425.000 F. Vrouwenkroniek te AALST en EREMBODEGEM Steeds zwaardere grondbelasting 150 JAAR «BROUWERIJ DE 6HEEST» aan de prijs van PRACHTIGE - MODERNE APPARTEMENTEN IN EEN PARK ««TERLINDEMPARK. «TERLGKERENPARK» Keukengeheimen Klanken uit de modewereld Het weten waard WERKLIEDEN Al onze appartementen worden volledig woonklaar afgeleverd Aankoop mogelijk mei een trtinir.ium beginkapitaal en he; saldo g'.z oen gewone huur. HAFFELGSMSÏHAAT AALST Tel 290.37 BEUKENLAAN '::.-nS30D5C«M-T»rj Tel. 267.97 ■NUCHTIEiGSN EN VERKOOP Ier plaatse, alle dagen van 9 tol ,2 u. en van 14 tot 20 uur, oo'i de zaterdag. ASPERGES smaken ook in de wmter heerlijk. Maar dan moeten we ons natuur lijk behelpen met ingeblikte. Opgepast maak zo'n blik altijd aan de anderkant open, zodat u de kopjes niet beschadigd, want u weet dat dit het .ekkerste gedeelte van de asperge is. MAYONAISE is een saus die n.et alleen lekker smaakt, maar die we vaak ook als garnering gebruiken. Zo'n garne ring vraagt wel eens om een kleurtje. U bekomt rode mayonaise door ze te ver. mengen met tomatenpuree of tomatenket chup. Groene mayona:se verkrijgt men door de saus te vermengen met veel fijn gehakt en goed uitgelekt «groen», waaron der peterselie, kervel en spinazie. Door ei mosterd en kappertjes door te roeren ver krijgt men een goudgele mayona se Tens'otte kunnen we onze fantas;e vrije teugel laten, want mayonaise laat zich smakelijk vermengen met fijngehakt hard gekookt ei, uiensnlppers en gehakte. zoetzure augurken, stukjes banaan, gev.v ie rozijnen en worcestersaus. L.-.atstgenoumd- fantas.c mayonaises smaken vooral "eklur bij een Fondue-Bourguignonne. Gebruikt u als KEUKLNSCIIAAR nog een afgedankte naaischaar Dan wordt het hoog tijd dat u zich een echte keuken- schaar aanschaft. Deze' met gekartelde lem- mets zul.en u niet alleen diensten bew.j- zen bij het vis schoonmaken, zoals het af snijden van de vinnen, doch men kan er ook rauw vlees mee snijden, tu;nkruiden fijnmaken, enz. Het .s een nuttig voorwerp dat :n elke keuken op zijn plaats is. U ontdekt juist op het ogenblik dat ge het nod.g hebt, geen PANEERMEEL in huis te hebben. Nu hopen wij dat ge be schuiten hebt, want dan bent u uit de nood. Ge hebt immers niets anders te doen dan beschuiten Ljn te wrijven om paneermeel te bekomen. Gebruik hiervoor echter een fijne zeef. dat gaai sneller en ge bekomt bovendien geen grove stukjes. MODENIEUWS VOOR 1967 Hoewei het bijna onwaarschijnlijk klinkt zullen de materialen :n het komende jaar nog mooier zijn dan in 1966. En niet alleen mooier, doch ook praktischer, wat wel het allerbelangrijkste schijnt voor elke vrouw. Zo mogen we ons verwachten aan een nieuw onkreukbaar katoen, dat er uitziet als zijdeachtig linnen, in schattige ton- sur ton-mot.ef jes geweven. Er worden voornamelijk jurken, maar ook pakjes van gemaakt. De roklengte blijft voor het nieuwe jaar dezelfde. De mini-mode terzijde gelaten, blijft de lengte van ons rokje varieren van op of een tikje boven de knie. De jasjes van de pakjes worden korter. De modekleu ren voor de aanstaande zomer z.jn vrolijk en fe. citroengeel, mandarine, tomaat- rood, fuchia, vieux roze, wit, appelgroen, turko.s, violet, lila, hardblauw en be.ge. Zeer veel effen stoffen, hetzij alleen, hetzij in kontrast gebruikt. De druks z.jn herleid tot een paar types afgeronde geometrische teken;ngen van het «Pucchi» type, een soort onregel matig patchwork van kleur, ge mozaïe ken; na ece gestyleerde figuurtjes als vlin ders, klavertjes, paddestoe.en, appels; zeer gedetailleerde f.jne tekeningen van bloempjes of p anten in antieke illustratie-stijl; noppen? De plissé-rok komt terug en krijgt een opvallend aandeel in de voorjaarsmode. Uit het zwaar geteisterde Florence ko men mantels en tussen se.zoenpakjes van een prachtige waterdichte