerk een plechtige II. Mis werd opgedragen had de traditionele bijeenkomst plaats aan het monument van de vlaamse voorman, waarbij o.m. de aanwezig heid werd opgemerkt van Mgr Cau dron, de bekende missiebisschop die na jarenlang verblijf in de VS sedert enkele maanden is teruggekeerd naar Hofstade zijn geboortedorp. In een gelegenheidstoespraak die werd gehouden door E.P. PIL van de Benedik- tijnerabdij van Steenbrugge die de nog steeds aktuele betekenis van het Daensis- me benadrukte. De spreker zei dat in dit land al te dikwij.s het geloof en de trouw van de katolieke Vlamingen op proef werd gesteld. Ten aanzien van de huidige pijn lijke situatie die rond Ix?uven werd ge schapen, moeten de katolieke Vlamingen zeker niet de gewetensvragen ontwijken voor dewelke zij wordsn gesteld. De pater zei nog rond dit monument moeten wij ons bezinnen over onze hou ding, de betekenis van erkentelijkheid voor de figuur van Priester Daens. Namens het komitee sprak voorzitter Frans de Neve, die naar aanleiding van de zestigste verjaardag van het afsterven van Priester Daens, toekomend Jaar, een grootse herdenkingsplechtigheid aankon Wlgde. De plechtigheid rond het monument werd besloten met het zingen van de Vlaams Leeuw. Ook ditmaal was een afvaardiging van oude Daensisten uit Moeskroen aanwezig. Erembodegem - Beeldhouwers, carto- nisten, kunstschilders en fotograven zijn in wat genoemd werd een repre sentatieve groepstentoonstelling, te gast geweest bij de VTB Erembode gem. Deze tentoonstelling die onderge bracht was in de lokalen onder de kerk werd zaterdag 11. geopend, ter wijl een andere tentoonstelling van toeristische boeken eveneens op het kermis getouw was gezet in de raads zaal van bet gemeentehuis. Met een prettige inleiding door de h. Van Overstraeten, algemeen voorzitter van de VTB-VAB werd de tentoonstelling van plastische kunsten geopend. De h. Van Overstraeten sprak zijn waar dering uit voor het initiatief van de plaat selijke VTB vertegenwoordiger de h. Ver doodt, alsmede voor het gemeentebestuur dat reeds herhaaldelijk heeft blijk gege ven van een meer dan gewone belangstel ling voor de ontwikkeling van het kul- tureel leven. Behoudens enkele cartoons van Gal, Hu- goké, Picha en Guido, was er verdienste lijk werk van 'leerlingen van de Akademie van Aalst (Atelier Mark de Bruyn), van St Lukasmstituut van Brussel (Atelier Lué Verstraeten) voort de GToep Takel en o.m. enkele voortreffelijke foto's van Walter de Mulder, en Valeer van Bekber gen. dat semi-klassiekers wegen mogen berij den die voor dezelfde beroepsrenners niet toegankelijk zijn. Wij hebben stilaan de indruk dat het grondprobleem totaal wordt vergeten. Iedereen aanvaardt dat verkeersbeper- kingen noodzakelijk zijn. Het zou voor de inrichters gemakkelijk zijn vooraf te we ten welke rijkswegen niet mogen gebruikt worden, maar dan zou iedereen onder de zelfde hamer vallen, en dan zouden be roepsrenners wedstrijden - van - stad - tot - stad vaak door de mand vallen om dat die wedstrijden toch niet over ronden van negen kilometer kunnen verreden wor den. De marge die nu wordt gelaten is een marge van goodwill. Indien argumen ten kunnen aangehaald worden wordt hiermee zeker rekening gehouden Dat hebben de inrichters van de prof- koersen van Erembodegem en van Erem bodegem - Terjoden duidelijk aangevoeld. Alleen hebben ze de ervaring opgedaan dat het weinig logisch is in 1966 te vragen of te eisen wat in 1965 al werd afgewezen Voorlopig kan men zich dus slechts ver heugen dat het in Oost-Vlaanderen nog niet zo scherp is als ...elders. Louis De Pelsmaeker BERICHT AAN DE BEVOLKING Verkeersregeling Politieverordening In de volgende straten is het beurtelings stationeren verplichtend met beperking van tijd zoals voorzien door artikel 34bis, 4. van het koninklijk besluit van 8 april 1954 Korte Zoutstraat, Laftge Zoutstraat, Kattestraat, Nieuwstraat gedeelte begrepen tussen de Hopmarkt en de Grote Markt. In voormelde straten zullen onder de verkeerstekens 35, de borden met het op schrift «SCHIJF VERPLICHT», zoals voor zien bij artikel 34bis, 4, van het koninklijk besluit van 8 april 1954, worden geplaatst. In de volgende straten is het stationeren verboden met de beperking voorzien door artikel 34bis, 4, van het koninklijk