en omstreken Haak m e t Het ZiekenhuisprobSeem HERRIE OM PRINS KARNAVAL De lijn Denderleeuw - Geraardsbergen van 5 tot 12 februari organiseert Milac de "Week van de Soldaat,, met als slogan "HAAK !N„ KLEIN LOGBOEK De beslissing van Volksqezondheid Foorkramers optimistisch... Mooi winterweer begunstigde inzet van Karnavalfeesten Wie velt Salomonsoordeel "V. ■at •li in in - Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU DE GA2ET VAN AALST en omstreken VERSCHIJNT TWEEMAAL PER WEEK Kantoor: Schoolstraat 26, Aalst Telefoon: 241.14 Postrekening: 881.72 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120,F Jaarabonnement 230,F W kf 23ste JAARGANG Nr. 9 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 2,50 F HET NUMMER Misschien denkt U «Er zijn al zoveel weken. De week van de jeugd, de week van de ouden van dagen, de week van het ABN, de week van de Middenstand, enz. Wat hebben wij daarmee nu eigenl.jk te maken?» Met de week van de soldaat heeft een ieder eigenlijk iets te maken. Op het hui dig ogenblik staan wij nog steeds met een leger. D:t is een feit en daar kunnen wij niet buiten. Dit jaar zullen terug 47.261 dienstplichtigen onder de wapens worden geroepen. Milac meent dat dit ons allen dient aan te belangen. Daarom doet Milac een oproep tot a.le burgers en milita.ren, tot ouders, opvoeders, leerkrachten, jeugd leiders, officieren, onderofficieren, solda ten. Er is daar niet enkel het feit dat de toe komstige soldaat zal opgeroepen worden om te gaan 'even in een kazerne, dat ons aan belangt, maar ook hoe wij staan tegenover deze Legerdienst. Hoe staan de ouders daar tegenover Hoe de verloofde Hoe de familie Hoe het werkmi.ieu Hoe de vriendenkring Wat wordt aan deze jonge man gezegd over het leger Wij ondervinden nog steeds dat er bij de burgers heel wat misvattingen en voor oordelen bestaan met betrekking tot de legerd.enst en het kazernemidden. Komt het hieruit dat nog steeds een groot aan tal dienstplicht.gen slecht voorgelicht met verkeerde opvattingen soldaat worden Zijn het de verhaaltjes van de oud soldaat en de waarschuwingen van ouders over de gevaren aan de legerdienst ver bonden welke in de voorlichting de groot ste rol spelen Ziet men alleen het nega tieve Daar ligt daar nochtans ook een kans. Voor veen is het de eerste keer dat zij werkelijk voor langere tijd weg zijn van huis. Zonder die binding kan hij nu zelf standig leren optreden, dient hij zelf zijn geld te beheren, moet h.j een keuze doen voor zijn vr.je tijdsbesteding, dient hij kameraden te vinden. Het toezicht van de ouders en de kontrole van de omgeving is weggevallen. Nu moet hij kontakten leg gen met mensen van al.e slag en stand, van versch.llende politieke en godsd.enstige opvattin met een verschillend intellek- tueel pe.l. Niet enkel kontakten moet hij nemen, maar 24 uur op de 24 moet hij met hen leven. Is zijn opvoeding daarop gericht ge weest D.ent niet ieder ouder hiervoor aandacht te hebben wanneer zij jongens lussen hun k nderen hebben En de meisjes dan, hoeveel zijn er niet welke met een soldaat verloofd zijn Ken nen z j iets af van de kazerne Zullen zij een afspraak wegens maneuvers en opge- schorste vergunning kunnen missen Zul len zij rekening houden met de atmosfeer waar.n die soldaat leeft, wanneer ze brie ven- schrijven En dan hebben wij nog niet gesproken van de chefs in de kazerne. Dat er, jammer genoeg, nog chefs zijn die vee. meer oog hebben voor het stamnummer en het mate riaal dan voor de mens-soldaat, is een feit. Het is reeds veel beter dan vroeger, maar ook daar leven nog veel mensen met ver keerde opvatt.ngen en slogans. Maar ook is er de weck van de soldaat om bij de dienstplicht, gen zelf aandacht te vragen. Hoeveel zijn er niet die mekaar «de duvel» aandoen en mekaar pesten Het zal nog lang duren voor wij werkelijk komen tot een gemeenschappelijke ïnspan- n.ng om de kamer en de kazerne leefbaar der te maken. Over al deze dingen zou eens aandachtig moeten gesproken worden tussen ouders en d enstplichtigen, tussen jeugdleiders en milic.ens, tussen chefs en ondergeschikten en tussen burgers en militairen. Wat zou er a. niet wijzigen konden wij tot een de gelijke dialoog komen van onder naar bo ven en van boven naar onder, op horizon taal en vertikaal vlak. Zo gezien, zeggen wij, gaat de