viitstof, sommige aan twee kanten draagbaar, in mooie le vendige kleuren en die vooral in ons land aan de wens van vele vrouwen zullen vol doen ook in de regen elegant gekleed te zijn. Voor SPECIFIEKE STRANDKLEDING wordt veel gebruik geraakt van sponska- toen. Terw.jl van dit materiaa' ook panta lons met bijpassende vestjes worden ge maakt. Opmerkelijk is een kwaliteit met speciale struktuur, zodat het weefsel hori zontale ribben vertoont. KATOENSATIJN, dat lange jaren van het toneel verdween, maakt een schitteren de come back. Het wordt verwerkt voor broeken, zeiipakken, broektail eurs, zomer, tweestuks en kleedjes en ook voor elegante regenmantels. SCHOONHEID heeft niets te maken met leeftijd. Ook oudere dames kunnen aan trekkelijk zijn. Men moet er wel voor zor gen niet tegen bepaalde regels te zondigen. Een veel voorkomende overtreding .s waarbij meesta' de wangen en kin worden opgeduwd. Als U dan absoluut uw hoofd wilt steu nen, doet u het dan zo, dat uw gezicht er niet door wordt vertrokken; het is in uw PARITAIR COLLOQUIUM «DE INTEGRATIE VAN DE WERKNEMER IN DE ONDERNEMING» Verleden jaar werd voor de eerste maal door het Produktlviteitskomitee Dender streek een Paritair Colloquium ingericht. Wegens het toenmalig succes en hel nut ervan werd de wens uitgedrukt dergelijke aktiviteiten te herhalen. Ze hebben tot doel een degelijke oplos sing te zoeken voor problemen die zowe. werkgevers als werknemers aanbelangen. Het colloquium zal ditmaal handelen over «De integratie van de werknemer in de onderneming». Het aangenaam kader waarin dit voorzien wordt moet een vlotte dialoog over dit aktueel probleem toelaten. Naast de nuttige kontakten die U er kunt leggen is het van aard b j te dragen tot een verhoogde produktiviteit ir. uw bear jf of instelling. Inlichtingen kunnen bekomen worden op het sekretariaat, Stationsstraat, 31, Aalst (tel. 268.85). De jongste jaren is de onroerende voor heffing almaardoor de hoogte ingegaan en ondanks de mistevredenheid van alle be trokkenen zijn vele gemeentebesturen van plan er in 1967 nog maar een schepje b.j te doen. De omzendbrief van 29 augustus 1966 van de minister van B nnen andse Zaken, waar- ii mat ging wordt aanbevolen, maar vol gens welke het fonds voor hulp aan de ge meenten (1) volgens nieuwe normen progressiviteltscoefficienten noemt men dat zal worden verdeeld, zal daarin geen verbetering brengen. Enkele c.jfers over de evolutie van de grondbelasting tijdens de jaren zijn alles zins weinig hartversterkend in 1962 hie ven nog maar 88 gemeenten een grondbe- lï s ng die hoger lag dan 30 t.h. van het kadastraal inkomen; in 1965 waren het er reeds 425 en thans zijn er dat 1.068 gewor den (in 1937 meer dan de heltf van het land Het aantal gemeehten waar de giondbe- lasting reeds hoger ligt dan 40 t.h. van het kadastraal inkom.n stijgt eveneens met sprongen 3 in 1962, 22 in 1965, 148 m 1966. En waar in 1962 nog geen enkele ge meente er aan dacht de grondbe asting boven de 50 t.h. op te drijven, waren er in 1966 reeds 19 die het profijt ervan inzagen. 5r wordt terzake met beschuldigingen en verantwoordelijkheden geschermd en al schuilt er ongetwijfeld heel wat waar heid in de bewering van de gemeentcoe- sturen, dat de staat het ieeuweaandeel van de belastingen binnenhaalt en niettemin de gemeenten voortdurend nieuwe jasten m egt thans bv. weer de uitreiking van het rijbew.js, de revaiorisering van de be trekkingen, de onderwerping aan de over- u httaks op de facturen, enz. toch is het al even waar dat vele gemeentebestu ren schromelijk veel geld versp .len door gebrek aan organ satie, om electorale over- kagen, om prestigieus te kunnen doen en wat ook meer. Het ontbreekt in een praatje als dit aan plaatsruimte om het dovemansgesprek tus sen staat en gemeenten u.t te diepen. Het