besluit van 8 april 1954 Molenstraat gedeelte begrepen tussen de De Coninckstraat en Werf, Nieuwstraat gedeelte begrepen tussen de Hopmarkt en het Vredeplein In voormelde straten zullen onder de verkeerstekens 33, borden met het op schrift «SCHIJF VERPLICHT», zoals voor zien door artikel 34bis, 4, van het konink lijk besluit van 8 augustus 1954 worden geplaatst. De schijf, door de autovoerders aan de voorruit aan te brengen, ingevolge vermel de bepalingen, is KOSTELOOS te bekomen op het Politiecommissariaat, Kanunnik Colmetstraat, Aalst. In de Molenstraat, voor het gedeeite be grepen tussen de Grote Markt en de De Coninckstraat, is het stationeren verboden en zullen tekens 33 worden geplaatst. Bij wijze van proef zullen vanaf de maand september in de twee dekenijen van Mechelen, de individuele doopsels van kinderen, enkele dagen na de geboorte worden vervangen door een maandelijkse doopplechtigheid in de parochiekerk. Er zullen dus in de ziekenhuizen en kraamin richtingen geen doopsels meer worden toe gediend. Alle kinderen zullen samen in de paro chiekerk gedoopt worden tijdens een maandelijkse plechtigheid waarop aan ouders, peters en m 'tors de betekenis van het doopsel en de verscheidene ceremoni ën breedvoerig zullen worden toegelicht. De aangifte moet evenwel, zoals thans onmiddellijk na de geboorte bij de pastoor BURGEMEESTERS NAAR GENT Naar gemeld toordt zouden verschillen de burgemeesters van Aalsterse randge meenten door de Gouverneur van Oost- Vlaanderen uitgenodigd zijn in verband met de ontwikkeling van gemeentelijke fusieplannen. Men verwacht dat sommige ontwerpen die enke.e maanden geleden ongerustheid verwekten in deze gemeenten voorlopig niet zouden weerhouden worden. N.v.R. Zo de Sodegecstudie in menig opzicht uiterst waardevol is, het prin cipe van de fusie van sommige ge meenten a priori aanvaardbaar is, dan valt niet te ontkennen dat de konkre- te projekten inzake deze fusionering, gezien door Sodegec, op zijn zachtst uitgedrukt nogal ...experimenteel zijn Even herinneren Erembodegem zou gesplitst worden in liefst 3 delen 1 bij Hekelgem, 1 bij Aalst, 1 bij Haaltert (Ter joden) Nieuwerkerken: 1 deel bij Aalst, 1 deel bij Haaltert Enkele weken terug werd in Erembodegem een werkcomité gevormd dat vooral zou belast worden met het verzamelen van fondsen die in de Parana (Brazilië) zouden besteed worden voor de ontwikkeling van de inlandse bevol king. Dat was niet zomaar gegroeid. In deze streek werkt immers Pater Ver- leysen uit Erembodegem die uit Brazilië was teruggekeerd en die natuurlijk niet zonder «souvenirs» naar zijn vrienden kan terugkeren. Dit initiatief is zeer goed ingeslagen en de praktische regelingen zijn achter de rug. Erembodegem zal in de komende weken dus nog meer horen over die initiatieven, doch voor lopig is het wel belangrijk één en ander te vernemen over de bevolking die leeft in het werkgebied van de Paters van het Heilig Hart in Brazilië. LANDBOUW... Pater Verleysen heeft in zijn verblijf in dit land heel wat geleerd. Hij* heeft alles overigens keurig in boekvorm gebracht, en waarin alle aspecten van de Braziliaan se bevolking worden behandeld. Naast de samenstelling van de bevolking, naast de primitieve indianenbevolking, zijn er de Portugese kolonialen, de overige europese immigranten, de zigeunersgroepen. De miandse bevolking heeft echter over hel algemeen een laag welvaartpeil, al wordt heel wat gedaan om het leven van de 90 landbouwbevolking te verbeteren. Vooral de groei van nieuwe steden op plakten waar voorheen slechts enke'.e schaarse planten groeiden, is een voor beeld van de durf en het initiatief van de Braziliaanse leiders. Het zal natuurlijk nog een hele tijd duren alvorens deze zin voor aanpakken tot in de inlandse bevol king is doorgedrongen. Het onderricht o.m. staat er op een zeer laag peil. En vooral m dit verband wordt door de Paters heel wat gepresteerd De jeugdige landbouwerd worden wegwijs gemaakt in de verscheidene teelten, het kweken van vee, terwijl hun zin voor het socia.e leven in studie-bijeenkomsten wordt aangescherpt. Door de versnippe ring echter van de bevolking is het niet gemakkelijk hen telkens naar deze ver- gadringen te loodsen. En voor de missio narissen vergt dit begrijpelijk een hele in