legerdienst en de soldatenproblemen ons allen aan. Men spreekt dikwijls over honger in de wereld. Een soldaat heeft vaak honger. Oh, niet dat hij onvoldoende voedsel krijgt, verre vandaar. Maar hij heeft honger naar genegenheid, naar een beetje hartelijkheid naar een beetje sympathie. Wij doen een oproep tot ouders, vrien den, familie, jeugdbewegingen, verloofde, chefs, gelijken Burgers schrijf eens een briefje, stuur een pakketje. Ouders voedt uw kinderen op tot zelf standigheid. Verloofden, maak van de legerdienst, hoe ver de soldaat ook van u verwijderd is, een periode om naar mekaar toe te groeien. Jeugdleiders, denk aan uw leden sol daten en laat hen iets weten over uw groepsaktiviteiten. Moeders, wees niet alleen bekommerd om zijn «maag-probleem». Bevoegde instanties uit burger- en .egermiuden, heb aandacht voor de sol datenproblemen welke wij in Marsch reeds gedeeltelijk naar voor brachten. Chefs en soldaten, zorg voor betere menselijke verhoudingen en maak dat de kazemewereld mooier en aangena mer wordt. Dienstplichtigen, help mekaar in en buiten de diensturen. Allen, steun uw plaatselijk Milackomi- teë, want haar streven is juist een goede voorlichting op, een kontakt tij dens en een onthaal na de legerdienst. De soldatendienst mag geen verliespost, maar moet een winstpost worden voor de jeugd van dit land Dat wil MILAC en daarom deze oproep om in te haken bij deze week van de soldaat. DE VLAAMSE KATOLIEKEN BLIJVEN IN DE KOU Onder de titel «De Vlaamse katolieken blijven in de kou» schrijft «De Belleman», het orgaan van het Davidsfonds «De nieuwe katechismus heeft in Neder land een overweldigende bijval. Dat wijst in de eerste plaats op de grote behoefte die de katoliek in deze postconciliaire tijd heeft aan een dergelijk handboek. Geluk kige Nederlanders. Hoe staan de zaken bij ons Uit de meest gezaghebbende bron heeft het katol.eke persagentschap C.I.P. ver- nomen, dat er ook in Belgie aan de ver nieuwing van geloofsopvoeding en kate- chese wordt gewerkt. Maar in geen enkele diocesane of interdiocesane kommissie wordt momenteel gewerkt aan de voor- bere:ding van een «grote» Belgische Kate chismus Een formule voor de volwasse nencatechese is er eenvoudig niet en men weet niet of er ooit een «katechismus» uit zal komen. Het blijkt dat de laatste officiële uit gave van de interdiocesane kommissie een nieuw programma is voor de kinderkate- chese in het eerste en het tweede leerjaar. Zo blijven de Vlaamse katolieke volwas senen, in deze tijd van onrust, onklaarheid en verwarring, in de kou staan. Wat een enige kans is er voorbijgegaan om een n.euwe katech.smus tot stand te brengen in samenwerking tussen de V.aamse en de Nederlandse bisdommen. Nochtans richtte het Davidsfonds zich precies anderhalf jaar geleden tot het Bel gische en Nederlandse episkopaat, om met aandrang te vragen dat naar samenwerking zou gestreefd worden voor het opstellen van gebeden en liturgische teksten. De nieuwe katech.smus hoort daar natuurlijk niet bij...» STADHUISKANTOREN De Aalsterse stadhuis-administratie kan zich bezwaarlijk verheugen over moderne kantoren. In afwachting dat de oude brand weerkazerne verdwijnt ten behoeve van een nieuw comp ex, moet men dus maar geduld oefenen. D.t neemt niet weg dat tal van bezoe kers aan het sekretariaat van het stede lijk feestkomitee bedenkelijk het hoofd schudden. En zoals over vele andere aangelegen heden is er tot dusver niemand van de oude en jonge vroede vaderen d e daar omtrent eens een behoorlijk geformuleerde vraag heeft gesteld in de gemeenteraad. Het bewijst een triestig gebrek aan waardering voor diegenen welke zich in spannen opdat de Karnava'stede als dus danig toch een attraktiecentrum zou blij ven. NIEUWE START Naar verluidt werd overgegaan tot de heroprichting van een Willemsfondsafde ling te Aalst. Het Willemsfonds Aalst zou in maart a.s. met een programma van start gaan. K.O.O. - AALST MOET ZICH BERADEN OMTRENT BESTEMM.NG VAN OUD SiNT ELIZABETH - GASTHUIS METTERTIJD AFBRAAK Zoa's reeds gemeld in onze zaterdageditie heeft het Departe ment van Volksgezondheid - Dienst Gebouwen een gunstige beslissing getroffen inzake het Aalsterse ziekenhuisprobleem. Eendeeis mag via geprefabriceerds paviljoenen, in duurzaam materiaal, het huidige Sint Eiizabcth-zickenhuis worden uit gebreid, andcrdee.s staat men positief tegenover de plannen van het nieuwe ziekenhuis. Het Departement van Volksge zondheid heeft overigens de toela ting tot uitbreiding van het Sint E!i- zabeth-ziekenhuis gekoppeld aan het verzoek tot een extra inspanning vanwege de K.O.O.