isuitaat ervan alleen biedt de belasting betalende eigenaars al kopzorgen gjnoc Want zij zien al te best dat, als men zoals tegenwoordig blijft voortdraven, de grond belasting uiteindelijk zal gelijk zijn aan het kadastraal inkomen. Nu wordt door sommige officiële diens ten weliswaar opgeworpen dat het kadas traal inkomen toch een vast bedrag is, ter wijl de huurprijzen stijgen of kunnen stij gen, maar men veralgemeent te gemakke lijk op dat stuk en men vergeet bovendien vaak rekening te houden met de stijgende onderhoudskosten aan gebouwen, waarvoor de eigenaars steeds dieper in hun zak kun nen schieten (2). Daarbij komt nog dat de gebouwen tegenwoordig veel vlugger verouderen door de groeiende eisen inzake comfort, die door de huurders worden ge steld. De huizen waarvoor de eigenaars thans jaarlijks de tegenwaarde van twee-drie maanden huurgeld aan onroerende belas ting afdragen, vormen geen uitzondering. Voeg daarbij voormelde onderhouds- en afschrijvingskosten en men komt tot een onbenullige opbrengst van het geïnvesteer de bedrag. Daar wringt het schoentje het is niet door nieuwe belastingen op de onroerende goederen onder welke mom men die de belastingbetalers ook tracht op te dringen dat men het vraagstuk van de gemeente- financies zal oplossen. Een voortdurende verhoging van de grondbelast.ng kan er immers alleen maar toe leiden dat de in vesteringen van die sector afgewend wor den, wat voor de huisvesting zeer nadelig zou kunnen uitvallen. Met rationalisat.e en een politiek van besparing op verspilhngen, zowel bij de staat als b:j de gemeenten, moet heel wat meer kunnen bereikt worden. (1) Zoals men allicht weet, tracht de staat het vraagstuk van de gemeentofman- cien op te lossen door via het M n;s- terie van Binnenlandse Zaken eik jaar een bedrag toe te kennen aan de ge meenten «die een rede! jke inspanning doen op fiskaal gebied». (2) Het gemiddeld uurloon in de bouwnij verheid steeg aile kategorieen en zones in beschouw.ng genomen van 21,6 F in 1954 tot 42,61 F in 1965. OBSERVATOR. Moor haar nieuwe, zeer gemechaniseerde fabriek in de Wijngaard- veld te Aalst, wenst de N. V. SHUNT aan ts warven. Voorkeur zal gegeven worden aan diegenen die enige ervaring hebben in de beionproduktie Vast werk en goed loon zijn verzekerd. Zich aanmelden aüe werkdagen tussen 9 en 16 uur aan de fabriek (Wijngaardveld, Aa st). De Brouwer j De Gheest vierde zaterdag laatsteden feest «150 jaar». Na een piechtigi. dankmis in de Sint Martinuskerk, had in de Brouwerij een aka- demlsche zitting plaats, in aanwezigheid van de beer Coessens, directeur generaal van de Nijverheid, vertegenwoordiger van de heer Minister van Ekonomische Zaken, en de heer B'anckaert, burgemeester der stad. Als beheerder - directeur verwe'komde de heer L. Moens alle aanwezigen, veront schuldigde de h. L. Moyersoen, verblijven de in het buitenland, alsook de h. Phile mon De Wolf, beheerder, wegens ongeval. Hij bracht een pieteitsvol e herdenking aan de stichter van deze familiale ven nootschap, wijlen de h. Rochus De Gheest, alsook wijlen (Je h. Charles De Wolf, d e samen met de huidige voorzitter van de Raad van Beheer, de h. Josephi De Gheest,, het bedrijf op industriële leest schoe.den en ook wijlen de h. Fe ix Callebaut, wiens medewerking een onontbeerlijke steun was bij het leggen der basis van de ver dere ontwikkeling en uitbreid.ng. De h. Moens herdacht ook de volgende medewer kers die sinds het laatste feest zijn heen gegaan Gustaaf Ar.js, Frans Kiekens, Petrus Philips, Philemon Podevijn, Ber nard Steeman, Leon Van Vaerenbergh. Vervolgens gaf hij enkele der bijzon derste feiten weer met het wel en wee dat de Brouwerij meemaakte gedurende 150 jaar. Vervo'gens nam de heer J. De Gheest, als afgevaardigde beheerder, het woord «Vandaag vieren wij