T>t en omstreken Bergekouter wordt wooncentrum Op het Oud-Begijnhof Nog geen overeenstemming over samenwerking inzake nieuw ziekenhuis te Aalst If 114 bouwloten liggen klaar... Bij de Brandweer Luit. B. Ringoir aan de eer «WIE ZOEKT ZIJN STAMBOOM OP.» Gewichtige jichtige mannen Nieuw Reizigersstationsgebouw niet voor morgen... maar plannen voor autobusststion Rekening houden met kredieten... NEC SPE, NEC METU Gazet van Aalst DE GAZET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 3 maandab. 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F 23ste JAARGANG Nr. 5 DONDERDAG 19 JANUARI 1967 2.50 F HET NUMMER De snuggere stedelingen die enige interesse tonen voor de aanplakbor den en andere «moderne» commu nicatiemiddelen, zuilen wellicht al opgemerkt hebben dat opnieuw over een verkoop van gronden gesproken wordt. Een grootse verkaveling op de wijk Bergekouter, waarvoor bij de stads diensten de nodige inlichtingen wor- den ingewonnen. De stad zelf verkoopt geen gronden voor de inrichting der tuinwijk. Het stadsbestuur kent zichze f slechts de rol van bemiddelaar toe, in tegen stelling tot de werkwijze in de Af- fligcmdreef, waar de stad de cen trale as was waarrond alles draaide. Die ervaringen hebben de bevoegde Een procedure die een minimum aan ad ministratieve formaliteiten insluit en bo vendien volledig is afgestemd op het ver lenen van goedkope bouwgrondin. Met een eigenaar van een perceel van vier hectaren in de omgeving van de Bergekouter werd kontakt genomen. De prijs van de bouw gronden zou worden vastgesteld en zou niet opgedreven worden naargelang van de vol ledige uitwerking van het project. Slechts een lichte verhoging zou wor den geduid ingevo ge de stijging van de ■levensduurte. De voornaamste bekommernis is de prijs /var. de grond geweest. Hierover werd vlug overeenstemming be reikt. De prijs van de eerste loten be- •draagt 30.000 F per are. Deze uitzonderlijke prijs zou om het jaar met 10 worden verhoogd, zodat men alleszins b.nnen de perken van de sociale woningbouw zou blijven. Aangezien de oppervlakten van de .oten varieren tussen 2 en 5 a kan dus een bouwterrein worden aangekocht voor 80.000 en 190.000 F (alle onkosten inbegrepen). Deze terreinen worden begrensd door de Hof ten Bergestraat, de Bergekouter- straat en de tuinwijk Affligemdreef. De verkaveling verdeelde het terrein in 114 huisloten, 91 garages en één terrein voor een kleuterschool. Hoe wordt nu de procedure gevolgd Door het stadsbestuur wordt de verkave ling ter kennis gebracht. Eventuele kopers richten zich tot de stadsdiensten, waar alle voorwaarden worden uiteengezet. De plans van de architekt zijn er klaar en de huizen moeten vo.gens deze voorschriften worden gebouwd. De raming van de kosten wordt eveneens voorgelegd, opgesteld door de architekt, en indien de kandidaat-koper verdere interesse heeft, wordt hij naar de eigenaar van de gronden verwezen. Deze verkoopt zijn gronden volgens de vooraf vastgestelde prijzen. In de aankoop van gronden komt het stadsbestuur dus niet rechtstreeks tussen. Zodra een aantal kandidaat-bouwers is gekend (zij moeten natuurlijk de peroe.en nemen die in dezelfde omgeving van het verkavelingsplan worden voorz.en) wordt aan de aannemers gevraagd de prijzen in te d.enen. De prijzen blijven in overeenstemming Al kuierend op het oud-begijnhof vonden wij de scherven van een marmeren graf plaat die vroeger in de buitenmuur van de kerk was aangebracht. Waarschijnlijk is ze door de vorst los geraakt en op de grond terechtgekomen. Aan de hand van de brokstukken en met behulp van Petrus Van Nuffels «Geschie denis van het Begijnhof» konden wij het opschrift hersamenstellen D.O.M. Miseremissi... Job, 19, V. 21. Hebt medelijden. Bid voor de ziele van den Eerw Heer J. VAN DE VELDE, geboortig van Nederswalme, Pastoor van het Begijnhof te Aalst, ten tijde van 32 jaren. Overleden den 31 october 1835, in den ouderdom van 74 jaren. Mijne daegen zijn voorbij. Job, 17, V. 11 Past op Nu ik, morgen gij. Matth. 25, V. 13 Zalig zijn de Bermhertige. Matth. 