VATIKAANSTAO, ministaatje met maxi-ailures Het Vrijheidsbeeld te Ne*/ York Mededelingen vanweqe V.T.B.-V.A.B. Weekkalender Dames, voor U alleen Eigen munteenheid, eigen postzegels en modernste radiostation van Europa Geen belastingen en... geen honden Gevangenis zonder gevangenen Reglement van de vijfde nationale V.T B.-V.A.B.-wedstrijd voor amateurkineasten Een 2-jaarlijkse prijs voor Vlaamse Humor Onder de drie baby's van de Euro pese landen Lichtenstein, Mo naco en Vatikaanstad is laatst genoemde wellicht de meest be kende. Op een oppervlakte van amper 43 ha leven 1.510 burgers, voor wie de Sint Pieter, de paleizen, tuinen en musea een thuis, een stad, een staat, een land en een heiligdom, alles tegelijk zijn. Ofschoon het Pausdom teruggaat tot de apostel Petrus en de gebouwen in Vati kaanstad hun verjaardagen in eeuwen af tellen, werd de onafhankelijke staat, waar van de regerende Paus het souvereme hoofd is, pas geboren op 11 februari 1929 toen het Verdrag van Lateranen werd on dertekend, dat van Vatikaanstad een onaf hankelijke staat in het hart van Rome maakte. Deze «Stato deila Citta del Vaticano» (staat van Vatikaanstad) heeft zijn eigen munteenheid, eigen diplomatiek corps, eigen postzegels en paspoorten, eigen troe pen en «nationale grenzen» en zelfs een eigen ideologie die tot ver buiten de gren zen reikt De burgers zijn de kardinalen, iedereen 3 m Vatikaanstad is geboren, de arbei- rs in de Vatikaanse industrie, de leden n de Zwitserse wacht en enkele funktio- i:. irissen. Dank zij de popular.teit van het post- :<ege!-verzame en kent haast iedereen de Vatikaanse PTT, maar het aantal dat af weet van de Vatikaanse munt is veel klei ner De Vat kaanse geldstukken lijken wel veel op de Italiaanse en worden aar de- 1. Tot de wedstrijd worden toegelaten alle amateurfilms :n de 8 en 16 mm.-for maten, in wit-zwart of in kleuren, verwe- n ijkt door leden van de VTB-BAB. De voorgestelde films mogen n.et met hande s- dotle.nden gemaakt zijn. De deelnemende films worden alleen aanvaard in Neder landse versie. 2. De mededingende films zul.en wor- üm gekeurd per reeks en per formaat, nl. a) films die toerisme of folklore tot onderwerp hebben. b) dokumentaire films; c) animatiefilms; d) fiktiefilms. Het aantal fi.ms per deelnemer is be perkt tot twee per reeks. 3. Elke film moet van een klankbege- leiding en-of kommentaar voorzien zijn. 4 Per film moet een vol.edig ingevulde fiche, d.e op aanvraag door het VTB- sekretariaat, Sint Jakobsmarkt 45, Antwer pen, wordt toegezonden, aldaar aankomen uiterlijk op 5 september 1967. Een inschrij vingsgeld van 50 fr. per film moet voor 10 september 1967 gestort worden op prk. 9*6.27 van de Vlaamse Toeristenbond, Ant werpen, met vermelding Amateurfilm wedstrijd. 5. De mededingers aan de wedstrijd hebben het recht zelf hun projektie te ver zorgen, met eigen apparatuur. Zo zij niet kunnen aanwezig zijn, zai voor de projektie zorg gedragen worden door de inrichters zelf, op grond van de bij de film te voegen nauwkeurige aanduidingen In dit geval moeten de films op het VTB-sekretariaat aankomen uiterlijk 14 dagen voor de wed strijddatum. 