en omstreken i Praatje met de parkwachter... Druk Eindejaarsweekeinde Een nieuwe Carnavalgroep te Aalst Parkeerruimte wordt nijpend probleem Lezerstribune Bejaarde man overvallen te Lede Prachtige nieuwe Vlaamse opera „De Lelijke Meisjes van Bagdad,, '4,14 Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F 23ste JAARGANG Nr. DONDERDAG 5 JANUARI 1967 2,50 F HET NUMMER Sylvesterdag 1965 is voor Aalst een der drukste dagen van het jaar geweest. Niet aiieen de zaterdagmarkt kende een ruime belangstelling, ook in de namiddag was er een ongewone drukte in het stads centrum. Slierten auto's we zen meteen op de groeiende betekenis van de Dirk Martensctede als handelscentrum. Vooral de grootwarenhuizen, de gespecialiseerde geschenkenwinkels, de pasteibakkerijen konden profite ren van de eindejaarssfeer. De restaurants en de ontspan ningsgelegenheden, die speciale eindejaarsprogramma's op touw ge zet hadden, drukten over t algemeen hun tevredenheid uit. Tijdens Oude jaarsavond kregen ook de amuse- rnentsgeiegonheden, o. m. te Hekel- gem, druk bezoek van feestvierders. Te Aalst waren de meeste parkeer- p.einen zateidag vrijwel volledig be zet en het was een heel kunstje voor vele autovoerders om nog een piaats voor hun voertuig te vinden. GEEN POLITIEPERSONEEL De toenemende verkeersdrukte, o. rn. in de Nieuwstraat, leidde on vermijdelijk tot enkele botsingen met louter stoffelijke schade. Een botsing in de Nieuwstraat ter hoogte van de Hopmarkt, zou heel wat moeilijkheden veroorzaken. Er bieken inderdaad geen agenten meer ter beschikking te zijn voor de no dige vaststellingen te doen, zodat de heirokken chauffeurs verplicht wer den een beroep te doen op de Rijks wacht. Zodoende bleven de botsende wa gens geruime tijd een hinderpaal voor een vlot verkeer, nog wel pre cies aan de inkom van de Grote Markt. Voor om 71 jarige alleen wonende man in de Stokstraat te Lede, is de jaarwis- Ir. cl: na hl an vr.jdag op zaterdag in. zijn wonn.overvallen door een bruta'e kerel, die hem met een ijzeren staaf bewerkte. De bejaarde man kon de aanrander op de vlucht drijven en ging hevig bloe dend aan het aangezicht nog te bed. Maar zaterdagvoormiddag moest hij in zorgwekkende toestand naar het zieken huis van Aalst worden overgebracht. Maandagavond verklaarde men in het ziekenhuis dat de toestand van het slacht offer geruststellend is. van Marinus de Jong, in de K.V.Ö. te ANTWERPEN Zaterd g a.s., 7 januari 1967, gaat in de Koninklijke V aamse Opera te Antwerpen de wereldkreatie door van een nieuwe Vlaamse opera «De Le.ijke Meesjes van Bagdad» van de 75-jvrigc toondichter meester Mari nus de Jong. Het libretto van deze opera is ont leend aan een boek van Friedrich Rooscnfcld «Chinese legenden» (uit gegeven bij de Arbeiderspers te Amsterdam). Het is Marinus de Jong zelf, die, begonnen aan de tekst van «Mitse- nobe», door de auteur gewezen werd op de «Lelijke Meisjes». Dadelijk werd de musicus, terecht genoemd de «Vla_mse Bach», in be slag genomen door het absoluut to neelmatige van de tekst. Marinus de Jong zelf bewerkte het libretto in het Nederlands. Het ge geven wordt er luchtig en met een macht van verwikkelingen uitge werkt. Uver de inhoud Het is een dramatische legende van F. Roosenfeld, die z;ch in 750 te Bagdad af speelt. De Kalief van Bagdad begeert op onwet tige w.jze een schone Indische. Zijn wet- tlge en zeer schone vrouw is hiervan op de hoogte en wil hem tot bezinning brengen door hem een straf op te leggen, nl. dat hij nog ©en vrouw meer in zijn harem zal opnemen en wel het lelijkste meisje van Bagdad. (Wam de vrouw is des te jaloer ser naarmate ze lelijk is en hiermee zal ze dan de Kalief zodanig kwellen, dat hij van verdere exploten wel zal afzien.) De Kalief aanvaardt de boete. Maar hoe vindt hij het lelijkste meisje Zijn ver trouweling geeft hem de raad zijn besluit te laten afkondigen op alle hoeken van