425.000 F. ETRIMO Vrouwenkroniek te AALST en EREMBODEGEM Nieuwe grootindustrie papieren kleding aan de prijs van PRACHTIGE - MODERNE APPARTEMENTEN IN EEN PARK TERLINDENPARK «TERLOKERENPARK» Oost-Duitser moet 2 uur werken voor 1/2 kilo boter Verkeersongevallen Op 1 februari en 1 mei zal het brood telkens 0,50 F duurder worden Lotenlening 1953 Uitvoer A! onze appartementen worden volledig woonklaar afgeleverd. Aankoop mogelijk met een minimum beginkapitaal en het saldo ais een gewone huur. RAFFELGEMSTRAAT BEUKENLAAN AALST Tel 293.37 EREMSODEGEM Terj. Tel. 267.97 INLICHTINGEN EN VERKOOP ter plaatse, alle dagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 20 uur, ook de zaterdag. Er is met de jaren maar bitter weinib veranderd .n de levensvoorwaarden van de Oost Duitse burgers. Vergeleken bij zijn West-Duitse koliega moet de arbeider uit de sovjetzone zich werkelijk afsloven om in z.jn levensonderhoud te kunnen voor zien. Het bewijs daarvan wordt geleverd door de gegevens van het Duits Nijverheidsin stituut, waaruit onder meer b.ijkt dat een arbe.der uit de sovjetzone bijv. twee uur moet werken om een halve kilo boter te kunnen kopen, terwijl de werknemer aan de andere kant van de demarkatielijn slechts 56 minuten werkt voor hetzelfde resultaat. Evenzo vergt een halve k.logram varkenskoteletten in de sovjetzone 1 uur en 37 minuten arbeid tegen 55 minuten in West Du.tsland. Steeds vo gens hetzelfde instituut is de situatie voor de inwoners van de bezette zone enkel wat gunstiger waar het om wer kelijk levensnoodzakelijke produkten gaat en waarvan het verbru.k niet onderligt bij dat van West-Duitsland, al speelt er na tuurlijk een hemelsbreed verschil kwest.e Tijdens de week van 9 tot 15 januari hadden op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de r.jkswacht wordt uitgeoefend, 1.239 onge vallen plaats.v Bij deze ongevallen zijn 10 personen ter plaatse gedood, 140 werden zwaar en 488 i.cht gewond. In de .oop van het jongste weekeinde hadden 324 ongevallen plaats, waarbij 1 persoon ter plaatse werd gedood en 47 ern- st.g gekwetst werden. De belangrijkste oorzaken van de onge- va..en met dode.ijke afloop waren Weigering voorrang te verlenen 1; Oordeelsfout of gebrek aan aandacht 2; Weersomstandigheden 2; Slippen 1; Voetgangers d:e zonder voorzorgen de rijweg overstaken 2; Jaarbalans Andere omstandigheden 2. De rijkswacht heeft in de loop van het jaar 1966 71.684 verkeersongevallen vast gesteld (74.743 :n 1965). Daarb.j vielen 937 doden ter plaatse (988 in 1965), 10.278 ernstig gewonden (10.757 m 1965) en 33.590 licht gewonden (35.749 in 1965) te betreuren. De voornaamste oorzaken van de dodelij ke ongevallen waren Gevaarlijk inha en 62; Overdreven snelheid 122; Geen voorrang verleend 111; Nagelaten de rechterzijde te houden 92; Oordeelsfout, gebrek aan aandacht 137; Slechte verlirht.ng 13; Vermoeidheid, ongeschiktheid 13; K aarblijkel jke dronkenschap 34; Slippen 51; Onvoorzichtigheid van voetgangers 174; Andere omstand gheden 128. van kwaliteit. Zo kan het gebeuren dat de Oost-Duitse werkman in 12 minuten tijds tegen 15 minuten in West-Duitsland de tegenwaarde verwerft van een kilogram roggebrood Vijf kilogram aardappelen «kost» 20 minuten arbeid aan de overzijde van de Muur tegen 27 minuten aan deze zijde. Maar men komt ook tot andere markante vaststellingen een inwoner van de Oost zone moet 14 uur en 7 minuten werken om een halve kilogram koffie te kunnen ko pen; zijn Westerse buur hoeft er slechts 58 minuten over te doen. Om zich de weelde van een paar nylon kousen te kunnen veroor.oven zal men in de sovjetzone precies 4 uren en 42 minuten moeten werken, in plaats van 39 minuten in West-Duitsland. Tenslotte zal een arbeider uit de sovjet zone zichzelf pas een nieuw overhemd kunnen veroorloven na 12 uren en 30 minu ten arbe.d, terwijl zijn overbuur slechts 3 uren en 50 minuten nodig heeft voor het zelfde artikel. Het Ministerie van