6. De organisatie van de wedstrijd wordt toevertrouwd aan de VTB-VAB Kino- kring Antwerpen De inrichters nemen geen verantwoordelijkheid op betreffende (ie films die hun worden toevertrouwd. Zij zelfde waarden gemaakt, maar in plaats van de beeldenaar van een vrouw, zoals in Italië, prijkt er het profiel van de rege rende Paus op en is Republica Italiana vervangen door Citta della Vaticano. Vatikaanstad heeft ook zijn eigen radio- omroep «Radio Vaticana», die tot een der modernste stations van Europa is uitge groeid. De voornaamste zenders, waaronder hoge antennes in kruisvorm, staan voor het merendeel buiten Rome. De uitzendin gen worden in verschillende talen over genomen en bereiken haast al.e landen ter wereld, tot zelfs achter het IJzeren Gor dijn. En wat velen de «bevoorrechte» Vati kaanse staatsburgers kunnen benijden ze betalen geen belastingen en kennen g<.-en militaire dienst. Bovendien ligt hun le\.ns- standaard aanzienlijk hoger, omdat zij doorgaans lagere prijzen bcta'en dan elders in Italië en kunnen hun geld tegen bui tenlandse valuta inwisselen in veel gun stiger koersen. Aan het Vatifca^ns staatsburgerechip zijn evenwel ook nadelen verbonden men kan het even gemakkelijk verliezen ais het moeilijk is het te verwerven. Dit burger schap verliest men bv wanneer men zijn betrekking verliest. De leden van de pau selijke lijfwacht verliezen hun burger schap elke keer waanner zij met verlof gaan. Zij die in Vatikaanstad zijn geboren verspelen hun burgerschap wanneer zij bij het bereiken van de leeftijd van 25 jaar met langer binnen de grenzen van het Vatakaan wonen. Er zijn nog andere nadelen een Vati- kaans burger mag geen hond houden; zj h:j er wel een huisdier op nahoudt mag het beest niet op straat komen. Er is ook een speruur ingesteld om 23.30 uur gaan de «staatsgrenz£xp># herme tisch dicht; er is dus geen sprake van~eons verbinden er zich toe het ingeleverd ma teriaal met de meeste zorg te behandelen. 7. De keuring van de films zal geschie den door een jury samengesteld uit be voegde Vlaamse personaliteiten op gebied van kunst en kuituur, toerisme, folklore en film. Juryleden zullen s.echts kwoteren zo zij de projektie van al de films uit hun reeks bijgewoond hebben. Juryleden mogen niet mededingen. Na 10 minuten projektie mag de voorzitter van de jury een film schorsen wegens onvoldoende kwaliteit. 8. Door de VTB-VAB wordt in totaal een bedrag van 75.000 fr. ter beschikking gesteld, samen met een gouden, een zil veren en een bronzen penning per reeks en per formaat. Zo de resultaten onvol doende geacht worden, kan de jury beslis sen bepaalde prijzen niet toe te kennen of tot splitsing der prijzen over te gaan. 9. De wedstrijd zal gehouden worden op volgende data Dokumentaire en animatiefi.ms 23 en 24 september. Fiktiefilms 28 en 29 oktober. Films die toerisme of folklore tot onder werp hebben 18 en 19 november. 10 De afkondiging der bekroningen, de uitdeling der prijzen en de voorstelling van een keuze der bekroonde films zal ge schieden op zondag 17 december 1967 in de VTB-feestzaai, Sint Jakobsmarkt 45, te Antwerpen. Alleen de films die ten minste 50 t.h. der punten behaalden zullen gerangschikt worden. Dc uitslag van de prijskamp zal gepubliceerd worden in het 2e januarinum mer 1968 van «De Toer.st» en «De Auto toerist». 