de Neen, hoegenaamd niet, dit zijn de be woners van de Doornstraat. Deze groep be staat reeds zestien jaar en de vertoning die U hier ziet is geen grap, maar bittere wer kelijkheid. Deze vertoningen kan men twee maal per week gratis komen bijwonen en dit op dinsdag en vrijdag als de bewoners der Doornstraat hun vuilnisbak al dragende of op de fiets of op een afgedankte kinder koets 125 meter ver in de onmogelijkste omstandigheden, zoals ge hier kunt zien, naar de plaats te brengen waar de reini gingsdiensten hun huisvuil komen afhalen Oans de winter door gebeurt dit in het donker, daar de vuilnisbakken op tijd ter plaatse moéten zijn en dit a.les op een slechte veldweg van ongeveer 0,60 m. breedte. Wat denken de bewoners en het gemeen tebestuur van Aalst daarvan Wordt het nu stilaan, na zestien jaar, geen tijd dat er aan die erbarmelijke toestand een einde komt, Dat zulke toestanden nog bestaan in een stad als Aalst, met zijn ongeveer 50.000 inwoners, en dit in een tijd dat men spreekt van te landen op de maan. In de T.V.-uitzending «Spelevaren» wor den er personen gevraagd, die een harte- wens hebben en aan deze wens wordt vol daan in de mate van het mogelijke. Wel, de hartewens van de 79 bewoners van de 21 gezinnen oer Doornstraat is, dat het vol tallige gemeentebestuur eens een gezond heidswandeling zou maken door gans de Doornstraat en dit liefst als het donker is of als het eens goed heeft geregend. Dan zullen ze zich zelf kunnen overtuigen dat het niet op de maan is dat ze het moeten gam zoeker.,A-raar we! in hun eigen stad, alwaar er grote borden zijn geplaatst met daarop in grote letters «Bezoek Aalst en zijn monumenten». De Doornstraat is het grootste en schoon ste monument der stad Aalst en het is te bezichtigen zowel in de zomer als in de winter en dit, zoals het past, volkomen gratis. De bewoners der Doornstraat te Aalst. F<$11 -2 - - niemand zal komen geen enkel meisje zal zich voor lelijk houden. Doch de mooie meisjes van Bagdad den ken er heel anders over ze willen de enige kans d.e hun geboden wordt niet laten ontsnappen en doen zich «lelijk» voor om met de Kalief te kunnen trouwen. Zo staan er 99 voor de paleisdeur. Er volgt nu een «ielijkheidswedstrijd», waar bij elk meisje haar sluier moet oplichten, opdat de Kalief zou kunnen kiezen. Door deze hande.wijze overtreedt de Kalief ech ter de wet van Mohamed, die zegt «alleen de vader en de echtgenoot mag het gelaat van een meisje zonder sluier zien», en zo is hij verplicht de 99 vrouwen te trouwen. Nu volgen allerlei verwikkelingen, die werkelijk als echte theatervondsten kunnen beschouwd worden. Al.es eind.gt tenslotte in een sprookjesstemming van «Duizend en één Nacht». Marinus de Jong, die zich bijzonder wijdde aan de studie van de Oos terse tonaliteiten (en ook door zijn verblijf in Griekenland en Egypte) wist h.er de juiste Oosterse atmos feer te treffen. Een prachtig liefdethema doorloopt het hele werk eigenaardige kleu- renharmonieen, soli, duo, terzetten, baletten, orkestratie, verhogen niet weinig de indruk van d;t zeer origi nele werk waaraan geen enkel kunst liefhebber zich nu mag onttrekken. Zonder enige twijfel zal de opera «De Lelijke Me.sjes van Bagdad» een eersterangsvertoning worden van een heel lange triomfante.ijke reeks. Volgende vertoningen op 12 en 28 januari telkens te 20 uur; 15 januari te 14.30 uur. Verder ook nog op 2 en 5 februari. Ooit al eens in het stadspark gefietst Of een duikje gewaagd in de spiegelvij- ver Een hengel gegooid zonder toela ting Ja Dan kent U de parkwachter zeker en vast. De man die over het natuur schoon en over de mensen die er van ge nieten moet waken, is immers plichtbewust en onverbiddelijk. Het stadspark is voor de parkwachter een stukje persoonlijk goed, dat door niemand mag beschadigd worden... Het heeft ons werkelijk getroffen hoe Willy Schollaert, de «officiële» Aalsterse