vestering om zich steeds beter in het le ven van de inlandse bevolking in te burge ren. Maar voor al.es tracht men in de voornaamste centra een «sociaal centrum» te voorzien. Dat is de kern van een sociale werking die alle aspecten van het maat schappelijke leven behandelt. Indien Erembodegem er zou in slagen enkele stenen van een dergelijk centrum op mekaar te zetten, zou men alvast zeer tevreden zijn. Dat hoopt pater Verleysen toch... van de parochie gedaan worden. Alleen in uitzonderlijke gevallen (doodsgevaar) zul len nog individuele doopsel mogen toege diend worden. Deze hervorming in de eeremonien van het doopsel-sakrament werd reeds lang door pastoraalteologen en iiturgisten ge wenst. Zij willen immers de nadruk leg gen op het feit dat door het doopsel de kristen opgenomen wordt in de geloofsge meenschap van de kerk en wei konkreet in de parochiegemeenschap. Om dit aspekt van het doopsel opnieuw duidelijk te stel len, werd er van verschillende zijden op aangedrongen de plechtigheid opnieuw in de parochiekerk te laten doorgaan, in aan wezigheid van een deel van de plaatselij ke kerkgemeenschap. NATO - GRONDSPECULANTEN De Bond, het weekblad van het grote en van het jonge gezin schrijft: «Een Brand punt-reporter van de Nederlandse televi sie sprak met een grondspeculant op een Brusselse hotelkamer. Uit dit intervieuw bleek dat een financiële groep voor Belgie. de «Société Général» zei de man vliegensvlug 400 ha grond heeft gekocht gedeeltelijk in Belgie (Overpelt) en voor een ander deel net over de Nederlandse grens. «Wij kochten de grond van een adelijke dame, die wilde verkopen als ze wist dat het terrein voor Natodoeleinden zou dienen. Nu zit ik hier te Brussel en tracht de grond aan de Nato te verkopen Hij moet 28 miljoen gulden kosten» Er zijn toch handige bliksems. En moet het iemand verbazen dat ook hier weer de financiële groepen achter de schermen opereren. (Zoals bv. ook te Leuven - n.v.r) WANNEER PRIESTER DAENSARCHIEF IN T OUD HOSPITAAL? Op de jaarlijkse Priester Daens herden king, zondag 11. heeft komiteevoorzitter Frans de Neve verk.aard dat in 1967 ter gelegenheid van de 60e verjaardag van het afsterven van de grote sociale voor man een grootse herdenkingsplechtigheid wordt gepland. Misschien biedt dit ook de gelegenheid om eens ernstig werk te maken van een Daens-archief of museum, in het Oud-Hospitaai. INTERKOMMUNALE Diverse al dan niet toevallige komnien- taren van burgemeesters uit omliggende gemeenten versterken onze overtuiging dat de oprichting van een interkommuna- le de bestaande Aalst-Erembodegem is nogal pover bv. met betrekking tot een nieuw ziekenhuis niet van een leien dakje zal lopen. Voor zover het Aalsters stadsbestuur zich daaromtrent illusies maakt zal het er goed aan doen het terrein eens grondig te verkennen. DOM VAN ASSCHEKERK TE EREMBODEGEM De staatssubsidiering voor de aanbouw van de Dom Modest van Assche kerk op Ten Bos te Erembodegem kreeg dezer da gen een gunstig beslag. Men verwacht dan ook dat binnen afzienbare tijd met de aanbesteding \an de bouwwerken zal een aanvang genomen worden. WIE ZOEKT ZIJN STAMBOOM OP? De Vlaamse Vereniging voor Familie- kunde vzw richt een kursus in over fa miliegeschiedenis omvattende 8 lessen waarvan de ïnleidingsles onder grote be langstelling reeds te Aalst werd gegeven in de feestzaal van Restaurant «De Vre de» op maandag 9 mei 11 De 2e les handelend over «burgerlijke stand, parochieregisters en bevolkings- boeken basis van de Familiegeschiedenis» zal doorgaan in hetzelfde lokaal: Restau rant «De Vréde» Vredep ein Aalst op maandag 27 juni 1966 te 20 uur. Deze lessen zijn volkomen kosteloos en zijn een dienst van de VVF gouw Oost Vlaanderen. UITSTALRAMEN VERNIELD IN DE MOLENSTRAAT In de nacht van maandag op dinsdag kwam een personenwagen bestuurd door 2 jonge kerels, in de Molenstraat terecht in een uitstalraam van de suikergoedwdn- kel «De Ooievaar». Nadien reed de wagen ook de uitstalramen van de elektriciteits- winkel «Sche'.fout» stuk. In beide winkels werd aanzienlijke schade aangebracht De twee onbekenden sloegen op de vlucht maar een toevallige voorbijganger wist de nummerplaat van de auto op te schrijven. De politie heeft een onderzoek ingesteld

De Gazet van Aalst | 1966 | | pagina 1