Ekonomische Zaken heeft medegedeeld dat het het Ministerieel Komitee voor Ekonomische en Sociale Coördinatie in zijn vergadering van 11 januari 11. beslist heeft vanaf 1 februari en 1 mei telkens een verhoging te aanvaar den van 0,50 fr. op de prijs van het hu'.s- houdbrood van 1 kg. en het fantas', ibrood van 900 gram. De prijzenkommissie had hierover een gunstig advies uitgebracht. Deze verhogingsaanvraag ging uit van de beroepsorganisatie, die 1e broodberoi- dingsmarge wensten te verhigen inge\oige het stijgen der lonen (4 fr. per uur) se dert oktober 1965. Bijgevolg zullen de prijzen van net fcuis- houdbrood en van het fantasiebroo.1 van 10,25 fr. gebracht worden op 10,75 fr. vip 1 februari en op 11,25 fr. op 1 mei. De subsidie (50 fr. per 100 kg) op het meel wordt van 1 april af afgeschaft. Bij de 718e trekking van de Lotenlening 1953 op 13 januari 11., is een lot van één miljoen frank gevallen op obligatie reeks 2.123 nr. 119 en een .ot van tweehonderd vijftig duizend frank is gevallen op obli gatie reeks 1.800 nr. 770. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. Het Nationaal Instituut voor de Statis tiek deelt volgende cijfers mee over de Belgische uitvoer November 1966 (24 werkdagen) voor lopige cijfers 4.186.850 ton voor een waar de van 29.716.867.000 frank. Oktober 1966 (26 werkdagen) voorlo pige cijfers 3.994.301 ton voor een waarde van 28.746.874.000 frank. November 1965 (24 werkdagen) defini tieve cijfers 4.214.095 ton voor een waar de van 28.820.201.000 frank. KEUKENGEHEIMEN Heel wat huisvrouwen zijn met de ein dejaarsfeesten een beetje té royaal ge weest, wat voor gevolg heeft dat in de maand januari bezuinigd moet worden om het budget weer in evenw.cht te brengen. Zo zal bv. het dure vlees wel eens moeten vervangen worden door goedkopere voe dingsmiddelen. Denk dan eens aan peul vruchten ze zijn gezond, goedkoop en lekker en men kan er een f.ink aantal variaties in brengen. Iets van zuur smaakt altijd goed bij boontjes of erwten Zorg dus steeds voor een potje uitjes of augurken bij dergelijke maaitijden. G"erookt is een lekkere kombinatie met de peulvruchtensmaak. Geef ze dus eens met gerookt spek. Gezond is het peulvruchten te e'en in kombinat.e met een melkprodukt. Geeft u er bv. aardappelpuree bij; verwerk er dan melk en een flinke kiont boter door. Of geef een nagerecht dat bestaat uit vla, pudding of yoghurt. Ook gezond en lekker bij peulvruchten is een rauw slaatje en verse /ruchten toe Wanneer het gaat om de pure bonen- smaak moet men boontjes opdient met wat boter en fijngesneden peterselie er doorheen geschud. Een restje gaargekookte peulvruchten kunnen de basis vormen van een lekkere salade. Ze worden dan aangemaakt met olie en azijn, fijngesneden peterse.ie of andere tiunkruiden en een fijngesnipperd uitje Men moet de salade wel tijd geven om te marineren, eerst dan wordt ze werkelijk lekker. U weet toch dat men peulvruchten altijd een nacht in koud water hoort te laten weken Reken hiervoor twee liter water op 500 gram peulvruchten. U moet ze wel eerst goed wassen, want de peulvruchten worden in het weekwater zelf gekookt. Breng Breng ze daarin aan de kook, kook ze gaar met het deksel op de pan en zorg er voor dat ze niet van de kook raken. Vul daarom het kooknat alleen aan met kokend water, ais het nodig is. Doe het zout er bij aan het begin van de kooktijd. NUTTIGE WENKEN Een ZONNEBRIL beschermt niet al leen de ogen tegen te fel licht, maar is ook gebleken een uitstekend middel te zijn tegen... zeeziekte. Het dragen ervan be hoedt dikwij.s in grote mate degenen, die Er is een nieuwe grootindustrie in wor ding en wie de markt wil veroveren moet niet te lang wachten, daar anderen hem dan voor zullen gaan, nl. die van de papie ren kleding en andere huishoudelijke' goe deren. Om te tonen dat we niet overdrijven zullen we enkele welsprekende voorbeelden noemen. Er bestaan reeds papieren werkkleren. Alle vliegtuigen