parkwachter, met zoveel overtuiging en plichtbewust gevoel over zijn funktie heeft verteld. Maar het is ook even opvallend dat de parkwachter, die iedereen slechts kent als de enige man die in het park mag fietsen, meer dan een wachter is. Hij staat ook in voor de voeding van 93 eenden, 2 ganzen, 2 zwanen, 10 barbarins en 11 her ten. Hij steekt ook de Aalsterse financien een handje toe met de kontrole op de hen gelaars. Hij maakt ook trouwe statistieken van het aantal bezoekers in het park (op elk uor van de dag)... Dat is de park wachter. Een praatje met die man kan niet in één uurtje afgehaspeld worden. De herinneringen zijn te talrijk, al heeft hij niet zo vaak lastige ogenblikken met on gewenste bezoekers... KEPI AAN DE HAAK Wel met fratsenmakers. Zoals de man die hengelde aan de oevers van de vijver. De parkwachter stond op het terras van het melkhuisje de hengelaars gade te slaan toen de man aan de overkant plots de hen gel uitgooide. Zijn materiaal werkte schit- pieren) sloeg aan de kepi van de park wachter, die zijn hoofddeksel fluks naar de overzijde zag vliegen. De pieren waren achtergebleven, maar zij werden nadien even spontaan weer uitgewisseld voor de kepi. Die kepi heeft sinds enkele jaren een verandering ondergaan. Vroeger was de parkwachter uitgedost als een politieagent. Alleen een reuze «P» op de revers liet enig onderscheid bestaan. Dan had de parkwachter veel gezag. Nad.en kreeg hij een grijs plunje met een frisse groene streep, iets wat mooier was voor het oog maar minder angstwekkend voor de bezoe kers. «Maar als men werkelijk met vuur wil spelen, neem ik toch pen en boek en gaat alles naar Dendermonde», voegt Willy Schollaert er aan toe. goede training in de vijver plonzen, maar ook voor hen is er geen genade... OVERSTROMING 1917 In het stemmige prieeltje waar de park wachters een eigen huiskamer hebben in gericht, wordt het eten voor de d.eren klaargemaakt, en worden ook de herinne ringen regelmatig opgegraven. Eén is er nochtans voor eeuwig inge prent. In de schouw prijkt immers een steen, waarop in keurig letterschrift wordt aangeduid tot waar het waterpeil in 1917 (op 2 januari prec.es) reikte. Bijna op manshoogte, zodat het priee.tje toen wel erg werd geschokt. RIJDEN OP DE BOORDSTEEN «Er zijn ook mensen die noch door pen, noch door woorden kunnen ingetoomd wor den. Zoals de bezoeker die met de fiets in het stadspark verscheen. Hij was al een eindje boven rijn theewater, maar trok toch naar de spiegelvijver. Daar wilde hij een «ronde van de vijver» rijden op de boordsteen. Ik riep hem toe dat hij moest ophouden, maar de man reed voort. Ik verwitt.gde hem dat hij wel eens een stootje moest incasseren, waardoor hij in het water kon belanden. Hij kon nog niet ingetoomd worden. Ik heb hem dan maar even met het frisse water doen ken nismaken, maar dan had ik nadien nog de last hem uit het water te redden. Alleen was hij dan kiplekker...» Die zwemmers in de vijver moeten af en toe wel .eens ingetoomd worden.. De «Ook nu kreeg ik water binnen», vertelt Willy Schollaert, «maar dan heb ik geluk kig nog het hu.sje van de kaarters om het eten voor mijn «kroost» k'aar te maken Het gelukkig leventje midden het Aal sterse groen, de eenden en zwanen, de stoeiende kinderen, ;s niettemin goed ge vuld. Vooral wanneer men ook even in de Statistieken neust. Daar vindt men allerlei gegevens over het gebruik vc.n het stads park door de scholen en veren.gingen, het aanta. hengelaars in de zomermaanden en het aantal bezoekers. Per dag en per uur worden de bezoekers genoteerd. Van 123 op eon winterse dag tot meer dan 1500 wanneer de zon heerst. Samen dus vele tienduizenden die hun toevlucht zoeken in de «longen van de stad». Voor hen is er zeker geen beetje tijd om aan de herinneringen van een parkwachter te denken Daarom. nnt_Kehhen wii A*n

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1