het 150 jarig be staan van de Brouwerij De Gheest, die door mijn voorouders in het jaar 1816 onder de naam van Brouwerij De Lelie werd ge sticht, zoals het hier nog in een oud bu reeltje mooi in de mozaiek werd gelegd. Die 150 jaren betekenen vijf generaties zicht te geven, is het wel interessant aan te halen dat onze brouwerij reeds bestond onder de regering van Willem der Ne derlanden, zelfs voor de oprichting der eerste hoogovens door Cockeri'.l, voor de onafhankelijkheid van Belgie en voor dat de A'gemene Spaar- en Lijfrentekas werd opgericht. - Wat al veranderingen in de Joop van deze jaren een revolutie en twee wereld oorlogen en doorheen gans deze periode is onze brouw risteeds maar gegroeid en blijven groeien tot wat ze op heden gewor den is een piachtig en modern bedrijf. En dit is niet het einde, want onze brou werij groeit verder dank zij de samen werking van alien, zowe. van beheerders, directie, bedienden en werknemers, waar van er nu terug een dertigtal werden on derscheiden. Wij zijn even fier als u allen met de hoge onderscheiding in de natio nale orden die het Z.M. de Koning en de regering behaagde ons te verlenen. Wij zijn dankbaar en erkentelijk voor de hoge eer die ons hierdoor te beurt viel. Ik dank persoonlijk en ook in naam van de Raad van Beheer de overheden die het hunne hiervoor hebben bijgedragen. Ik ben ook werkelijk verheugd de hh. Debuysscher, Fockedey en Stook te mogen feliciteren met de pracht.ge onderschei ding die zij m de nat.onale orden moch ten ontvangen. Het is een bevestiging van onze e.gen waardering voor hun onuit puttelijke werklust en getrouwheid aan onze brouwerij. Ook een hartelijk profi ciat aan de 14 personeelsleden die het ar- beidsereteken van eerste klas mochten ont vangen en aan de 15 die voor de eerste maai het arbcidsereteken van tweede klas ont\ ingen. Maar het blijft niet bij deze dekoraties a leen er zijn er nog andere en het is mij een grote eer de eerste te kunnen zijn om hier in uw aller aanwezigheid, offi- clele gelukwensen te richten tot dezen die oVr^Gnfl won-ion n's laureaten ven He arbe.d van Belgie.» ONDERSCHEIDINGEN Laureaat van de Arbeid Zilveren ereteken Moens L., beheerder- direkteur-generaal; Battaille A., d.enst- overste; Bastiaens L. en Coppens R. Bronzen ereteken De Wo.f Ph. en De Gheest J., beheerders; Debuysscher R., techn. seer.; Rubbrecht A. en Sonck J., dienstoversten; Sanders Angele, d.e we gens ziekte niet kon aanwezig zijn; Moyer- soon F., De Decker F., Herremans R., Kie kens J. en Coppens K., die ook afwezig was wegens ziekte. Onderscheidingen in dc Nationale Orden Officier in de Leopoldsorde De Gheest Joseph, gedelegeerd beheerder, voorz.tter van de Raad van Beheer. Officier in de Leopold II Orde Moens Leon, beheerder directeur-generaal. Ridder in de Leopoldsorde De Wolf Philemon, beheerder, secretaris van het Directiekomitee. I.dder in de Leopold II Orde De Gheest Jacques, beheerder; Debuysscher Raymond, Technisch secretaris. Gouden Palmen der Kroonorde Focke dey Georges, fabricatieleider; Stook Wil lem, dienstoverste. Arbcidsereteken le klas Cautaert F. (15); Neirinckx R. (11); De Sutter K. (22); Melkenbeke A. (21); Moe renhout E. (20); Vinck R. (19); Baeyens J. (18); De Mangeleer G. (18); Melkenbeek C. (18); Van Hauwermeiren E. (18); Wel- lekens P. (17); Tanckeré Elodie (17); Van den Neucker F. (16); De Sadeleer R. (14); De Wannemaecker C. (14). Arbeidscrclcken 2e klas Brantegem P. (21); Herremans R. (21); De R ck A. (19); Vindevogel H. (17); Seré L. (16); Van Migerode F. (16); De Wit J. (15); Beeckman K. (14); Vinck A. (13); De Wint Ch. (11); Pappaert E. (11); Backvis F. (10); Daghuyt F. (10); De Troch W. (10). Tussen haakjes het aantal dienstjaren in de brouv/erii Pp Gheest

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2