van de Pan American World Air Ways hebben dozen met papie ren schortjes aan boord, die de stewardes sen in de kombu.s aandoen en na gebruik wegwerpen, even nonchalant als de papie ren servetjes. In de USA zijn papieren wegwerpkieren in de ziekenhuizen reeds vrij algemeen in gebruik, vanaf korte jas jes en onderzoekjassen tot operatielakens toe. De voordelen zijn duidelijk. Een papie ren kamerjas van 25 do.larcent vervangt een stoffen jas, die in de was 35 dollarcent wasloon vraagt. De papieren jassen zijn zodoende goedkoper, maar ook gemakke lijker; men bergt de dozen met 50 stuks erin vlot weg en problemen van scheuren, vlekken en weggeraakte ceintuurs doen zich niet voor. Het eenvoudige wegwerpen spaart ook personeel- en administratiekos ten uit. Er worden jaarlijks 4 miljoen stuks papieren schoenhoezen aan de ziekenhuizen geleverd; deze dienen om het in.open van stof en vuil in de operatiezalen tegen te gaan. Papieren overalls zijn sterk in ge bruik, bv. bij de levensmiddelenbranche. Overal waar vuil werk moet worden ver richt zijn zulke wegwerpoveralls populair. Heeft men er in de kofferruimte van zijn auto, dan bespaart men zich, als men snel een wiel moet verwisselen, een wasserij- of stomerijrekening en komt er ook zelf schoon af. Zo'n pak kost in de USA 1,75 dollar en kan meer dan eens worden ge bruikt. De Amerikaanse huisvrouw gebruikt merar dan et?»i miljard rollen papieren handdoeken per jaar. Babykleertjes en vooral luiers van papier zijn begrijpelijker wijze bijzonder in trek. De nieuwste soort luiers kan na gebruik eenvoudig in het toilet worden weggespoeld met als gevolg dat de verkoop vertienvoud.gde. Zodra het niet tegen een schommelende boot of een schuddende autobus kunnen. Het is verstandig om DWEILEN en VAATDOEKEN -na gebruik steeds goed uit te spoelen en dan zo snel mogelijk te laten drogen. Blijven ze te lang vochtig, dan gaan ze onaangenaam ruiken ten gevolge van aantasting door cellulose-bacterien. Deze veroorzaken het euvel dat de dweil of doek verteert en tenslotte tijdens het gebruik plotseling in het water uiteenvalt. Het is ZEER GEZOND en tevens een kosteloos schoonhe.dsmiddel om 's mor gens voor het ontbijt een glas LAUW WA TER te drinken. Hierdoor worden de spijs verteringsorganen gerein.gd, wat een zeer gunstige invloed heeft op de stofwisseling en daardoor ook op een onzuivere huid. Het is bijna niet te geloven hoeveel overigens zeer vorzorgde dames een VUIL POEDERDOOSJE gebruiken. Ja, kontroleert u het maar eens even bij U zelf. Ook vuile exemplaren tegengekomen? Was ze dan eens in een koud sopje uit tot er geen spoortje poeder in het doosje vast gehouden wordt en spoelt ze daarna ih koud water schoon. Dan legt U ze op een perkament of vetvrij papier te drogen, het liefst op een wat warme plaats. MODE IN DE LINNENKAST Assortiment in sponskatoen Voor wie ooit droomde van een loopbaan als dekorateur, kan het spelen met de nieuwste sponshanddoeken een prettige hobby worden. De meest opmerkelijke ten dens is wei het «assortiment». Fabrikanten brengen sets uit, gaande van badmantel en muiltjes tot toilettasje en meterwaar, daarbij zowel handdoeken, washandjes, badlakens als matje omvat tend, alle in hetzelfde sponskatoen. Minder uitgebreide series bestaan uit badlakens en handdoeken, uit handdoeken en matje, uit mantel en handdoeken. Een fabrikant brengt bij .uxueuse jacquardhanddoeken een bedsprei uit in hetzelfde sponskatoen, versierd met een uitgespaard bloemmotief. Het is een er gromantische en boven dien erg praktische idee; deze bedsprei kan immers als een handdoek gewassen worden. Eveneens voor kamers waar bed en lava bo bij elkaar staan de reeks helle zonnige handdoeken die precies aan de lakens zijn aangepast. Deze nieuwigheid zal voortaan interes sant blijken voor studio's en jongerenka- papieren artikel goedkoper is dan de was- serijkosten voor stoffen goederen, ligt het voor de hand dat de markt zich