11 Door hun dee'neming aan de wed strijd aanvaarden de inzenders zonder voorbehoud de bepalingen van dit regle ment. Over betwistingen wordt zonder be roep door de jury beslist. duchtig de bloemetjes buiten te zetten, want voor middernacht moeten alle Vati kaanse burgers «binnen zijn». Hoewel de pauselijke militaire en politic korpsen tot de kleinste ter wereld beh ren, zijn ze beslist de meest gevarieerd. Daar zijn de gendarmes die zich met het verkeer bezighouden (zelfs Vatikaanstad heeft verkeersproblemen), de Zwitserse lijfwacht, en de Pa'.atijnse en de Garde der Edelen, d.e het doelwit zijn van elke fotograferende toerist die Vatikaanstad be zoekt. Nergens ter wereld is men veilig voor gauwdieven en misdadigers van allerlei slag. Waarom zou Vatikaanstad daar dan een uitzondening op maken Daarom heeft men er ook een gevangenis. Vanuit die gevangenis heeft men een heerlijk uit zicht op de pauselijke tuinen, maar nie mand kan van dat uitzonderlijk schouw spel genieten omdat er geen gevangenen zijn. Het is ruim 20 jaar geleden dat de laatste booswichten deze verplichte verblijf plaats bevolkten. De meeste gevangenen zijn zakkenrollers die hun slachtoffers kiezen onder de buitenlandse toeristen. Onmiddellijk na hun arrestatie worden zij gewoonlijk uitgeleverd aan de Italiaanse politie. De Vatikaanse gevangenis heeft slechts één «gouden tijdperk» gekend, nl. kort na de oorlogsjaren, toen enkele ver dachten door de Vatikaanse gerechtshoven werden veroordeeld wegens oorlogsmsda- den en hun straffen in de Vatikaanse ge vangenis hebben uitgezeten. De laatste ge vangene werd in 1946 ontslagen. Sinsdien is Vatikaanstad weer de brave kleine staat, waar L510 burgers vredig naast He Pausen leven. Bij de opening van het zeer geslaagde zeveinde Salon van de Vlaamse Humor te Gent, herinnerde de voorzitter van de Vlaamse Toeristenbond er aan, dat z jn vereniging een tweejaarlijkse prijs voor Vlaamse Humor heeft ilngesteld, ter aan moediging van een wolwaardige kunst. De wedstrijd zal steeds plaats hebben in het jaar dat volgt op een der eveneens tweejaarlijkse Salons, dus in 1968, 1970, 1972, ekiz. Alle Vlamingen,, waar ze ook wonen, kunnen aan de wedstrijd deelnemen, met een rtnbeperkt aantal inzendingen. Gevraagd worden «cartoons», humoristi sche tekeningen, spotprenten, zonder ver klarende tekst. Voor de tweede wedstrijd mogen drie Onderwerpen behandeld worden Prijs van de Roze Humor Tieners. Prijs van de Zwarte Humor Beroeps misvorming. Prijs van de Grauwe Humor De «vreug den» van het toerisme. Voor elk van de drie reeksen wordt een eerste prijs van 3.000 fr. dn een tweede prijs van 2.000 fr. voorzien. Samen dus 15.000 fr. De bekroonde inzenders behouden het eigendomsrecht van hun werk, maar latdn aan de VTB reproduktie toe in zijn tijd schriften «De Toerist» en «De Autotoerist» De goed verzorgde inzendingdi moeten tenminste 30 cm op 40 cm groot zijn. Alles moet voor 16 december 1967, be hoorlijk verpakt, gezonden worden naar het bondsgebouw vaji de VTB, Sint Jakobs markt, 45, Antwerpen, of mag voor 10 de cember 1967 afgegeven worden in een der tien VTB-kantoren in Vlaanderen en in Brussel. Een bevoegde jury doet uitspraak voor zaterdag 6 januari 1968, dag waarop de expositie van inzendingen geopefrid wordt in de Hendrik de Braeke'.eerstudio van de VTB, Smt Jakobsmarkt 