5, V. 7 R.I.P. Na de Franse Revolutie werd de kerk heropend voor de eredienst in 1801. E.H. Jacobus van de Velde was de eerste pastoor die daarna werd aangesteld (1803). De man beleefde een beroerde tijd eerst de Franse periode, daarna de Vere nigde Nederlanden en ten slotte het ont staan van Belgie als onafhankelijke staat. Onder zijn beheer kwam Van Peteghem het orgel herstel.en (1834). Het was echter vooral de E.II. de Latin die de voormalige «Tempel der Wet» terug in orde bracht en zorgde voor de versiering van de kerk tussen 1843 en 1852. Wie ruimt het puin op en vooral wie laat de (lichte) beschadiging van de kerk muur herstellen Luitenant - penningmeester Ringoir, de 60 jaren bereikt hebbend, moest het korps verlaten. Te dier gelegenheid mocht hij tal van huldeblijken ontvangen. In de Erewacht (de oud-leden) werd hij met open armen ontvangen en tot voorzit ter u.tgeroepen. Door ondervoorzitter De Paepe werd hem een welverdiende hulde gebracht voor bewezen diensten, terwijl mevrouw Ringoir in de bloemen werd ge zet. T;jdens het welgeslaagd banket van het 2de peloton, waarvan luitenant Ringoir de overste was, werd bekend gemaakt dat de heer gouverneur hem machtigt de titel van cre-luitenant te dragen. Alles samen is het een schone beëindi ging van een verdienstelijke pompiersloop baan van 40 jaar. Proficiat en nog vele jaren. De Vlaamse Vereniging voor Familie- kunde heeft reeds vorig jaar verschillende lessen en werkvergaderingen ingericht. Deze werden steeds met groeiende be langstelling gevolgd. De eerstvolgende les van de kursus Fa miliegeschiedenis zal handelen over sa menvatting van al.e bronnen voor de fami liegeschiedenis praktische wenken bij opzoekingen in de arch efdepots. De les wordt gegeven door de heer Mis- pelon, beroepsgenealoog, en zal doorgaan in het gewoon lokaal «De Vrede», Vrede plein te Aa'st, op maandag 23 januari te 20 uur. De les is volledig kosteloos en alle be langstellenden Jn familiegeschiedenis heemkunde oudheidkunde zijn welkom. Voor bijzondere inlichtingen, zich wen den tot de heer Wery, apoteker, Korte Zoutstraat 28 Aalst (tel. 243.32) Lange tijd hebben de geleerden zich het hoofd gebroken over de vraag hoe het komt dat zovele beroemde mannen in de geschiedenis op de duur aan jicht gingen lijden. Alexander de Grote, Karei de Grote en Sir Newton zijn maar enkele voor beelden uit een lange reeks, waarbij wij eventueel nog onze nationale figuur P. H. Spaak kunnen voegen. Geleerden van de universiteit van Michigan menen nu de oorzaak van deze kwaal te hebben ontdekt. Hun onderzoek heeft uitgewezen dat een sterke relatie bestaat tussen iemands persoonlijkheid en de mate van urine zuur in zijn bloed. Jichtige mensen hebben vaak te veel urinezuur in hun aderen. Proeven werden gedaan op 113 pro fessoren en leden van de wetenschap pelijke staf van de universiteit, die op geesoeliflk gebied werden getest en wiens bloedcirculatie ernstig werd na gegaan. Zij toonden aan dat er sterke aanwijzingen bestaan voor de stelling dat een ne ging tot jicht verband houdt met de uiterlijk waarneembare karak tertrekken van iemands persoonlijk heid. Vlijend voor mensen met aanleg voor jicht is alleszins dat ze ook blijk geven van een krachtige persoonlijk heid, van wilskracht, van leidersgaven, zelfvertrouwen e.d.m. Indien u zich op dat alles wil be roemen, ja dan moet u het jicht maar op de koop nemen. met d e ramingen van de ontwerper, zodat de keuze uiteraard n et moeilijk is. De verdere rol van het stadsbestuur be perkt zich tot de coördinatie van de werken en de kontrole over de werken overeen komstig de plans, en de «u.trusting» van •het bouwterrein met wegen en aansluitin gen van riolering, elektriciteit en water- ieiding. DRIE TYPEN Er werden drie typen vastgesteld Type 1, zijnde een woning voor zes per sonen met een gevelbreedte van 7,5 meter, 700.000 fr. Type 2, zijnde een woning voor negen personen en aangebouwde garage van 2,5 •meter, 850.000 fr. Type 3, zijnde een atriumwoning, vol ledig a.leenstaand, met een oppervlakte •van 5 a., 1 miljoen, telkens de aankoop van de grond inbegrepen, alsook alle on kosten voor aansluiting, openingstaks van straten, e.a. In elk geval is de d.recte aankoop tussen kandidaat-koper en eigenaar een eerste ■aanwijzing dat de admin.strat eve romp slomp volledig kan omzeild worden. Binnenkort zal de eerste schijf van vijf tien worden aangesneden. Hoe ook, oppervlakkig gezien biedt het voorgestelde systeem heel wat muziek. De nood naar «koopbare» gronden wordt immers overal zeer scherp aangevoeld. En vermits dit systeem