geweldig uitbreidt; maar ook het gemak spreekt mee en maakt dat de goedkoopte niet alleen de beslissende faktor is. UITBREIDING Voor zover de papieren artikelen zekere stevigheid vereisen worden ze gemaakt van twee lagen speciaal geprepareerd pa pier waartussen een soort gaasachtig weef sel van rayon of nylon wordt aangebracht. Ze kunnen ook nog vuurvertragend, water bestendig en slijtvast worden gemaakt, zelfs Lichtgevend (van belang voor overalls of werkpakken van wegenbouwpersoneel). Een grote vraag is, of de nieuwe indus trie de hele wereld van de konfectie zal kunnen veroveren. Er zijn reeds zwem pakken van papier (8,50 tot 9,50 per dozijn) Er zijn ook al wegwërpjurken ter markt (voor 1,25 dollar per stuk). Bij de Scott Paper Co stromen de orders bij duizenden binnen. De moeilijkheid bij betere kleding is, dat de kosten van een ateliermeisje voor het verwerken van een papieren weefsel van 10 do.larcent de meter even hoog zijn als van het me.sje dat textiel van 10 dollar de meter onder handen heeft. Dan houdt het op lonend te zijn papier te gebruiken. Een mooie avondjapon is geen wegwerp- produkt. Het papier richt zich op de weg- werpmogelijkheid. Maar dit neemt niet weg dat iedere dame ook wel een paar dozen vol wegwerpjurkjes wil hebben. De producenten leggen zich toe op het vervaardigen van stansmachines, die in een enkele bewerking stapels van zulke kledingstukken u.tstansen en ijl elkaar kunnen lassen. Zijn deze machines bedrijfs klaar dan wordt de papieren jurk een mas sa-artikel. En deze tijd schijnt niet meer ver af te zijn. Het komt ons voor dat de ondernemende landgenoot niet behoeft te wachten totdat de Amerikaanse of Japanse import hem het gras voor de voeten wegmaait. Als hij wacht heeft hij we.licht met een door te machtige industrieën veroverde markt te maken. Aanpakken is de boodschap. Er steekt toekomst in. mers. Het vrolijke oranje, fuchsia, tur koois of lila dat in naieve druks de lakens en slopen siert, keert terug in effen of met dezelfde tekeningen bedrukte sponshand doeken en washandjes. De meest terugkerende motieven ter versiering van ne handdoeken zijn bloemen, vaag ineenlopend, zuiver afge lijnd, in kasjmirstijl, plat, gestyleerd, j in trosjes gedrukt; dunne lijntekeningen, herinnerend aan kloskant of haakwerk; sierlijke krullen, afgekeken van smeed ijzeren hekken; platte gestyleerde tekeningen als van muurtegels in keramiek; motieven ge ïnspireerd op de empire-mode Franse lelies, koperversieringen, enz.; strepen van ongelijke breedte, slinge rend, diagonaal lopend, of haarfijne naaldstreepjes op effen kleurige grond. Het is beslist mogelijk uit deze over vloedige keuze precies uit te halen wat past bij uw interieur, uw smaak, de stijl van uw sanitaire installatie. Ook wat de kleuren betreft is de keuze ruim naast de tedere, vrouwelijke pastels en de stoere mannelijke kleuren (bordeauxrood, pijn- j boomgroen, marineblauw) zijn er warme, harmonieuze tinten als oud-goud, peper, koffie-en-melk, rozerood. WIST U DAT In de oudste tijden de vrouwen bij wijze van kousen, dierenhuiden om hun benen wonden Ongeveer 2.000 jaar ge leden droegen de moderne dames leren kousen, die door een dun riempje werden opgehouden. Het niet een vrouw, maar een man was, die in Frankrijk voor het eerst kousen droeg in de vorm zoals wij die kennen Deze man was Hendrik II hij droeg bij het huwelijk van zijn zuster gebreide zij den kousen, een feit waarmee hij heel het hof jaloers maakte. Een eeuw geleden bij de e.egante dames een parasol, «Marquise» geniamd, zeer in trek was Zij was klein en heel licht; de steel bestond uit twee, door -char meren met elkander verbonden delen, zo dat men de parasol op kon vouwen en in een tasje stoppen. Eau de Cologne haar naam te danken heeft aan de stad Keulen, waar deze reuk stof in het begon van de negentiende eeuw door Jean-Marie Farina werd uitgevonden?

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2