45, Antwerpen. Alle vérdere inlichtingen worden graag verstrekt, mits postzegel voor antwoord, door de Vlaamse Toeristenbond, Smt Ja kobsmarkt, 45, Antwerpen. Trots en imposant prijkt aan de ingang van de haven van New York het machtig? Vrijheidsbeeld. Het werd 80 jaar geleden opgericht als herinnering aan de onafhan kelijkheidsverklaring van Amerika. Omdat in deze strijd de Fransen onder generaal Lafayette aan de zijde van de Amerikanen streden, werd de oprichting een Frans - Amerikaanse aangelegenheid. Het 47 m. hoge voetstuk werd in Amerika gemaakt en door Amerika betaald; het 46 m hoge Vrijheidsbeeld werd door de Fran sen gemaakt en betaald. Voorzitter van het stichtingskomitee was Ferdinand de Les- seps, de «graver» van het Suezkanaal. De beeldhouwer die het beeld maakte, was Frédéric A. Bartholdi. Het werk duurde 10 jaar. Van de grootte krijgt men een idee als men bedenkt dat de rechterarm met de vrijheidstoorts 13 m. lang is, de taille van miss Liberty een doorsnee heeft van 10,7 m., het hoofd 3 m. breed is en de mond WAT ETEN W£ DEZE WEEK ZONDAG Croque Madame Tomaten soep Kalfsgebraad Bloemkool Gekookte aardappelen Fruitsalade. MAANDAG Koud kalfsgebraad Sla Gebakken aardappeleh Chocolade- pudding. DINSDAG Lekkerbekjes Aardappel puree Griesmeelschoteltje. WOENSDAG Varkenskoteletten Sprui ten Gekookte aardappelen Kof- fievla met amandelen. DONDERDAG Gehakt Gestoofde prei Gekookte aardappelen Appe.- beignets. VRIJDAG Mosselen Frites Rijstpap. ZATERDAG Witloof met ham en kaas saus In schotel Stokbraad of aard appelpuree Fruit. VOOR DE LSKKZ3B£KK:N Croque Madame BENODIGD 60 g boter, 75 g bloem, 1,5 dl melk, 2 eieren, 75 g gemalen kaas, nootmuskaat, 4 sneetjes oud brood zonder korst en frituur. BEREIDING Laat de boter in een pan netje smelten, doch niet brufri worden. Voeg de droge bloem toe en onder goed roeren de me.k. Neem de pan van het vuur als het mengsel als een bal van de bodem loslaat. Voeg er dan ec|i voor een de eieren aan toe en vervolgens wat noot muskaat en de kaas. Leg deze kaassaus nu op de sneetjes brood en strijk de boven kant mooi glad met eein in heet water ge- Levenswijsheid Door mets ontdekken we het gebrekkige in onze kennis beter dan door andere» te onderwijzen. (C.J. Wijnaendts Francken) Wens hun een gelukkig naamfeest 29 jan. Arnwolf, Franciscus, Himmina, Sabiniaan, Valerius. 30 jan. Adelgond, Batildis, Hyacintha, Martina. 31 jan. Geminiaan, Johannes, Lodwica, Marce.la, Nolascus, Petrus. 1 febr. Eubrecht. Ignatius. 2 febr Adalbaud, Coitielis. 3 febr Ansgar, Berlinde, Blasius, Ha- del inus, Laurentijn, Oskar. 4 febr. Andries, Gilbert, Rembert, Vul- gisus. Heilig Evangelie van zondag Luc. 8:4 «'t Woord Gods vergeleken bij het zaad». Maanstanden Laatste kwartier op 1 februari te 23u03. Bijzondere dagen Zondag 29 januari SEXAGESIMA 2e zondag voor Aswoensdag H. FRANCIS CUS van Sales. DJnderdag 2 februari H. Maria Licht mis. Mesdag voor de kaarsengieters, ble kers en wasmeiden. Vrijdag 3 februari H. BLASIUS, pa troonheilige van de automobilisten, mole naars, muzikanten, wolkammers, wevers k.iarders, steenkappers en kousenverkopers Zaterdag 4 februari H. VERONICA, patroonheilige van de linnennaaisters en de fotografen. Agenda Zaterdag 28 januari ANTWERPEN Internationale wedstrijd 1 