elders al vruchten ■heeft afgeworpen, zou het in Aalst even goed kunnen inslaan... Een nieuw reizigersstation te Aa!st is nog niet voor de onmid dellijke'toekomst. Dit blijkt uit het antwoord van de M'n'star van Verkeerswezen aan Volksvertegenwoordiger Van Hoorick. Wel worden de uitvoeringsplannen voor de Ie fase van het autobusstation momenteel uitgewerkt. In een vraag aan de Minister dd. van 22 december jl., heeft Volksver tegenwoordiger Van Hoorick aan de Minister van Verkeerswezen inder daad geïnformeerd omirent de hui dige stand van zaken betreffende een nieuw reizigersstation en autobus station. Sedert verscheidene jaren zijn studies ondernomen betreffende de aanleg van een autobusstation en het bouwen van een nieuw reizigerssta tion te Aalst, aldus de h. Van Hoo rick, die vervolgt Mag ik van de h. Minister vernemen hoe ver deze stu dies zijn gevorderd, of er plans wer den uitgewerkt en of er binnen af zienbare tijd met de werken zal kun nen worden aangevangen. Daarop heeft de Minister van Ver keerswezen in dezer voege geant woord De uitvoeringsplans voor de eers'e fase van de aanleg van het autobusstation te Aalst werden door de technische diensten der NMBS uitgewerkt. De formaliteiten voor het uitschrijven van de aanbesteding worden vervuld, zodat mag worden aangenomen dat deze binnenkort zal kunnen geschieden. De oprichting van een nieuw sta tionsgebouw is evenwel voor later voorzien, daar moet rekening worden gehouden met de aanzienlijke kre dieten die hiertoe moeten beschik baar zijn. De werkgroep, samengesteld uit de voor naamste gemeenten van het arrond.sse- ment Aalst, die zieken «leveren» in het stedelijk hospitaal te Aalst, onder het be heer van de Commiss.e van Openbare On derstand, hebben een nieuwe werkverga dering gehouden. Enkele van deze' gemeenten waren af wezig, maar er werd toch een ru.me ge- dachtenwisseling gehouden. H.erop kon nog geen overeenstemm ng worden bereikt. Eerst en vooral hebben z.ch een aantal nieuwe feiten voorgedaan wet op de ziekenhu zen, ministeriele onderrichtingen die een onmiddellijke besliss.ng on mogelijk hebben gemaakt. Daarom zal thans worden onderzocht in welke vorm de intercommuna'e zal op gericht worden. Heel waarsch.jnlijk zal de voorkeur worden gegeven aan een gemeen telijke samenwerking, waarbij de commis sies van openbare onderstand zouden kun nen aansluiten, maar de administratieve regeling van deze mogelijkheden zal nog heel wat problemen doen r.jzen. WAAROM Uit het onderzoek naar de oorzaak van een intercommuna e samenwerking is nog maals gebleken dat het recruteringsgebied van het stedelijk hospitaal te Aalst thans slechts 50 t.h. zieken opneemt uit Aalst zelf. De overige patiënten zijn afkomstig uit de omliggende gemeenten. Het bestaande ziekenhuis beantwoord niet meer aan de eisen van de moderne geneeskunde, zeker niet wanneer de demo grafische evolutie van het land van Aa'st wordt overwogen. Voor een stad van nagenoeg 50.000 in woners is het onmogel.jk de bouw van een nieuw ziekenhuis met 600 bedden te finan- c.eren. Het is wenselijk hierin alle ge meenten te "betrekken die zijn aangewezen op het Aalsters ziekenhuis. Tijdens de besprek.ng dest jds van deze gedachten werden talrijke punten aangehaald, o.m. het medebeheer van de gemeenten, inzake de u.trust.ng en de bestemming van even tuele winsten. WELKE INTERCOMMUNALE Er werd destijds ook duidelijk onder scheid gemaakt tussen de formules d.e ge boden worden. Een intercommunale com missie van openbare onderstand word af gewezen, die het behoud van de plaatse lijke commissies zou u tsluiten; maar een verenig ng van commissies van openbare onderstand, d.e door een administratieve comm ssie zou beheerd worden, terwijl de bestaande commissies hun werking zouden behouden; tenslotte de vereniging van ge meenten waarbij eventueel comm ssies zou den aans uiten, iets waartegen adm.nis- tratieve bezwaren kunnen oprijzen. Het zou dus wel een vereniging van ge meenten kunnen zijn, waardoor thans een administratief aanvaardbaar voorstel zal uitgewerkt worden. De gemeenten zouden bijdragen volgens vaste normen en ook medezeggingschap hebben in het beheer. De beslissing over de vorm en de modali teiten van oprichting zal over enkele we ken worden getroffen.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1