-Aalst inzake het bespoedigen van een nieuw en mo dern ziekenhuis. Ten aanzien van deze laatste plan nen had Volksgezondheid evenwel een viertal opmerkingen, waarvan een betrekking had op een vermin dering van het aantal bedden (500 in plaats van 600) en een tweede opmerking inhaakte op de bestem ming van het oude Sint Elizabeth- gasthuis. AFBRAAK Omtrent de bestemming van het Sint Elizabeth-gasthuis zou het in de bedoeling liggen dit verouderde complex mettertijd af te breken, d.i. vanaf het ogenblik dat het nieuwe ziekenhuiscomplex zou ter beschik king staan. De geprefabriceerde paviljoenen die eerlang worden opgencnt woensdag waren reeds de opmetin gen begonnen zouden behouden blijven en desgevallend bv. als geria trische afdeling kunnen dienst doen. In deze paviljoenen is momenteel voorzien, een labo, een polyklimsche afdeling, aismede twee verpleegkun dige afdelingen. Leeds gemeentebestuur niet akkoord LEDE Het gemeentebestuur heeft zich tijdens het voorbije weekeinde verzet tegen de verkiezing van Remisius I als Prins Karnaval. Zodoende heeft men alhier andermaal het middel gevonden om Lede in de aktua- liteit te plaatsen, nadat reeds twee jaar geleden de burgemeesterverkiezing heel wat perikelen veroorzaakte. Er was ditmaal blijkbaar niet zoveel be langstelling voor de verkiezing van Prins Karnaval, een plaatselijk initiatief van het Sport- en Feestkomitee. Twee Ledenaars hadden zich kandidaat gesteld voor het Kamavalprinsenschap Petrus Neirinckx, alias Padova I, en Remi Troch, alias Remisius I. Wat er zich feitelijk tijdens deze ver kiezing heeft afgespeeld is nog niet gans duidelijk. Maar klaarblijkelijk is de niet zeer verkwikkelijke dorpspolitiek die hier weelderig tiert om het hoekje komen glu- "ren. Toen de jury Remi Troch als Prins Kar naval proklameerde, bleek het dat de vroe de vaderen niet akkoord gingen. Er wer den links en rechts scherpe woorden ge wisseld, kortom het zag er naar uit dat meteen de Leedse Karnaval reeds begonnen was. Het wachten is nu op het Salomohsoor- deel van burgemeester Raes. 'F Ni De inzet van de Aalsterse Karnaval feesten is uitermate begunstigd geworden door het zachte winter weer tijdens het voorbije weekeinde. Vooral zondagavond kende het stads centrum reeds een drukke belang stel ing van de vele bezoekers aan de foor. De meeste foorkramers waren dan ook optimistisch gestemd. De ont vangsten die voorafgaan aan de driedaagse Karnava'feesten moeten traditiegetrouw inderdaad vooral de kosten voor de standplaatsen dek ken. HEILDRONK Tijdens het voorbije weekeinde had ook Ie officiële opening plaats van de foor. Schepen Claus, sekretarls H. van de Perre en zijn medewerkers van het feest komitee, alsmede tal van foorkramers proefden de traditionele hei. dronk op het sukses van de Karnaval. Tevens werd ook een bezoek gebracht aan de verschillende foorpleinen. De respektievelijke bedragen voor de standplaatsen waren dit jaar niet veel ge wijzigd. Hel hoogste bedrag, 59.500 F., werd be taald voor de standplaats aan de hoek van de Hopmarkt, ter hoogte van de Korte Nieuwstraat; voorts voor diverse andere standp aatsen op de Hopmarkt 30.000 F., 20.000 F., 6.000 F., enz. Een standplaats op de Grote Markt tegenover het stadhuis leverde 30.000 F. op. Het totale bedrag van de standplaatsen benaderde dit van vorig jaar. 1 Ui *1 ui li ui ii iiiiii 1 UI II til lil H'.lii FOORKRAMERS OPTIMISTISCH. (Cliché Het Volk) Sinds de laatste stoomtrein op de sporen van de lijn Denderleeuw Geraardsbergen heeft gereden, is de belangstelling voor deze spoorlijn een beetje gedaald. Maar de officiële diensten b'ijven ver der de meeste aandacht besteden aan de mnrlprnisprint» v:in ri* installatie Zo zullen nu de overwegen worden aan gepakt. In het plan van de NMBS wordt ook Denderleeuw niet vergeten. Er werd zodoende medegedeeld dat het seinhuis ter hoogte van de Lichtenhoek zal verdwijnen om de modernisering mogelijk te maken, waardoor automatische s.agbomen zouden

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1