m. meet. De binnenbouw van het beeld is een machtige ïjzerkonstrurtie, gemaakt door de bouwer van de Eifeitoren, Gustave Eiffel. Men kan van binnen per lift de 22 verdiepingen bereiken, ook de toorts, waar binnen zich eenmaal Bartholdi bevond op de dag van de onthulling, toen hij het hoofd van het beeld van de Franse vlag moest ontdoen. De toorts is vanzelf het symbool van het licht der vrijheid; aan de voet van het beeld liggen de verbroken kluisters; in haar linkerhand draagt miss Liberty een boek met de onafhankelijkheidsverklaring van Amerika op 4 juli 1776. Machtig is de verlichting. Als het duis ter valt stralen vanuit de toorts lampen, die 2500 maal het maanlicht sterk zijn. Voorts bestralen nog 96 schijnwerpers van elk 1000 watt sterkte het gehele beeld. Hét is een fantastisch welkom, dat door dit machtige monument aan de binnenva rende schepen wordt bereid. doopt mes. Verdeel de sneetjes in tweeen en bak ze in heet frituurvet met de kaas massa naar beneden mooi bruin. Dien warm op. Lekkerbekjes B5NODIGD 8 kleine visfilets van schel vis of wijting, zout, 75 g bloem, 1 dl melk 1 ei en frituur. BEREIDING De gewassen en afge droogde visfilets inwrijven met wat zout. Dit een tiental minuten laten ill trekken, Intussen een glad beslag maken van de bloem, het ei en de melk. Voeg een spiuifje zout toe. Haal de visfilets door dit beslag en bak ze in de hete frituur gaar en bruin. Onmiddellijk opdienen met gebakken pe terselie en-of partjes citroen. Koffievla met amandelen BENODIGD 1 eierdooier, 15 g maizelia, 40 g suiker, 3 dl melk, 1 dl zeer sterke koffie, 50 g amandelen en 1 d. gezoete slagroom. BEREIDING Maak een glad papje van de eierdooier, de maizena, de suiker en een beetje melk Breng de overige mefft aan de kook (desgewenst met een vanille stokje) en giet dan een deel van deze hete melk bij het maizenapapje. Giet terug in de pan bij de resterende melk en blijf roerein tot de vla kookt. Neem dan de pan van het vuur en voeg er de koffie en de fijngehakte gepelde amandelen aan toe. Laat koud worden, giet ze in kleine gla zen schaaltjes (4) en garfieer met de ge zoete stijfgeslagen slagroom. voor slachtvee, georganiseerd door de kon. St. Jansvereniging. Wegen van de «vette os». Optocht efi tentoonstelling. BRUGGE Redoutebal. Zondag 29 januari GALMAARDEN St. Pauwelsviering folkloristisch feest dat opklimt tot 1382. MORLANWELZ - MARIEMONT Groot kamavalvertoon, met medewerking van de plaatselijke karnavalverenigingen. Woensdag 1 februari TONGRE - NOTRE DAME Bedevaart Inaar O. L. Vrouw van Tongre. Middernacht- j mis. Donderdag 2 februari LEUVEN Naamfeest van de bescherm heilige van de universiteit. Plechtige mis in de Sint Pieterskerk. Optocht. Zaterdag 4 februari BLANKENBERGE In 't Casino «Dui- veltjesbal». BRUGGE Openbare karnavalviering. i MALMBDY Te 16 uur aanvang van hel karnaval, dat 4 dagen duurt. NIEL Kamavalstoet. In de natuur 30 januari gemiddeld de warmste dag I van de maand januari. 1 februari van 1 tot 28 februari stijgt j de gemiddelde temperatuur met 0o8'. 4 februari Van 4 tot 9 februari gewoon- j lijk slagregens. Volkse weerkunde Met Lichtmis triestig weer, Is goed voor boer en heer. Lichtmis klaar, Maakt de boeren bedelaar.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2